Normiranec in davčni obračun?

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Si prepričan glede tega?

Meni je računovodkinja rekla, da se gleda datum izdaje računa.
rolleyes-1.gif

Hmm, a nismo o tem že debatirali?


In če ta račun dam v 2014 namesto 2013, do katerih zapletov lahko pride?

Jat sem prepričan, ne vem pa če si ti.

Primer:
- račun za mobitel je datiran 03.01.2014, na njem so zaračunane storitve za december 2013. Strošek katerega leta bo predstavljal omenjen račun?

- Plača za december je izplačana 15.01.2014. Strošek katerega leta bo predstavljala obračunana plača?


Plačana realizacija je za normirance veljala do 31.12.2012.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Mejduš ja, kaj mi to google ven meče.
tongue-1.gif


Maš prav. Te točke tukaj ni, torej očitno velja 1. odstavek.
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Citat:
Uporabnik dejvi pravi:
Avgusta 2013 sem odprl sp in dolocil okviren znesek zasluzka do konca leta, placal akontacijo januarja glede na to postavko, po racunih pa sem presegel to postavko in bi moral doplacati se 6€ davka in , sedaj me zanima do kdaj moram placati to razliko ,


Lp

Da, 30.4.plačaš razliko za lani.
Do 10.4. pa novo akontacijo, če je mesečna pa še poračun za jan in feb.
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
super
grims-1.gif


oddani obračun sem storniral, zdaj pa ne vem, kakšnega naj oddam.

račun vedno izdajam z zadnjim v mesecu, le januarja je prišlo vmes, da sem moral izdati 3.1. za mesec december
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
No, pa še par vprašanj, en glede prispevkov.

1. Prispevki. Glede na to, da sem odprl s.p. 1. oktobra, ali za izračun dobičku prištejem prispevke za 3 mesece (cca. 900€) ali celo leto (cca. 3600€).

2. Čeprav mi je bilo oktobra s strani DURS drugače rečeno glede "subvencije za samozaposlitev" za NORMIRANCE, in sicer, da se upošteva enkraten znesek, se je to očitno spremenilo.
zmaga.gif
Tako, da lahko upoštevam samo sorazmeren znesek v 2013.

Vprašanje pa je žal neumno. Glede na to, da vodim samo izdane račune in osnovna sredstva, kako naj vodim to razdelitev subvencije iz stališča računovodje, da bom izpolnjeval zahteve DURSA.
tongue-1.gif
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Citat:
Uporabnik alcazar pravi:
super
grims-1.gif


oddani obračun sem storniral, zdaj pa ne vem, kakšnega naj oddam.

račun vedno izdajam z zadnjim v mesecu, le januarja je prišlo vmes, da sem moral izdati 3.1. za mesec december

Roka za oddajo še nisi zamudil. Osnovo boš itak imel večjo, torej plačaš več davka, tako da bo Durs še bolj zadovoljen
evil.gif

Pokliči svojo izpostavo Durs in naj ti referent da navodila. Tako bo najboljše.
 
Nazadnje urejeno:

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Citat:
Uporabnik pediater pravi:

Vprašanje pa je žal neumno. Glede na to, da vodim samo izdane račune in osnovna sredstva, kako naj vodim to razdelitev subvencije iz stališča računovodje, da bom izpolnjeval zahteve DURSA.
tongue-1.gif

Pomembno je, da sorazmerni del upoštevaš med prihodki v davčnem obračunu. Ugibam da imaš subvencijo za 24m. Naredi preglednico, razbij subvencijo na 3 dele, 3/24 za 2013, 12/24 za 2014 in 9/24 za 2015. Prištej k ostalim prihodkom v davčnem obračunu, eni dopisujejo na koncu knjige izdanih računov... Bolj pomembno kot oblika je pravilno upoštevanje prihodkov iz naslova subvencije. Preglednico odloži poleg davčnega obračuna in knjige izdanih računov.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Aha, se pravi lahko po svoje naredim ta "popis" subvencije. Toliko, da je pregledno in jasno v mojih knjigah.
zmaga.gif

Ja, na 24 mesecev razdelim. 3/24 upoštevam za 2013, to mi je jasno ja.

Glede prispevkov.
Sem ravno to stran gledal glede prispevkov in videl, da je treba prišteti za izračun, kot da bi plačeval prispevke celo leto, ne glede na to, kateri mesec si začel.
Hotel sem samo preverit, če je to res, ker se mi to pač zdi neumnost in ni fer do tistih, ki smo odprli s.p. konec leta.
Čeprav, zdaj ko vsaj subvencijo lahko razdelim na obroke, mi je za to vseeno.

