Nadgradnja laptopa

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Imam starejši laptop HP (Compaq) NX6110. Konfiguracija, ki je sedaj noter:
-Intel Celeron M370, 1.5 GHz
-RAM: DDR 512MB
-disk: 40GB

Po malo iskanja na netu sem ugotovil, da bi lahko RAM nadgradil na max. 2GB (2 slota po 1GB), procesor pa bi lahko bil tudi Pentium M 740, 750, 760, 770 (1.73 GHz, 1.86 GHz, 2.0 GHz, 2.13 GHz).

Trdi disk lahko gre do max. 100GB.

Sedaj pa vprašanje; ali se mi to splača, oz. kaj bi s tem pridobil? Trdi disk je še najmanjši problem, ker imam zunanji disk in se s tem ne obremenjujem.
Kako bi pa najbolj pohitril računalnik? Z menjavo ram-a, ali z menjavo procesorja?

Ali je potrebno windowse na novo nalagati, če zamenjaš ram in procesor, trdi disk pa pustiš pri miru?

Ta računalnik je drugi v hiši, namenjen za net, pisarniško delo in pregledovanje filmov in slik.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Pri tej konfiguraciji bo definitivno večja spremeba nadgradnja RAM-a kot procesorja.

Če nadgradiš RAM Windowsov ni potrebno na novo nameščat, če daš not drug procesor, pa je velikokrat treba, razen če kupiš isti tip samo s večjo hitrostjo. Sicer pa s menjavo procesorja ne boš kaj veliko pridobil.

Trdi disk pa lahko daš not vsake kapacitete, 100 GB je mišljeno s kako velikim diskom si lahko dobil nov laptop.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Ram imaš v enem kosu ali v dveh? ČE je v enem kosu imaš verjetno še en slot prazen, tisto se splača potem nafilat da bo 1GB.

Če imaš v dveh kosih potem lahko menjaš do fulla (2x1) ampak cena takega RAMa je precj visoka (60-70EUR).

Ram zamenjaš tako da odviješ en vijak, vzameš starega ven in pa daš novega not.

Ram se bo poznal pri večini pisarniških opravil precej bolj kot procesor, mogoče pri kakšnih filmčkih na tubi ipd. bo bolj prišel v igro procesor.

Menjava proca je precej zahtevno opravilo, najprej moraš dobit vseh 50 vijakov ki držijo skupaj laptop, potem moraš še enih 10 vijakov da dobiš ven motherboard in potem šele prideš do procesorja. Nato odstranit hladilnik, ki je lahko privijačen lahko pa tudi "netan".

Razlika med tvojim CPUjem in pa P M770 je absolutno gledano majhna (oba sta počasna), je pa res da ima P večji takt, večji cache in večjo hitrost vodila. Če dobiš za razumno ceno in se ti da jajcat z menjavo se "splača".
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Evo, sem našel nekaj cen. Mogoče bo sedaj malo lažje svetovati.
Trenutno imam en slot prazen (ker je noter 512MB v enem kosu), torej lahko brez problema dam noter dodatnih 1GB. Cena je cca. 25.- EUR. Ali je to takšna cena, da se splača zamenjati oba? Torej 50.- EUR za RAM

Procesor M 770 je 32.- EUR, M 760 je 25.- EUR. To so povprečne cene, mogoče se da še kaj ceneje če imaš srečo.

A trdi disk pa res lahko vtaknem neomejeno velik noter? Ker v unih podatkih, ki sem jih našel so res našteti diski samo do 100GB.

Bo pri surfanju in gledanju filmov (youtube, iz zunanjega diska, T2...) dodatni RAM tudi kaj pomagal, ali je za to že potrebna menjava procesorja?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Če imaš porabo RAM-a (stolpec v Task Manager-ju) med delom blizu 512 MB, potem bo RAM pomagal.
Oziroma če ti med delom pogosto disk deluje.

Znala bi se tudi zamenjava diska splačat. To imaš nekaj predpotopnega noter. Bilokateri "moderen" disk bi bil hitrejši. Lahko krepko (odvisno kak "zanič" je trenuten disk in s kakim ga zamenjaš).

Vsebina diska se prenese ("klonira") na novi disk v nekje pol ure. (rabiš na nek PC oba priklopiti istočasno - mogoče bi šlo tudi z uporabo zunanjega diska)
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Ja, res je. Med delom je disk nonstop v pogonu in zato je verjetno tudi računalnik počasen. Disk sem pregledal z enim programom (ne vem točno katerim, ker trenutno nisem doma) in je vse OK. Ni nobenih bad sektorjev. Verjetno bi bilo potrebno ponovno naložiti windowse. No, saj to itak nameravam, pa bi ob tem še malo nadgradil komponente, za relativno majhen denar seveda.

Pa lahko dam noter disk večji od 100GB? Na kaj moram biti pozoren?

