Nakup skuterja?

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Žena se že dolgo izredno navdušuje na skuterjem. Seveda ji je všeč taka oblika, ki spominja na tiste stare, klasične skuterje (Vespe), veliko kroma, itd., itd.

Ker nismo družina motoristov, niti skuteristov, sem bil jaz zelo proti tej ideji, saj ima le izpit B kategorije in je bila mnenja, da bi bila 50cc dovolj, kar pomeni hitrosti do 45 km/h. Za mene je to smrtonosno, saj bi se vozila v službo pretežno po cesti, kjer so hitrosti 90 km/h, šele potem pride do mesta.

Sedaj se nekako ogrevam, da bi ji kupil malo močnejši skuter, recimo 125cc, ki bi moral zadostovati za vse naše povprečne ceste. Seveda bi potem morala iti narediti izpit.

Ker se ne spoznam, so kakšni "best buy" modeli v svetu skuterjev, dobre firme, dober servis, nepokvarljiva roba...kaj se splača kupovat? Če želim skuter, ki bi bil podoben tistim klasičnim mašincam, bi skoraj morala biti Vespa, samo nimam pojma o modelih in opcijah.

Naj me kdo poduči o teh skuterjih in kaj bi bilo primerno za žensko, ki bi se v toplih mesecih z njim vozila v službo, ter malo naokoli, potem pa itak računam, da jo bo počasi minilo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
če ji kupiš 125 je brezveze. Te raje nabaviš 300-350. se bo vsaj normano premikala po cesti. Težek bo itak enako kot 125.
Če gre na videz te je itak vespa edina izbira.
 

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Drži. Gilera Runner 125 je bil še zadnji 125, ki se je spodobno premaknil (tudi 4t), ampak ga od nekje 2015 ni več za dobiti novega. Morda imajo kje na zalogi kakšno. Vespa ima nekih 50 kg več in mora biti 300, z novim motorjem se res spodobno premakne. Če že mora boto 125, je všečna tudi honda forza 125 in tudi stane približno enako kot Vespa (5k plus), s tem da gre primestni model, vespa in izven mesta ne hvala (12 col kolesa).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Piaggio MP3 ji kupi, bo varnejša zadeva in še izpita za A ne potrebuje, če kupiš pravo verzijo.
Le okreten je malo manj.

Za test pa najdi kakšnega kolega s 50ccm skuterjem in naj ji da za sprobat. Velikokrat se namreč v živo romantična predstava o vetru v laseh razblini ;).

Če bo potem še vedno zagreta, priporočam nakup dobre opreme in pa obisk kakšnega tečaja moto vožnje. Se je dokaj nevarno učit na lastnih napakah pri motorju, sploh začetniku in če morda ni ravno “nadarjena” v to smer.
 
Nazadnje urejeno:

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Skuter mora izgledati tak kot si ga pač želi že x let. Nekaj vmes ali celo 3 kolesni MP3 pač ne bo vozila, toliko jo že poznam.

Torej gledam potem bolj v rangu Vespe GTS Touring 300. Koliko časa traja, da oseba naredi izpit za tak skuter/motor? Še vedno velja, da moraš najprej narediti do xx cc in potem naprej?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Upam, da je ne poznaš toliko tudi pri vprašanju opreme in obiska tečaja.
Je zelo fajn in seksi se prevažat v krilcu okrog, ni pa več seksi, ko pri manjšem pologu skuterja pustiš pol kože na asfaltu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Točno ja folk vozi skuter zaradi tega, da si leder kombinezon obleče.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Odpiralec teme je zelo jasno napisal, da se bo vozila po regionalki. Ne rabi usnja, je pa zelo pametno po moje, da ima ustrezno zaščitno opremo, lahko recimo motoristične kavbojke in ostalo.
Ampak ja, njej se to ne more nič zgodit :).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

KejsiStoner

Pripravnik
15. nov 2007
180
6
18
Cabo Verde
Če lohk mogoče se jaz izkoristim tole temo... Imam izpit za B kategorijo in AM zapisano v tanovem izpitu.

A to pomeni, da lahko brez izpita A1, A2 in A vozim skuter do 50 ccm ali do 50 km/h?

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=13900440&display=Piaggio VESPA PRIMAVERA 50 4T

A so vse nove Vespe 4-taktne? Se to sploh kam premakne?

Iščem samo nekaj za po mestu, do sedaj sem te skuterje fural po raznih dopustih in recimo da mi je kar šlo. Ne bi pa seveda delal izpita :)
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Vozila se bo po lokalnih cestah do mesta, niso to sicer neke hudo prometne ceste, ampak varnost je itak pomembna, to mi ni potrebno posebej razlagati.
V bistvu sem proti skuterju ravno iz razloga varnosti.

Če pa že bo skuter, pa bi rad kupil nekaj, kar ne predstavlja ovire za ostale, zato sem tudi spraševal kako močan mora biti, da je sicer obvladljiv, a hkrati dovolj močan, da si enakovreden udeleženec na cesti. Kako se bo oblačila bo njena stvar in meni je jasno, da vedno ne bo iz varnostnega vidika 100%. Na tečaj bo itak šla, me pa zanima glede izpita. Za 300cc skuter rabi izpit A2..kot berem se to naredi brez potrebe, da delaš prej izpit na 125cc?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Lahko voziš skuter do 49ccm in 45km/h. Kar paše pod kategorijo AM.
 

alabaster

Pripravnik
28. feb 2008
201
20
18
Da nisi ovira na cesti, potrebuješ 125-150ccm3 motor v skuterju. To je nekako 10-15KM. Lahko gre delati direktno A2 izpit, vendar je smiselno narediti kar A kategorijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: natina

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Žena se že dolgo izredno navdušuje na skuterjem. Seveda ji je všeč taka oblika, ki spominja na tiste stare, klasične skuterje (Vespe), veliko kroma, itd., itd.

Ker nismo družina motoristov, niti skuteristov, sem bil jaz zelo proti tej ideji, saj ima le izpit B kategorije in je bila mnenja, da bi bila 50cc dovolj, kar pomeni hitrosti do 45 km/h. Za mene je to smrtonosno, saj bi se vozila v službo pretežno po cesti, kjer so hitrosti 90 km/h, šele potem pride do mesta.

Sedaj se nekako ogrevam, da bi ji kupil malo močnejši skuter, recimo 125cc, ki bi moral zadostovati za vse naše povprečne ceste. Seveda bi potem morala iti narediti izpit.

Ker se ne spoznam, so kakšni "best buy" modeli v svetu skuterjev, dobre firme, dober servis, nepokvarljiva roba...kaj se splača kupovat? Če želim skuter, ki bi bil podoben tistim klasičnim mašincam, bi skoraj morala biti Vespa, samo nimam pojma o modelih in opcijah.

Naj me kdo poduči o teh skuterjih in kaj bi bilo primerno za žensko, ki bi se v toplih mesecih z njim vozila v službo, ter malo naokoli, potem pa itak računam, da jo bo počasi minilo.

Malo razmišljam ko berem to temo ... a je že kdaj vozila skuter? moped? Ima kako izkušnjo?

Tako bi rekel, da totalno brez izkušenj it na 300ccm skuter je lahko tudi nevarno. Hitrost je lahko hitro prevelika ... z 50ccm se vsaj giblješ z max 50km/h.

Pa tudi 50ccm skuter se pelje normalno tudi izven mesta, pač voziš bolj pri robu in spremljaš promet za seboj. Se ne greš glih šerifa po sredi voznega pasu in na čelu kolone :) Pa se da peljat.

Prevoženih imam 66.000km na skuterju, za vožnje v rangu 40km od doma mi povsem zadostuje 49ccm in 45km/h...

Obiščita salon, pa probajta kakega testnega če majo na zalogi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: steni

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.457
113
Dvomim da si vseh 66.000km naredil na zablokiranem skuterju :) Ker to potem gravitira že na sadomazo.....oz bolj k cifram proti 66.666 :evil:
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Ti delaš 40km fure na 50ccm skuterju in to priporočas drugim? :zmaga: bravo

Jaz delam drugače fure po 80-100km v nedeljo ...med tednom pa 20-30km ...

Ne priporočam in ne odsvetujem ... hočem povedat da se da tudi z 49ccm skuterjem nekam prit in peljat ... mi je pa čudno, oz. ne vem če bi glih ženi ki je popoln začetnik na dveh kolesih s prve predlagal 300ccm skuter...

Drugače pa kakor kdo želi ...
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Ima kdo izkusnje z Motowell 2T skuterji ? Katero olje je najbolj primerno za mixat z benzom. Kategorije FC ali se bolje FD ?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.896
5.457
113
Motowell ne poznam....
Drugače pa olja od 12eur/L navzgor...do 20eur/L

Motul 710....Scooter power 2t...omv 2t-s...

FC ali FD....
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Izpit gres lahko po dopolnjenem 18 letu direkt delat za neomejeno. Ampak ga delas na navadnih recimo 500 ali 600 kubicnih motorjih.
Skuter je dobro, da ima cimvecja kolesa, potem raje 300ccm, kot 125 ccm, saj ga bos morda tudi ti kdaj rabil ali pa bosta kdaj skupaj kam sla, dobro je, ca ima prtljaznik v sedezu, kjer lahko das celado, pa kaka znana firma naj bo, zaradi servisne podpore in kvaliteto skuterja...drugega se sedaj ne spomnem