Nujno!!! Zažgal se je kotel za šnops

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Retro ima prav, sode so 3h vrst ..

Soda bikarbona (natrijev hidrogenkarbonat) = "najlažja" varianta, uporablja se pri kuhanju (pecilni prašek) in načeloma deluje tudi kot blago čistilo
Kristalna soda (natrijev karbonat) = "srednja" varianta, uporablja se za čiščenje (detergenti, pralni praški, čistilo za pomvalni stroj) v manjših količinah tudi v stvareh za osebno nego (zobne paste, mila, ..)
Kavstična soda (natrijev hidroksid) = "močna" varianta, uporablja se za ekstremno čiščenje (čistila zd ostoke, čistila za pečice) ali v malih količinah v običajnih čistilih

Kaj sedaj uporabit veš najbolje sam. Dejstvo je da bo najbolje delovala kavstična soda (naoh), ampak ta stvar je lahko "overkill" poleg tega je zelo jedka in je ni pametno dobit na kožo kaj šele v oči. Zna tudi stopit kakšno plastiko, uničit barve in lake, razjedat kovino ... tako da po pameti s tem!

Bikarbona bo najbrž preveč švoh

Sam sem ti priporočil kristalno sodo ki je kompromis, ne ubije te takoj in dobro očisti!
grin1.gif
Če ne bo delovalo lahko pa še vedno uporabiš tisto kar je priporočil retro.

V vsakem primeru po uporabi sode dobro operi kotel in za vsak slučaj oplakni z neko kislino (alkoholni kis) tako da se bo na bakru obnovila zaščitna plast ki jo bo soda "pobrala". Če boš imel ostanke sode v kotlu znaš dobiti plav šnopc naslednjič, kar ni ravno ok!
tongue-1.gif
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.821
504
113
Prva kuha bo verjetno še malo imela vonjn po zažganem, ko se boš navadil bo pa bolje.
Aja a vložek imaš v kotlu ?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Citat:
Uporabnik Hellreiser pravi:
BTW, kuhal sem tepke (hruške)...
Sedaj sem not nametal svega in svašta (kis, Calgonit D, sol) in vse skupaj pogrel, sedaj pa naj se odmaka do jutri...
Jutri bom vse skupaj spucal in nežno zdrgnil.
Upam da bo vse šlo dol, ni pa to fejst zažgan, tko da po moje ne bo panike.
Hvala vsem, da ste pomagali z nasveti, pa če boste kaj v okolici Bleda, vabljeni na šnops, seveda ta zažgan (sem le gorenc), hehe
lp

Če daš vse po vrsti narediš naslabše, ker se baza in kislina nevtralizirata!
grims-1.gif


Lej če si z okolice bleda še ne pomeni da vedno drži "več je pa le več"!
grin1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Natrijev hidroksid- NaOH- zelo reagira na barvne kovine, pri čemer se sprošča vodik. Zato pazljivo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:Vzemi dogodek kot sporočilo višje sile in nehaj kuhati šnopc, ker te bo od njega en dan vzel hudič, pa še koga od bližnjih zraven
grims-1.gif
Zelo napačen nasvet. Preberi zadnji NG. Domnevajo, da je zaradi alkohola sploh nastala civilizacija. Lovci in nabiralci so se združili, da so lahko skupno naredili nekaj pitnega, kar malo razveseli. Poglej, kako nazadujejo družbe, ki so ukinile alkohol (npr. muslimani). Vračajo se med lovce in nabiralce.

hysterical-1.gif
Kakor je simpatična ideja, da so musliji problematični, ker ne pijejo, me za NG zgodovinske civilizacijske teorije malo briga.

Pojdi v knjižnico in reci, naj ti dajo najdebeljšo knjigo, kar jih imajo. Z nekaj sreče boš dobil v roke kakšno Rugljevo, pa boš videl, kam te bo pretirana skrb za civilizacijski napredek pripeljala
smile-1.gif
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.283
23
38
Murska republika
Če pravilno kuriš se ne prismodi, najbolje je na plin.Baker je še vedno najboljši za kuhanje žganj.Ne smeš pa imeti čisto goščo vedno mora biti utekočinjena da se narahlo dvigne in v spodnjem delu ustvari tekočinast del za kuhanje, vsaj sam em delal tako da sem dolival vino ali pa tudi vodo.
 

Hellreiser

Pripravnik
6. mar 2015
111
0
16
Nacek...vložka nimam, sicer pa do sedaj vsa leta ni bilo težav...
Zgleda so bila prehuda drva.
Drugače pa se bom pomerkal, da bom vse fejst očistil...
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Če pravilno kuriš se ne prismodi, najbolje je na plin.Baker je še vedno najboljši za kuhanje žganj.Ne smeš pa imeti čisto goščo vedno mora biti utekočinjena da se narahlo dvigne in v spodnjem delu ustvari tekočinast del za kuhanje, vsaj sam em delal tako da sem dolival vino ali pa tudi vodo.
ampak zakaj je baker najboljši?
stupid-1.gif


razumem pa da se rado zažge takim ki ga pri kuhanju preveč pokusijo pa na ogenj naložijo kakšno drvo preveč.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.283
23
38
Murska republika
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Retro ima prav, sode so 3h vrst ..

