Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča - od kod podatki?

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Ene zadeve ne razumem - od kod občine črpajo podatke za odmero davka za uporabo stavbnega zemljišča?

V Ljubljani se je prepisalo stanovanje in čez cca pol leta je prišla odmera na bivšo lastnico...smo si mislili, da pač ne posodabljajo podatkov tako hitro. Letos je ponovno prišla napačna odmera, na staro lastnico. Poklicalo se je na občino, da naj popravijo zadevo in tetka nam pove, da oni ne iščejo sami aktualnega stanja in da moraš spremembe vedno sproti sam javljati. Sam sem sicer mislil, da je to avtomatika iz ZK. Za nagrado, ker nismo javili spremembe v roku 30 dni od spremembe, bi na sledilo še 250 eur kazni.

Torej, oni se zanašajo na info, ki jim sam javiš?
So ti odloki enaki po vseh občinah? Mislim, da enim ne rabiš sam javljati...
Ker v LJ očitno sami ničesar ne preverjajo je torej boljše, da se plača tistih nekaj eur in se sploh ne javi spremembe, ker ravno ta "samoprijava" je osnova za kazen..?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Za kazen prvič slišim, je pa tudi v MB tako, pa mislim, da kar povsod po državi, saj občinske službe ki pripravljajo podatke za odmeru NUSZ nimajo direktnega vstopa v sistem avtomatskih posodobitev, poleg tega pa zakon pravi, da NUSZ plača lastnik ali uporabnik nepremičnine.

Torej večinoma FURS ob prijavi davka na promet nepremičnin še opozori, da moraš v roku 15 (mogoče 30) dni javiti občini spremembo za NUSZ (včasih so na FURSu tudi pobirali obrazce.
Edina "kazen" ki te sigurno doleti je prav gotovo ta, da se davek odmeri drugi osebi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Bi rekel, da je to v nasprotju s predpisi. Kolikor se spomnim, moraj državni organi, ki lahko podatke pridobijo sami (in tu tehnična nesposobnost pač ni izgovor), te po zakonu prodobiti sami in ti ne smejo težit zanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
V zadnjem desetletju sem se 2x selil (kupil, 1x prodal) pa se ne spomnim da bi kdaj sporočal podatke za nusz. Ljubljana in litija
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bi rekel, da je to v nasprotju s predpisi. Kolikor se spomnim, moraj državni organi, ki lahko podatke pridobijo sami (in tu tehnična nesposobnost pač ni izgovor), te po zakonu prodobiti sami in ti ne smejo težit zanje.
Mešaš hruške in slive. To velja za podatke iz javnih evidenc v postopkih pred državo, kjer moraš recimo priložiti kakšno potrdilo, ki je javno dostopno. Pri NUSZ pa gre za prenos baze lastništev v bazo NUSZ - taki prenosi so že padali pri informacijskem pooblaščencu - in prav je tako!
In kot sem zapisal NUSZ lahko plačuje tudi uporabnik - konkretno pri stanovanjih v najemu od firm, občinskih skladov,... in tega podatka nimaš v javni evidenci.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Da, vsako leto. V Litijo sem se selil junija pa je dobil še stari lastnik, pa sva plačala vsak polovico. Naslednje leto sem pa že jaz dobil
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Spremembo lahko javi stari ali novi lastnik, verjetno nekateri FURSi še danes javljajo občinam te spremembe.

Drugače je furs samo servis pobiranja denarja. Odločbe pripravijo na občinah in jih posredujejo v FURS sistem.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
KSZ
Najprej je potrebno razčistiti pojme ... plačuje se nadomestilo za uporabo, ne pa za lastništvo. Ne vem iz katere evidence bi občine naj vlekle podatke o uporabnikih? Če se zamenja lastništvo stanovanja, še ne pomeni da se je avtomatsko zamenjal tudi uporabnik ...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Nisem bral napisanega, meni se je enako zgodilo, 3 leta nazaj prodal in potem še vedno jaz dobival NUSZ, ko sem dobil zadnjo odločbo FURS-a sem jim pač poslal ugovor, zraven pa fotokopijo prve strani kupoprodajne pogodbe in so zabeležili, uredili. Zdaj prihaja na novega lastnika...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Pa saj hudica moras pogodbo o nakupu pred veljavnostjo posredovati na furs da ti odmeri davek. Potem gre sele naprej k notarju, zk....
To se mi zdi kot salajbarizem javne uprave.
Kako bi obcine dobile podatek o uporabniku stavbe? Za obcino ne vem, UE zagotovo v CRP. Ce pa zivis tu, prijavljen pa tam, si pa ti v prekrsku.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Žal ne gre to po avtomatizmu. Verjetno moraš takoj po prodaji uvest na FURSu samoiniciativno ločen postopek da nekako obvestiš "tapravi" oddelek da zabeleži.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
FURS nima nič z NUSZ - je le inkasant - poštar če hočete - vse podatke dobi od "občine" oz. njene firme za te zadeve. V MB konkretno Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči.

Hanzi in kaj če je uporabnik firma, kje naj dobijo podatek? Pogodbe ni treba nikjer prijavljat.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Nisem bral napisanega, meni se je enako zgodilo, 3 leta nazaj prodal in potem še vedno jaz dobival NUSZ, ko sem dobil zadnjo odločbo FURS-a sem jim pač poslal ugovor, zraven pa fotokopijo prve strani kupoprodajne pogodbe in so zabeležili, uredili. Zdaj prihaja na novega lastnika...

A to je bilo v LJ?

Butasto mi je, da bi fasal kazen, ker želim urediti zadevo...ker očitno, če pustim dalje, kot je pa tudi sami ne bodo ugotovili, da je narobe...gre se za prepis med sorodniki, tako da jim je praktično vseeno, na koga pride položnica.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
A to je bilo v LJ?

Butasto mi je, da bi fasal kazen, ker želim urediti zadevo...ker očitno, če pustim dalje, kot je pa tudi sami ne bodo ugotovili, da je narobe...gre se za prepis med sorodniki, tako da jim je praktično vseeno, na koga pride položnica.
Maribor. Že res kar pravi Megajever da FURS nima nič z NUSZ je pa res da oni izstavijo položnico in tudi javijo naprej komurkoli že... dobi pa to občina, drži. Morda pa je bolj elegantno da poklices na obcino kjer ti bodo pa povedali kar sem ti jaz, da reši s FURS-om.. Torej pritozi se. Aja zgolj v poduk, prizožba ne zadrži izvršitve. V roku boš moral vseeno plačat in boš potem naknadno zahteval nazaj. Razen če izdajo novo odločbo pred rokom plačila...
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Pred nekaj leti sem kupil garažo. prejšnja lastnica je plačevala cca 5 eur letno za nadomestilo uporabe zemljišča. Po nakupu in vpisu v ZK na moje ime ne dobivam nobene položnice. Tudi ona ne. nekaj so zašuštrali in naj tako tudi ostane.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Saj bo davek na nepremičnine in se bodo podobne anomalije ustavile. Tudi neplačevanje davka oz. nezaračunavanje (kar počno nekatere občine).
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Zame ja, ker ga plačujem. Tebi verjetno ne ker ga ne (očitno). Koliko je pa fer da jaz ga ti pa ne pa presodi sam