Okužba ?

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
324
83
težko rečem brez da probam, zgleda ok. Pa počaki z flaširanjem še kak teden
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Nič ne zlivaj če je pitno. Daš v hladilnik flaše in čimprej spiješ. Če bo pa skisano ga pa daš poznavalcu kislic :)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Upam, da je res!
Sem že sflaširal.
Prvič sem delal s citro in samim pilsnerjem.
Kakšen vonj vam ima citra v pivini?
Tak čuden vonj je, po citrusih in po kvasu.
Okus, je ok, brekne se čez čas prav po limoni, grenivki... :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Tisto kar je videt je kvas, je pa res da FG 1.003 kaže na visoko presnovo (90%+). Če si imel samo osnovni slad in drozgal na spodnji meji (ti praviš 66C če je šlo še stopinjo ali dve nižje si že tam "spodaj") bi sicer bilo tudi to možno z US-05. V vsakem primeru prav veliko ne more past FG, tudi če imaš okužbo se ta ne bo kazala v pretiranem penjenju ali pa nabiranju pritiska v steklenicah ker se nima od kje vzet ne hrana ne pena!;)

Citra ima čuden vonj, meni kot neljubitelju prej kot na citruse potegne bolj k zemlji (pikantnost, mačje scanje, .. pač kot da bi povohal vogal od kakšne vaške hiše)!:D
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Sem mislil omenit tak čuden vonj kot mačja piš...a, pa sem mislil, da bi čudno izpadel! :)
Ja, tudi pri drozganju možno, da je šlo stopinjo gor dol, ker me je nekaj zezal raspberry in wifi, mi je ene 2x izgubilo povezavo in sem resetiral...
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Še slika, kar je ostalo na dnu fermentorja po pretoku v secondary fermentor...
 

Priponke

  • 70D44688-F31D-43C4-AA23-4DFFA5699E48.jpeg
    70D44688-F31D-43C4-AA23-4DFFA5699E48.jpeg
    432,3 KB · Ogledi: 286

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Še slika, kar je ostalo na dnu fermentorja po pretoku v secondary fermentor...
Tako ponavadi izgleda usedlina če uporabiš irish moss. Pri meni skoraj vedno izgleda nekako tako z US05. Ni pa nekega pravila, včasih je kvas sprijet v gruče, včasih tekoč itd. Sem imel tudi že 2 cm debelo trdo peno na gladini po 4 tednih fermentacije in se nikakor ni hotelo posesti na dno
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
V bistvu zgleda kot hot cold break, kar je posledica irish mossa. Ampak to se zgodi pri ohlajanju pivine. Jaz v fermentorju česa podobnega še nisem videl. Vseeno menim, da tole ni okužba. Glede na to, da delci plavajo, predvidevam, da cold crasha nisi delal. Če bi ga, bi se vsi večji delci posedli na dno in ne bi plavali.

Menim, da je vse OK.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
V bistvu zgleda kot hot cold break, kar je posledica irish mossa. Ampak to se zgodi pri ohlajanju pivine. Jaz v fermentorju česa podobnega še nisem videl. Vseeno menim, da tole ni okužba. Glede na to, da delci plavajo, predvidevam, da cold crasha nisi delal. Če bi ga, bi se vsi večji delci posedli na dno in ne bi plavali.

Menim, da je vse OK.
Seveda gre za cold break (ne hot cold break). Sem se pri pisanju zmotil in očitno nisem zbrisal. Ne vem pa, zakaj ne morem urejati svojega sporočila. Komu kaj jasno?
 

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Oj! Mene zanima ali so off flavours normalni med fermentacijo. 8. dan v fermentorju sem izmeril OG in sem ga malo povohal in je smrdelo kot bi bila plesen. Je možno, da je to od kvasa? Uporabil sem US-05, ki deluje kar “agresivno” oziroma je zelo aktiven kvas. Tudi OG se mi zdi malo nizek 1.008. Deveti dan v fermentroju je vonj dosti boljši. OG je 1.006. Je možno iti tako nizko z US-05? FG je bil 1.046. Glede na to, da sem okušal in vohal mlado pivo, so ti vonji normalni? Ga samo pustim odležati ali ga vrže na kompost? Stil piva pa je pale ale.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Med fermentacijo se lahko marsikaj zavoha.

Imaš kaksne čudne pike na površini pivine? Allgrain?
Verjetno ni nič, probaj čez kak teden odtočit dva deci in povohaj kako diši v kozarcu.
 

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Fermentorja še nisem odpiral, bom ga danes in napišem kaj se vidi oz kaj je na površini. Allgrain ja.
Malo se pa čuti tudi co2 v pivini.
 

spitzparkeljz

Zelenc'
30. apr 2020
3
0
1
Zdravo,
moja druga runda piva. Stout. Po moje se je okužilo, saj je v fermentorju po flaširanju ostal po stenah in na dnu material, ki ima neprijeten vonj - čuden smrad...kot pri driski. Tole najbrž ni normalno.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
324
83
Kvas ima v svojem ciklu kup faz, ene znajo biti tudi zelo smrdeče :D
Tudi sam sem že večkrat vohal pijansko drisko ko sem kvas proč zlival, pa je bil pir bp
 
  • Všeč mi je
Reactions: varilec