Net metering sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kako pa poteka v praksi poračun, če še imaš kaj v dobro, izplačat ti verjetno ne morejo, če nimaš dejavnosti, se "prenese v naslednje obdobje"?
Glede na to da se vedno dobivaš električno položnic (omreznina,ove, TES...) Ti bi viške najbrž pokompenziral s tem zneskom.
Jaz bom im.el 2 mesca znesek položnic 0, ker sem prepozno spremenil pavsal.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
telex to se bojim da je preveč "na počez" finančna konstrukcija... saj nekaj alhko narediš sam, večino moraš pa plačat...
Že kar nekaj desetletij delam v gospodarstvu (težka industrija) in imam precej izkušenj tudi z vzdrževanjem strojev in naprav v precej težavnih okoljih (prah, vročina, vibracije, jedke snovi...). Tisto kar sem zapisal v zvezi z vzdrževanjem temelji na teh izkušnjah.
Sam vem, da bi sončno elektrarno lahko vzdrževal povsem sam. Potreboval bi: nekaj viličastih ključev, izvijač, univerzalni merilni instrument, visokotlačni čistilec, lestev, vrv, primerno omelo (za sneg pozimi), pa še kakšno malenkost. Vse to pa itak ima vsakdo, kateri ima svojo hišo, pa če ima sončno elektrarno ali pa ne.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Je kakšna specifika, če se montira EV pri novogradnji, razen pač to, da se bajto optimalno rotira. Recimo streha, konstrukcija, oz na kaj naj bo pazljiv novograditelj, da je zdeva optimalna?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
telex, lepo da si tako samozavesten kar se tiče tega.. ampak "matematika" se ne dela tako. vedno moraš računat stroške vzdrževanja. če jih narediš sam je to "prihranek" (ker a veš, svoje ure si tudi moraš obračunat...)

to izggleda da je neuničljivo. da dela 30let brez vlaganj, razen pucanja... hmm....

kako zelo me spominja tole na razna "vlaganja" v delnice in vzajemne sklade, delniške skalde...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Je kakšna specifika, če se montira EV pri novogradnji, razen pač to, da se bajto optimalno rotira. Recimo streha, konstrukcija, oz na kaj naj bo pazljiv novograditelj, da je zdeva optimalna?

hmm... ko se novogradnje optimalno rotira se ima v prvi vrsti v glavi manjšanje potreb po ogrevanju. avtomatsko je streha postavljena neoptimalno za sončno elektrarno.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Telek ima izkušnje z vzdrževanjem iza pisalne mize v eni zabačeni pisarni-tehnologi, nabavni referenti so zmeraj zelo brihtni, ..
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik telex pravi:
...gredo morebitni viški brezplačno v dobro tvojega dobavitelja energije. Če pa imaš manjko, pa moraš razliko doplačati.

ti bi dal 10k€, da bi dobavitelju šenkal višek, ko bi pa ti od njega nazaj rabil, bi mu pa to plačal
sprasujem se.gif



a ta način o klaterem se tukaj pogovarjamo ne potrebuje akumulatorjev?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če se "naslonim" na tvojo elektrarno iz prve strani - 11MWh na leto, poraba 13MWh

13MWh - 11MWh = 2MWh (toliko moraš dokupit oz. )

Če gre za metering, potem predvidevam da gre komenzacija 1/1 - proizveden 1MWh energije ti odštejejo od skupne porabe, ne glede na ceno elektrike .
LCOE = 100€/MWh. Cena MWH je trenutno ~120€ - torej z vsakim MWh si prišparal 20€. Letno torej 11x 20€ = 220€


2MWh moraš še vedno dokupit - to znese 2 x 1000 x 0,12€ = 240€.
Prišparal si 220€ --> 240€ - 220€ = 20€ izgube na leto, 400€ izgube v 20. letih. Vključeni vsi stroški, investicija, zavorovanja, vzdrževanja...
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
fusion, ti višek oddajaš, manjko prejemaš. na koncu leta se potegne črta. če si vzel več kot dal potem plačaš razliko. ok tuki je vse lepo in prav...

samo hudič je vedno v detailih.

- koliko stane vzdrževanje?
- koliko potrošni material
- dejanska življenska doba

največ elektrike porabiš pozimi, najmanj poleti. ali boš poleti prinesel notri porabo ki jo imaš pozimi?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

alkoholik, za vse tri alinaje obstaja formula, ki sem jo že večkrat omenil in se imenuje LCOE (levelised cost of electricity). V formulo so všteti vsi striški, vključno z investicijo, zavarovanji, vzdrževanjem in pričakovano življensko dobo. Številka, ki jo dobimo, je strošek na preizvedeno enoto (€/MWh). LCOE je različen, glede na državo, pogoje itd. in je za Evropo v razponu od 100€/MWh (Anglija, Nemčija) do nekej 250€/MWh (Francija).

 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne ne, LCOE 100€/MWh velja za sončno elektrarno

Za vetrnice se giblje nekje med 80€ - 100€ (180€ za ventilatorje na morju), hidro 20€/MWh, NEK 50€/MWh, premog 40 - 80€/MWh itd...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Premalo sem angleškega električarja da bi razvozlal tale LCOE.
Kakšna cena elektrarne (na kw moči) bi moral biti po tvoje da bi se jo splačalo kupiti ?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Sodelavec se je malo bolj vrgel na to opcijo pri gen.iju. Menda sta dve opciji...ena za 11 jurjev, druga za 16 jurjev. Odvisno koliko porabiš na letni ravni.
Je pa tu dobro porabit več kot proizvesti, ker drugače energijo zgolj brezplačno oddajaš.

Glede stroška pa ženska ni znala nič povedat...jaz sem razumel v oddaji da daš ti npr. teh 11 jurjev, nato plačuješ zgolj prispevke za porabljeno nergijo ( ne vem...namesto prej 80 eur mesečno potem le/ še 25 eur). On je razumel kot da nič ne plačaš v štartu (teh 11 jurjev) in potem še vedno plačuješ polno ceno el.energije dokler ne poplačaš...
Kaj je zdaj pravo? ( Osebno mi je logična prva opcija)

Drugače so rekli da 30 let oni vzdržujejo elektrarno.

(Okoli čistosti panelov ni panike...sončnih kolektorjev je nebroj po hišah..tudi pri nas doma, pa noben ne čisti...je dež, je sneg..in dstrani umazanijo...če boš šel vsakih par let s krtačo in milnico nad panele ..ako bo mus..pa tudi ne bo konec sveta...a dvomim da je treba)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Opcij je kolikor je panelov....je pa res da je najmočnejša dovoljena 11kw.
Elektrarno moraš placat, potem pa.placujes samo se postavke na poloznice kisne obracunajo po kw .(če na letnem nivoju pridelaas dovolj elektrike)
Lahko pa baje najames kredit (ekosklad?) Ampak že pri cashu se sprašujemo o smotrnosti, kaj šele.pri kreditu.

Ta podatek o 30 letih vzdrževanja prvič slišim. Pa je bilo nekaj mejlov, klicev z gen i.
So neke garancije v ozadju ampak nobena ni 30 letna.

Paneli so precej bolj občutljivi na umazanijo kot sončni kolektorji za vodo. Sploh če nimaš mikrorazmesnikov (razmerniki za dva panela).ob klasičnem razmerniki ti en del panela pade v senco (dimnika, večjega ptica, dreka....) Pa ti celo elektrarno odklopi.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Je kakšna specifika, če se montira EV pri novogradnji, razen pač to, da se bajto optimalno rotira. Recimo streha, konstrukcija, oz na kaj naj bo pazljiv novograditelj, da je zdeva optimalna?

hmm... ko se novogradnje optimalno rotira se ima v prvi vrsti v glavi manjšanje potreb po ogrevanju. avtomatsko je streha postavljena neoptimalno za sončno elektrarno.

Rotiranje je povečini pogojeno z LI in okolico..Si lahko rotacijo po želji največkrat kam vtakneš..drugače pa streha gleda na jug ali JV in 30 stopinj recimo...
smile-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
saj je prav tako. vsaj en red. jaz imam taman za SE obrnjeno. bolj je bil komentar na to, da če že imaš izbiro, je vseeno bolj smotrno obrniti tako da se potrebe hiše zmanjšajo, kot da bi SE delal.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Za 90 stopinj okoli
Vsi bi vse na jug. Zdaj pa ali bodo okna ali pa SE. Razen pri kakih šotorastih strehah se to.ponavadi izključuje, samo tiste imajo pa premalo površine tja. Govorim seveda da je SE v nivoju strehe, ne da s enih na nosilce daje pa obrača.