Normiranci adijo?

tomi

Guru
1. sep 2007
17.985
9.101
113
39
MB
mene se zmeraj splača vprašat, počasi se boste naučili... pa nič ni treba pol dol jemat s podjebavanjem. tako ste manj, ne bolj dedci.

na izpostavi fursa se pozanimaš, kdo ima spjčke čez, da čimbolj prav naciljaš onega, ki požegna in mu pošlješ ali neseš naslednje papirje.
1) napišeš dopis: kako je bilo sedaj, kako je sedaj in zakaj pričakuješ in koliko pričakuješ, da bo dohodkov na mesečni ravni.
2) zraven priložiš še izračun - oni obračun, ki ga drugače konec leta delaš, dddddd ali kva je - narediš simulacijo s temi ciframi in predlagaš, kaka naj bi bila po tvoje sedaj. če si plačal že preveč, predlagaš da nehaš plačevati, če ne pa pač znesek deliš z meseci. nazaj dobiš odobreno.
izpolnit je treba obrazec na edavkih DD-SprAkt

so mi pa napisali da se že plačani obroki akontacije NE poračunajo. :D
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.295
-8.465
113
Pripravlja se naslednji "adijo"

https://www.finance.si/se-bo-klemen-bostjancic-vnovic-poskusal-lotiti-normirancev/a/9022978?src=live


Kaksen predlog lahko pricakujemo? Tehta se marsikaj, slisimo, a na mizi je tudi to, da bi drzava omejila priznane normirane odhodke in da bi se davena osnova vstevala v dohodninsko lestvico. Glede na
skupne dohodke, ki se vstevajo v letno
odmero dohodnine, bi bil torej davek med 16 in 50 odstotki. Hkrati to lahko pomeni, da bi se tudi tem podjetnikom davina osnova nizala z raznimi olajsavami,
denimo splosno olajsavo, olajsavo za vzarzevane druzinske clane, morda tudis podjetniskimi olajsavami (denimo za
investiranje).
Katere stroke pa bi drzava priznala?
Omenja se priblizek avstrijskemu sistemu
normirancev, ki je nekaksen polovicni
sistem. Za nekatere dejavnosti in male podjetnike tam daveno priznajo dejanske stroske za prispevke za socialno varnost, pa na primer se stroke za place drugim zaposlenim, potem pa se priznajo tudi normirani odhodki glede na vrsto
dejavnosti. Pri nas sicer normiranih odhodkov ne bi priznali glede na dejavnost, ces da je to prevec zapleteno, temvec bi bili normirani odhodki enaki ne glede na dejavnost
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Ceprav tu pa moram reci, da je bila to prepotrebna brca v rit za mene. Sem se nekako razkomotila v udobju normiranca in polenila. Z omejitvijo najprej na 50k€, zdaj pa sicer ne spremljam vec, kaj se dogaja, sem se spravila na svoje. Nekaj je bilo vložka, ki pa bo povrnjen bistveno hitreje kot sem domnevala, glede na prva dva meseca poslovanja. Ostane mi pa bistveno vec denarja za ne toliko bistveno vec dela.

Vedno je treba stremeti, da iz vsake situacije kaj dobrega potegnes, ker v vsaki je kaj dobrega za najti.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.640
997
113
Ceprav tu pa moram reci, da je bila to prepotrebna brca v rit za mene. Sem se nekako razkomotila v udobju normiranca in polenila. Z omejitvijo najprej na 50k€, zdaj pa sicer ne spremljam vec, kaj se dogaja, sem se spravila na svoje. Nekaj je bilo vložka, ki pa bo povrnjen bistveno hitreje kot sem domnevala, glede na prva dva meseca poslovanja. Ostane mi pa bistveno vec denarja za ne toliko bistveno vec dela.

Vedno je treba stremeti, da iz vsake situacije kaj dobrega potegnes, ker v vsaki je kaj dobrega za najti.

Vsak ima specifične situacije. Ti imaš zaposlene, ne vem sicer v kateri branži si. Mogoče normiranec že v osnovi ni bil najbolj primeren zate.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zwergschnauzer

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota
Ceprav tu pa moram reci, da je bila to prepotrebna brca v rit za mene. Sem se nekako razkomotila v udobju normiranca in polenila. Z omejitvijo najprej na 50k€, zdaj pa sicer ne spremljam vec, kaj se dogaja, sem se spravila na svoje. Nekaj je bilo vložka, ki pa bo povrnjen bistveno hitreje kot sem domnevala, glede na prva dva meseca poslovanja. Ostane mi pa bistveno vec denarja za ne toliko bistveno vec dela.

