Nismo še iz krize 2008

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Surs: leta 2019 v Sloveniji manjša poraba energije kot leta 2008

1618747042799.png


Že vseskozi imam občutek, da od leta 2002 naprej - nazadujemo. Tole je pa nek statistični podatek, ki pritrjuje.

Namreč, pušnili smo že leta 2002 ko je šla EU na Evro, potem pa še leta 2007 ko smo še mi šli na Evro. Finančna kriza 2008 je pa dokončala našo tranzicijsko epizodo. Očitno se še danes nismo opomogli, ker je ravno poraba energije prvi podatek o uspešnosti gospodarstva.

Uspešna podjetja so samo tista ki imajo lasten proizvod privlačen za cel svet, tega je pa zelo malo. Statistično niti ne moreš pričakovati kaj več v populaciji 2 milijona ljudi, od tega 1/3 na državnih jaslih. V tej 1/3 je pa skrit praktično ves izšolan podmladek ki smo ga sproducirali v zadnjih 30 letih in kar ga ni pobegnilo ven v beli svet :( .
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net
Statistika je zanimiva reč-

Jaz bi isto ugotovite interpretiral : super, uspeli smo s programom varčevanja energije. En sam podatek sam za sebe ne pomeni dosti, ker dejasnko se je v istem obdobju po celem svetu začelo veliko varčevanje z energijo in iskanje alternativnih virov.

Pa nikakor ne trdim, da je to kar sem napisal res in da nam je res uspelo isti ali večji BDP narediti z manj energije. Ampak tega se iz članka ne da razbrati.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Obenem je več EL avtomobilov rudarjenje za kripto valute in podobne krame.
Kar hoče povedati da se dosti podjetij ni pobralo po krizi 2008 oz. še plačujejo kredite da takrat niso zaplavali.
Eni nam pa servirajo da je sedaj vse super ? Ja če si v JU . Kar denar nosi je večinoma na škrgah.
Hej ampak smo na alterju tukaj je navečji dogodek kako za prvomajske na morje k hrvatom...to da majo razmah korone na otokih bodo že dol zvedeli. Oz. bili tiho da se bodo lahko nazaj zvekl .
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113
Šele danes so objavili podatke za 2019?

Za primerjavo poraba v ZDA zadnjih 70 let.

us electricity use.png
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Gonzo , to ni zgodovina, ampak sedanjost. Ter - tisti ki nas vsakodnevno fopajo kako nam je lepo in vseskup, so čisti plačani manipulatorji, plačani so iz proračuna kakorkoli. Dejstvo je, da je stanje pri nas zanič, oz. najbolj zdravo je v JU, ki se ji ni treba sekirati se za dohodke.

Podatek porabe energije skozi časovna obdobja je pa tehnično najbolj verodostojen podatek, koliko smo sploh vredni. Tu ni izgovorov okoli lastnih solarnih panelov itd, saj so te rešitve mnogo mlajše od teh 10 let kar zajema statistika.

Naprednost civilizacije se meri v porabi energije. Če vmes nekomu uspe racionalizirati porabo, jo torej nekako zmanjšati na nek tehnološko naprednejši način, se to lahko meri kvečjemu v stoletjih in ne v parih letih. Če mu torej nekaj takega uspe - je to storil na račun šparanja na drugi strani - opazuj "ravnotežje sistema".

Skratka, če si zaradi "šparanja" zamenjal avto iz bencinarja na dizel, nisi naredil nič, ker energetsko še vedno porabiš isto količino energije kot prej. V bistvu si jo celo povečal, ker tista menjava iz bencina na dizel tudi ni zastonj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: wilburxxx
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če od leta 2008 do danes nismo dosegli niti enake porabe kot takrat, pomeni, da smo izjemno padli. Pomeni najmanj 15 let nazadovanja. Če se bomo sedaj zelo hitro pobrali, bomo pa zopet potrebovali 10 - 20 let da ujamemo svet. :obesise:
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Leta 2008 je žarnica porabila 100W - danes LED luč porabi za isto svetilnost 15-20W.
Gospodinjski aparati so takrat porabili za isto delo tudi 200% energije več.
V industriji se tudi ogromno optimizira proizvodnjo za zmanjšanje porabe energije in s tem povezanimi izpusti CO2 in velikimi finančnimi prihranki.
A nadaljujem ?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V čem bi pa najlepše merili, koliko je naše gospodarstvo zdravo? Po moji pameti ravno po porabi energije.

