Nov router

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.928
113
najrajš na babi
Eno vprašanje. Ali je to mogoče?

Imam T2 optiko in paket 200/20. Pred kratkim sem nabavil WIFI router Asus RT-AC86U AC 2900

https://www.amazon.de/Beschleuniger...&qid=1537943151&sr=8-1&keywords=asus+rt-ac86u

Nastavil sem 2 mreži. Ena je 5 GHZ in ena 2,4 GHZ z različnimi imeni (mreže so ločene in ne združene). Pustil sem tovarniške nastavitve. AC 5GHZ mreža je normalno prebavila linijo 200/20. N (2,4 GHZ) mreža pa hitrost nekjeme 90-100/20. Danes se nekaj igram in sem na 5GHZ prestavil razpon frkvenc iz mixed na 80 Hz, na 2,4 mreži pa iz mixed na 40 Hz. nato priklopim stari računalnik kateri nima AC kartice ampak sam N na mrežo in glej ga zlomka. N standard (2,4) vleče hitrost 190/20. WTF. Je to mogoče, ali ga speed test kej biksa. Povsod je bilo rečeno, da N ne pride nad 100. Tudi na prejšnjem TP link 1043 ni prišlo nikoli nad 100. Kak je zdej z temi hitrostmi.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
N standard ima več različnih hitrostnih stopenj. Najbolj pogost je 300Mbps (ki ga je verjetno imel tvoj TP Link 1043), medtem ko ima nov router 450Mbps N standard. Gre pa N standard tudi do 600Mbps, ampak ta oprema je dokaj redka in draga. Omenjene hitrosti mora seveda podpirati tako router, kot tudi odjemalec (telefon, laptop).
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.928
113
najrajš na babi
Verjetno bo to, to. Router gre do 450. Kartica v 8 let starem laptopu Acer aspire 5742g je Qualcomm atheros AR5B97. Zgleda da ima ta kartica samo 300 Mps, ampak gre 200/20 linija skozi. Pozitivno presenečen. Tako nad routerjem, kot kartico.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
V klet mi ne router ne modem ne lovita, imam sicer nek ojačevalec signala na poti vendar dela/ne dela. Imam pa možnost dotopa do neta po utp. Žal dol vlečem lahko ultrabooka, tablico ali telefon - torej utpja nimam kam dati. Pa sem gledala na mimovrste, da so ta najbolj čipšit wi-fi routerji po 11-12€. npr:
https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tenda-brezzicni-usmerjevalnik-n301-300-mbps
https://www.mimovrste.com/usmerjeva...cni-usmerjevalnik-rt-n12-n300?src=bestsellers

bi bilo tole ok, da všteknem v utp v tej sobi, kjer želim net pa se brezžično povežem s tablico npr pa gledam tv/netflix?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ja, seveda bo. Samo WiFi geslo bi bilo priporočeno nastaviti, vse ostalo bo verjetno DHCP avtomatika poskrbela.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.468
113
Pravzaprav mora izklopiti DHCP in nastaviti Wifi omrežje ter geslo, ter po možnosti še IP v istem rangu kot ga ima ostalo omrežje.
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
Dejansko lahko glavni router da v switch in ne wan port ter nastavi wlan in vgasne dhcp in je zadeva urejena
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
tratnjak
Kva? Ne razumem... Kja naj naredim, da bom imela WiFi v tej sobi?

Drugače mi je važno da samo net dela, nič drugega. Res sem imela v mislih tako kot je bajkman rekel. Router, geslo pa živijo.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
To zgodaj ti govorijo, če bi imela isto omrežje. Če pa vključiš v WAN, bo internet prav tako, brez kakih nastavitev in ugašanja DHCP. Pravzaprav takrat mora biti DHCP aktiven in stvar bo delala.
Vsekakor pa poskrbi vsaj za WPA2-AES zaščito WiFi signala.