Vedno je treba stremeti, da iz vsake situacije kaj dobrega potegnes, ker v vsaki je kaj dobrega za najti.
na 50k je 2 jurja davka....

in tebi zdaj vec ostane, ce nisi normiranec, vodenje papirjev itd.., racunovodstvo

0-2000 je torej huda reč sedaj al kaj?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Vsak ima specifične situacije. Ti imaš zaposlene, ne vem sicer v kateri branži si. Mogoče normiranec že v osnovi ni bil najbolj primeren zate.

Zdaj jih imam, ja... Prej sem imela samo "storitve". Nabava in vzdrzevanje opreme in prosotrov ni bil moj problem, nabava materialov tudi ne, zaposleni in njihove place se manj. Vse to seveda je bil strosek osnovnega podjetja, kar se je poznalo na moji postavki, si pa lahko mislis, da je bilo zaokrozeno navzgor. Vsekakor nisem komplicirala, ker sem prisla z "bajne" place iz JS in se je zdelo nenormalno dobro ze tako...
na 50k je 2 jurja davka....

in tebi zdaj vec ostane, ce nisi normiranec, vodenje papirjev itd.., racunovodstvo

0-2000 je torej huda reč sedaj al kaj?

Prej je bila omejitev 100k€. Kar se pa danes hitro pozna tako pri dohodnini kot pri prispevkih.

Kot receno, nekja dela vec je, ampak denarja pa se več ker vse tisto zaokrozevanje in rezerve iz prvega odstavka ostanejo meni pa se kaj. Nobeden ne gre z zaposlenim v minus.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota
Zdaj jih imam, ja... Prej sem imela samo "storitve". Nabava in vzdrzevanje opreme in prosotrov ni bil moj problem, nabava materialov tudi ne, zaposleni in njihove place se manj. Vse to seveda je bil strosek osnovnega podjetja, kar se je poznalo na moji postavki, si pa lahko mislis, da je bilo zaokrozeno navzgor. Vsekakor nisem komplicirala, ker sem prisla z "bajne" place iz JS in se je zdelo nenormalno dobro ze tako...


Prej je bila omejitev 100k€. Kar se pa danes hitro pozna tako pri dohodnini kot pri prispevkih.

Kot receno, nekja dela vec je, ampak denarja pa se več ker vse tisto zaokrozevanje in rezerve iz prvega odstavka ostanejo meni pa se kaj. Nobeden ne gre z zaposlenim v minus.
Saj zdaj je tudi 100, če imaš enga zaposlenega.

Če nisi normiranec se torej z računi trudiš, da je vedno 0 in da plačaš 0 davka ali?
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Jaz imam popoldanski s.p. Sem zavezanec za DDV, normiranec. Naredim navadno do max., 150k letno. Kot prvi ne vem, zakaj plačujemo kot popoldanci prispevke ZPIZ, ker ker od tega nič nimaš. Pa ni problem o tekaj nekaj malih EUR, naj raje rečejo, da so to prispevki za leno javno upravo, ne pa, da je to za ZPIZ, ker to nima veze z penzijo.

Če se bo tole spremenilo bom rezidenstvo predstavil na Hrvaško. Naj povem, da imam popoldanski s.p. zato, ker to plače pri nas obdavčene tako, da to ni davek, ampak kraja. Če dobiš 10k neto, to stane firmo 27k brutto 2, na Hrvaškem pa 17k bruto 2.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Saj zdaj je tudi 100, če imaš enga zaposlenega.

Ok.... Normiranec je dve leti zapored pod 150k€. Ampak orenk davki se zacnejo pa pri 50k€ in ne vec 100k€ pri enem polno zaposlenem. Ki mora biti sedaj polno zaposlen 9 mesecev v letu in ne vec 5. In posledicno, ker je dobiček vecji so tudi prispevki naslednjenleto in se kar lepo sešteva in nalaga... Vse kar je manj od 40h/teden, je omejitev sedaj 12,5k€/leto (prej 50k€), preden obdavcitev zraste. Popoldanski sp je klinc zdaj.

Z racunovodstvom se trudim manj, ker imam zdaj racunovodja za to in vec kot notri prinesem.

No, kakorkoli. Tokrat lahko recem hvala.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Ok.... Normiranec je dve leti zapored pod 150k€. Ampak orenk davki se zacnejo pa pri 50k€ in ne vec 100k€ pri enem polno zaposlenem. Ki mora biti sedaj polno zaposlen 9 mesecev v letu in ne vec 5. In posledicno, ker je dobiček vecji so tudi prispevki naslednjenleto in se kar lepo sešteva in nalaga... Vse kar je manj od 40h/teden, je omejitev sedaj 12,5k€/leto (prej 50k€), preden obdavcitev zraste. Popoldanski sp je klinc zdaj.