Za kilo pridelave železja potrebuješ točno toliko energije kot pred 1000 leti. Za preoblikovanje pa še celo več, saj so postopki vedno bolj natančni in zato tudi energetsko požrešni. Čudežev ni :fredi:.
Za uparitev litra vode je še vedno potrebne točno toliko energije kot pred 1000 leti, da ne rečem pred sto tisoč leti. itd.

Če pa ne rabimo "topilnic" in podobne šare, pa pomeni da se bo zadeva izvajala nakje drugje na svetu. Ok, tudi to je možno, mokre sanje vseh nadobudnežev, kako bi s čim manj švica čim več nagrabili. V tem primeru se "šlepamo skozi življenje" brez energije, super. :confused:
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Nekje sem prebral, da se napredek države najboljše meri v rasti letne količine proizvedenega betona, in da so v tem Kitajci prvaki.
Moram poiskati članek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
V čem bi pa najlepše merili, koliko je naše gospodarstvo zdravo? Po moji pameti ravno po porabi energije.

Za kilo pridelave železja potrebuješ točno toliko energije kot pred 1000 leti. Za preoblikovanje pa še celo več, saj so postopki vedno bolj natančni in zato tudi energetsko požrešni. Čudežev ni :fredi:.
Za uparitev litra vode je še vedno potrebne točno toliko energije kot pred 1000 leti, da ne rečem pred sto tisoč leti. itd.

Če pa ne rabimo "topilnic" in podobne šare, pa pomeni da se bo zadeva izvajala nakje drugje na svetu. Ok, tudi to je možno, mokre sanje vseh nadobudnežev, kako bi s čim manj švica čim več nagrabili. V tem primeru se "šlepamo skozi življenje" brez energije, super. :confused:
Ma ja... to je podobno kot da rečeš da za 22 stopinj v bajti potrebuješ enako energije kot pred 100 leti. Vmes pa smo izumli toplotno črpalko, stiropor itd...
Železo še vedno potrebuje enako talilno temperaturo, kako pa tako temperaturo doseč, pa verjamem da se je v 1000 letih vseeno nekaj spremenilo.
Spet je nezanemarljivo koliko sončnih elekrarn se je zgradilo. Potrošnja direktno iz njih se ne more merit pri elektrodistributerjih. Električnih avtov je pa trenutno samo za vzorec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.882
113
V čem bi pa najlepše merili, koliko je naše gospodarstvo zdravo? Po moji pameti ravno po porabi energije.

Za kilo pridelave železja potrebuješ točno toliko energije kot pred 1000 leti. Za preoblikovanje pa še celo več, saj so postopki vedno bolj natančni in zato tudi energetsko požrešni. Čudežev ni :fredi:.
Za uparitev litra vode je še vedno potrebne točno toliko energije kot pred 1000 leti, da ne rečem pred sto tisoč leti. itd.

Če pa ne rabimo "topilnic" in podobne šare, pa pomeni da se bo zadeva izvajala nakje drugje na svetu. Ok, tudi to je možno, mokre sanje vseh nadobudnežev, kako bi s čim manj švica čim več nagrabili. V tem primeru se "šlepamo skozi življenje" brez energije, super. :confused:
Vse zgoraj je res, verjetno se pa marsikje optimizira proizvadnja tudi na način, da se zmanjšuje izgube pri proizvodnem procesu.

V tej temi ima Robert sigurno bolj prav kot ti.

Poznam lastnika privat livarne (talijo aluminij), ki je ob menjavi peči in energenta prihranil ogromno. Iz ELKO so šli na plin. Ne poznam pa prav podrobnosti njegovega procesa, tako da ne bi v detajle.

Verjetno je še marsikje podobno, tako da verjetno ima to tudi precej vpliva na porabo el. energije.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nima. Glej zakon o ohranitvi energije.

In - zopet, čudežev ni.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Naj napišem zelo enostavno dejstvo : takrat ko začne firma razmišljati, kako bi "še bolj optimizirala proizvodnjo itd.. " , je tik pred crkom :fredi: . Le zakaj?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Nima. Glej zakon o ohranitvi energije.

In - zopet, čudežev ni.
Če zamenjaš elektriko za nek drug energent, potem to ne vpliva na porabo elektrike... Ti pa si bister... s
Saj bistvo teme je v tem da se poraba energije zmanjšuje in stem nakazuje kriza, ali sem kaj narobe prebral?:sprasujemse: