Najemnik - čigavi so stroški upravljanja?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Danes smo debatirali kakšna je praksa v primeru najema stanovanja? Upravnik pošlje položnico kjer so gori stroški. Torej zanima me predvsem kdo nosi stroške upravljanja? Namreč jasno mi je da najemnik plača obratovalne stroške na položnici torej: (skupna voda, skupna elektrika, čistilka, hišnik, smeti, skupno ogrevanje). Kdo pa plačuje gole stroške upravljanja? Lp
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
No zanimivo, na brzino sem pogooglal pa sem naletel na ta članek kjer trdijo drugače zato sem ravno tukaj vprašal...
smile-1.gif


https://gradbenistvo.finance.si/158316

Torej če citiram:

Lastnik stanovanja pa je dolžan plačevati stroške upravljanja, stroške vodenja rezervnega sklada, vzdrževanje gasilnih aparatov, zavarovanje objekta, letni pregled dvigala in prispevke v rezervni sklad, za katere pa upravnik položnico ponavadi pošlje posebej, in podobno. V praksi plačevanje običajno poteka tako, da najemniki plačajo vse stroške, kasneje pa jim lastnik nekatere odšteje od najemnine. Pri ugotavljanju, katere postavke pri tem upoštevati, si lahko pomagate s pravilnikom o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj, ki ga je izdalo ministrstvo za okolje, prostor in energijo. V njem in v prilogah so med drugim natančno opredeljena vsa vzdrževalna dela, ki so potrebna na objektu, ter tudi, katera od njih je poleg najemnine in obratovalnih stroškov dolžan plačati najemnik. Pravilnik velja tudi za najemnike neprofitnih stanovanj.

LP
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Praksa kaže, da stroške upravljanja plačuje najemnik. Konec koncev gre za strošek razdeljevanja obratovalnih stroškov (popularno rečeno), tiskanje položnic, vodenje evidenc,...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Najbolje je zadevo točno specificirat v pogodbi o najemu.
Tako je že pred podpisom pogodbe točno jasno kdo kaj plačuje in kakšna je ustrezna najemnina.
Je pa po moje logično, da stroške upravnika plačuje uporabnik, saj so to tekoči stroški in ne investicijski stroški.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
vse stroške mora plačati najprej lastnik. potem pa je stvar (pogodbenega) dogovora, katere stroške bo prevalil na najemodajalca, kot je to rekel mtl.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
hipotetičen primer: jaz sem lastnik stanovanja, torej plačujem vse stroške. jutri dam stanovanje v najem. dokler ni drugače pogodbeno definirano, moram še vedno jaz plačevati vse stroške, saj so vendar računi naslovljeni name.
kaj ti tu ni jasno?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ko daš stanovanje v najem skleneš pogodbo,..... kaj tu ni jasno. In na koga so naslovljeni računi, tu sploh ni bilo vprašanje.

Malo si pozabil, da se svet najemov ne vrti samo okoli fizičnih oseb. Katera firma, občina, inštitucija, plačuje stroške upravljanja lastnim najemnikom?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
in če v pogodbi piše, da najemnik plačuje stroške ogrevanja, elektrike itd, medtem ko stroški upravljanji niso ekcspicitno napisani, kdo jih mora potem plačati?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Slabo spisana pogodba. Bolje je, da napišeš, vsi stroški so obveza najemnika, razen A B C (rezervni sklad ipd). Sicer te bo najemnik enkrat haklal zaradi stroškov, ki niso vsak mesec, saj v pogodbi gotovo ni čiščenja snega, pa deratizacije, košnje trave, obrezovanja grmovja in podobnih posebnosti.
 

grenivka

Pripravnik
1. avg 2007
616
0
16
V mojem primeru te stroške plačuje najemodajalec, tudi sam je takoj ob najemu povedal, da je to njegov strošek. Je pa to samo par evrov na mesec.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
No ja... V sloveniji je situacija pac taka, da ko hoces najet stanovanje, ti lastnik pove stevilko, ki jo zeli. Zase. In ti pove da placas poloznice ki pridejo in ce si zadovoljen z zneskom, roka, podpises dzs pogodbo (ce) in roka. Vsaj v ljubljani, zacnes komplicirat aka:"tele postavke od splja ne rabim placat" in ti pac recejo a) ok, bomo pa dvignili znesek najemnine b) hvala, je ze oddano.

Tudi pri firmah, ne predstavljam si, da bo lastnik placaleval tistih 9€ SPLu za vodenje, ostali del pa najemna firma. Kako bi to sploh papirolosko izvedli
crazy1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Itak... mene so tu enkrat napadli, kako me najemodajalec nateguje, ker sem plačevala tudi rezervni sklad (slabih 14€). pač lastnika sta mi vrgla račune za par let nazaj (sta prej sama notri živela), toliki so stroški, ti vse plačaš, meni daš pa tokle. Najemnina je bila nižja od podobnh stanovanj v tem koncu (resda sta bila lastnika žlahtnika). Pač odselila sta se na drugi konec slovenije, ni se jima dalo zahebavati z enimi računi da, z drugimi ne, pa pregovarjanje. Da sem jaz rezervni sklad plačevala je semantika. Onadva sta toliko in toliko na koncu hotela imeti, če bi zapela za rezervi sklad, bi mi najemnino dvignila. Pa ne za 13,47€ evrov, najmanj 20, da ni treba se z drobižem zafrkavati. Budala tisti, ki misli da si je znižal najemnino s tem neumnostmi.

Po drugi strani je pa znanka dajala v najem hišo eni veliki tuji firmi. najemnina da dol padeš, ampak vsi stroški notri, razen telefona v tujino. vse račune je potem ona plačevala. tak so bili pač zmenjeni, ostalo ji je pa bistveno več kot če bi plačevali najprej postavljeno najemnino, pa potem sami račune.
 

grenivka

Pripravnik
1. avg 2007
616
0
16
No, rezervnega sklada pa najemnik pač ne plačuje. Ta znesek se lahko hitro dvigne v višave, ni nujno, da je vsak mesec isto.
Sicer jaz pravim, vsak po svoje, samo jaz pač ne grem v najem, kjer najemodajalec ne bi želel plačati te položnice. Naš lastnik ga ima lepo na trajniku pa je.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
No klasično po altersko, zastavim vprašanje in že pametovanje in kregarija, vprašanje je samo bilo kakšna je praksa
smile-1.gif
Sicer pa Jabe, to si zdaj tako napisala kot da smo v Nemčiji, sred 1. becirka kjer imaš lahko sploh srečo da dobiš stanovanje v najem in te prej preverijo po dolgem in počez in zraven tega še na koncu rabiš ne vem kakšna garantna pisma in podobno. Skratka strezni se, smo sred Slovenije, stanovanj je kot smetja, standard je v peeesdi in najemodajalec je lahko presrečen (ne samo srečen) da dobi not enega resnega najemnika ki ne zamuja z najemnino in mu hkrati tudi ne uniči stanovanje. Verjemi da je to dan danes skoraj znanstvena fantastika pri nas, ljudje nimajo odnosa do tuje lastnine. Tako da poskusi malo obratno razmišljat? Da kot najemodalec požreš tistih 9,48€ SPL-a ali kogar koli že in imaš super najemnika. Sicer pa plačevat rezervni sklad je res neumnost (itak ni problem če ti za toliko ali več zmanjšajo najemnino, jasno).
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
odgovor, kaka je praksa, si dobil. kakor se zmeniš, drugače ne more biti. največkrat in kar pričakujeta na začetku debate obe stranki je pa takoj prvem odgovoru napisanem. prvem v temi nasploh in prvem mojem.

Ta druga najbolj pogosta za katero sem tudi slišala, je pa, da lastnik plača komplet vse, potem pa najemodajalec nakaže dogovorjeno najemnino plus te stroške - katere, spet stvar dogovora. Ker se pač hoče lastnik zasigurat, da so vse položnice plačane in da ni kakih vrtoglavih opominov potem. več ali manj je vse sklenjeno na njegovo ime in se tega ne spreminja. razlog seveda leži tudi v oddajanju na črno.
 
Nazadnje urejeno:

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.769
262
83
Največja slovenska vas
Kakor si v drugi točki omenila. Ko smo oddajali in ko sem bil v najemu. Lastnik je plačal vse položnice, ki so bile pisane na njegovo ime, da ni prihajal do zamud in nepotrebnih stroškov. Dogovorjene odrezke se je predložilo ob plačilu najemnine, da se je poravnalo vse skupaj. Odštelo se je stroške rezervnega sklada.
Stroške upravljanja jaz tretiram kot tekoče stroške, ki nastanejo z uporabo prostorov (skupnih-hodnik,klet,kolesarnica...) in stroške, ki nastanejo z najemnom osebe, ki mora vse te stroške skupaj spraviti (spl ipd.).
 
Nazadnje urejeno: