Nemčija - proti vrtenju kilometrov (V Nemščini)

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.359
379
83
Po lahkoti spreminjanja zakonodaje zaradi lovljenja parih specifičnih primerov v zadnjem času je to popolnoma mogoče. Je seveda še N bolj perečih problemov in M boljših rešitev, ampak hej... vse je možno.

In ne, prevrtavanje ob menjavi motorja potemtakem tudi ne bo dovoljeno. Ker avto pač ni barka, kjer imaš števec delovnih ur motorja, ampak števec prevoženih kilometrov *celotnega* avtomobila. Zamenjaš celega - flikneš na nulo. Zamenjaš pol - don't touch it.
tongue-1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.359
379
83
Se strinjam. Pravim samo, da četudi bi posegli po tem ukrepu, se ne bi ustavil svet.

Zamenjaš z rabljenim? Ni blema, ampak cifre ostanejo.

Bolj je vprašanje kaj se zgodi, če želiš zamenjat z novim? Oz. kako bi to zakonsko uredili? Mogoče z obrnjeno dikcijo - kazniva je vsaka manipulacija, ki ni zabeležena v centralnem registru? Ker prevrtava se z namenom goljufije tudi v drugo smer - npr. pri uvozu za nos potegneš davkarijo in s 300k več na števcu upravičiš fiktivno nizko ceno ter posledično plačaš manj davka.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Citat:
Jaz ti s 100% gotovostjo zatrdim, da tega ne bo mogoče nikoli v celoti prepovedati.

Kaj pa če recimo crkne števec, pa bi ga nekdo rad zamenjal z rabljenim?

čak to je nekaj drugega...
Ne vem zakaj pravijo da je v nemčiji to kaznivo in zakaj potem pooblaščenci tega masovno ne izvajajo, le lokalci z odbi kabli in primernim programom...

Tukaj se ne strinjam s'tabo..... Pisalo se je celo da je v nemčiji vrtenje nazaj kaznivo dejanje..

Seveda tukaj govorimo ravno to, ne če števec crkne.......
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
to sem pa vidu, ker je baje na treh ali več koncih zapisano... baje, govorim kot laik... Tudi sam sem dobu tak avto, kjer mi je serviser povedal da je imel 50 tisoč nazaj zvrtenih...
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Prvo kot prvo se hudo motiš, če misliš, da so za to potrebni samo "obd kabli in primeren program", ampak pustimo to, je druga zgodba.

Drugič - nastavitev števca (v katerokoli smer) sama po sebi še ni kaznivo dejanje. Primere sem že napisal. Ravno tako tudi uporaba strelnega orožja ni sama po sebi kaznivo dejanje. V obeh primerih so bistveni nameni. Kaj pa preprečuje, da prevrtiš kilometre z namenom finančnega dobička, na računu pa se zapiše, da je šlo za nastavitev števca zaradi okvare recimo?
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
A je kaznivo, da v trgovini prodajajo star kruh, rečejo pa da je frišen?
A je kaznivo, da na jogurtu rok uporabe malce predelajo, pa misliš da bo dober še dva tedna v resnici bo pa samo še dva dni?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Le vse je relativno; tudi ta zakon bi se dalo prav fajn speljat. Važno je , da se začne na ztačetku. Torej vpis kilometrov pri novem avtomobilu in od takrat dalje se avtomobil "sledi". Pri vsakem servisu vpis v prometno, prav tako pri vsakem servisu ( no, to je že sedaj ). Vsak poseg torej mora biti zabeležen. V primeru kršitve, se uvedejo sankcije.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
v normalni državi dobiš kontrolo, ki se predstavi kot stranka, a mi lahko prevtite števc nazaj...

Pri orožju je pač zakonsko veliko bolj določeno, predvsem za tisto orožje za katero je potrebno dovoljenje... torej namen, hramba itd... itd...

Danes vemo, da je to popoldanski šport, stvar se da hitro uredit, vendar je pr nas pač tko kot je... naprimer da nekdo šverca in vleče socialno...

Stvar kot jo predstavljaš ti, gre v to smer, da nobeden nobenemu nič ne more..... Če gledaš v Slovenijo imaš ravno ta občutek, ki ni daleč od resnice...

Sam sem kupil od nekega d.o.o. ja pred 6 leti sharana. Dobil sem potrjeno servisno poštemplano z štempilko od verovškovega servisa..... Na servisu pa so mi povedali, da se ta štempilka več let ne uporablja in da avto pri njih nikoli ni bil servisiran..

Rešil sem sicer meni vprid..... Po vprašanju od kod potem štempilke uradnega servisa, četudi so menjane (se jih more uničiti) je bilo samo nejeverno skomiganje... Po hitrem postopku sem dobil kupnino nazaj. Ker sem direkt na servisu hotu poklicat policijo in me je čudežno prodajalec sam poklical in mi zagotovil, da bom dobil kupnino nazaj......

to pa je tudi edina negativna izkušnja..... Sumljivo pa se mi je zdelo, kako hitro je bil prodajalec obveščen, kaj nameravam nardit, torej je to počel nekdo iz servisa.........
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Le vse je relativno; tudi ta zakon bi se dalo prav fajn speljat. Važno je , da se začne na ztačetku. Torej vpis kilometrov pri novem avtomobilu in od takrat dalje se avtomobil "sledi". Pri vsakem servisu vpis v prometno, prav tako pri vsakem servisu ( no, to je že sedaj ). Vsak poseg torej mora biti zabeležen. V primeru kršitve, se uvedejo sankcije.

Tudi to se da zelo enostavno zaobiti. Pa dvakrat si omenil servis - verjetno si enkrat mislil tehnični pregled?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik reality pravi:
v normalni državi dobiš kontrolo, ki se predstavi kot stranka, a mi lahko prevtite števc nazaj...

Ni problema. Tukaj podpišite, da se se bo števec "prevrtel nazaj" zaradi ... you name it.

Sicer pa v nobeni "normalni državi" ne dobiš kontrole (zaenkrat). Tisti, ki si mislijo, da se števci vrtijo nazaj le na Balkanu, se hudo hudo motijo. Na veliko se vrtijo nazaj tudi na Zahodu ... edina (bistvena) razlika je v tem, da se na tam vrtijo števci že par mescev starih vozil, tukaj pa 10 let starih gar, če se hiperbolično izrazim.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Le vse je relativno; tudi ta zakon bi se dalo prav fajn speljat. Važno je , da se začne na ztačetku. Torej vpis kilometrov pri novem avtomobilu in od takrat dalje se avtomobil "sledi". Pri vsakem servisu vpis v prometno, prav tako pri vsakem servisu ( no, to je že sedaj ). Vsak poseg torej mora biti zabeležen. V primeru kršitve, se uvedejo sankcije.

Tudi to se da zelo enostavno zaobiti. Pa dvakrat si omenil servis - verjetno si enkrat mislil tehnični pregled?

Drži, tehnični pregled. Sled od začetka, vključuje tudi plačilo goriva. Ne more imeti avto xx kilometrov, če je porabil xx2 goriva. Podatke o porabi dotičnega avtomobila se pa izve po uradni poti, pri proizvajalcu.

Je pa to zelo zakompleksna metoda, je pa izvedljiva.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.711
142
63
ksz

Zakaj pa ne bi za zakonom predpisali, da morajo biti nova vozila takšna, da so kilometri v avtu shranjeni na način, da jih ni možno spreminjat?
Menjava števca se enostavno vpiše v servisno knjižico, ki naj bo uradni dokument - hkrati se lahko ukine tehnične preglede in se storitev prenese na servisne delavnice.
Ne vem, zakaj bi morali uvesti neke težke baze podatkov pa birokracijo, če se to da bolj enostavno?
No, zdi se mi; kot je že nekdo zgoraj omenil, očitno ima država nekaj od tega. Nemčija se recimo reši ogromno potencialnih smeti.

lp
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
Zakaj pa ne bi za zakonom predpisali, da morajo biti nova vozila takšna, da so kilometri v avtu shranjeni na način, da jih ni možno spreminjat?

Ker je to praktično nemogoče.

AES 256 enkripcija, pri čemer ima vsak računalnik v vsakem avtu svoj ključ, ta pa je shranjen na centralnem serverju proizvajalca. Do njega lahko pridejo samo pooblaščeni servisi na podlagi odobrenega naloga. Vsak dostop do ključa se tudi beleži v "kartoteko" oz. elektronsko servisno knjižico avta. Neizvedljivo?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.921
819
113
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
A je kaznivo, da v trgovini prodajajo star kruh, rečejo pa da je frišen?
Ali je kaznivo prevrtavanje števcev? NE.
Ali je kaznivo prodati avto s prevrtenim šetvcem, če kupcu to poveš? NE.
Ali je kaznivo prodati avto s prevrtenim števcem in kupcu tega ne poveš? DA.

Ali imajo lahko v trgovini star kruh? DA.
Ali ga lahko prodajo stranki, če povejo, da je star? DA.
Ali ga lahko prodajo kot svežega? NE.