Okolju prijazni avtomobili

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.794
9.038
113
Pa misliš, da bo to samo za EV, TČ in SE?

Sem že parkrat napisal, čeprav je zelo egoistično: če bo lahko "omica" z dvema žarnicama plačala 100€ na mesec za štrom, bom tudi jaz prenesel 3X višjo ceno kar plačam sedaj (11,74 za 3X25A).
Če sem prav videl po sosednih temah bo pri tebi sončna elektrarna verjetno z net meteringom. Pri tebi je nobrainer ali it na EV ali ne, kar sem tudi v tej temi že napisal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.794
9.038
113
Tole skoraj zveni, kot neka nejevera, da bo do tega prišlo... Petrol ze na veliko lobira in pritiska, naj prenehajo z omejevanjem cen goriva. Glede na agendo, ki se fura, zna biti tudi zelo hitro uspešen.

In neizigibno gre vse cez tošl... EVji bodo, pa ce se na treplanice folk mece. Ker bo sistem tako zastavljen, da se bo najbolj splacalo. MPC avta sploh ni vazen, ker se bo vse izkrivilo preko subvencij za ene in davscin za druge. K temu dodas se neregulirano ceno goriva, ki bo ravno tako davcno lahko bolj ali manj obremenjen in se to seveda na končni ceni pozna. Kdo placa, se ve... Tako se to dela ze ob pamtiveka. In ko bo sla dovoljsna masa na to, se bo zacela nova religija. In takrat bomo poslusali pa gledali vernike elektrifikacije, kako bodo razlagali, da je, ne vem kaj pol pride, saj je vseeno, mimosun, ki nikdar ne bo zaživel. Ko je treba za svojimi naceli stat z denarnico, se hitro spremenijo...
Tko nekak. Zdej je pač treba zablodo elektromotor/baterija zmolzt, pol pride pa kaj novejšega.
 
27. jan 2022
4.957
1.816
113
Če sem prav videl po sosednih temah bo pri tebi sončna elektrarna verjetno z net meteringom. Pri tebi je nobrainer ali it na EV ali ne, kar sem tudi v tej temi že napisal.
Nova SE (pa še dve sta na lagerju) bodo letni obračun, sedanja na hiši je tudi letni in sem šel "za hec" pogledat na moj Elektro kaj pravi "trenutni obračun" brez EV in sem še 1MW v minusu, ki bo pokrit cca sredi junija. Ob povprečno 20.000 km letno kolikor jih delam sedaj in Teslini porabi 20 kW/100km rabim letno še 4 MW, če bom vse filal doma - mislim da se mi ne izide popolnoma z "brezplačno" vožnjo, ampak what the hell - go with the flow; saj bo še 2.000 € ostalo od netankanja sedanjega dizla. ;)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.760
6.628
113
Počasi bodo prišle zgodba na dan, kako teslači doma šparajo TČ (pozimi jih zebe, poleti jim je vroče), samo da se lahko vozijo "free" iz SE? Poleg tega pa še bunda+kapa v avtu in za šleparom?
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.663
787
113
Dokler doma polniš na šuko na 10A drži (samo na tak način realno napolniš vsak dan za manj kot 100km), če moraš pa varovalke povečat na 3x35 pa polnilnico kupit se pa ROI spremeni.

En "znanec" se je elektrificiral v polnem smislu (SE, toplotna, EV) se naokoli hvali koliko prišpara, realno pa sedaj 3 kredite (pre)plačuje pa račun za elektriko ima 2x višji kot jst. Ko bo on odplačal investicijo, mu bo EV itak že crknil, toplotne črpalke bo 3 zamenjal, če bo imel srečo mu mogoče SE ne bo skurila hiše! ;)

Ni tako enostavno, lahko imaš TČ za 5k€ ali za 15k€, lahko imaš 10kWp SE za 8k€ lahko za 15k€, lahko imaš EV za 15k€ ali za 70k€...

Kar se novih časovnih blokov, se samo odpoveš polnjenju pozimi čez dan in si na istem kot, če vsega tega nimaš.

p.s. nam TČ dela že 10 let, brez problemov, takrat nas je stala 7k€.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Pa misliš, da bo to samo za EV, TČ in SE?

Sem že parkrat napisal, čeprav je zelo egoistično: če bo lahko "omica" z dvema žarnicama plačala 100€ na mesec za štrom, bom tudi jaz prenesel 3X višjo ceno kar plačam sedaj (11,74 za 3X25A).

Omica z 1x16 je plačala 400 eur manj za sam prikjuček (enkraten strošek), potem ima pa vsaj 15eur manj na mesec za fiksno omrežnino napram 3x20 recimo. Je pa kar klasika sedaj postalo da se daje 3x35 varovalke če hočeš biti "elektro" (50 eur omrežnine vsak mesec).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.602
5.596
113
Kje je ta klasika? Klasika je se vedno 3x20A. Eni imamo 3x25A, predvsem ker se je od prej "verbalo" pa potem ne spreminjalo.

Z izjemo kmetov, ki imajo pitaj boga kake stroje doma in imajo pa res 3x35 ali pa se kaj več. Že od prej, se preden so SE gor na štalo dali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.502
3.550
113
Jaz imam 1x 35A pa je tudi toplotna črpalka pri bajti in indukcija.

