Kateri rabljen full frame ima najboljši price/per?

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Torej počasi se bom moral spustiti v nakup lastnega aparata. Do sedaj sem uporabljal Nikon D90 z nikkor 100mm makro objektivom in Nikonom R1C1 twin flash wireless sistemom.

Načeloma sem bil zelo zadovoljen, ampak sem se pogovarjal z lastnikom tega "mojega" in so njemu v službi kupili (mislim da) Nikon D750, torej entry level full frame. Do sedaj je vedno zagovarjal tezo, da med bodyi ni neke velike razlike v kvaliteti slike, dokler imaš dober objektiv, zdaj pa vidi razliko. In ker bo to investicija za naslednjih vsaj 5-10 let mi tistih par sto eurov v razliki cene rabljenega ne pomeni dosti.

Načeloma mi je vseeno za Nikon ali Canon, doma imam Canona 550D v službi že napisanega Nikona D90. Morda se malo bolj nagibam k Nikonu zaradi boljšega twin flasha, Canon pa ima boljši ring flash. Ampak zame je zaradi načina fotkanja boljši twin flash sistem.

Torej kateri body bi bil najboljši price/performance?
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Veliko izbire pravzaprav nimas... Pri Canonu rabljen 5D mk2, oz "drazji" mk3 in pa 6D (ce bi dobil za primerno ceno). Imas se serijo 1, ki je pa drazja.
Pri Nikonu (nikonasi, upam da ne falim kej
evil.gif
) D600, D700 (stara stvar), D800, potem imas pa spet novejse modele D610, D750, D810 in pa pro serijo.
O kaksnem denarju govorimo? 5D mk2 dobis za okoli 1000€.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Za makro slike protez po mojem skromnem mnenju zadostuje katerikoli vstopni model dslr, torej Canon ali nikon, vseeno je, paæ æe že imaš nikon objektiv pa flešpotem jasno nikon, æe imaš Canon, pa od canona.

Plus tega bi jaz raje uporabljal fotkiæa s 'crop' senzorjem zaradi globinske ostrine kajpak, saj veæji kot je senzor, manjše je polje globinske ostrine pri enakem vidnem polju oziroma kotu zajema motiva, kar pomeni, da moraš s full frejmom priti bližje motivu, torej pacientu. res da imaš pri ful frejmu eno zaslonko prednosti kar se difrakcije tiče (torej teoretično bolj ostra slika), potrebuješ pa 2x toliko svetlobe za enako ekpozicijo, kar pomeni, da bo fleš toliko močnejši oziroma bo čas osveltitve pri enako močnem flešu 2x daljši, kar seveda poveča možnost 'stresene' slike...plus crop bodyi imajo večjo gostoto pixlov (kar je načeloma prednost, vsaj æe je svetlobe dovolj)


Moj nasvet...primerjaj d90 in d7200 oziroma lahko tudi d750 in d7200, imaš pa seveda še cenejši nikon full frame d610...sedaj kateri je najboljši full frame pri Canonu in Nikonu glede na price/permornace, je pa zelo subjektivna odločitev...

recimo 'provida policist' je nabavil nikon d70, čeprav bi mu, kar se kakovosti slike tiče, povsem zadostoval d50...ampak slednji ni imel dveh vrtljivih koleščkov za nastavljanje funkcij ampak samo enega in je prekmurski indijanec raje dal dosti več denarja, da je dobil tisti kolešæek. Pač mu je veliko pomenilo, nekomu pa ne bi æisto niæ...
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Citat:
Uporabnik stieber pravi:

' je nabavil ..., čeprav bi mu, kar se kakovosti slike tiče, povsem zadostoval.....ampak slednji ni imel dveh vrtljivih koleščkov za nastavljanje funkcij ampak samo enega in je prekmurski indijanec raje dal dosti več denarja, da je dobil tisti kolešæek. Pač mu je veliko pomenilo, nekomu pa ne bi æisto niæ...


