Objektiv ali kak kompakt?

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Tkole. Druzina se je povecala in nabavlja se nekaj za slikat. Nimam pojma kaj. Bi pa rad imel dokaj kvalitetne slike za print. Doma se valja Nikon d5000 s stock objektivom nikkor 55, ki ni bogvekaj. Se splaca nabavit raje objektiv ali kakega kompakta. Naceloma mi ni do kakoh stelanj nastavitev pa zaslonke in nevem kaj se vse. Bi najraje vzel fotoaparat ven, poslikal in pospravil.

Hvala
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Pri Nikon D5000 ga bos vn vzeu poslikal in pospravil, pri kompaktu ga bos vn vzeu, slikal, pocakal, slikal, pocakal in pospravil :)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Cak mal. Zalaj? So pocasni?

Ce naj ostane Nikon, bi se uporabljal le avto nacin:D

Kateri objektiv torej. Lahko en allrounder za slikanje dece, izletov, vsega konec koncev.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Pri Nikon D5000 ga bos vn vzeu poslikal in pospravil, pri kompaktu ga bos vn vzeu, slikal, pocakal, slikal, pocakal in pospravil :)
Pri družini res velikokrat rabiš slikati eksplozije ob cesti.
Res da nisem imel še nikdar DSRL, sem pa z njim naredil nekaj slik, ampak pri družinski fotografiji ga ne pogrešam. Že nekaj let imam RX100 pa se mi zdi čisto ok. Ajd, se pogreša kak sodoben bonbonček, ampak se takrat zaradi tega nisem bil pripravljen dodatno stegniti.

Je pa res da je sedaj vprašanje, koliko stane kak drug boljši objektiv. pa koliko ti je pomembna velikost. Kompakta nekako spraviš v žep, DSRL nekoliko težje.
Pa ljudje imamo različne kriterije za kvaliteto fotografij.
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Tkole. Druzina se je povecala in nabavlja se nekaj za slikat. Nimam pojma kaj. Bi pa rad imel dokaj kvalitetne slike za print. Doma se valja Nikon d5000 s stock objektivom nikkor 55, ki ni bogvekaj. Se splaca nabavit raje objektiv ali kakega kompakta. Naceloma mi ni do kakoh stelanj nastavitev pa zaslonke in nevem kaj se vse. Bi najraje vzel fotoaparat ven, poslikal in pospravil.

Hvala
Pri nas identicna situacija in smo potem nabavili Sony alpha 5000 (za 299 € v DE) (brezzrcalni z izmenljivim obkektivom).

- APS-C format senzorja, spodobno hiter v slabi svetlobi
- odziven pri slikanju, pri otrocih so trenutki ko imas 1 sekundo, da dobis res dobro fotko, men uspe vse narediti z 1 roko
- dovolj kompakten, da ga dejansko vzmes s sabo, jaz ga uspem kar stlacit v zep
- dovolj poceni pri nakupu, predvsem pa dovolj poceni, da ni kones sveta ce pade na tla, ga otroci dobijo v roke, ....
- kar pisejo v revieweh, da ja zaslon katastrofa gledevidnih kotov drzi
- vcasih pogresam zoom, ampak nikoli toliko, da bi kupil nov obkektiv

Skratka, kompromis v cisto vseh ozirih, ampak spodoben kompromis (sem gledal RX-100, pa cenovno ni sel cez)
 
Nazadnje urejeno:

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Cak mal. Zalaj? So pocasni?

Ce naj ostane Nikon, bi se uporabljal le avto nacin:D

Kateri objektiv torej. Lahko en allrounder za slikanje dece, izletov, vsega konec koncev.
Kompakti so pocasnejsi od DSLR, seveda. Ampak za druzinske mislm da mas ze zdej ok, tud objektiv (ce le ni pokvarjen). Ce pa rabs vec mm, si pa neki pocen nabavs, kej v rangu 18-125mm npr.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Hvala obema. Pregledam kompakta.

Saj načeloma dela ok slike, le včasih se mi zdi, da manjkajo barve in ni dovolj ostro.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Pixel 2.

Saj je ok, proti dslr pa itak ne more. Ze s tem prilozenim objektivom,kaj sele z boljsim.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.209
113
Za slike je foto, ne telofon. Pa čeprav družinska slika.
Imam tako NIKON DSLR(?) 700€, kot CANON compact 110€.
Le slednji je prisoten v vseh akcijah in žepih - sprehodi, visoko, hitro, video, novo leto, skupina.
Še vedno navijam za tak tip. Hitvo, majhen, enostavno.
Ga menjam samo za kak tak tip z kaj več opcijami.
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
Za slike je foto, ne telofon. Pa čeprav družinska slika.
Imam tako NIKON DSLR(?) 700€, kot CANON compact 110€.
Le slednji je prisoten v vseh akcijah in žepih - sprehodi, visoko, hitro, video, novo leto, skupina.
Še vedno navijam za tak tip. Hitvo, majhen, enostavno.
Ga menjam samo za kak tak tip z kaj več opcijami.
Ok, vsakemu svoje ampak za nameri in ustreli je tvoj pixel 2 več kot dovolj sploh, ko si rekel "Naceloma mi ni do kakih stelanj nastavitev pa zaslonke in nevem kaj se vse";)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
ja ampak ne za slike, ki grejo v album ali na steno.
Telefoni so za na facebook in bloge.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
A pa je kdo ze probu sliko z novejsim telefonom razviti na 10x15 za album ? Marsikateri telefon ima boljso leco kot kompakti 15 let nazaj, pa smo takrat razvijal super :)

Moja soproga to počne že nekaj let.
In fotografije iz njenega zadnjega telefona so popolnoma na nivoju, ki ustreza tudi nekoliko zahtevnejšim gledalcem.
Seveda pa bi "pipetkarji" takoj imeli kakšno pripombo, velika večina tistih, ki pa le pogledajo posnetek in jih tehnična dovršenost ne obremenjuje, pa sploh ne bi razumeli, kaj profesionalca moti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ahmed

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Daj zraven sliko dslrja.

Nevem, jaz zelim lalo sliko razvit tusi za steno.

Torej izbira je bila ali kak kompakt ali objektiv za dslrja. In kateri objektiv.

Mobitel ni izbira.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Daj zraven sliko dslrja.

Nevem, jaz zelim lalo sliko razvit tusi za steno.

Torej izbira je bila ali kak kompakt ali objektiv za dslrja. In kateri objektiv.

Mobitel ni izbira.
Kaj pa ce reskiras 2-3 eur za A4 fotko, pa dej eno razvit, k si jo z dosedanjim objektivom naredu ? Mogoce bos zadovoljen.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
ja ampak ne za slike, ki grejo v album ali na steno.
Telefoni so za na facebook in bloge.

Mimogrede: novejši telefon proti kompaktu nove generacije:

1a.jpg


2a.jpg


Še povezave do originalov, kjer sem samo odstranil EXIF:

http://dl.liales.com/1.jpg

http://dl.liales.com/2.jpg

Kar pa ne pomeni, da navijam za slikanje s telefonom
In ne nazadnje - kompakt ima možnost dodatne obdelave iz RAW posnetka, česar telefon nima.

LP