Net metering sončna elektrarna

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Glede na to da sonce potuje z ene strain neba na drugega itak ne mores pričakovat optimum, ker ga ni..razen da obračaš panele za soncem. Tako da..zmontiraš na streho in je kar je.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Če se "naslonim" na tvojo elektrarno iz prve strani - 11MWh na leto, poraba 13MWh

13MWh - 11MWh = 2MWh (toliko moraš dokupit oz. )

Če gre za metering, potem predvidevam da gre komenzacija 1/1 - proizveden 1MWh energije ti odštejejo od skupne porabe, ne glede na ceno elektrike .
LCOE = 100€/MWh. Cena MWH je trenutno ~120€ - torej z vsakim MWh si prišparal 20€. Letno torej 11x 20€ = 220€


2MWh moraš še vedno dokupit - to znese 2 x 1000 x 0,12€ = 240€.
Prišparal si 220€ --> 240€ - 220€ = 20€ izgube na leto, 400€ izgube v 20. letih. Vključeni vsi stroški, investicija, zavorovanja, vzdrževanja...
Z matematiko si očitno nisi v najboljših odnosih
evil.gif


11 MWh elektrike znese na letnem nivoju 1320 €. V 20. letih je to 26.400€. Po predračunu pa takšna elektrarna pride tam 14.000€. Sam vidim 12.000 € dobička, ti pa 400 € izgube? Je kriv LCOE
stupid-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
fusion, ti višek oddajaš, manjko prejemaš. na koncu leta se potegne črta. če si vzel več kot dal potem plačaš razliko. ok tuki je vse lepo in prav...

samo hudič je vedno v detailih.

- koliko stane vzdrževanje?
- koliko potrošni material
- dejanska življenska doba

največ elektrike porabiš pozimi, najmanj poleti. ali boš poleti prinesel notri porabo ki jo imaš pozimi?
Sive lase ti delajo takšne stvari, na katere eksaktnega odgovora ne ve niti sam Bog (ne rdeči in ne črni
evil.gif
). Ko kupiš nov avto ali veš, kako dolgo ga boš imel, koliko te bo stalo vzdrževanje na leto, koliko potrošnji material? Tega ne veš in niti ne moreš vedeti (zapelješ na robnik, pa ti gumo nese v enem tednu, namesto v treh letih, prileti kamen v steklo...).
Stvari se lahko le ocenijo in predvidevajo. Marsikaj se lahko tudi prepreči. Še vedno pa je pri vsem prisotno tveganje. Na vsakemu posamezniku pa je ali je neko tveganje pripravljen sprejeti ali pa ne.

Če v neki hiši živiš nekaj let, točno veš koliko elektrike porabiš vsako leto. Če izhajaš iz tega, da ti 1kW panelov da 1000 kWh energije si lahko enostavno izračunaš, koliko panelov rabiš. Če potem kakšno kWh dokupiš ali šenkaš pa te tudi ne bo vrag vzel.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Telek ima izkušnje z vzdrževanjem iza pisalne mize v eni zabačeni pisarni-tehnologi, nabavni referenti so zmeraj zelo brihtni, ..
smile-1.gif
"Vsevedni" štromar, katerega so prekvalificirali v merilca pa ne ve razlike med modro in rdečo žico v merilnem kompletu se je sedaj podal v vedeževalske vode
stupid-1.gif


PS- no ja, mogoče pa bo vsaj v rdeči vedeževalski krogli videl modro žico
evil.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
kaškše bi rad? imaš LI? da veš kaj in kako lahko gradiš?

Mene bi osebno bolj motil elektrosmog.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Da pač vem, na kaj vse biti pozoren, če se gre v takšne "eko" in šparavne variante.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
Ko se greš EKO in šparovne variante je vse drago
wink-1.gif
vem iz lastnih izkušenj.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Citat:
Uporabnik telex pravi:

Z matematiko si očitno nisi v najboljših odnosih
evil.gif


11 MWh elektrike znese na letnem nivoju 1320 €. V 20. letih je to 26.400€. Po predračunu pa takšna elektrarna pride tam 14.000€. Sam vidim 12.000 € dobička, ti pa 400 € izgube? Je kriv LCOE
stupid-1.gif

Očitno ti vidiš samo nabavno vrednost elektrarne in to je to... Nobenih stroškov, vzdrževanja, razliko med deklarirano proizvedeno energijo in dejansko, kot posledica št. sončnih dni, padcem izkoristka z leti, obvezno zavarovanje (toča!) itd.

Tako je - LCOE je tisti najbolj pomemben in vsebuje vse zgoraj našteto, čeprav bi ti te stroške rad spregledal.

