Nikon D5000 - se splača?

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Pozdrav

Po nekajletni naprednejši uporabi kompaktov bi presedlal na dslr.
Bil sem že skoraj odločen, da vzamem Canon EOS 450 s kit objektivom 18-55, ki se ga da pri nas dobiti za 550 EUR
Vendar pa se je sedaj pojavila punudba za nikona D5000 z objektivom 18-105 + kartica +torbica (in menda kratek tečaj) za 900 EUR

Glavne razlike med obema modeloma so mi jasne, snemanje filmov, ki ga omogoča nikon je zame dokaj uporabna zadeva, a bi lahko pogojno preživel tudi brez.

Ali se splača investirati v boljši aparat in predvsem boljši objektiv? Ali po vašem mnenju tale Nikon komplet upraviči višjo ceno?
Verjetno bi objektiv 18-105 zadostoval za lep čas, medtem ko bi pri Canonu moral kmalu dokupiti kako Sigmo 18-200. Pri obeh variantah bi zraven kupil še 50 mm fiksni objektiv z f/1,8.

Je morda še kakšna prednost/slabost enega ali drugega, ki se je ne da videti iz glavnih tehničnih podatkov?
Sicer je bilo o obeh fotoaparatih že veliko napisanega, vendar zame še vedno ne dovolj.

Pa ne se kregat Nikon-Canon

Hvala, matej
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.308
3.714
113
davorinm.wordpress.com
Sem bil v podobni dilemi...

ali vzeti dražjega...ali cenejšega pa kak objektiv raje zraven. vzel sem cenejšega (Canon 450D) kit + 50m 1.8. Sledil bo pa še nakup 55-250mm objektiva.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
toliko, da veš, da se s 50 mm pri Nikonu lahko ostri le ročno, razen če so to poštimali pri D5000.

drugače pa - kaj, ko bi vzel samo body 450D in zraven Sigmo 18 - 200 mm? sicer je 100€ dražje, ampak ... si na boljšem, se mi zdi ...

je pa res, da zna biti D5000 boljši fotoaparat od 450D ...
redface-1.gif
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Hvala za odgovore
Tole o nikonovem 50 mm f/1,8 sem spregledal. Očitno bi bilo res treba ostriti ročno, kar pa ni problem. Obstaja pa 50mm f/1,4, ki pa ima motorček, vendar je precej dražji.
Jah po prebranih testih naj bi d5000 res ponujal nekaj več dobrot (HD video, kar je vseč boljši polovici) in nekoliko manj šuma pri večjem iso. Tudi objektiv naj bi bil zelo dober.
Me pa zanima kaka praktična primerjava. Kako je s hitrostjo AF, glasnost ostrenja in zaklopa - baje so Nikoni glasni?
Morda kdo ve, kako je s proženjem oddaljene bliskavice? D5000 baje tega ne podpira

Skratka, dilema še kar ostaja...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
uf ... glasnost zaklop ... kakorkdo sliši.
smile-1.gif
meni recimo ima D300 nor zvok zaklopa, ravno prav glasen. tudi moj zna biti (Canon 40D) glasen, lahko je tudi tih, kaj pa vem.

glasnost ostrenja - to je predvsem odvisno od objektiva, od njega je odvisna tudi hitrost ostrenja, ampak recimo, bolj odziven AF ima gotovo 450D (znano je, da je Canon od začetnih bodyjev kar se AF tiče malenkost boljši). 50 mm od Canona zna biti kar glasen, Sigma 18 - 200 ni glasen, tudi kit objektiva sta zmerno tiha, tako da tu ni panike.

še ena malenkost - sam sem enkrat opazil, da so RAW fajli s Canona 350D veliko bolj uporabni in "razteznoobdelovalni" kot NEF fajli Nikona D40. lahko, da je situacija drugačna, ampak sem lahko s fotke dosti več lahko naredil pri Canonu ... tok, preveri še to, če hočeš ...
smile-1.gif
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.308
3.714
113
davorinm.wordpress.com
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
toliko, da veš, da se s 50 mm pri Nikonu lahko ostri le ročno, razen če so to poštimali pri D5000.

drugače pa - kaj, ko bi vzel samo body 450D in zraven Sigmo 18 - 200 mm? sicer je 100€ dražje, ampak ... si na boljšem, se mi zdi ...

je pa res, da zna biti D5000 boljši fotoaparat od 450D ...
redface-1.gif

Razlika v ceni s kit objektivom in brez pri 450D je tako majhna, da se pomojem ne splača vzeti brez kit objektiva. Razen če bi dobil kje že kit s 18-200 samo dvomim.
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Mixi ma za ta komplet ceno 1150. Tudi to je bila opcija.
Vendar pa sem že itak "proračun" povečal iz 650 na 900 EUR. Tole je pa še toliko več.
Sem že jezen sam nase, ker vedno zapravim 2x toliko, kot sem si sprva zastavil.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Si moraš potem že v štartu dat pol manjši buđet od tistega, kar misliš zapravit :D
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik matejmesar pravi:
Hvala za odgovore
Tole o nikonovem 50 mm f/1,8 sem spregledal. Očitno bi bilo res treba ostriti ročno, kar pa ni problem. Obstaja pa 50mm f/1,4, ki pa ima motorček, vendar je precej dražji.
Jah po prebranih testih naj bi d5000 res ponujal nekaj več dobrot (HD video, kar je vseč boljši polovici) in nekoliko manj šuma pri večjem iso. Tudi objektiv naj bi bil zelo dober.
Me pa zanima kaka praktična primerjava. Kako je s hitrostjo AF, glasnost ostrenja in zaklopa - baje so Nikoni glasni?
Morda kdo ve, kako je s proženjem oddaljene bliskavice? D5000 baje tega ne podpira

Skratka, dilema še kar ostaja...

Ti kar lepo kupi 50 mm, ki mu dela avtofokus...
tongue-1.gif
Še pred nekaj časa bi ti svetoval nikona, ampak glede na to, koliko mi ga rumena oprema serje v zadnjem času, bi na tvojem emstu šel kar na rdeče, rumeni (nikon) pospešeno izgubljajo moje zaupanje...
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Z gornjih prispevkov se takoj vidi navijanje za Canon
smile-1.gif


Težko je primerjat dva aparata, ki imata različni letnici rojstva. Poglej še kaj o njiju menijo strokovnjaki:

Nikon D5000

Da bo zmeda še večja, bi jaz na tvoj spisek dodal še Pentax K20D, ki naj bi bil nekje v sredini med gornjima dvema. Ima eno zelo veliko prednost njima - stabilizacijo v ohišju in s tem cenejše objektive. Pentax K20D + DA 18-55 II + DA 55-300 [KIT] dobiš že za manj kot jurja in imaš vse kar rabiš. Na bolhi, ali pa na kakšnem podstrešju dobiš en kup starih objektivov od Praktik ali Zenitov za mali denar, ki perfektno delajo tudi na tem aparatu. 50/1,x pa so objektivi za "sladokusce" in ravno teh se dobi največ.

Glede na svoje izkušnje ne bom nikoli in nikomur svetoval nakup vstopnega DSLRja. Po enem tednu ugotoviš, da si kupil zadevo, ki ji manjka to, manjka ono in se tolčeš po glavi zaradi poceni nakupa.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
@drago: kupil sem entry-level olympusa, "manjka" mi samo battery grip - za daljšo avtonomijo. Ampak to z lahkoto nadomestim z rezervno baterijo v žepu, pa je. Saj zamenjava ne traja ravno pol ure, fotič te pa itak prej opozarja na prazno baterijo.
ostale stvari so mi čisto ok. Mogoče bom v prihodnosti nabavil boljši body in obdržal objektiva, mogoče bom vse skupaj prodal in odprl temo ali naj kupim Canona ali Nikona
evil.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.996
5.287
113
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Glede na svoje izkušnje ne bom nikoli in nikomur svetoval nakup vstopnega DSLRja. Po enem tednu ugotoviš, da si kupil zadevo, ki ji manjka to, manjka ono in se tolčeš po glavi zaradi poceni nakupa.

kupil sem najcenejšega nikona in točno vedel kaj mu manka. pa se prav nič ne sekiram, ker nerabim vsega ostalega kar ponujajo ostali. torej zakaj bi dal 100-200-300 več. eni slikamo za sebe in ne za druge
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Pozdrav

@merdzo:
50mm /1,8 bi uporabljal za slikanje v slabših svetlobnih pogojih v zaprtih prostorih. Kakšen portret in podobno, kjer je ročno ostrenje neproblematično.

@Drago
Recenzij sem veliko prebral in oba modela sta dober nakup. Vem, da sta med sabo neprimerljiva in zato sprašujem, če se splača doplačati razliko za eno stopničko višje. Pentaxa sem prečekiral le na hitro, priznam.
Mi pa kombinacija objektivov 18-55 in 55-200 (300) nekako ne ustreza, saj bi jih moral ves čas menjavati. 18-105 pa večinoma že pokrije vse moje zahteve. Morda bi čez čas nabavil kak spodoben teleobjektiv.

Sicer pa hvala vsem za odgovore... so koristni
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
No, na koncu sem kupil D5000.
Pretehtal je video, ustreznejši objektiv in solidna torba +kartica, kar bi moral v vsakem primeru dokupiti.
Morda ni najbolj optimalno glede na vložen denar, ampak gre se za hobi (kjer se itak nič ne "splača") in tukaj mi ni treba gledat na vsak evro.

Hvala še enkrat za trud in nasvete.
 

Lorus

Pripravnik
3. sep 2007
410
0
16
ljubljana
Če se še nisi odločil za nakupi ti povem svojo štorijo izpred 30.06.2009 ...

Cel teden sva z mojo mozgala ali Canon D450 za 550 Eur ali Nikon D5000 ali Canon D500 ali kaj?

Nazadnje sva pri Comtronu vzela Nikon D60 2x VR kit - 18-55 + 55-200 Nikkor VR objektiva za 690 Eur, s tem, da sva zraven dobila še 8GB HC SD kartico brezplačno ...

Z nakupom sva več kot zadovoljna ...

Edina prednost C D450, C D500 ali Nikona D5000 je v LiveView, da lahko slikaš preko zaslona, N D5000 pa še to, da ima vrtljivi zaslon ...

Sploh pa: Kaj potrebuješ snemanje filmov v HD na DSLR-ju???