Neoznačene gume pri menjavi

Stefi

Zelenc'
18. avg 2007
10
0
1
Kot že naslov pove - pri menjavi koles (samo previjačenje), mi niso označili gum. To sem žal opazil šele doma, ko sem kolesa dal iz vreč. Problem je v tem, da pnevmatike nimajo smeri vrtenja (Bridgestone Turanza 300), pa tudi, da imam diske spredaj in zadaj, tako da so vsa platišča podobno "črna".

Kaj mi svetujete, kako naj ugotovim, katera kolesa so bila na desni in katera na levi strani. Ali je hudo narobe, če se zamenja kolesa navskrižno.

Hvala vnaprej za nasvete.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Je bil na delu določen vulkanizer iz Mengša?
crazy1.gif
Tudi meni so to naredili spomladi na dveh avtih (zgleda tako zafrkavajo folk, ki ima 2 kompleta felten in ne da vsako leto scentrirat gum - ker to enostavno ni potrebno!), pa ne bodo nikoli več, ker mojih avtov ne bodo več videli...

Nimaš kaj, pejt k drugemu vulkanizerju in povej, da so spomladi zašustrali stvar... Malo se bojo matrali, ampak izkušen vulkanizer bo znal videti vsaj, katere so leve in desne... V takem primeru pa za vsak primer priporočam tudi centriranje, če ti npr. dajo na avto spredaj levo gumo, ki je bila prej spredaj, na desno pa takšno, ki je bila prej desno zadaj...

Sem danes s takšnim nesrečnim avtom že odpeljal en krog, vse b.p.
tongue-1.gif
 

Stefi

Zelenc'
18. avg 2007
10
0
1
Ne, ni blo v Mengšu.

Verjamem, da ni bilo namerno, so drugače solidni, tud z moment ključem zategnejo. Največja žalost je to, da sem bil zraven, pa mi niti na misel ni prišlo, da je pozabil. Gume so še umazane, bom jutri podnevi probal kaj pogruntat.



A lahko zadevo reklamiram?
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Edit: aja, potem je recimo OK.



Če so gume umazane, jih b.p. od zunaj lahko opereš, ne bo nič škode
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

Stefi

Zelenc'
18. avg 2007
10
0
1
Tony. imam občutek, da se ne razumeva: dol sem dal letne gume, gor pa zimske (oboje na platiščih).
Označili mi niso letnih gum. Zimske so bile b.p.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.950
1.260
113
Meni je vulkanizer direkt povedal kere gume sem imel spredaj in katere zadaj...
Sploh ne gledajo oznak ampak pove iz glave, zanimivo je da stalno trofi kje so bile katere
confused-1.gif
 

civil

Fizikalc
18. jul 2007
1.350
0
36
glede smeri vrtenja - z roko greš po vozni površini in tista smer v katero bo manjši upor bo taprava smer vrtenja + tega da so pogonske bolj nazobčene in ponavadi bol obrabljene.
 

Stefi

Zelenc'
18. avg 2007
10
0
1
Sem gledal sheme menjave pri različnih pogonih - pri prednjem pogonu se sprednji gumi vrne bočno na zadnji, zadnji pa navskrižno naprej.



Samo da jaz več ne vem katera je bila kje
jezen.gif
 
Nazadnje urejeno:

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Sem imel podoben problem, ko mi spomladi niso oznalčili zimskih gum.
Po ponovni namestitvi, mi je vleklo avto v levo kot pri norcih...
rolleyes-1.gif


Sem zamenjal sprednje in zadnje gume na desni strani, pa je čist drugi avto...
Tam kjer sem bil spomladi, me ne vidijo več...
10.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Točno, tudi jaz sem danes opazil, da avto pri zaviranju trese ko zmešan - pa so bile gume spet scentrirane, tako da je problem gotovo v neoznačevanju
d055.gif


Barabe!
jezen.gif
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Jaz sem si sam "pozabil" označiti kje je bila katera guma. No najprej sem mislil da bom gume že odpisal in jih ne bom več uporabljal. Zato jih tudi nisem označil.



Potem pa sem se vseeno odločil da jih bom vozil še kakšen mesec ali dva ... tako da sem najprej ugotavljal katere so prednje katere zadnje. To se je dalo lepo ugotoviti po obrabljenosti robov, katere so leve in katere desne, pa nisem mogu tako dobro ugotoviti.



Po montaži je avto kakih 1000km vlekel malenkost v desno. (Očitno sem pri katrei gumi falil) Potem pa se je počasi samo poravnalo. Zdaj pa sem gume snel in montiral zimske.



LP
 
Nazadnje urejeno:

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Običajno pri sprednjih gumah ostane več kamenčkov v profilu, kot v zadnjih. Še posebej je to opazno pri zimskih gumah.
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Old-school vulkanizer bo takoj ugotovil katere so bile kje. Z roko gre po kotalni površini in ugotovi...
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
ponavadi so prednje bolj umazane od zavornega prahu , se posebej na notranji strani koles.