Nakup gozda

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Kako je zdaj urejeno z nakupom gozda, vem da obstajajo neke predkupne pravice. Moraš imeti status kmeta, da dejansko lahko postaneš lastnik?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ok ampak če nekdo ponudi euro več je njegovo? Oz če prav berem mora biti tudi cena javno objavljena? Mora biti dejansko potem toliko denarja nakazanega? Recimo A in B se dogovorita in objavita ceno za parcelo vredno 5000€ na 50000€ potem ko gre 30 dni mimo pa se za 5000€ proda?
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ah, ne gre tako...
Če en sosed (ki ga vsi sovražijo, na primer), reče, jaz pa dam 1 milijon - mora točno toliko plačat, če ne, je v kazenskem postopku in posest gre ( po 30 dneh) v "idejo o nakupu" naslednjemu...
Vse, kar sem napisal, je primer prijatla, ki sem mu pomagal pri teh j*b*h...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ah, ne gre tako...
Če en sosed (ki ga vsi sovražijo, na primer), reče, jaz pa dam 1 milijon - mora točno toliko plačat, če ne, je v kazenskem postopku in posest gre ( po 30 dneh) v "idejo o nakupu" naslednjemu...
Vse, kar sem napisal, je primer prijatla, ki sem mu pomagal pri teh j*b*h...

ok, saj realno se bo kupilo po ceni, ki je precej višja od tržno zanimive, tako da nebi smelo bit problemov.

Kaj pa recimo, vrednost 5000, dogovor 10000 objavi se 10000 in se en s predkupno odloči da da 10. Se lahko prodajalec premisli in se dvigne cena na 15 in še enkrat objavi? Ker pri nas je tako, da tisti, ki ima predkupno mu lastnik nebo prodal tudi za 100k ne :evil: stare zamere
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Načelno je objava na oglasni deski obvezujoča - obstaja celo ena sodba na to temo. Je pa možno vnest kakšne dodatne pogoje, vendar ne smejo bit v nasprotju z zakonom.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ti maš preveč časa da kupuješ gozd? Pozanimaj se prvo kaj pomeni lastništvo gozda. To je samo breme če ga ne koristiš (sečnja). Pride žled, dobiš odločbo in rok da počistiš, pride lobadar dobiš odločbo in označeno kaj moraš podreti, ti ponoči not navlečejo 2 traktorski prikolici smeti, dobiš odločbo za počistit, lahko tudi kazen,... + še marsikaj. Premisli če potrebuješ. Predkupne pravice pa so, XY pravil, morebitni solastnik, mejaš, najbližji kmet itd itd... pojačajte ceno na papirju in ne bo nikogar blizu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ti maš preveč časa da kupuješ gozd? Pozanimaj se prvo kaj pomeni lastništvo gozda. To je samo breme če ga ne koristiš (sečnja). Pride žled, dobiš odločbo in rok da počistiš, pride lobadar dobiš odločbo in označeno kaj moraš podreti, ti ponoči not navlečejo 2 traktorski prikolici smeti, dobiš odločbo za počistit, lahko tudi kazen,... + še marsikaj. Premisli če potrebuješ. Predkupne pravice pa so, XY pravil, morebitni solastnik, mejaš, najbližji kmet itd itd... pojačajte ceno na papirju in ne bo nikogar blizu.

Ma ideja je tudi delno špekulativna, da bi se dolgoročno namembnost spremenila in bi potem za sebe novo bajto gor postavil.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kaj sem pisal.
Iz konteksta jemat je butasto - oprosti, ampak res.

Sem napisal: načelno je objava na oglasni deski OBVEZUJOČA - to pomeni, da če daš na oglasno desko z neko ceno in so vsi pogoji izpolnjeni, moraš za to ceno prodat!

Na oglasno desko se postavi kupna cena, ponavadi nižja zaradi davka. Kupec je že znan in dogovorjen - toda na oglasni deski mora zadeva viseti 30 dni.
V tem času se ti pojavi nek "osovražen" sosed mejaš, ki ima predkupno pravico. Parcela bo njegova za točno tisto cifro, kot je objavljena na tabli. Zanimivo je, da se prodajalec sploh ne more premisliti, preprosto tako bo !
Predkupna pravica.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Vse drži, mislim pa da bi se zakonodaja morala ravno letos spremenit da bo bolj "tržno" naravnana, ne vem pa ali je to sploh že v postopku ali se je kar malo pozabilo zaradi covida in ostalih "nujnih" zadev ki se dogajajo ob menjavi vlade.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Na oglasno desko se postavi kupna cena, ponavadi nižja zaradi davka. Kupec je že znan in dogovorjen - toda na oglasni deski mora zadeva viseti 30 dni.
V tem času se ti pojavi nek "osovražen" sosed mejaš, ki ima predkupno pravico. Parcela bo njegova za točno tisto cifro, kot je objavljena na tabli. Zanimivo je, da se prodajalec sploh ne more premisliti, preprosto tako bo !
Predkupna pravica.
Oprosti, ampak take me vedno dvignejo.

Kolk pa prišparaš davka pri gozdu vrednem 10.000 €, če napišeš 5.000€?
Ja TOČNIH 100€!!! :bonk: Davek je namreč 2%. Da ne omenjam eventuelnih tožb na razvezo pogodbe zaradi česarkoli, pa kreditov,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Vse drži, mislim pa da bi se zakonodaja morala ravno letos spremenit da bo bolj "tržno" naravnana, ne vem pa ali je to sploh že v postopku ali se je kar malo pozabilo zaradi covida in ostalih "nujnih" zadev ki se dogajajo ob menjavi vlade.
Pri tržni naravnanosti se ti pa bo nas*al nekdo s (pre)več denarja, ponudil rahlo več €, in kupil gozd na robu tvoje parcele. Pa bi tebi lahko bolj služil in ti bolj gospodarno ravnal... ampak to ti bo tržna naravnanost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V primeru, da boš predkupni upravičenec, boš še vedno lahko kupil po njegovi ceni, ampak to omogoča neslutene mahinacije. ;)