Se povsem strinjam. V mladosti sem slikal z Minolto z dvam kolesoma in se od te logike ne morem posloviti.

Veliko slikam na M, pri tem da imam nastavljeno ISO automatiko in potem s obema kolesckoma lovim ustrezen kompromis med globinsko ostrino in nestreseno sliko.

P
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
28
48
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Načeloma sem bil zelo zadovoljen, ampak sem se pogovarjal z lastnikom tega "mojega" in so njemu v službi kupili (mislim da) Nikon D750, torej entry level full frame.

D750 ni entry level. D600/610 je. D750 se že nagiba bolj proti D800/810.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Za makro slike protez po mojem skromnem mnenju zadostuje katerikoli vstopni model dslr, torej Canon ali nikon, vseeno je, paæ æe že imaš nikon objektiv pa flešpotem jasno nikon, æe imaš Canon, pa od canona.

Plus tega bi jaz raje uporabljal fotkiæa s 'crop' senzorjem zaradi globinske ostrine kajpak, saj veæji kot je senzor, manjše je polje globinske ostrine pri enakem vidnem polju oziroma kotu zajema motiva, kar pomeni, da moraš s full frejmom priti bližje motivu, torej pacientu. res da imaš pri ful frejmu eno zaslonko prednosti kar se difrakcije tiče (torej teoretično bolj ostra slika), potrebuješ pa 2x toliko svetlobe za enako ekpozicijo, kar pomeni, da bo fleš toliko močnejši oziroma bo čas osveltitve pri enako močnem flešu 2x daljši, kar seveda poveča možnost 'stresene' slike...plus crop bodyi imajo večjo gostoto pixlov (kar je načeloma prednost, vsaj æe je svetlobe dovolj)


Moj nasvet...primerjaj d90 in d7200 oziroma lahko tudi d750 in d7200, imaš pa seveda še cenejši nikon full frame d610...sedaj kateri je najboljši full frame pri Canonu in Nikonu glede na price/permornace, je pa zelo subjektivna odločitev...

recimo 'provida policist' je nabavil nikon d70, čeprav bi mu, kar se kakovosti slike tiče, povsem zadostoval d50...ampak slednji ni imel dveh vrtljivih koleščkov za nastavljanje funkcij ampak samo enega in je prekmurski indijanec raje dal dosti več denarja, da je dobil tisti kolešæek. Pač mu je veliko pomenilo, nekomu pa ne bi æisto niæ...

Že samo s približanjem k objektu tudi več svetlobe pride od flasha ali je to skoraj nepomembna razlika? Ker recimo en 5d mark II dobiš že za okol 900 eurov body.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Price performance med rabljenimi definitivno nikonov d700, pa mal več v objektive vložiš.
 

BeerBelly

Pripravnik
5. dec 2007
445
1
18
Obišči stran
Tudi D600 se rabljen dobi dokaj poceni. Ima sicer nekaj prednosti pred D700, ampak tudi nekaj pomanjkljivosti....tako da odvisno kaj ti več pomeni.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
sem si lastil oba, tako d700 kot d600. Z d700 sem bil bolj zadovoljen. Mnogo bolj robusten, hitrejši in zanesljivejši. Edina stvar, ki manjka je odstotnost video funkcije ampak le te pa na d600 niti nikoli nisem potreboval. Skratka, osebno imam raje d700 kot d600.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ok sem pozabil napisat, da bom skoraj sigurno rabil tudi video funkcijo, čeprav bom morda za video vseeno nabavil namensko kamero. Ker se zna zgodit, da bo body pritrjen na mikroskop. Čeprav bom za tisto pa morda vzel res Mark II.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
no potem je sigurno bolje, da vse z enakim bajonetom nabaviš. Video funkcije pa načeloma nikonu niso ravno v ponos.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ok, aktualiziranje zadeve. Včeraj sem zbidal na ebayu R1C1, makro flash set za 450 eurov, tako da rabim zdaj samo še body in objektiv
hysterical-1.gif


Za objektiv vem, da bo Nikkor 105mm micro f2.8, rabim pa še en body, ki bo pasal zraven. Trenutno je budget omejen, ko ne bo več, bom nabavil en fullframe, verjetno kak d7xx ali d8xx. Ampak ker je budget zdaj omejen, gledam po malo nižji klasi. Načrt je bil, da dam za foto opremo v štartu tam nekje 1000-1200 eurov. Flash sem dobil že bistveno pod ceno (se drugače suče okol 600eurov komplet), objektiv upam, da bom kje dobil za pod 400 eurov, tako da še kakih 200-300 eurov ostane za body. V preteklosti sem uporabljal isti setup z nikon d80, in sem bil kar zadovoljen. Zdaj sem gledal malo za D90, D300.

Na Nikonovo shemo bodyev se ne spoznam kaj preveč, tako da rabim nasvete. Zdaj za enkrat res nebi preveč v body investiral, ker se po mojem bolj splača dat več denarja v objektiv in flashe, ko bo enkrat večji priliv, bom nabavil nek fullframe.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Mam D90, vrh glave, ce mene prasas, ni pa pac full frame. Objektiv pa upaj na cudez za ta denar.
smile-1.gif
Jaz sem dal 600 se mi zdi za rabljenega pri nas. 105 seveda.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Če misliš makro fotkat, lahko mirno vzameš dx senzor...razen če si ljubitelj minimalne globinske ostrine.
cool-1.gif
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Za objektiv vem, da bo Nikkor 105mm micro f2.8, rabim pa še en body, ki bo pasal zraven. Trenutno je budget omejen, ko ne bo več, bom nabavil en fullframe, verjetno kak d7xx ali d8xx. Ampak ker je budget zdaj omejen, gledam po malo nižji klasi. Načrt je bil, da dam za foto opremo v štartu tam nekje 1000-1200 eurov. Flash sem dobil že bistveno pod ceno (se drugače suče okol 600eurov komplet), objektiv upam, da bom kje dobil za pod 400 eurov, tako da še kakih 200-300 eurov ostane za body. V preteklosti sem uporabljal isti setup z nikon d80, in sem bil kar zadovoljen. Zdaj sem gledal malo za D90, D300.

Na Nikonovo shemo bodyev se ne spoznam kaj preveč, tako da rabim nasvete. Zdaj za enkrat res nebi preveč v body investiral, ker se po mojem bolj splača dat več denarja v objektiv in flashe, ko bo enkrat večji priliv, bom nabavil nek fullframe.

Ne vem zakaj si se tolk zapičil v 105VR. Je sicer čist spodoben "večnamenski" makro objektiv, po drugi strani pa tudi ni nek višek stvarstva, pri konkurenci se da prit skozi malo ceneje ne da bi trpela kvaliteta. Včasih je bila sigma 150 non-OS celo bolj spoštovana (za malo daljši makro).
Za makro slikanje ne vidim neke prednosti v FX, ker so težave z majhno globinsko ostrino pri večji optični povečavi ki jo moraš uporabljat ko slikaš enako velike majhne objekte. OK če imaš D810, ki ima približno enako goste piksle kot DX aparati, ampak stane.
Kar se tiče starih DX aparatov, generacija D90/D300 je še vedno precej spodobna, ampak D7000 ima nekaj manj šuma.
Za splošno resnejšo fotografijo je sicer verjetno v teh časih res boljš vzet FX, kompaktnejše zadeve gredo proti brezzrcalcem.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Zato, ker Sigma 105 nima fiksne zunanje dimenzije in nanjo ne moreš pritrditi R1C1 flasha. In ker v naši industriji 105 VR micro velja za stadnard fotografije.

sigma 150 pa sploh ne pride v poštev.