Oglje za žar

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
V Dolah se res trudijo z ogljem. Letos so celo za najmlajse pripravili free delavnice.
Tako da, ce je kdo lokal patriot (namesto oglja iz paragvaja?!) Potem naj proba tega nasega.
Sem podpiral vse tele od Dol do Dolenjske in vedno vsaj 1/4 vreče vrgel stran. To kar je napopano malo višje, s podobo bika, pride v velikih kosih in ne vem, če ostane za dve otroški lopatki drobiža v vreči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Bi bilo zanimivo izvedeti od Dolanov ali ue mozno dobiti /narediti tako "bikovsko" oglje. Najbrz je stos v lastnostih tistega paragvajskega lesa, ki so dovolj razlicne od nase bukovine..
 

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
454
30
28
43
MB
Eno da so veliki kosi ja, ker oni drobiž samo svinjarijo dela. Pa čas gorenja je tudi zelo važen. Meni to naše domače oglje prehitro dol pogori in mi sploh ne paše v webru. Za izpod peke za sač pa mi je zakon.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Brikete vzameš ta low&slow. Čeprav se da tud na briketih pečt hot&fast.
Za oglje velja pa obratno.
Kar je iz mojih izkušenj v webru z briketi veliko lažje nadzoruješ temperaturo kot z ogljem. Je pa tudi pomembno kako jih prižihaš, itd.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Verjetno mnogim ne bo všeč, sem se pa odločil, da bom napisal...
Vsake tol'ko dobim od kolega:
- par kg kosov, cca 30cm/3-5cm, stare trte
- par kg kosov, cca 40cm/5-7cm, starega lesa oljke
To je zame, verjetno samo zame, najboljša varianta naredit žar... Pa na koncu (ko že daš meso) gor par vej rožmarina, žajblja... (pač glede na meso)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Zakaj ne bi bilo všeč. To je čisto normalno. Tako smo pekli na Korčuli pri enih domačinih, ko smo bli. Samo je bla pa ica takšna, da sem prvo serijo mal popalu preden sem se navadu za pečt (zraven pa še vse kocine na roki :)). Je pa res, da žar je bil bol tko tko sam ena višina in je peklo k sto mater.
Sam doma tega nimam na takega lesa. Je pa res, da je to bolj za klasični žar ala ribe, čevapi itd. Hot&fast.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Verjetno mnogim ne bo všeč, sem se pa odločil, da bom napisal...
Vsake tol'ko dobim od kolega:
- par kg kosov, cca 30cm/3-5cm, stare trte
- par kg kosov, cca 40cm/5-7cm, starega lesa oljke
To je zame, verjetno samo zame, najboljša varianta naredit žar... Pa na koncu (ko že daš meso) gor par vej rožmarina, žajblja... (pač glede na meso)...
To je gredela in je za ribo super. Gor dec peče indirekt, tist je pa drug sistem. Bi šlo, sam bi mogu kurt zravrn in v žar dodajat žerjavco.
Kle na Korčuli jim gazda vsak tork in petek po obisku ribjega trgovca prprav gredelo na ta način in pol pečejo. Jest se držim mojga weberčka Q.
 
Nazadnje urejeno:

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
To je gredela in je za ribo super. Gor dec peče indirekt, tist je pa drug sistem. Bi šlo, sam bi mogu kurt zravrn in v žar dodajat žerjavco.
Kle na Korčuli jim gazda vsak tork in petek po obisku ribjega trgovca prprav gredelo na ta način in pol pečejo. Jest se držim mojga weberčka Q.
Glej, samo napisal sem, kaj je meni všeč...
Pečem pa na tem ribe , meso in zelenjavo... Torej vse... Okus pa...
Naredit dve coni na žaru je pa najmanjši problem...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Indirekt peka nista dve coni na žaru. In to o čemur ti pišeš je tud meni zelo vseč. In ja na gredeli se peče in tud pečem vse če jo pripravim. Je pa že dolgo nisem, in hvala za opomnik :nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Men se je pa pečenjara zadi na vrtu podrla in je gredela odpadla, ker sem se vrgel potem v žare s pokrovom, pečice za pico in podobno. Imava z mulcem v planu sešvasat en tak multifunkcionaln žar ki bo služil za take namene. Pa odojka tud že vsaj 10 let nisem obrnil....khm...

No tvoj zapis in vonjave goreče oljke iz gazdatove pecenjare, sta me spomnila, da mal pogrešam stare čase in gredelo.
 

frankwell

Fizikalc
19. avg 2019
104
36
28
Kolk oglja rabiš? Ena izmed zaposlenih pri nas je iz dol pri litiji (oglarska dežela), jaz že več let jemljem pri njej, oglje je fantastično. Prevzameš ga lahko v NM, cena je okrog 20eur za tavelk žakl. Poslji zs pa se zmeniva.. Provizije ne jemljem :)
Joj nekako mi je ušlo tole. Sem umes že dobil nekje iz suhe krajine.
 
  • Ljubezen
Reactions: RoMeX

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Verjetno mnogim ne bo všeč, sem se pa odločil, da bom napisal...
Vsake tol'ko dobim od kolega:
- par kg kosov, cca 30cm/3-5cm, stare trte
- par kg kosov, cca 40cm/5-7cm, starega lesa oljke
To je zame, verjetno samo zame, najboljša varianta naredit žar... Pa na koncu (ko že daš meso) gor par vej rožmarina, žajblja... (pač glede na meso)...
Tako sem sam včasih pekel, ko sem uporabljal kamin. Dobro namesto lesa oljke sem uporabljal bukev. Se je dalo lepo dvignit pladenj in ni bilo previsoke temperature.

Na webru pa nekak ne upam tega zakurit, ker se mi zdi, da bo prevroče ali pa bo prehitro nastal plamen, ker se bo maščoba cedila na les.