LP
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
kar jaz ne razumem tratnjaka je, ali meni on govori da z že obstoječimi stvarmi pridem do neta v tej sobi? Ali mi vsi trije govorite, da naj kupim enega izmed teh routerjev in potem variante ksako nastaviti vse skupaj? najbrž to?

sicer bo router šel v switch, ne direktno modem, tudi zdajšnji gre, ampak to nima zame drugače nobene vrednosti v tem primeru tu. jaz rabim samo dovolj hiter internet za gledanje TV ali netflixa pa eno geslo za router, da ni glih odprto omrežje.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Torej. na tem UTP v sobi spodaj je internet, če priključiš PC preko kabla?

Če DA, potem kupiš tisti ASUS in v njegovo WAN (Internet) vtičnico priključiš prej omenjeni UTP kabel. Samo še nastaviš WiFi geslo in fertik, internet preko WiFi bo delal tam spodaj. ;)

Če pa bi rada priključila v LAN vtičnico, bo pa potrebno še izključiti DHCP na tem novem routerju.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Torej. na tem UTP v sobi spodaj je internet, če priključiš PC preko kabla?

Če DA, potem kupiš tisti ASUS in v njegovo WAN (Internet) vtičnico priključiš prej omenjeni UTP kabel. Samo še nastaviš WiFi geslo in fertik, internet preko WiFi bo delal tam spodaj. ;)

tako ja...
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
spodaj rabi access point in je nesmiselno delat mrezo v mrezi, ker bo na koncu mela tezavo z dosegljivostjo naprav za drugim routerjem prav tako bo mela tezavo z domaco mrezo - ce bo htela kaj sherat ipd.

Jabe: kupi eden od routerjev. Prvo ga prikljuci v elektriko in se s telefonom ali racunalnikom direktno priklopi na njega. Na njem nastavi WLAN gesla - jaz imam naprimer isto ime in geslo kot na zgornjem. Dodatno poisci kje se vgasne DHCP server. Ko bos to vse uredila lepo odnesi ta router dol in mrezni kabel prikljuci v LAN port (ponavadi so 4-je skupaj) in nikakor WAN port.

Po tem bi morala zadeva delovati in se vec ne rabis ubadat s tem routerjem.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ampak če gosp(odična)a potrebuje spodaj samo internet, ne pa tudi deljenja datotek, dostopa do printerjev in ostalih naprav, potem bo podomrežje več kot super.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.468
113
Za brskanje po internetu dvojni NAT ni problem, za ostale stvari pa bo treba kakšno drugo konfiguracijo, ali pa zraven spustiti nekoga, ki ve kako skonfigurirati.
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
Ampak če gosp(odična)a potrebuje spodaj samo internet, ne pa tudi deljenja datotek, dostopa do printerjev in ostalih naprav, potem bo podomrežje več kot super.

ne kompliciraj. Naj na zacetku naredi tako kot treba. Ne pa da bo cez nekaj casa NAS prikljucla al pa mrezni printer pa ji nikakor ne bo delalo pa ji ne bo jasno zakaj.
Take polovicne zadeve na koncu vsem zagrenijo zivljenje, ker se pozabi kaj vse se je delalo in zakaj - na koncu samo vidis problem, ko nobenemu ni jasno od kod.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
hvala tratnjak, bom naredila tako, če pa na bo šlo bo pa mreža v mreži. če drugega, se bom kaj naučila, mogoče kje drugje kdaj drugič prav pride...

hvala vsem. asusa sem naročila, pa se bom drug teden s tem pozabavala...
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
philips ja in ne
Pri Asusu ti AP mode onemogoci precej funkcionalnosti, po drugi strani pa je to edina moznost, da router dejansko uporabljas kot AP. Ce ga postavis v router mode, izklopis dhcp, prestavis kabel iz wan porta v lan... ne bos prisel dalec. Mogoce pri tomatu, pri njihovem fw pa ne.