Ogrevanje hiše na plin ali TČ

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Nima veze... Dokler se ne pove koliko kwh je eden in drugi notri vrgel je brez veze. To je skupni imenovalec pol pa preracunavas...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
no, samo za ogrevanje imam pa jaz 9,84centa na kWh. pač toliko več dela v MT. Pa nisem upoštevala nekaj cenejše tarife med korono. se mi ni spreminjalo formulc. Kakorkoli, to bi šlo kamot pri Geni.

pa pozimi gre več kot poleti. Za SV gre kamot od tega 800kwh --> 3550-800=2750 za 280€. to je pa povsem verjetno, če prav razumem, da je samo ogrevanje 280€

Kakorkoli, za OP:
- koliko hiša rabi. je to varčna hiša (novogradnja ali dobro obnovljena)
- imaš plin (domnevam da zemeljski) že tako ali tako v bajti ali bi zdaj plačeval omrežnino samo zaradi ogrevanja
- po koliko je investicija v eno ali drugo

pol pa malo preračunaš pa živijo miška. Na koncu bo prva alineja še najmanj važna, če ima bajta vsaj malo izolacije gor.

druga stvar, če je aktualna - ne vem ali gre za novo kurilnico ali bajto v delu - TČ zna tudi hladiti. ne rabiš klime.
 
Nazadnje urejeno:

Voltaire

Pripravnik
29. avg 2015
142
6
18
Lepo da ste se razpisal. Odlično.

Gradila se bo montažna hiša. Ne vem še kakšna bo energijska varčnost. Če ima kdo izkušnje me zanima tudi kako je z zvočno izolacijo med prostori? In kakšna je v prakis razlika med pasivno in nizkoenergijsko gradnjo?
Na parceli je že priključek za plin. Pri montažni hiši promovirajo TČ. Kvdaratura hiše bo med 130-140m2.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Še vseeno imaš kwh po manj kot 10c mi (3mwh za 280bevrov)

Kvadratura hiše 180m2.Imamo geni akcijski paket, ne vem več katerega. Sem pa ravno kak teden nazaj naredil izvoz na njihovi strani in na hitro preracunal lansko in letošnjo kurilno sezono. Tole so zneski za 12 mesecev komplet vsa elektrika (ogrevanje, sanitarna voda, kuhanje, pranje, ...) . Letos smo enkrat začetek aprila nehali ogrevati. Pozimi ogrevamo spalne prostore na cca 21,5°C, dnevni prostori cca 23°C.
Kakor vidiš, ko se ne ogreva, znese račun cca 40eur.
Od oktobra 2019 do vključno marca 2020 je bila vsota računov cca 490eur. Odštejes za teh 6 mesecev 6x40eur=240eur. In pride letošnja kurilna sezona cca 250eur. Potem je lanska izgleda prišla cca 280eur (to številko sem imel prej v glavi).
Sosedi imajo enako hišo, enaka izolacija, le da ogrevajo na plin pripeljan do hiše in smo se pogovarjali o stroških in imajo čez 1000eur. Nismo pa govorili o kWh.

Screenshot_20200531-052751~01.png
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
Res impresivne cifre, priznam.
Že to, da imaš 32 evrov elektrike mesečno je nizka cifra. Ob koliko članih v hiši?
Priključno moč imaš kakšno? 7kw (3*20A, ali celo samo 6kw?)
Katera TC
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Takšno porabo sem imel jaz v 2-sobnem stanovanju, pa je bilo ogrevanje in sanitarna voda preko daljinskega ogrevanja. Gre za nek ekstrem, ki nima veze z običajno povprečno porabo hiše ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
3 članska družina, Daikin.
Odjemna skupina: Gospodinjski odjem Obračunska moč: 7 (3 x 20 A)
Vrsta cenika: Redni cenik Trošarinski razred: 1

Ni ekstrem, takšne so realno porabe kakor sem spremljal. Tudi mi smo kolebali med TČ in plinom in se na koncu odločili za TČ. Prvi dve leti sem veliko spremljal in primerjal z ostalimi v tej temi in niti nisem bil med najnižjimi v porabi, nekje v povprečju pomoje:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Pa saj daikin ima svoj stevec notri. Za vodo posebej in ogrevanje posebej. Res pa ne vem, če ima tudi kumulativo ali ga je treba vsak mesec sproti popisat... Teli notranji stevci, če lažejo, lažejo seveda v smer manjše porabe, ampak se vseeno je bistveno bolj natančno kot zadnjih 12 položnic genija, kjer se je tarifa 2x spremenila.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Na parceli je že priključek za plin. Pri montažni hiši promovirajo TČ. Kvdaratura hiše bo med 130-140m2.

