Nakup DSLR

masevc

Guru
2. sep 2007
3.449
865
113
Govorim za polarizatorja. In je po mojih izkusnjah zelo vazno kaj kupis. Slucajno sem poleg enega objektiva dobil zraven zastonj en poceni no name polarizator, ki sploh ni delal. Fotke so bile mehke, celo malo zmazane (kot bi bile blurane). Tako da sedaj kupujem samo najboljse glede na teste.
Enlrat sem ze objavil eno stran s testi filtrov. Pobrskaj malo po alterju.
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Nujno priporočam UV filter, saj ti tudi zaščiti lečo. Tega kupi od priznanega proizvajalca, lahko tudi HOYA.
Za poly filter pa razmisli, če ga boš sploh uporabljal.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Na ebayu sem našel rabljen HOYA HMC Super UV(0) - 67mm OVP, ki je kao nepoškodovan in ga lahko dobim za kakih 15 EUR ali pa nov HOYA HD filter UV za 40 EUR.

CPL filter pa po drugi strani lahko dobim npr. HOYA HD za 70 EUR ali pa KENKO Pro1 Digital Wideband za 45 EUR.

HOYA HD CPL naj bi imel full večjo prepustnost svetlobe od HOYA Pro1 (predvidevam, da je s KENKOvimi filtri podobno).

What should I buy?
smile-1.gif
 

Carlito149

Pripravnik
18. apr 2008
978
0
16
Predlagam nakup samo UV filtra. Denar ki bi ga namenil nakupu poly filtra pa daj raje na stran za nov objrktiv, ker kit je bolj za silo.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Nakup filtra za zaščito kit objektiva ni smiseln. Kit objektivi nimajo nobene tržne vrednosti. Praske, če slučajno pride do njih, pa ne vplivajo na kvaliteto slike. Nekje je bil test na to temo, pa se ne spomnim sedaj.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.819
80
48
Če kit objektivi nebi imeli tržne vrednosti, bi se prodajali zastonj... So pa nekoliko cenejši v kompletu s fotoaparatom.
Ne gre se samo zaradi prask, filtri varujejo tudi pred udarci in umazanijo. Tudi čistiti je filtre veliko lažje kot pa lečo objektiva.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.819
80
48
Niti niso tako poceni, če imaš več objektivov... Jaz jim imam 6, vsak ima drugačen premer.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Kit objektiv ni 500€. Kit objektivi se večinoma prodajajo od 50€ dalje, toliko pa stane dober UV filter.
Drugi problem je v tem, da so kiti svetlobno šibki, UV filter pa še dodatno pobere nekaj svetlobe.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Pa naj bo še moje mnenje:
UV filter je na digitalu izgubil svojo osnovno funkcijo - UV zaščita je že pred tipalom (na filmu je ni bilo).
Če daje filter lastniku občutek varnosti, potem je to v redu, ob tem pa je treba vedeti, da bo svetlobe malenkost manj in možnost neželenih odbojev veliko (flare)
Moderni objektivi imajo prevleko prednje leče tako kvalitetno, da čiščenje ni problematično.
Situacija, ko se razbije filter, leča pa ostane cela je eden od faktorjev, ki opravičujejo montažo. (zakaj ni bilo sončne zaslonke?)
Drug primer je prenašanje aparata v torbici, kjer je še kaj (na primer ploščica stojala), prednjega pokrovčka objektiva pa nimamo več. Poškodbe, ki nastanejo zaradi vibracij in drgnjenja leče ob kovino so res problem. Če ne prej, pri prodaji sigurno.
Na kvaliteto posnetkov pa tudi te praske ne vplivajo prav veliko.
Oziroma nič. Dokaz, ki ga je omenjal Mato je TUKAJ

Za vpliv na posnetek pa je smiselna nabava ND ali PL filtra, kjer posnamemo fotografijo, ki je brez teh filtrov ne bi mogli.

Vendar, kakor je zapisan 'point' na Dpreview: nekateri ljudje nikoli ne snamejo plastičnih zaščit iz zadnje strani sedežev novega avtomobila
wink-1.gif
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.819
80
48
Res me zanima, kje se da najti kit objektive tako poceni...

No samo primer, trgovine ne bom napisal...
Canon EOS 60D + 18-55 IS (KIT) 999 eur
Canon EOS 60D + 17-85 IS (KIT) 1199 eur
Canon EOS 60D + 18-135 IS (KIT) 1099 eur

Pa še posamezne stvari...
Canon EOS 60D (body) 899 eur
Canon objektiv EF-S 17-85 mm f/4.0-5.6 IS USM 439 eur
Canon objektiv EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS 399 eur
Canon objektiv EF-S 18-55 mm F/3.5-5.6 IS 199 eur

Glede svetlobe pa, čisto odvisno je, v kakšnih pogojih slikaš in kako znaš izkoristiti nastavitve, vključno s pripomočki (stativ, fleš).
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.819
80
48
To je že res, da je večina objektivov že zaščitenih, ampak saj je avto tudi... pa vseeno najprej kamenček obdrgne lak, potem pa še barvo.
enako je z objektivi...
Sončna zaslonka ni zmeraj uporabna.
Ja pri tako majhnih slikah, kot so v povezavi, se detajli res ne morejo videti.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.819
80
48
Tisti, ki mu je enak objektiv crknil :D
Pa najbrž še kdo, iz takih ali drugačnih razlogov.
 

teapot

Pripravnik
29. apr 2012
267
0
16
Kaj porečete na Canon EOS M? Danes so predstavili, cene so pričakovano zasoljene (Canon EOS M & 18-55mm lens £769.99) izgleda pa kljub vsemu mamljivo.

Če bi le imel kukalo...

Dajte me spomnit, zakaj je že zrcalo potrebno? Da se senzor ne segreva in je manj šuma, ali kako?

Še video:
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik teapot pravi:Dajte me spomnit, zakaj je že zrcalo potrebno? Da se senzor ne segreva in je manj šuma, ali kako?
Verjetno zato, da si lahko fotograf(ka) popravi frizuro.
bonk.gif

(kakršno vprašanje, takšen odgovor)