Navigacija Android

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
Gmaps zna vodit mimo zastojev in izračunavanje ETA je res v nulo... ima pa cel kup pomankljivosti, ki jih druge navigacije pač nimajo. Že to, da ne kaže trenutne omejitve je orenk fail. Kaj šele kakšni radarij ipd.

Jaz sem bil kar zadovoljen z zastonjskim tomtom amigom... samo mi je preprosto nehal delat na android autu... na telefonu dela, na avtu se pa sesuje
Samo za telefon ne vem, ker sem jo uporabljal samo v navezi z AA. Kot praviš se sesuva, sploh ne najde glavne ceste, puščica vozi po poljih, gmajni... posebej če greš v Avstrijo. Prihod ne kaže točno, ne po km, ne po min. Tako da...
Kaj bom gledal preko telefona, če imam večji zaslon v avtu.
Omejitve preko navi ne potrebujem, ker mi jo kaže na števcu avta, radarjev tudi ne, če že imam apk amzs pa imam izklopljeno opozarjanje, ker potem zaradi stacionarnih piska na vsake par km, za ostale pa itak ne kaže točno, ker ga še nikoli ni bilo tam kjer so opozarjali.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
Google Maps zelo dobro vodi mimo zastojev. Seveda vsak lahko za vsako navigacijo najde kopico minusov, ampak v splošnem je Google Maps ena najboljših rešitev. Seveda ima tudi svoje minuse:
- ne moreš prilagoditi poti tovornjaku, prikolici,
- dela na cesti so iz meni nerazumljivega razloga manj preverjena kot pri TomTomu,
- dokaj različno se obnaša glede na telefon, verzijo operacijskega sistema, verzijo aplikacije, status uporabnika,
- prikaz bi se lahko v nekaterih stvareh izboljšal,
- v Android Auto ni povsem vsega (recimo ne moreš javiti) radarjev,
- Google striktno ločuje Google Maps in Waze, čeprav bi lahko naredil enotno aplikacijo ...

Sama navigacija in poznavanje pa sta zagotovo plusa. Že več let uporabljam Google Maps in opozarjanje na zastoje in predlogi za obvoze (če so po "mnenju" navigacije smiselni) delujejo brez težav. Ne ponudi pa obvoza takoj, ker je algoritem očitno utežen tako, da mora biti obvoz za nek soliden delta prihranka časa hitrejši. Celo več, v večjih mestih (seveda ne pri nas v Kamniku) celo sodelujejo z upravami, da promet usmerjajo na želene ceste (vira zdele nimam časa iskati). Google Maps blesti tudi pri iskanju ciljev, saj tako hitro nikjer ne prideš do zanesljivih zadetkov. Vključno s tem, da ti pokaže, ali je v gostilni/trgovini gneča, če se malo pošalim. Prav tako je najbolj odziven tudi njihov prikaz prometa, saj to je tudi verjetno razumljivo vsem.
Ko sem pred kakšnimi desetimi leti pripravljal teste navigacij za blog, je bil (seveda za moj okus) najboljši IGO (ampak edino s TomTom zemljevidi, Here ni bil niti blizu), sledil je TomTom, nato pa Google Maps. Leta 2018 pa se je po mojih kriterijih Google Maps povzpel na prvo mesto, sledi TomTom ...
UPDATE: Da se razumemo, TomTom je odlična navigacija.

Zanimivo, moje izkušnje so točno nasprotne tvojim.
Primer, vožnja mimo lj proti jelšanam na hrvatijo. V lj te vrže v pol urni zastoj, na meji v eno urnega, čeprav so v bližini drugi prehodi.
Vožnja v graz zjutraj, vodite te po AC in tam je vedno gužva, zastoj že 15km pred mestom. Mrtvo hladno te da v zastoj in čakaj. V vseh primerih niti ne ponudi alternative.

To pot v graz sem zdaj testiral z tom tom. Že prej napiše da se pred grazom stoji in ponudi alternativo, ki ti prihrani nekaj minut. Gmaps ne ponudi nič. Mogoče samo mene ne mara in mi privošči zastoje.
Kaže lepo jodlarske radarje, ki so povsod je n omejitve.
Amigo pa se je tudi meni sesuval. To je bolj polizdelek za občasno uporabo
 
  • Všeč mi je
Reactions: Leon2007

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Zanimivo, moje izkušnje so točno nasprotne tvojim.
Primer, vožnja mimo lj proti jelšanam na hrvatijo. V lj te vrže v pol urni zastoj, na meji v eno urnega, čeprav so v bližini drugi prehodi.
Vožnja v graz zjutraj, vodite te po AC in tam je vedno gužva, zastoj že 15km pred mestom. Mrtvo hladno te da v zastoj in čakaj. V vseh primerih niti ne ponudi alternative.
+1
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.332
3.429
113
Da nisi ki v Tom Tomu nastavil razburljive poti za motorje.
Te pa greš po bregovih.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Zanimivo, moje izkušnje so točno nasprotne tvojim.
Primer, vožnja mimo lj proti jelšanam na hrvatijo. V lj te vrže v pol urni zastoj, na meji v eno urnega, čeprav so v bližini drugi prehodi.
Vožnja v graz zjutraj, vodite te po AC in tam je vedno gužva, zastoj že 15km pred mestom. Mrtvo hladno te da v zastoj in čakaj. V vseh primerih niti ne ponudi alternative.

To pot v graz sem zdaj testiral z tom tom. Že prej napiše da se pred grazom stoji in ponudi alternativo, ki ti prihrani nekaj minut. Gmaps ne ponudi nič. Mogoče samo mene ne mara in mi privošči zastoje.
Kaže lepo jodlarske radarje, ki so povsod je n omejitve.
Amigo pa se je tudi meni sesuval. To je bolj polizdelek za občasno uporabo
Zanimivo. Ker sem pred leti kar resno testiral te zadeve, se spomnim, da je pri Googlu dejansko nekaj razlike tudi med uporabniki. Ne prikazuje vsakemu enako. Ampak, da bi stalno tiščal v zastoje, pa tudi težko verjamem. Gotovo se kdaj zgodi, v izračunu je kup nekih parametrov in ni hudič, da kdaj ne padeš v sranje (velja za vse navigacije). Ampak meni se res že na poti iz Kamnika v Ljubljano pogosto pokaže, da je zastoj in obvestilo, da me vodi drugje. Je pa res, da mora biti nekaj razlike, sicer res ne bo ponudil obvoza. Pri Googlu moraš vedeti, da so bolj previdni s temi obvozi tudi zato, ker nimajo ločenih nastavitev za tovornjake (prikolice ...). Zato jim zagotovo ni prav priporočljivo, da za vsako minuto razlike predlaga "sumljive" obvoze. Raje človeka pustijo malo dlje čakati, tak občutek imam, pa so zato bolj na varni strani. Ne vem sicer, koliko pomeni, da sem bil dolgo beta tester pri Google Maps in koliko to, da sem dokaj aktiven pri ocenjevanju. Prepričan sem, da ima vsak Googlov račun neke svoje uteži pri izračunih. Navsezadnje pri nekaterih upošteva tudi to, da vozijo počasneje. Yes, ne boš verjel :) Ker je razlika, če nekdo vozi po avtocesti dobrih 100 km/h ali drugi, ki vozi 140 km/h.
V nekih njihovih dokumentih sem gledal tudi, koliko težav jim povzročajo dostavne službe, poštarji ... ker morajo takšne uporabnike izločevati iz izračunov. Te stvari sploh niso tako enostavne, kot si kdo predstavlja.

UPDATE: tiste Jelšane so sedaj nekaj reševali na državnem nivoju. Ker so se ljudje razburjali, potem so postavili znake in nekaj določali ure in dneve za turiste in vse to posredovali Googlu. Podrobnosti sicer ne poznam. Ampak vse te reči so res kompleksne. Že to, da gredo cestarji na košnjo, lahko izračune precej zjebe. Ko pa ti prideš tja, so šli pa ravno na malico :)
Pred kratkim sem recimo v Domžalah na navigaciji videl nekih sto metrov rdečih. Pa sem gledal, zakaj je do tega prišlo. And guess what - pri eni hiši sem videl šleparja in skoraj prepričan sem, da je kakšnih deset minut prej motovilil po cesti in naredil zastoj. Naj sedaj navigacija predlaga obvoz? Koliko minut naj pusti ljudi čakati?

UPDATE2: sem za test sedajle pogledal, ali je kje kaj zanimivega za test. In vidim, da je na Obrežju nekaj čakanja. Napišem Obrežje - Bobovica in me lepo pelje po stranskih cestah in je torej naredilo obvoz (čeprav tega ni javilo). Piše, da je 8 minut, po avtocesti (in v zastoju) pa naj bi bilo 22 minut. Torej povsem lepo upošteva, je pa res, da tega ni omenjalo. Vem test je zelo na hitro, ampak vseeno.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Že pred časom sem dal sem gor primerjavo treh navigacij - Google, Waze in Sygic (plačan). POt iz Linza proti Mariboru. Gmaps in Waze katastrofa, že pol ure so po radiju čivkali, da je predor skozi Graz zaprt, skozi center pa nore gužve, Waze in Gmap hladno kot špricer skozi Graz. Sygic (ki uporablja TomTom HD podatke za promet) se je zelo lepo ognil. Gmaps in Waze sta še par km pred zastojem, ko je bil ravno izvoz za umik zastoju, še vedno kazala gladko v Graz. Razlika v prihodu na cilj je bila skoraj eno uro...

Trenutno uporabljam TomTom (plačljiv), ker za razliko od Sygica ponuja tudi mobilne radarje. Kar je en uporabnik tukaj pisal, da nima omejtev za Avstrijo in da je pot čez Ljubelj katastrofa, lahko samo rečem, da je totalni bullshit. Omejitve prav lepo prikazuje še v največji vukojebini, pot čez Ljubelj (Maribor - kotlina - Ljubelj, Wolfsberg in nazaj proti Linzu) prav lepo izračuna in prikaže, brez neke "črtice po polju in gmajni."
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Že pred časom sem dal sem gor primerjavo treh navigacij - Google, Waze in Sygic (plačan). POt iz Linza proti Mariboru. Gmaps in Waze katastrofa, že pol ure so po radiju čivkali, da je predor skozi Graz zaprt, skozi center pa nore gužve, Waze in Gmap hladno kot špricer skozi Graz. Sygic (ki uporablja TomTom HD podatke za promet) se je zelo lepo ognil. Gmaps in Waze sta še par km pred zastojem, ko je bil ravno izvoz za umik zastoju, še vedno kazala gladko v Graz. Razlika v prihodu na cilj je bila skoraj eno uro...

Trenutno uporabljam TomTom (plačljiv), ker za razliko od Sygica ponuja tudi mobilne radarje. Kar je en uporabnik tukaj pisal, da nima omejtev za Avstrijo in da je pot čez Ljubelj katastrofa, lahko samo rečem, da je totalni bullshit. Omejitve prav lepo prikazuje še v največji vukojebini, pot čez Ljubelj (Maribor - kotlina - Ljubelj, Wolfsberg in nazaj proti Linzu) prav lepo izračuna in prikaže, brez neke "črtice po polju in gmajni."
Pa si šel skozi Gradec ali ne? :valjamse:
Kateri zadevi si zaupal?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pa si šel skozi Gradec ali ne? :valjamse:
Kateri zadevi si zaupal?

Sygic je "my way to go" bil že nekaj let, GMaps me je že pred tem že parkrat peljal direkt v zastoje (sicer krajše). Kot rečeno, Sygic sem menjal za Tomtom samo zaradi mobilnih radarjev. Prometno bazo imata enako. Gmaps uporabim za kakšno navigiranje v vukojebinah kjer mi je bolj pomembno, da najdem točno določen naslov (recimo najdem poslovno enoto kar preko Google Search), Waze pa se splača uporabit v državah, kjer je baza uporabnikov bistveno večja (recimo Češka, pa tudi v Rusiji se je precej izkazal).
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
Točno isto dela meni gmaps...mrtvo hladno v zastoj, katerega sicer zelo točno prikazuje rdeče ali oranžno.
Tomtom radarji pa so v bistvu money saver, sploh če si veliko v avstriji, kjer so radarji nasrani povsod. Sem gori letos že 2x plačal. Zdaj mi je tomtom samo v 2 tednih prihranil 2 kazni. Ker kot klasičen slovenec seveda ne vozim po omejitvah :-/
 
  • Žalosti me
Reactions: Janez_Krajnski

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Meni se to res še ni zgodilo. Še posebej, če že kaže zgostitev prometa. No, kot sem prej napisal, če izračuna, da ne bo posebne zamude, te seveda pošlje v zastoj. Kar je na nek način logično. Niti najmanj pa ne trdim, da se pizdarija ne dogaja in nisem Googlov odvetnik. Pa vseeno. Preverite, ali imate vključeno Settings -> Notifications -> Getting Around. Tole ?mogoče? vpliva na dogajanje med vožnjo.
Super bi bilo, če bi kdo našel primer, da bi v istem trenutku pogledali, kako predlaga pot, ko so kje zastoji.
Zanimivo je tudi, da je pri meni ETA zelo točen. Prav čudim se, kako skoraj v minuto uspe zadeti za prihod na drug konec Slovenije.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Super bi bilo, če bi kdo našel primer, da bi v istem trenutku pogledali, kako predlaga pot, ko so kje zastoji.

Saj to sem jaz takrat naredil - primerjal Waze, GMaps in Sygic, hkrati (split screen). Isti začetek, isti cilj, istočasno. Zastoje so že po radiju piskalu vsaj pol ure...
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Gmaps zna vodit mimo zastojev in izračunavanje ETA je res v nulo... ima pa cel kup pomankljivosti, ki jih druge navigacije pač nimajo. Že to, da ne kaže trenutne omejitve je orenk fail. Kaj šele kakšni radarij ipd.

Jaz sem bil kar zadovoljen z zastonjskim tomtom amigom... samo mi je preprosto nehal delat na android autu... na telefonu dela, na avtu se pa sesuje
Hermann - imaš v nastavitvah vključene omejitve? Jaz imam to sicer izključeno, ampak sem zdele poskusil in mi takoj nariše zadevo.
Radarji ti tudi ne delujejo? Mene opozarja, čeprav jim kakšen manjka :)
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Bolj mislim, da gre za:
- nastavitev (ali kombinacijo njih),
- odzivnost same naprave (če recimo uporabljaš Share location na telefonu, vidiš, kako različno se posodablja lokacija uporabnika),
- uporabnikov profil (vse te velike korporacije imajo uporabnike razdeljene in nikoli nimamo enakih stvari - za nas "glupo", se strinjam).
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Hermann - imaš v nastavitvah vključene omejitve? Jaz imam to sicer izključeno, ampak sem zdele poskusil in mi takoj nariše zadevo.
Radarji ti tudi ne delujejo? Mene opozarja, čeprav jim kakšen manjka :)
v nastavitvah nimam nobene od teh opcij

zdaj berem, da to itak ni za vse države še na voljo... in radarji mi tudi ne delajo
 
Nazadnje urejeno:

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Zanimivo. Slovenija ima to od julija 2020.
Poglej pod Settings -> Navigation settings -> Driving options (Speedometer).
Moja verzija je 11.48.0890, imam pa to že dolgo.

UPDATE: Še primer radarjev
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Speedometer imam (oz. pri meni piše po slovensko Merilnik hitrosti). Tisto kar jaz hočem pa je Speed limits in te opcije nimam...
(verzija je 11.48.0801)

1664216469699.png
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Se posipljem s pepelom. Speed limits sem zamešal s Speedometrom. Tega tudi jaz nimam. Zmatran sem očitno, od štirih zjutraj že tipkam.
Ampak radarje bi ti moralo avtomatsko kazati. Poglej sliko zgoraj. Najprej izberi pot, potem pa ti jih šele pokaže, med potjo te pa tudi opozori. Preden so to uvedli, sem uporabljal AmiGO (oziroma se je takrat še drugače imenoval) in to v tistem malem načinu, ki se je pokazal samo v delčku preko Google Maps (torej omejitev in začivkal je).