Pri taki kvadraturi najbrž kurilnica ni bogata s prostorom. TČ z integriranim bojlerjem je rang hladilnika. Koliko zavzame plinska peč? Rabiš kaki zalogovnik? Dimnik? Tega res ne vem. če je enako, potem ni neki faktor.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Plinska peč z bojlerjem, tako čez palec meter višine X 50 X 50 in seveda dimnik, lahko pa imaš fasadno izvedbo. Naša lepo paše nad pralni stroj, pa še je prostor "za svinjarijo" nalagat, če bi jo pa čisto pod strop stisnil, bi pa še mogoče sušilec šel pod njo - imamo malo višje strop.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Voltaire

Pripravnik
29. avg 2015
142
6
18
Kakšen je pa nabolj optimalni sistem za ogrevanje prostorov. Talno ogrevanje, radiatorji, rekuperacija (kako je z vzdrževanjem in kakšna je perioda vzdrževanja, glede nabiranja bakterij v sistemu?)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kakšne bakterije v sistemu? :oops1: 10 let se nismo dotaknili vode v radiatorjih, parkrat v tem času dofilali in odzračili pred sezono. To je vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
govori za rekuperacijo. kaj če ji biti, če nonstop vleče skozi? tega ne ugašaš nikdar praviloma. menjaš filtre na 3-4 mesece in ventile vsake toliko spucaš. ko gres z roko pol metra notri, pa vidiš, da ni nikjer ne duha ne sluha o kaki umazaniji. še na odvodih ne, pa ti je načeloma tam lahko vseeno. rekuperacija je bolj varčna varianta od oken zgolj na papirju oziroma teoriji. ker pač dela skoz. bi bilo vse res, če bi človek na roke zračil toliko kot z rekupercaijo. Recimo, če imaš 0,5 volmna hiše na uro, to pomeni da se zrak 12 zamenja. okna pa odpreš 2x/dan, če si priden, pa če te srce ne boli pozimi, ko toploto z "lopato ven mečeš", pa znižaš na mrbit 1x, ker drugače se pa res že skoraj zadušiš v eni mali zadihtani hiški. 1-2x/dan vs 12x/dan je pa že razlika, ko pri rekuperaciji porabiš več za ogrevanje. Če bi pa na roke 12x odprl, se seveda stvar nekoliko spremeni.

v novogradnjo daš talno valjda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Voltaire in McGiver

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.995
113
Hočeš povedat, da če 2x na dan prezračiš, da je energijsko manj potratno, kot če rekuperacija laufa cel dan?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Da. To ti lahko pove praktično vsak, ki je dal rekuperator naknadno, ker pač marsikdo inštalacijo pripravi, ampak takoj ni denarja za masino. Kvaliteta zraka je sicer svetlobna leta spredaj, ker današnje novogradnje ne puščajo in je za crknit notri tudi ob 2x zracenju. Enako velja, če je rekuperator na premalo, pa se vseeno je bolje. Ni to 30 let stara bajta z enako starim stavbnim pohištvom, ko ni treba nič odpirati, pa se vseeno lufta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Voltaire

Pripravnik
29. avg 2015
142
6
18
Torej to pomeni TČ zrak/zrak:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Ne. Eno je prezračevanje (izmenjava zraka), drugo je pa ogrevanje, kjer je medij zrak ne voda. Slednje je lahko preko prezračevalnih cevi, lahko pa ločeno. Recimo obicna klima je zrak zrak. Kaseta znotraj.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
Kvadratura hiše 180m2.Imamo geni akcijski paket, ne vem več katerega. Sem pa ravno kak teden nazaj naredil izvoz na njihovi strani in na hitro preracunal lansko in letošnjo kurilno sezono. Tole so zneski za 12 mesecev komplet vsa elektrika (ogrevanje, sanitarna voda, kuhanje, pranje, ...) . Letos smo enkrat začetek aprila nehali ogrevati. Pozimi ogrevamo spalne prostore na cca 21,5°C, dnevni prostori cca 23°C.
Kakor vidiš, ko se ne ogreva, znese račun cca 40eur.
Od oktobra 2019 do vključno marca 2020 je bila vsota računov cca 490eur. Odštejes za teh 6 mesecev 6x40eur=240eur. In pride letošnja kurilna sezona cca 250eur. Potem je lanska izgleda prišla cca 280eur (to številko sem imel prej v glavi).
Sosedi imajo enako hišo, enaka izolacija, le da ogrevajo na plin pripeljan do hiše in smo se pogovarjali o stroških in imajo čez 1000eur. Nismo pa govorili o kWh.

Poglej priponko 33879
Zanimivo, vsako položnico imam cca 5do10 € več ;) dobre številke.. je pa res da nismo bili najbolj ugodnem paketu. pa na 3x25 smo. ;)