Nakup gozda

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pa je kje kakšna luknja ali kakšen način, da ti gozda ne kupi oseba s predkupno pravico.
Dovolj visoka cena in pač plačilo 2% davka, ali pa kakšni drugi posebi pogoji - recimo nakup stanovanjske hiše istočasno.

To bi tudi jaz rada vedela. Gre drugače za kmetijsko obdelovalno zemljo, kateri sem prvi sosed. Nimam pa statusa kmeta in pogoji za pridobit so taki, da bi najbrž pol kmetov ga zgubilo, če bi mogli vsako leto tok pokazati.
Saj lahko tudi ti pridobiš status kmeta, ni še treba imet grunta.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.414
5.445
113
Imam jaz že neki grunta pa gozda. Ampak gozd baje ne šteje, tam je tudi edini donos ki ga imam. Ostalo sem dala v najem. Mi je teta na UE rekla, da moram prikazati 10k€ v letu (brez gozda) prodanega da lahko pridobimo status kmeta. To ni tok malo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Za gozd ni tak problem, imaš kot mejaš(inja) isto predkupno pravico a si kmet ali nisi.

Za kmetijsko zemljišče, ki ni gozd pa veljajo pravila kot veljajo. Če si mejaš pač lahko postaneš kmet ALI poslovni subjekt s neko dejavnostjo ki je kmetijska. Ti jabe si sp a nisi? Malo poglej v to smer, pač dodaš še kakšno dejavnost poleg frizerstva! ;)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
Mislim kakšna vprašanja no...
Spraševal sem samo za to, če so za vinograd podobne obveznosti kot za gozd, pa se prec najde par intelektov....
In da ti odgovorim: živim v svoji hiši in JA, rad delam okrog hiše in pospravljam, sem tip človeka, ki ima stvari rad urejene.

Nič slabega nisem hotel ampak če hočeš vinograd je te delo. Treba je škropit, plet, kosit, obrezovat. Ni samo kosilnica okoli vikenda in konec.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
To bi tudi jaz rada vedela. Gre drugače za kmetijsko obdelovalno zemljo, kateri sem prvi sosed. Nimam pa statusa kmeta in pogoji za pridobit so taki, da bi najbrž pol kmetov ga zgubilo, če bi mogli vsako leto tok pokazati.
Še pred nekaj leti je bil v Kranju 14-dnevni tečaj, kjer si z uspešnim dokončanjem dobil status kmeta. Vprašanja so bila v stilu, kako je sestavljen plug. Ne vem pa, če je to še možno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.414
5.445
113
Tečaj mora biti v vsakem primeru, vsaj takrat. Poleg tega pa si moral "prikazati" se omenjenih 10k€ iz naslova kmetovanja, da si lahko pridobil status kmeta. Oboje je bilo treba.

Zdaj če je enako temu da na svoj sp obesim tastov med, potem problema več ni.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Prodajalec bi ti prodal za 10k€. Ce imas polno denarja, se skupaj zmenita, da da ceno 50k€...posledicno se ne bo nobeden javil, potem mu das 50k€ in on ti jih vrne 40k€. Ja, malo vec davka bos dal ampak zemljo bos dobil. Ce pa bo kaka mona res kupla za 50k€, potem pa ni pomoci.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, tud tole sem imel v mislih, da bi lastnik oreng profitiral in da bi kej pokupckala, samo prvotni kupec bi bil se vedno brez zemlje.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Se je zadeva že kar danes zaključila :) sma z lastnikom gozda preveč narazen glede kupnine, da bi mi prodal cel gozd, bomo samo del naredili, ki je v neposrednem stiku z mojo parcelo. Sam sem sicer ponudil 20k za dobrih 7k m2 gozda v katerem rastejo 3 bukova drevesa :) ampak ni bilo dovolj.
Ta prodajalec pa ni ravno čist ali da ni sprejel kupnine, ki je med 2,5 in 3 EUR/m2. Kvalitetni gozdovi se danes prodajajo če maš srečo in urejene vlake med 1,5 in 2,5 EUR/m2...slab gozd, kjer ni urejen gozdni red, ipd. pa pod 1 eur.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
On ne kupuje gozda, pač pa v perspektivi zazidljivo zemljišče in kmeti tudi niso več neumni. :cool:

Bolj je bil problem, da mu bom za 130m2 zraven moje parcele plačal 80€/m2 in potem meni tudi ne diši dajat 40k za čisto špekulacijo. Raje potem iščem zazidljivo parcelo in plačam malo več.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Mislim kakšna vprašanja no...
Spraševal sem samo za to, če so za vinograd podobne obveznosti kot za gozd, pa se prec najde par intelektov....
In da ti odgovorim: živim v svoji hiši in JA, rad delam okrog hiše in pospravljam, sem tip človeka, ki ima stvari rad urejene.
:D Z vinogradom so še večje obveznosti. V vednost
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Mislim kakšna vprašanja no...
Spraševal sem samo za to, če so za vinograd podobne obveznosti kot za gozd, pa se prec najde par intelektov....
In da ti odgovorim: živim v svoji hiši in JA, rad delam okrog hiše in pospravljam, sem tip človeka, ki ima stvari rad urejene.
:D Z vinogradom so še večje obveznosti. V vednost