Nov router

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Eno vprašanje za poznavalce. Nabavil sem ta router: LINKSYS WRT1900AC AC1900 DUAL-BAND SMART WI-FI WIRELESS ROUTER

https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/linksys-brezzicni-usmerjevalnik-wrt1900acs

Po specifikacijah naj bi na 2,4 GHz dosegel do 600 Mb/s – B, G, N hitrosti.

Ko ugasnem višjo frekvenco in pustim samo to nižjo, je hitrost mojega interneta samo okoli 30Mb/s/ 4Mb/s, čeprav imam hitrost prek kabla 100/4.

Iskreno me za tak router, ki naj bi bil TOP, preseneča, da dopušča tako nizko hitrost na nižji frekvenci. Morda kdo ve, zakaj je temu tako? Moram v nastavitvah karkoli nastavit posebej?

5GHz pa ne bi rad uporabljal, ker nekatere naprave so tako stare, da ne vidijo te frekvence in bi rad imam samo eno frekvenco, katera ima boljšo - daljšo pokritost in s katero bi dosegel vsaj 90Mb/s, kolikor dosežem na 5GHz.

Morda lahko to, kar želim, dosežem s kakšnim posebnim FW? Ali kje v nastavitvah?

Hvala!
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Na 2.4Ghz boš v praksi ob dobrem signalu prišel tam do cca. 100Mbit/s. Se moreš pa zavedati, da imaš na 2.4Ghz relativno malo frekvenčnega spektra (samo 3 naprekiravajoče 20Mhz kanale - 1,6,11, če kdo uporablja 40Mhz kanal v bližini ti pa že skoraj cel spekter zasede), poleg tega pa je v tem območju še kup drugegih motenj od mikrovalovk, brezžičnih mišk/tipkovnic, babysiterjev, bluetootha itd.. Za začetek je dobro pogledati, katere signale ti zasedajo morebitni sosedni WiFiji (npr. z WiFi analyzerjem na telefonu) in potem mogoče še sprobat kak alternitven kanal, če bi bile na izbranem kake druge motnje (da se sicer pogledati s spektralnim analizatorjem ampak to so že drage igrače). Mogoče bi še preveril, če je kak znan bug in posodobil firmware.

Vseeno pa ne vidim razloga, zakaj ne bi fural WiFija na obeh frekvencah z istim SSIDom. Napreve, ki ne podpirajo 5Ghz bojo itak šle na 2.4Ghz, ostale pa lahko izkoristijo višje hitrosti, ki ti jih omogoča 5Ghz.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
5Ghz ne bi uporabljal zaradi tega, ker je domet veliko slabši (skozi 2 stene je samo 1 črtica).

Obeh frekvenc ne bi fural zaradi tega, ker je potem še enkrat več sevanja po celem stanovanju. Že tako vse seva, zakaj bi še dodatno ojačeval, če ni treba in bi lahko samo na 2.4Ghz vse fural?

Zanimivo mi je namreč to, da mi je sodelavec posodil njegov TP-LINK, ki po specifikacijah omogoča do 450Mb/s in deluje samo na 2.4Ghz. Z njegovim se na 2.4Ghz dosegel 86/4.

Z mojim, ki pa ima na 2.4Ghz hitrost do 600Mb/s, sem pa pričakoval VSAJ toliko.

Ta razlika mi ne gre v račun?! Njegov je imel 3 antence, moj pa ima 4 kakor vidite. Oddaljenost je bila enaka (v sosednji sobi).
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Jaz sem pred časom nabavil tole: http://www.gearbest.com/networking-communication/pp_148364.html?wid=21

Slabost je LAN na 100Mb/s, ostalo dela super.
Aja, pa angleški firmware je potrebno najprej dat gor
wink-1.gif
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
"Hold up.  At first I thought this was a bug but its not.  It's a feature.  Under Media Prioritization there is a link to the right of the on/off button called settings.  Click that and change the Downstream Bandwidth.  Mine was at 16286 Kbps.  I changed it to 1000000Kbps and now I get 60Mbps downloads with Media Prioritization turned on."
 
Nazadnje urejeno:

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
"It's very important that the Downstream Bandwidth be accurate. If your ISP provides 100mbps then your downstream bandwidth should be set at 102400kbps."