Malo preveč poznam te stvari, da bi ti kar nasedel "toliko je predračun in to je moj končni strošek"

Ti pa kar - kupi, postavi in čez 20 let povej, koliko si bogatejši/revnejši. Trenutno je pač optimistični (spodnja meja) strošek 10c€/kWh, pa če ti po trepalnicah skačeš pa si z Jupolom konstrukcijo farbaš....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:

Z matematiko si očitno nisi v najboljših odnosih
evil.gif


11 MWh elektrike znese na letnem nivoju 1320 €. V 20. letih je to 26.400€. Po predračunu pa takšna elektrarna pride tam 14.000€. Sam vidim 12.000 € dobička, ti pa 400 € izgube? Je kriv LCOE
stupid-1.gif

Očitno ti vidiš samo nabavno vrednost elektrarne in to je to... Nobenih stroškov, vzdrževanja, razliko med deklarirano proizvedeno energijo in dejansko, kot posledica št. sončnih dni, padcem izkoristka z leti, obvezno zavarovanje (toča!) itd.

Tako je - LCOE je tisti najbolj pomemben in vsebuje vse zgoraj našteto, čeprav bi ti te stroške rad spregledal.

Malo preveč poznam te stvari, da bi ti kar nasedel "toliko je predračun in to je moj končni strošek"

Ti pa kar - kupi, postavi in čez 20 let povej, koliko si bogatejši/revnejši. Trenutno je pač optimistični (spodnja meja) strošek 10c€/kWh, pa če ti po trepalnicah skačeš pa si z Jupolom konstrukcijo farbaš....
Še vedno trdim, da si z matematiko nista najboj domača:
letno porabim 13 MWh po 120 € kar znese 1560 € oz.31.200€ v 20 letih
Če zgradim elektrarno bom po tvoje imel 100 € stroškov na MWh, nadomestil pa bom 11 MWh po 120 €/MWh. Torej mi v 14 letih, kolikor je amortizacija ostane 2.800 €. Tista 2 MWh elektrike, pa moram kupiti v vsakem primeru ali si zgradim elektrarno ali pa ne, torej ne moreš tisto šteti kot izgubo.
Po 14. letih, ko sem elektrarno odplačal (verjetno v prvih 14. letih moč panelov ne bo toliko padla ali se pokvarilo toliko opreme, da bi v tem obdobju bili stroški vzdrževanja in servisiranja občutni- niti jupola še ne bi rabil
evil.gif
) pa verjetno nimam več stroška 100 €/MWh? Torej lahko od 14 do 30. leta računam mogoče na 20 €/MWh in mi letno ostane 1000 € oz 16.000€ v 30. letih.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kar sem videla teh domačih elektrarn jih postavljajo na legah kjer je čim manj megle in čimbolj odprto proti jugu da je čez cel dan osvetljeno. Tako da preračunat koliko je sončnih dni na leto da nebo stvar laufala samo maj. september.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
telex, če grem kupovat avto potem vem, da me vsakih 15.000km čaka servis v vrednosti 300€, gume so toliko in toliko, za "povrh" pa moraš imeti še X€ za stroške "izrednih" zadev... potem imaš še kasko ki te stane toliko...
tako da lahko kar dobro izračunaš strošek...

tukajpa ti podajaš meglo... gargy pa je podal matematiko (ikolkor toliko v redu... )
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Telex, podal sem ti matematiko, kot se projekti računajo in kot se strankam delajo obratovalni stroški. Je matematika taka reč, da si jo lahko obračaš tako dolgo, da bo tebi prav. Jaz od tvoje matematike nimam nič, delaš v svojo škodo...

LCOE 100€/MWh je povprečni strošek skozi življensko obdobje (20 let). Se ne računa tako, da v začetku je tako, pol malo manj itd. Spet - to je za tiste, ki bi radi na vsak način upravičili svojo investicijo...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Telex, podal sem ti matematiko, kot se projekti računajo in kot se strankam delajo obratovalni stroški. Je matematika taka reč, da si jo lahko obračaš tako dolgo, da bo tebi prav. Jaz od tvoje matematike nimam nič, delaš v svojo škodo...

LCOE 100€/MWh je povprečni strošek skozi življensko obdobje (20 let). Se ne računa tako, da v začetku je tako, pol malo manj itd. Spet - to je za tiste, ki bi radi na vsak način upravičili svojo investicijo...
Sem si šel prebrati, kaj je LCOE. Vanj lahko stlačiš vse: od obresti, stroškov kapitala,obratovalnih stroškov, zavarovanje, dajatev, plač zaposlenih, stroškov razgradnje... Za fotovoltaične sisteme se gibljejo od 50....250 $ in več na MWh. Ta faktor se uporablja predvsem pri večjih sistemih za primerjavo med različnimi viri (uran, veter, voda, sonce...). No ja, to računati za domačo rabo je pa malce mimo.

