Ogrevanje hiše na plin ali TČ

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
Varčni aparati + LED razsvetljava = tako nizke cifre na položnici, da ni za okoli govorit.
 

Voltaire

Pripravnik
29. avg 2015
142
5
18
Zopet se javljam. Torej montažna hiša 130mˇ2. Nudijo rekuperacijo in TČ. Na voljo imam zemeljski plin, direktno iz plinarne.
Nekako me rekuperacija ne mika oz. rad bi nekoga iz prakse, ki ima v novogradji rekuperacijo. Ali je ok ali ni. Bi bilo dovolj samo prezračevanje, kot imam v navadi sedaj. Zjutraj in zvečer oziroma v spalnici imam odprto okno 24/7.
Še vedno sem skeptičen glede TČ ali plinski kondenzacijski kotel. Kako je z ogrevanjem (primer: zunaj je -22 stopinj kako se obnaša TČ in kako plin, večinoma je samo talno ogrevanje, brez radiatorjev in klim) in kako je z zalogovnikom vode (primer: ko se bom šel naprej v kad kopat jaz, nato za menoj recimo žena ali otroci....).


Hvala za odgovore.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
V čem je stos 24/7 odprtega okna v spalnici?
Ker nisi prvi ki ima to.
Jaz ga imam v poletnem času ob ustrezni vremenski napovedi, da hladim bajto. Sicer je zaprto in luftam nekaj minut zjutraj in zvecer (Celo bajto, )
Je pa res da je polnstoletja stara klasika s PVC okni
 

sandfield

Zelenc'
21. sep 2016
14
2
3
Jaz imam rekuperacijo, zehnder 350, v kombinaciji s talnim gretjem, 6kW TČ, 200m2 hiša, v enem letu je bila celotna poraba elektrike v hiši (gretje, voda, vtičnice, klima) 4600kW. Fasada je debela, hiša je zrakotesna.

Rekuperacija je res super, zrak je svež, nikjer ne smrdi(kopalnice, klet, kuhinja). V hladnejši kleti ni sledu plesni.
Če bi gradil, bi jo zanesljivo dal še enkrat. En tak super luksuz.
Bi pa poudaril, da ima velik pomen predvsem pozimi, ko se preko nje z zračenjem ne izgublja toplota- zato tudi šibka TČ zlahka zmore svoje delo. Z entalpijsko kocko ohranja vlažnost v hiši na okoli 50%.
Poleti pa je pri takšnem pasivnem objektu treba imet klimo, pa ne toliko za hlajenje kot za razvlaževanje- več o tem na forumu podsvojostreho.