Polnilnico pa lahko samo sanjam takšno z 11 KW.

In bi prav prišla kakšna 50kw triple charger Za male pare
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.760
6.628
113
Nazadnje sem to počel z voltom, pozimi celo odprto okno, ker se je drugače nabral kondenz. To so bili pionirski časi, ko sem z 10kWh baterijo delal 60km ob -15.

Ampak tako je, ko je človek eko, sem vsaj spal s čistjo vestjo.
 
  • Haha
Reactions: Najbolji in sajkek
27. jan 2022
4.957
1.816
113
Omica z 1x16 je plačala 400 eur manj za sam prikjuček (enkraten strošek), potem ima pa vsaj 15eur manj na mesec za fiksno omrežnino napram 3x20 recimo. Je pa kar klasika sedaj postalo da se daje 3x35 varovalke če hočeš biti "elektro" (50 eur omrežnine vsak mesec).
Nisi dobro prebral?
Trenutno plačujem 11,80 € omrežnine z vključenim DDV in "stroškom" Energije Plus za 3X25A, prej pa sem bil na nekih 9€ ko sem imel 3X20A (do februarja letos).

Kako potem omica plača 15€ manj kot jaz?

PS: mogoče sem spregledal ampak še sedaj ne vem, kako se bo nam obračunavala priključna moč po 1.7. letos.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.677
9.371
113
možakarji pri mercedesu čez vikend na Vranskem parkirali skoraj celotno floto EQjev, cca 6, noben jih niti ni prav pogledal, potem še zgodbe o težavah takih in drugačnih. EV so res padli v neko dekadenco, relativno hitro.
So pol ICE AMGji prišlo bolj do izraza.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.663
787
113
Koliko boš po novem nima nobene direktne veze z varovalkami, SE, EV in TČ. Pojavil se je nov pojem "dogovorjena moč", ki so ti ga letos določili glede na 15 min špice, ki si jih naredil v zadnjem letu.

Nam so določili 6 kW v vseh blokih, pa se ogrevamo na TČ in imamo dve gospodinjstvi z dvema indukcijama. Ne vem pa kako bo to šlo skozi, ker malo sočasnosti in bo hitro šlo preko 10 kW, potem pa obljubljao neke kazni, sicer teh kazni naj nebi bilo še ene dve leti.

V glavnem TČ se da krmiliti da jo isklopiš za 5 min ko se recimo na polno kuha, EV se da brez problema polnit samo ponoči, ko so ti bloki praktično zastonj. Kdor se bo prilagodil z neko avtomatiko ali pa ročno bo plačal manj kot neka babica, ki bo dala pečenko v pečico, med tem ko ji bo delal sušilec in bo vmes še peglala...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.602
5.596
113
sajkek
Upam, da so sprejeli sporočilo... Ne mores se slepat na neko ime v nedogled in potem pod njim prodajat pofl. In upam, da se bodo hitro zrajtali. Ker evropska avtomobilska industrija bo sla zu grund, ce bo vse, kar bo imela za pokazat, stare lovorike in cepetanje kot razvajen otrok, ker jih nobeden vec noce. To res ne bi bilo dobro za nas. Pod nas mislim, Evropejce
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.481
233
63
Dokler doma polniš na šuko na 10A drži (samo na tak način realno napolniš vsak dan za manj kot 100km), če moraš pa varovalke povečat na 3x35 pa polnilnico kupit se pa ROI spremeni.
Polnilnica = 100-150€ 3 fazna. 10A na 3 fazah je cca 6Kw. V 8 urah (torej čez noč) napolniš 48kW. Torej, čez prst je tole za cca 300km vsak dan. Varovalka 3x20 ( pri 14Kw zabriše ven) in ostane za TČ indukcijo in vse ostalo še 8Kw - ponoči.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
V glavnem TČ se da krmiliti da jo isklopiš za 5 min ko se recimo na polno kuha, EV se da brez problema polnit samo ponoči, ko so ti bloki praktično zastonj. Kdor se bo prilagodil z neko avtomatiko ali pa ročno bo plačal manj kot neka babica, ki bo dala pečenko v pečico, med tem ko ji bo delal sušilec in bo vmes še peglala...
Tole je itak nuja, samo "smart grid" v hiši tudi ni zastonj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Polnilnica = 100-150€ 3 fazna. 10A na 3 fazah je cca 6Kw. V 8 urah (torej čez noč) napolniš 48kW. Torej, čez prst je tole za cca 300km vsak dan. Varovalka 3x20 ( pri 14Kw zabriše ven) in ostane za TČ indukcijo in vse ostalo še 8Kw - ponoči.
Predpostavimo da imaš recimo v garaži 3 fazno vtičnico. Če je nimaš pa štemarca od glavne omarice do polnilnice?
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.663
787
113
Res je, tudi za mamo, ki nima nič od novejših naprav ne.

Kar hočem reči, bodo s to novo omrežnino plačveali več ravno tisti ki porabijo zelo malo elektrike, sicer v luči nas potratnikov je to še vedno drobiž za nekoga z nizkimi prihodki pa seveda ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc