Naložbe, vzajemni skladi...

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Par dni nazaj je bilo v financah, kako so plemenite kovine v 2012 naredile izgubo, grem ves začuden gledati, so imeli neke sklade s tem na grafu. Aja pol pa ja, daj ziher stvar borzniku v roke in bo naredil minus.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Je dobiček na sklade obdavčen?

In če ja, zakaj bi potem šel v to, če imaš na voljo neobdavčeno zlato, brez DDVja, brez davka na dobiček, brez domišlijskih stroškov kravatarjev...?
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Je dobiček na sklade obdavčen?

In če ja, zakaj bi potem šel v to, če imaš na voljo neobdavčeno zlato, brez DDVja, brez davka na dobiček, brez domišlijskih stroškov kravatarjev...?

Ker nimam znanja za analize kdaj bo šla krivulja navzdol in se splača prodat in kdaj navzgor in se splača kupovat. Naj to dela tisti, ki mu je to šiht.
In ker dvomim, da bo zlato v 10ih letih prilezlo na +100% medtem ko verjamem da v skladu bi se to dosti lažje zgodilo, ker verjetno izkoriščajo nihanje.
in če si daš 50eur na mesec za srebrnike/zlatnike (ostalo pa v sklade za porazdelitev) moraš potem kupovati po dva kovanca, zraven pa trošiti denar za bencin za prevzem robe.... ne splača se.

In še enkrat postavim isto vprašanje kot prej:

Citat:

Pri nas ni nobenega takega sklada? ali pa kakšna druga znana družba kjer lahko vstopimo?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Mislim da ga ni..ko sem ze dolgo nazaj gledal so bili neki ki vlagajo v delnice rudnikov...sam to ni to...lahko pa si odpres borzni racun in tale sklad direkt na zda borzi kupis...ETF-ji kotirajo na borzi...
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.049
1.457
113
39
Ej Spirit...danes sem prejel reklamni mail od Ilirike da se lahko sedaj preko njih kupi ta "zlati" sklad...sam za info
wink-1.gif


Aja..vedi, da sklad pač sledi ceni zlata...oni ne upravljajo to nekej aktivno kao da prodajo ko pada...pač sledi ceni gor in dol...
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
995
147
43
Kje bi lahko videl, katere sklade, po koliko in kdaj sem kupil? Obstaja kak online register? Rabim za za Iliriko, Reiffeisen in KD.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik damo pravi:
Kje bi lahko videl, katere sklade, po koliko in kdaj sem kupil? Obstaja kak online register? Rabim za za Iliriko, Reiffeisen in KD.

Nekateri imajo svoje online portfelje (Alta, KD), jaz sem vnesel v denarnisupermarket.com in gledam, kako mojih 200€ počasi leze proti 100€
cheer.gif
 

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Vedno bolj premišljujem kaj narediti z trenutno še nekaj vrednim papirjem ki ga imam na banki in v delnicah. Trenutna situacija pač ni rožnata in se bojim za svoje prihranke, ki jih imam zaenkrat samo v tej - torej papirnati obliki. Investicija v zlato/srebro je verjetno res vsaj takšna da z njo ohraniš realno vrednost premoženja (ali pa ga povečaš za xxx %) - vendar pa si bi lahko z njim v trenutku bankrota EU in ZDA bolj težko kaj kupil. Je še kaj poleg tega kar bi na dolgi rok vsaj ohranilo vrednost in bi tudi v času krize bilo lahko normalno menjalno sredstvo?
Torej v kaj investirati v teh časih? Pa prosim ne smetite teme z investicijo v znanje, otroke ipd ker to že počnem.
Precej zadev, ki jih je opisal avtor tega članka drži. Precej je pa tudi pumpanja balona...
http://profitus.blogspot.si/2013/01/07/kam-vlagati-v-letu-2013/

Po drugi strani pa se lahko smejiš (ali pa se tolčeš po glavi) ko bereš kaj se je priporočalo pred nekaj leti za nakup...
http://www.ilirika.si/nakupne_priloznosti.aspx
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik krentip pravi:
Investicija v zlato/srebro je verjetno res vsaj takšna da z njo ohraniš realno vrednost premoženja (ali pa ga povečaš za xxx %) - vendar pa si bi lahko z njim v trenutku bankrota EU in ZDA bolj težko kaj kupil.

Zanimivo, jaz si pa mislim, da bi v primeru zloma denarja prav s srebrom in zlatom komot kupil kaj. S čim drugim bi pa ti?

Tudi če € propade, bodo hitro potegnili kako novo valuto iz žepa in seveda bo tisti trenutek možno zamenjati zlato/srebro zanjo. In to brez ropanja kakšnih 50% vrednostih, kot bo pri menjavi € za novo valuto.

Vsaj tako si jaz predstavljam zadeve...
redface-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Zaupam samo stvari ki jo imam v roki. Toliko kot smo slovenci naredili (večina) izgube na nkbm je na zlatu/ srebru ne moreš nikdar, razen če ti ga ukradejo. Če imaš vsega na enem mestu pa....
Numy dobiš zs najbrž.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.553
2.410
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Zaupam samo stvari ki jo imam v roki. Toliko kot smo slovenci naredili (večina) izgube na nkbm je na zlatu/ srebru ne moreš nikdar, razen če ti ga ukradejo. Če imaš vsega na enem mestu pa....
Numy dobiš zs najbrž.

Na srečo smo bli omejeni na tisto osmino od 50k ali kolk je že blo.
cheer.gif


crazy1.gif
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
srebro in zlato je spet zlezlo dol, srebro pod 29usd, zlato pa se nahaja na podpori okoli 1500...če prebije zna iti še dosti navzdol, verjetno pa se bo kar odbila navzgor.
Še nafta je šla na 93usd.
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
jah lej, že nekajkrat je poskusil prebiti support linijo (rdeča črta) pri okoli 1550 pa mu ni uspelo...dvomim, da mu bo tudi sedaj. Ampak če se zgodi kaj nepredvidljivega (konec sveta, svetovna vojna, odkritje da je luna pod površjem iz zlata) se zna zgoditi, da bo prebila to mejo, ki jo je že nekajkrat testirala.

Jst predlagam, da kupujete zlato, je dosti več možnosti,da bo šlo naprej proti 2000.
1709547-23-2-201319-52-19.jpg
 

Priponke

  • 1709547-23-2-201319-52-19.jpg
    1709547-23-2-201319-52-19.jpg
    58,6 KB · Ogledi: 311

krentip

Pripravnik
26. dec 2010
440
0
16
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Citat:
Uporabnik krentip pravi:
Investicija v zlato/srebro je verjetno res vsaj takšna da z njo ohraniš realno vrednost premoženja (ali pa ga povečaš za xxx %) - vendar pa si bi lahko z njim v trenutku bankrota EU in ZDA bolj težko kaj kupil.

Zanimivo, jaz si pa mislim, da bi v primeru zloma denarja prav s srebrom in zlatom komot kupil kaj. S čim drugim bi pa ti?

Tudi če € propade, bodo hitro potegnili kako novo valuto iz žepa in seveda bo tisti trenutek možno zamenjati zlato/srebro zanjo. In to brez ropanja kakšnih 50% vrednostih, kot bo pri menjavi € za novo valuto.

Vsaj tako si jaz predstavljam zadeve...
redface-1.gif


Če bi imel na računu 500.000 € potem se nebi tule spraševal o tem kaj kupiti. Zaneslijvo bi imel v svojem portfelju tudi Au in Ag. Tako pa je lastništvo zlata v trenutku popolnega kolapsa lahko problem (torej če ga imaš pri sebi ali na banki v Sloveniji). Za npr kilogram zlata se najem kakšnega trezorja v Švici namreč ne splača. Ob nakupu zlata bi namreč zlato nekam dal in nanj "pozabil". Torej gre samo za vsaj minimalno ohranjanje vrednosti.
Da karikiram - ob popolnem kolapsu boš s 5 g ploščico lahko kupil kruh - to se strinjam. Boš pa najverjetneje imel velik comok v grlu ko boš sklenil tak posel.
Pri ceni zlata gre pa lahko tudi za "pumpanje" balona. Če spremljaš ceno zlata potem veš, da če si kupil zlato l 1980 - si moral čakat več kot 30 let (!!), da je zlato zopet prišlo na enako vrednost kot je bilo tedaj. Torej si kupil zlato ob začetku delovne dobe - ob odhodu v penzijo pa si na koncu imel pozitivno nulo.
evil.gif

Dejstvo - vse kar raste lahko tudi pade. Nekaj izkušenj iz preteklosti je precej bolečih. Me pa skrbi to da v prodajalnah zlatih ploščic videvam vrste. Podobno je bilo na vrhuncu borznega balona v pisarnah prodajalcev skladov... Torej - pri meni ni vprašanje ali bi kupil zlato ali ne - gre predvsem za vprašanje kolikšen procent vrednosti v portfelju naj predstavlja zlato in kaj naj poleg zlata predstavlja ta portfelj. Govorit o tem, da lahko zlato samo raste je isto kot napovedovati izžrebane številke lota.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
To vrstico o nakupu zlata v 80ih pogosto vidim pri raznih samooklicanih svetovalcih, večina alterja se pa tedaj še rodila ni.

Za večino delnic grem lahko nazaj le par let, pa pokažem izgubo neke točne do danes. To nič ne pomeni.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.553
2.410
113
Trenutno je evro močan... zlato in dolar pa zgubljata.

Recimo v 3 mesecih do pol leta.