Soda bikarbona (natrijev hidrogenkarbonat) = "najlažja" varianta, uporablja se pri kuhanju (pecilni prašek) in načeloma deluje tudi kot blago čistilo
Kristalna soda (natrijev karbonat) = "srednja" varianta, uporablja se za čiščenje (detergenti, pralni praški, čistilo za pomvalni stroj) v manjših količinah tudi v stvareh za osebno nego (zobne paste, mila, ..)
Kavstična soda (natrijev hidroksid) = "močna" varianta, uporablja se za ekstremno čiščenje (čistila zd ostoke, čistila za pečice) ali v malih količinah v običajnih čistilih

Kaj sedaj uporabit veš najbolje sam. Dejstvo je da bo najbolje delovala kavstična soda (naoh), ampak ta stvar je lahko "overkill" poleg tega je zelo jedka in je ni pametno dobit na kožo kaj šele v oči. Zna tudi stopit kakšno plastiko, uničit barve in lake, razjedat kovino ... tako da po pameti s tem!

Bikarbona bo najbrž preveč švoh

Sam sem ti priporočil kristalno sodo ki je kompromis, ne ubije te takoj in dobro očisti!
grin1.gif
Če ne bo delovalo lahko pa še vedno uporabiš tisto kar je priporočil retro.

V vsakem primeru po uporabi sode dobro operi kotel in za vsak slučaj oplakni z neko kislino (alkoholni kis) tako da se bo na bakru obnovila zaščitna plast ki jo bo soda "pobrala". Če boš imel ostanke sode v kotlu znaš dobiti plav šnopc naslednjič, kar ni ravno ok!
tongue-1.gif

Vsekakor temeljito očisti po teh postopkih z čistili , lahko tudi prevreš limonin sok -acitron , ali pa kis-alkoholni, ne moreš zgrešiti, nato pa premaži notranjost posode !! z žganjem.
 

Hellreiser

Pripravnik
6. mar 2015
111
0
16
skala, sedaj šele pront kuham, tko da če maš željo to pokusit ti kar...
Je pa res, da sva včeraj s kolegom kakšnega ta lanskega ruknla.
Ampak je blo vse v mejah, tako da to ni vzrok!
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.283
23
38
Murska republika
Citat:
Uporabnik skala pravi:
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Če pravilno kuriš se ne prismodi, najbolje je na plin.Baker je še vedno najboljši za kuhanje žganj.Ne smeš pa imeti čisto goščo vedno mora biti utekočinjena da se narahlo dvigne in v spodnjem delu ustvari tekočinast del za kuhanje, vsaj sam em delal tako da sem dolival vino ali pa tudi vodo.
ampak zakaj je baker najboljši?
stupid-1.gif


razumem pa da se rado zažge takim ki ga pri kuhanju preveč pokusijo pa na ogenj naložijo kakšno drvo preveč.

Zato ker nihče ne uporablja nerjave pločevine!
stupid-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Baker ni najboljši, je pa bil včasih najbolj enostaven za izdelavo (plošča bakra pa klepaš dokler ne dobiš željene oblike).

Določeni destilati rabijo baker za nevtralizacijo žveplovih spojih, ampak tega v sadju večinoma ni, bolj je to problem pri žitnih osnovah (viski, vodka, ...). Tudi če se rabi baker za nevtralizacijo žvepla ima pomen samo na kapi in v stebru kjer pride do "katalizacije".
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
ampak čakaj samo zato ker so vsi na bakru to še ne pomeni da je najboljši. ljudje smo znani da velikokrat ne sprejemamo najboljših odločitev.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Ob naslovu sem najprej pomislil, da se je kotel polil z bencinom in naredil samomor
hysterical-1.gif
 

Hellreiser

Pripravnik
6. mar 2015
111
0
16
Zakaj bi še kaj spreševal???
Če ni na Alterju odgovora, potem enostavno ne obstaja javascript:void(0) javascript:void(0)
 
Nazadnje urejeno:

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Baker se je za kotle uporabljal, ker je bila včasih to pač edina nerjavna kovina, ki se jo je relativno enostavno obdelovalo/oblikovalo. Poleg tega je baker odličen prevodnik toplote (veliko boljši kot rostfrej), pa relativno enostavno se na baker pritrdijo medeninaste spojke
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik skala pravi:
ampak zakaj je baker najboljši?

Najboljši bi bil steklen ...

NR je slabše toplotno prevoden, celo precej slabše od jekla, torej je "krmiljenje" kotla manj natančno. Če drugje ne, bi v kapi pričakoval težave zaradi tega - vse bi se dogajalo pri višjih temperaturah, meja med metanolom in etanolom bi bila še bolj zabrisana.

Poleg tega bi se bal niklja, čeprav se gre za destilacijo. Jaz bi kar verjel našim dedom glede bakra.