OPIS KVASOV

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.460
113
Ima/bo imel kdo od naših prodajalcev od danstarja munich classic? Naj bi bile tole končno solidne suhe kvasovke za pšenična piva.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz za angleške ale zaenkrat uporabljam S-04, ker sem na tem forumu dobil veliko odličnih napotkov in informacij in če se jih držim, je rezultat res dober. Tudi ko nalijem iz stekleničke sploh ne rabim pazit, ker so dobesedno prilepljene na dno. V kratkem bom za en summer ale uporabil Danstar Windsor, sicer angleški kvas (mi že nekaj časa stoji, pa je treba porabit). Za ameriške ale sem večinoma uporabljal US-05, enkrat tudi MJ M44, pa se je dobro odrezal, zato sem jih zdaj naročil kar 6. US-05 mi brez izjeme zbije FG nižje od predvidenega (MJ M44 mi ga pri istem pivu ni). MJ Mead sem uporabil za medeno vino, 8L je konstantno delalo mehurčke preko 14 dni (nisem še meril SG/FG), a kaže dobro. Čaka me še MJ M54, s katerim bom naredil temni lager (na ale temperaturah). Za White IPO sem pa nabavil Fermentis Safbrew T-58 (ker sem brskal po netu in se na koncu tako odločil). Za lager bom uporabil MJ M76. Skratka... MJ se mi zdijo zanimivi, povečini pa tudi berem dobre komentarje. Vse sem nabavil pri Pivovariumu, ima veliko izbire in vse je na zalogi.
 

bibi83

Pripravnik
25. sep 2015
79
0
6
Pri MJ M44 kdaj se ti je začela fermentacija, da je bilo vidno v vehi, ker baje ta kvas rabi precej več časa kot US-05.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Zaenkrat sem uporabil MJ Belgian wit in sem bil zelo zadovoljen. Kar se tiče Danstar (Lallemand) Munich, sem ga dobil pri nas (ne vem točno ali pri Moje pivo ali Vse za pivo) in se je super obnesel (delal sem neko Weizen varianto). Drugače pa sem doslej največkrat uporabil US-05 ter S-04. Imam pa namen preizkusiti več kvasov od MJ ter Danstar (že čakajo v hladilniku).
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Probal sem MJ 42 na Stoutu (6,8% alk, 1.064 OG, 1.014 FG). Stvar se odlično obnese. S-04 mi je pri prejšnjih malo previsok FG delal (1.018-20), US-05 je sicer naredil FG podobno kot MJ 42, ampak mi je okus pri MJ 42 bolj poln.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik bibi83 pravi:
Pri MJ M44 kdaj se ti je začela fermentacija, da je bilo vidno v vehi, ker baje ta kvas rabi precej več časa kot US-05.

Jaz nisem opazil nekih bistvenih razlik. Jaz po navadi s kuho zaključim popoldne (včasih prej, včasih bolj proti večeru) in grem prvič preverit veho šele naslednji dan zvečer. Mislim, da se še ni zgodilo, da takrat kako pivo ne bi brbotalo. Vsekakor naslednje jutro lepo dela. Skratka, iz glave se zdaj ne spomnim, da bi mel s kakim kvasom glede lag tima kake omembe vredne probleme, tudi z M44 ne. Bom pa naslednjič bolj pozoren in javim. Kot rečeno, sem samo 1x delal z njim...pa ni odstopal tako, da bi mi prav ostalo v spominu.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jutri delam pils/lager varianto. Imam en paketek SAFLAGER 23 in dva komada SAFLAGER W-34/70.
Delam 23-25 litrov. Eeee, na vrečkah piše 2 komada 23tke oz 1 komad W-34/70tke za to količino...

Kaj naj dam zdaj notri?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
15-20L naredi z dvema paketkoma w34/70
5-10 L pa z enim paketom 23
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Thx, 34/70 will be
cool-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
No, da poročam. V soboto sem naredil dve sarži.

1. 15l ameriški pale ale: kvas M44. Kvas sem rehidriral in zlil v pivino nekje ob 12h. Zvečer je bila voda v vehi na meji, da začne brbotat, ni pa še. Zjutraj je že brbotala, 1x na sekundo, danes zjutraj je bil pa tempo že tapravi. Temperatura pivine 18 C. Torej je bil lagtime popolnoma normalen. Ne vem, če US-05 začne kaj hitreje.

2. 13l summer (golden) ale: kvas Danstar Windsor. Kvas sem rehidriral in zlil v pivino nekje ob 14.30h. Zvečer je veha že počasi brbotala, včeraj zjutraj in skozi ves dan pa je bila fermentacija res burna. Danes zjutraj brbota recimo 1x na 2-3s. Temperatura pivine 18 C. Torej, lagtime sicer velik okrajši in burnejša, a kratka fermentacija, kar je sicer značilno za angleški kvas.

Toliko
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
1x je Utiševalec podal link do piv iz katerih se lahko namnoži kvas za domačo uporabo. Ta povezava žal ne dela več, zato podajam listo ki sem jo našel na "homebrewtalk.com".
Sam sem uspešno namnožil in naredil pir iz Chimay piva. Naslednji je Hoegaarden.
kakorkoli upam ,da vam pride prav.
Allagash White
Anchor Liberty Ale
Anheuser-Busch Shock Top Belgian White
Avery 15
Avery 18
Barney Flats Oatmeal Stout
Bell’s Amber Ale (Confirmed)
Bell’s Oberon (Confirmed)
Bell’s Pale Ale (Confirmed)
Bell’s Two Hearted (Confirmed)
Boulevard Saison Brett
Boulevard Wheat
Cantillon
Captain Sig’s Northwestern Ale
Captain Lawerence Cuvee De Castleton
Cheval Blanc's La Blanche
Chimay Red Cap (Confirmed)
Chimay Triple (Confirmed)
Chimay Blue Cap (Confirmed)
De Proef Les Deux Brsseurs
Dog Fish Head Squall
Driftwood's Farmhand Ale
Erdinger Dunkelweiss (Confirmed)
Flying Dog Pale Ale
Franziskaner Hefeweissbier (Confirmed)
Gutmann Hefeweizen
Hanssens Oude Gueuze
Harpoon UFO Hefeweizen (Confirmed)
Harpoon UFO Pale Ale (Confirmed)
Harpoon UFO White (Confirmed)
Hoegaarden (Confirmed)
Huyghe Delirium Tremens (Confirmed)
Jolly Pumpkin (Confirmed)
Jolly Pumpkin ES Bam
Le Merle Saison
Lindeman's Cuve Renee Gueuze
New Belgium Fat Tire
Newcastle Brown Ale
Odell Sabortuer
Ommegang ALL
Orval (Confirmed)
Pretty Things Jack D'or
Paulaner Hefeweizen (Confirmed)
Rogue Brutal Bitter (Confirmed)
Rogue Chatoe
Rogue Dead Guy Ale (Confirmed)
Rogue Shakespeare Stout (Confirmed)
Russian River Temptation (Confirmed)
Saison D'Erpe-Mere
Saison Dupont (Confirmed)
Saison Foret
Schneider Weisse (Confirmed)
Sierra Nevada Kellerweis (Confirmed)
Sierra Nevada Pale Ale (Confirmed)
Stone Pale Ale (Confirmed)
Sweetwater IPA (Confirmed)
Sweetwater Sch’Wheat (Confirmed)
Sweetwater 420 (Confirmed)
Unibroue La Fin Du Monde
Unibroue Blanche de Chambley
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Thx, 34/70 will be
cool-1.gif

Khmmm. Po 4ih dnevih ma 11 stC je veha mirna (2mm razlike). Ko sem pa zmeril še gravitacijo, je pa padla iz 1.045 na 1.038, ker se mi zdi zelo malo. Ali potresem še en 34/70 po vrhu, ali počakam, če se bo kvas morda kaj zbudil?

Ker je moj prvi lager, sem malo na trnih ...
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Znalci, prosim za pomoč. Danes sem po 5ih dnevih odprl fermentor, ker ni nič brcalo, da stresem še en kvas po pivu. In sem naletel na tole - cca 1 - 2 cm povštra iz kvasa na pivu.



Nakar sem brez dodatnega kvasa nazaj zaprl, nastavil nazaj veho in zavrtel fermentor. Potem je vsaj eno uro veselo prdelo...
Ali je tak povšter normalen za lager kvase?
Kje sem zaj ....

Receptura je bila naslednja:
#####################################################
Original Gravity (OG): 1.045 (°P): 11.2
Final Gravity (FG): 1.008 (°P): 2.1
Alcohol (ABV): 4.89 %
Colour (SRM): 4.5 (EBC): 8.9
Bitterness (IBU): 25.2 (Tinseth)

66.67% Belgian - Pilsner
22.22% Belgian - Munich
8.89% Flaked Barley
2.22% Belgian - Cara 20L

0.7 g/L Magnum (13.1% Alpha) @ 60 Minutes (Boil)
0.4 g/L Mount Hood (4.2% Alpha) @ 10 Minutes (Boil)
0.5 g/L Mount Hood (4.2% Alpha) @ 1 Minutes (Boil)

0.1 g/L Irish Moss @ 15 Minutes (Boil)

Single step Infusion at 66°C for 55 Minutes. Boil for 90 Minutes

Fermented at 12°C with Saflager - German Lager Yeast W-34/70
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Včeraj je bila 1.038, zato me tudi skrbi ( po 4ih dnevih od začetne 1.045). Bom kasneje še z refraktometrom pomeril (da ne mečem toliko vzorca stran
smile-1.gif
) ....
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Včeraj je bila 1.038, zato me tudi skrbi ( po 4ih dnevih od začetne 1.045). Bom kasneje še z refraktometrom pomeril (da ne mečem toliko vzorca stran
smile-1.gif
) ....

OK, danes veha še vedno brca. Očitno je šok včeraj pomagal, ko sem zdrmal fermentor... Je pa leg time v tem primeru bil enormen (6 dni na 10 stC).
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
RPi2 + klon Arduina z vsemi sondami (samo merim temperaturo piva glede na okolico). Trenutno imam v garaži 9-10 stC, kar je za fermentacijo OK. Za ležanje (lagering) bom pa še skrinjo pod fermentorjem priklopil na releje (ali pa STC), da drži temperaturo....
 

itak37

Zelenc'
8. dec 2015
26
0
1
Ima/bo imel kdo od naših prodajalcev od danstarja munich classic? Naj bi bile tole končno solidne suhe kvasovke za pšenična piva.

Imajo ga pri http://slovenianhops.si/ . Mislim da so to koncno prave suhe kvasovke za Weissbier, trikrat sem moral menjati vrelno veho in z zajemalko odstranjevati peno zaradi blow-offa, estri so tudi ta pravi, sadje in banana se voha. Priporocam!