Daj prvo to porihtaj in potem poročaj.
Glede sevanja,....sj tudi žice v steni sevajo
rolleyes-1.gif
Če seva, še ne pomeni da je škodljivo. Škodljiva so samo sevanja, ki škodijo telesu torej samo določena sevanja in ne vse vrste sevanja.
 
Nazadnje urejeno:

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
SYLVER: vrni ga mimovrste, če še lahko.

pa ga vzemi v leclercu.

200€ , pa 40€ na kartico.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik sylver pravi:
5Ghz ne bi uporabljal zaradi tega, ker je domet veliko slabši (skozi 2 stene je samo 1 črtica).

Obeh frekvenc ne bi fural zaradi tega, ker je potem še enkrat več sevanja po celem stanovanju. Že tako vse seva, zakaj bi še dodatno ojačeval, če ni treba in bi lahko samo na 2.4Ghz vse fural?

Zanimivo mi je namreč to, da mi je sodelavec posodil njegov TP-LINK, ki po specifikacijah omogoča do 450Mb/s in deluje samo na 2.4Ghz. Z njegovim se na 2.4Ghz dosegel 86/4.

Z mojim, ki pa ima na 2.4Ghz hitrost do 600Mb/s, sem pa pričakoval VSAJ toliko.

Ta razlika mi ne gre v račun?! Njegov je imel 3 antence, moj pa ima 4 kakor vidite. Oddaljenost je bila enaka (v sosednji sobi).

Si preveril, kako je s kanali?

Če ne misliš furat 5Ghz, je rahlo nesmiselno kupovat AC WiFI, ki itak dela samo na 5GHz. No že itak je ta router precenjen, glede na to, kaj dobiš.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Iskal sem vrhunski router, ki bi omogočal na 2.4Ghz maksimalno in ta je bil en izmed njih, saj "omogoča" do 600Mb/s na 2.4Ghz.

Kje preverim kanale? Bom danes doma malo poslikal nastavitve pa prikažem. Včeraj zvečer sem že nekaj gledal, ampak nisem se poglobil.
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Citat:
Uporabnik sylver pravi:
Kakšno hitrost interneta imaš in kakšno hitrost dobiš prek WIFI ter na koliko metrih?
smile-1.gif

Kako daleč nese in kakšno maksimalno hitrost prebavlja še nisem testiral... (ok, moj VDSL je samo 20Mbit... ta itak dela na polno...)

Konfigurira se ga lahko tudi z IOS / android aplikacijo...
Uporabljam pa nanj priključen disk kot backup server (npr slik s telefona...itd).

Se je pa tule en razpisal s testiranjem:
http://technofaq.org/posts/2015/07/xiaomi-mi-wi-fi-router-mini-review-big-bang-for-the-small-buck/
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Zaenkrat sem upošteval in popravil tole: Poizkusi Media Prioritization nastaviti na 102400.

Hitrost, ki jo sedaj dobim na wifi je 70/4 (včasih tudi 63/4), kar še vedno ni to to, kar bi moralo biti....

Sedaj grem te frekvence preverjat in urejat.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Evo, sem spremenil CHAN iz 1 na 5, ker je 1 že zaseden, če si to prav razlagam kot "laik"
smile-1.gif


Kakor lahko vidite, smo prisotni 3 uporabniki z wifi (moj je modre barve):



Sedaj, ko sem prestavil CHAN na 5, je hitrost taka: 80/4, kar ni slabo, ampak verjamem, da lahko ta router prenaša vsaj 90/4.

Kaj lahko še naredim, da najbolje zoptimiziram router, da mi bo ponudil še tistih 10 - 15 mega hitrosti? Kako oziroma s čim dvignem to mojo krivuljo, da bo še bolj na vrhu (bližje 0)?

Hvala vam!
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Kot sem napisal že na začetku, so popolnoma neprekrivajoči 1, 6 in 11. 5 se ti delno prekriva s kanalom 1 oziroma sta zelo blizu, tako da bi jaz dal raje na 6...
 

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Če je tvoj domač signal zgornji nastavi Channel Width na 40 MHz in kanal na 6. Tako bi moral dobiti 600 Mb/s. Mimogrede tale router ni najbolj zanesljiv z originalnim firmware-om.