No, kakorkoli. Tokrat lahko recem hvala.
Ni dve leti zapored pod 150k. Je tako, da v dveh zaporednih letnh ne smeš preseči 300k. Torej imaš lahko eno leto 200k EUR, drugo pa 100k EUR. Kar je nad 50k letno plačam 20%, kar je še vedno sprejemljivo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Ta omejitev za popoldanca je sedaj 12,5k€. 50k€ je, ce imas koga polno zaposlenega. Ce imas, potem seveda 50 vdrzi, je bilo pa prej 100.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
11
48
Murska Sobota
Ok.... Normiranec je dve leti zapored pod 150k€. Ampak orenk davki se zacnejo pa pri 50k€ in ne vec 100k€ pri enem polno zaposlenem. Ki mora biti sedaj polno zaposlen 9 mesecev v letu in ne vec 5. In posledicno, ker je dobiček vecji so tudi prispevki naslednjenleto in se kar lepo sešteva in nalaga... Vse kar je manj od 40h/teden, je omejitev sedaj 12,5k€/leto (prej 50k€), preden obdavcitev zraste. Popoldanski sp je klinc zdaj.

Z racunovodstvom se trudim manj, ker imam zdaj racunovodja za to in vec kot notri prinesem.

No, kakorkoli. Tokrat lahko recem hvala.
Normiranec je namenjen v osnoni za samozaposlenega, za določene dejavnosti, kjer ta sistem deluje. Ne pa da je še kdo zaposlen.

V praksi pa se je očitno izrodilo.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.640
997
113
Ni dve leti zapored pod 150k. Je tako, da v dveh zaporednih letnh ne smeš preseči 300k. Torej imaš lahko eno leto 200k EUR, drugo pa 100k EUR. Kar je nad 50k letno plačam 20%, kar je še vedno sprejemljivo.

Na popoldancu verjetno ja. Na navadnem sp se pa višji prispevki poznajo še bolj kot višji davek. Pa še vsako leto se povečuje osnova potem.

Bi pa pričakoval od te vlade, da bodo popoldance najprej zjebali. Ker je anomalija, da nek redno zaposleni dela še 100k€ letno ob strani. Tu mislim predvsem razne zdravnike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.206
679
113
Ni problema. Bomo pa iz tujine poslovali pa nej si vtaknejo v rit pol vse davke in prispevke.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Ker je anomalija, da nek redno zaposleni dela še 100k€ letno ob strani. Tu mislim predvsem razne zdravnike.

Pa vendar... Je to anomalija in ne pravilo. In zaradi anomalije, ki je pri parih ljudeh in se nikjer na davcni blagajni ne pozna, se je zajebalo vse, ki jim je bil to povsem legalen vir prezivetja. Zdaj pa na črno dalje... Raja pa ploska. Kdo zares misli, da se je s tem zjebalo zdravnike? In kdo ima boljse šanse (torej intelekt in znance, ki znajo svetovati), da bo povsem legalno pomotovil okoli vsakega sistema. Dohtar ali un, "kateremu je bil normiranec namenjen". Ampak vazno da se dohtarje zjebe, pa ce se vse ostalo se bolj in prej. In na koncu... se dohtarjev ne...

Clovek bi se smejal, ce ne bi bilo tok žalostno gledat, kako bi slovencelj sam sebe trikrat štihnil, ce obstaja najmanjsa možnost, da enmu dohtarju paper-cut zada...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.382
1.008
113
Celje
Obišči stran
Pa vendar... Je to anomalija in ne pravilo. In zaradi anomalije, ki je pri parih ljudeh in se nikjer na davcni blagajni ne pozna, se je zajebalo vse, ki jim je bil to povsem legalen vir prezivetja. Zdaj pa na črno dalje... Raja pa ploska. Kdo zares misli, da se je s tem zjebalo zdravnike? In kdo ima boljse šanse (torej intelekt in znance, ki znajo svetovati), da bo povsem legalno pomotovil okoli vsakega sistema. Dohtar ali un, "kateremu je bil normiranec namenjen". Ampak vazno da se dohtarje zjebe, pa ce se vse ostalo se bolj in prej. In na koncu... se dohtarjev ne...

Clovek bi se smejal, ce ne bi bilo tok žalostno gledat, kako bi slovencelj sam sebe trikrat štihnil, ce obstaja najmanjsa možnost, da enmu dohtarju paper-cut zada...
Normiranec je glih storitvam bil namenjen. V stilu “raje placam vec davka, kot pa se s papirji ukvarjati in “potne naloge” pisati… “.

zdaj kje postaviti letno mejo je pa relativno. 50.000/letno bruto2 ni neka huda plača. Trenutno obdavčitev je po moji oceni kar sprejemljiva.

In ker si omenila zdravnike. Kaj pa učitelji, policaji, in še cel kup drugih, ki ne morejo “optimizirati”?. Dajmo vsem to možnost, če si želijo…
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom