Neurja 2020

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Torej v zadnjem tednu že 2x pošten veter. Najprej na gorenjskem, sedaj se na koroškem in Štajerskem.
V zahodbem delu Zasavja pa zdele pri 5C leti sneg, toča v debelini češnje (pa ne malo) pri 6C.
Skratka pestro.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Včeraj sem imel krovca, nič hujšega, nekaj razmetanih strešnikov. Je pa med KR in Šenčurjem nekaj delov gozda podrtih do golega.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Včeraj sem imel krovca, nič hujšega, nekaj razmetanih strešnikov. Je pa med KR in Šenčurjem nekaj delov gozda podrtih do golega.
Tam okoli Hrastja al kje drugje?
Dan po neurju sem bil dopoldan v IC Šenčur preko izvoza iz AC Brnik pa nisem videl nikjer kakšne škode. Al so že vse pospravili, ali pa je res bolj lokalno tolk vleklo....
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Tam okoli Hrastja al kje drugje?
Dan po neurju sem bil dopoldan v IC Šenčur preko izvoza iz AC Brnik pa nisem videl nikjer kakšne škode. Al so že vse pospravili, ali pa je res bolj lokalno tolk vleklo....

Med Agromehaniko in Šenčurjem in med Britofom in Šenčurjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Torej v zadnjem tednu že 2x pošten veter. Najprej na gorenjskem, sedaj se na koroškem in Štajerskem.
V zahodbem delu Zasavja pa zdele pri 5C leti sneg, toča v debelini češnje (pa ne malo) pri 6C.
Skratka pestro.


To kar so (ste?) imeli na Gorenjskem za "veter" na naše koncu (Štajerska) šteje kot sapica. Na Vipavskem pa za brezvetrje.

Na našem koncu večkrat tako potegne (pa še vedno bistveno manj kot na Vipavskem), pa zaradi tega ni neke panike, a je tokrat tudi pri "vam" malo bolj zapihalo - a še vedno ne dovolj, da bi kako drevo resno na cesto padlo.

edit: "resno"
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Smo pač bolj skromni in nam je že sapica dovolj da padajo smreke in prometni znaki.
 
  • Haha
Reactions: gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
OK, priznam, je pihalo - a če bi za vsako tako pihanje na našem koncu bil prispevek na Dnevniku, bi zmanjkalo časa za resnejše teme (recimo "with vs red", JJ, itd)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
No ja, predel pod Karavankami kjer piha fen je najbolj* vetrovno izpostavljeno področje v sloveniji v teoriji. Visoki hribi in zelo odprta dolina, kar v idealnih pogojih da lahko izjemno visoke hitrosti vetra. Vsekakor je največ energije sproščene v vasi/naselja pod karavankami, naprej proti dolini (kjer so mesta) se večinoma oslabi.

Burja kot celota nima take moči ker je ponavadi veter v sunkih s precej spremenljivo smerjo. Skupna energija je točkovno manjša (izjema je par mikropredelov) kot jo lahko pridelajo karavanke. So pa sunki pri burji ponavadi najvišji, ampak zelo lokalizirani.

Manjše ekstremne cone so še nižje alpske doline; konkretno zgornja soška dolina, selška dolina, bohinjski kot ... Tu je potencial zelo velik, samo se morajo parametri poklopit za orkanske razmere.

* Izjema je še primorje oz. obalni pas in ustrezno pozicionirana tramontana, tam je potenciala še za večje energije.

Vzhod slovenije nima nekega večjega vetrovnega območja, je pa res da so tam največje povprečne hitrosti vetra ker ves čas piha! ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zaseka

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Tocno to sem hotel napisati ampak si me prehitel! Pomembni so sunki in kineticna energija, ki se ob tem sprosca.
Lahko te tepe 20 mulcev srednje sole, ampak, ko pride mr mike tyson in desni direkt, nimas moznosti.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Pri nas so sam ene gate po zrak letele. Pihalo pa kot že dolgo ne!
Windy zelo slabo pokazal!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Ze prihaja s severa:

Screenshot_20200706-193839_De.jpg