Hvala tebi in Prijamu za vso pomoč.
zmaga.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik pediater pravi:

Glede prispevkov.
Sem ravno to stran gledal glede prispevkov in videl, da je treba prišteti za izračun, kot da bi plačeval prispevke celo leto, ne glede na to, kateri mesec si začel.
Hotel sem samo preverit, če je to res, ker se mi to pač zdi neumnost in ni fer do tistih, ki smo odprli s.p. konec leta.
Čeprav, zdaj ko vsaj subvencijo lahko razdelim na obroke, mi je za to vseeno.

Hvala tebi in Prijamu za vso pomoč.
zmaga.gif


V davčnem obračunu na začetku upoštevaš smo prispevke, ki si jih dejansko obračunal v mesecih poslovanja.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Nisem gledal članka....sem šele sedaj pogledal zakaj se gre.

Ni napake....članek govori o določitvi zavarovalne osnove za prispevke v letu 2014. Le ta se preračuna sorazmerno (o čemer govorite).

Še vedno pa to ne vpliva na izpolnjevanje davčnega obračuna. davčni obračun izpolniš z podatki za obdobje v katerem je s.p. posloval. Torej na prvi strani dejansko obračunani prispevki za npr. 3 mesece. Kasneje prihodki in odhodki, ki si jih dosegel v 3 mesecih poslovanja.

Ob izračunu zavarovalne osnove za prispevke pa dobiček dosežen v 3 mesecih povečan za obračunane prispevke v 3 mesecih preračunaš na letno raven.

Načeloma ni nič nepošteno, DURS predvideva, da če si v 3 mesecih imel zaslužka X enot, ga bo v v 12 mesecih imel 4X. Na letni osnovi pa se potem obračunavajo tudi prispevki.
Se pa včasih kdo malo nat... ker v 3 mesecih odprtja zasluži ogromno, potem pa naslednje leto plačuje ogromne prispevke.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Ja, za v obračun vem, da pišem le 3 mesece.

Zanimalo me je za izračun prispevkov. Hvala.


Pardon, potem sem pa zaj...
Jao, spet problem.
grin1.gif


A v obračun napišem VSOTO prispevkov glede na razred, katerega sem plačeval, ali vpišem noter cifro, katero sem dejansko vplačeval (50% "popust" na PIZ)?
cca. 300€ ali cca. 205€?

Hvala
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Vpišeš obračunan del v celot.
Obračunan del tudi predstavlja tvoje stroške, medtem ko del oproščen plačila predstavlja tvoje prihodke.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Vpišeš obračunan del v celot.
Obračunan del tudi predstavlja tvoje stroške, medtem ko del oproščen plačila predstavlja tvoje prihodke.
Say what?
uf-1.gif


Tisto razliko (cca. 95€) moram dopisat v prihodke?
shocked-1.gif
Tega pa nisem še nikjer zasledil.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Našel:
Citat:
Zavezanec za znesek delne oprostitve prispevkov pripozna prihodke iz naslova državnih subvencij, v obračunu dohodnine od dohodka iz dejavnosti pa zavezanec, ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, za znesek delne oprostitve opravi zmanjšanje prihodkov na raven davčno priznanih.

V skladu z 9. točko 20. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/11 – UPB7, 24/12, 30/12, 40/12-ZUJF, 75/12, 94/12 in 96/13) se dohodnine ne plača od obveznih prispevkov za socialno varnost, ki jih za samozaposlene zavarovance v skladu s posebnimi predpisi plačuje Slovenija ali samoupravna lokalna skupnost, pod pogojem, da Slovenija oziroma samoupravna lokalna skupnost ne nastopa kot njihov delodajalec.

Prihodki se pripoznajo v skladu s Slovenskimi računovodskimi standardi – SRS (Uradni list RS, št. 118/05 in nadaljnji), natančneje s SRS 18.11, če je povečanje gospodarskih koristi v obračunskem obdobju povezano ne le s povečanjem sredstev ampak tudi z zmanjšanjem dolga. Na tej podlagi je delno oprostitev plačila prispevkov treba pripoznati kot prihodke iz naslova državnih subvencij. Navedeno je v skladu z računovodskim načelom kosmatega izkazovanja gospodarskih kategorij, ki pravi, da se gospodarske kategorije izkazujejo v kosmatih zneskih brez pobotanj, in sicer tako stanja sredstev in obveznosti do njihovih virov kot tudi prihodki in odhodki. Zavezanec, ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih odhodkov, bo zato v skladu s tem načelom in določili SRS 17 v svojih poslovnih knjigah pripoznal odhodke v višini celotnega zneska obračunanih prispevkov za obvezno socialno zavarovanje, torej bo pripoznal odhodke v višini vsote dejansko plačanih prispevkov in prispevkov, katerih plačila je oproščen.

Zavezanec, ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, bo na podlagi 9. točke 20. člena ZDoh-2 v polju 2.6 obračuna dohodnine od dohodka iz dejavnosti, za znesek delne oprostitve plačila prispevkov opravil zmanjšanje prihodkov na raven davčno priznanih.

Mi pa še zmer ni čisto jasno. predvsem zadnjo odstavek.