PS- še vedno mi nisi odgovoril, v čem se razlikuje elektrarna na moji strehi, če jo postavim kot fizična oseba in bo trajala 20 let ali odprem d.o.o.. in jo postavim kot industrijsko, da bo trajala 40 let?
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
telex, če grem kupovat avto potem vem, da me vsakih 15.000km čaka servis v vrednosti 300€, gume so toliko in toliko, za "povrh" pa moraš imeti še X€ za stroške "izrednih" zadev... potem imaš še kasko ki te stane toliko...
tako da lahko kar dobro izračunaš strošek...

tukajpa ti podajaš meglo... gargy pa je podal matematiko (ikolkor toliko v redu... )
Pri sončnih panelih sem ti napisal, kaj lahko pričakuješ (isto, kot pri avtu na 15.000, 30.000 km...) Kaj pa se lahko zgodi, pa ne ve niti Bog (trdeč in črn skupaj). Lahko ti paneli in inverter delujejo 40 let (no ja mogoče z 60% nazivno močjo a delajo) lahko pa boš inverter menjal vsakih 5 let. Isto pri avtomobili ne veš, kdaj ti bo odpovedal katalizator, kdaj boš dobil kamen v steklo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Gargy
Torej dokler plačujemo za elektriko več kot 10c/kwh potem se nekako splača SE.
Kakšna je neka normalna cena za material (po kw, recimo 6- 10kw), katerega sravfas v lastni presoji na streho pokrito z opeko oziroma betonskimi strešniki.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne, da vanj lahko stlačiš vse - vanj MORAŠ stlačit vse, ker samo tako dobiš neko oceno stroškov. Za domače elektrarne se giblje okrog 100€/MWh. Če se tebi zdi ta izračun "mimo" za domačo uporabo, je to tvoj problem.

Zakaj stane Bosch Blue vrtalnik 500€, v Hoferju pa 25€?
En Boschev sveder 30€, set svedrov BauBau pa 10€?
Dacia Sandero pa Unimog?
RPi za 40€ ali Siemensov krmilnik za 1500€?

Dokler boš spraševal takšne oslarije, vidim, da je nadaljnja debata brezpredmetna...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Gargy
Torej dokler plačujemo za elektriko več kot 10c/kwh potem se nekako splača SE.

Ja to dokaj točna ocena.

Citat:

Kakšna je neka normalna cena za material (po kw, recimo 6- 10kw), katerega sravfas v lastni presoji na streho pokrito z opeko oziroma betonskimi strešniki.

Ne vem, bi moral kakšnega gradbenika/mehanika vprašat. Je pa odvisno od veliko dejavnikov. Najprej statika, saj paneli niso lahki + obtežitev snega. Ali bodo paneli na tvoji strehi (kup dovoljenj) ali samonosna konstrukcija (kup dovoljenj + uradni izračun statike)... Ni to tako, da greš po par profilov v Obi pa škatlo vijakov v Bauhaus pa narediš konstrukcijo.
Kaj se zgodi, če si preveč pameten (Telex), si poglej v Adriji in njihovi sončni elektrarni...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Ne, da vanj lahko stlačiš vse - vanj MORAŠ stlačit vse, ker samo tako dobiš neko oceno stroškov. Za domače elektrarne se giblje okrog 100€/MWh. Če se tebi zdi ta izračun "mimo" za domačo uporabo, je to tvoj problem.

Zakaj stane Bosch Blue vrtalnik 500€, v Hoferju pa 25€?
En Boschev sveder 30€, set svedrov BauBau pa 10€?
Dacia Sandero pa Unimog?
RPi za 40€ ali Siemensov krmilnik za 1500€?

Dokler boš spraševal takšne oslarije, vidim, da je nadaljnja debata brezpredmetna...
Pr vrtalniku je razlika ali ga kupim za izdelavo pet lukenj na leto (kar je za domačo rabo vrh glave dovolj) ali pa za 100 lukenj na dan, kar mogoče potrebujem za posel. Da si kupim boljši avto, kot sosed je stvar prestiža in nima veze z zasebno in industrijsko rabo. Malina dela marsikaj, o čemer Siemensov krmilnik lahko le sanja. Če pa Malini dodam toliko hardvera, kot je okrog Siemensovega bosta pa tudi s ceno bolj skupaj.
Ne vem pa, po kakšni oslariji bi naj za domačo elektrarno uporabljal cenejše in slabše komponente, kot pa jih uporabljajo v industriji, da bi moral čez 20 let lekcijo ponoviti, medtem ko bi v drugem primeru imel 40 let mir? Nenazadnje bo na moje panele sijalo enako sonce kot na njihovo.
stupid-1.gif


PS- če GEN-i 30. let vzdržuje elektrarno potem verjetno vgrajuje industrijske panele. Mi lahko podaš kakšen link, kje bi potem dobil panele in inverterje za domačo rabo, kateri morajo biti več kot pol cenejši in torej svojo elektrarno dobim že za polovično ceno, glede na ponudbo GEN-i
evil.gif