Aja, še nekaj zanimivega sem odkril. Procesor M750 bi se pa dal dobiti že za okoli 10.- EUR. Bi zaradi višjega takta in frekvence bil viden kakšen napredek v primerjavi z mojim?

Zavedam se sicer, da je to že prastara mašina, ampak opravlja svojo funcijo. Ne nameravam kupovati novega laptopa.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Pa lahko dam noter disk večji od 100GB? Na kaj moram biti pozoren?
Da je isti priklop (SATA).
Da debelina ni večja (to je 99,999% OK, redki so debelejši od najbolj pogoste debeline).
Sreča? Če ne dela, pač daš stari disk nazaj.

Preveri zmogljivosti diska in primerjaj s temle tu recimo (takega prodajam
wink-1.gif
)
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.569
691
113
disk bo dragi, ker je IDE (NI SATA)
ram bi se poznal (preveri, če imaš en slot prosti) 512MB DDR ne bi smel bitiveč kot 10EUR
procesor, pa če bi menjal za Pentiuma 2.0 GHz (preveri frekvenco vodila, ker so bili 100 in 133MHz verzije)

PS: Če ne bo našel kaj boljšega ti podarim Pentiuma 1.4 MHz (za razliko od celerona, so imeli več cache in upravljanje z energijo)
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.600
70
48
NX6110 :
menjava proca pomeni da odstraniš tipkovnico, torej 2 vijaka zadaj in 4 zatiči na tipkovnici. Menjava je enostavna in istočasno lahko menjaš tudi ram. Eden je pod tipkovnico, drugi zadaj.

Proc Pentium 1.73 GHz ti komot podarim, dodaj še 512MB RAMa in zadeva je na optimumu.
Več kot 1GB RAMa skupno nima smisla vgraditi.
Z napisanim ti komot deluje npr. USB DVB-T tuner čisto tekoče.

HDD pa imej vgrajeni za OS, za data pa priključi USB HDD.
Ima IDE HDD priklop, komot deluje 160GB HDD (IDE).
Sata diska ne moreš priklopiti.

Pisano iz lastnih izkušenj.

LP
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Ravno tako mašino imam na ponku. Disk riknil.

Nadgradil spomin iz 256 na 1GB + 256MB (ne da se mi seštevat :D )
Zamenjal disk z drugim, popolnoma enakim (40GB, 4800 obratov)
Dal gor Win7 (drajverji za grafični za i915 so za Visto!)

Dela čist spodobno. Se pač moraš zavedat, da je kaka stvar za počakat, sicer pa OK.

Glede namena: flash pač ne bo letel, celo občasno bo kaj dodatno za počakat. Za pisarniške stvari (word in excel) bo šlo. Pregledovanje slik bo šlo z dobro mero potrpežljivosti. Za filme bo pa zadost, če boš gledal vsebine z ločljivostjo nižjo od 720p.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik forgot1 pravi:
NX6110 :
menjava proca pomeni da odstraniš tipkovnico, torej 2 vijaka zadaj in 4 zatiči na tipkovnici. Menjava je enostavna in istočasno lahko menjaš tudi ram. Eden je pod tipkovnico, drugi zadaj.

Proc Pentium 1.73 GHz ti komot podarim, dodaj še 512MB RAMa in zadeva je na optimumu.
Več kot 1GB RAMa skupno nima smisla vgraditi.
Z napisanim ti komot deluje npr. USB DVB-T tuner čisto tekoče.

HDD pa imej vgrajeni za OS, za data pa priključi USB HDD.
Ima IDE HDD priklop, komot deluje 160GB HDD (IDE).
Sata diska ne moreš priklopiti.

Pisano iz lastnih izkušenj.

LP
Danes sem ga odprl, da sem očistil reže in ventilator. Zadeva je res preprosta, enostavno prideš do procesorja. En slot za RAM je še prost. Tukaj sem mislil dati noter 1GB rama. Zakaj praviš, da več kot 1GB RAMa nima smisla? Ali ga računalnik ne zmore uporabiti? Sprašujem zato, ker se ne spoznam najbolje. Jaz sem celo mislil nadgraditi na 2GB (2x 1GB). Seveda, če bo to računalnik lahko v celoti izkoristil in če bo zadeva potem hitrejša.
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.600
70
48
Pri tem računalniku je vse nad 1GB RAM nepotreben strošek, ker ostali HW ne bo sposoben izkoriščati toliko RAMa.

Pri nx6110 je bila težava v tem, da so odpovedovale matične plošče. Tvoj je eden redkih iz te serije, ki še delujejo.
Moj predlog je, da se ga čimprej znebiš, dokler še deluje in nabaviš nekaj novejšega, čeprav imaš občutek, da je dovolj dober.
Pri novejših bo tudi nadgradnja cenejša, saj so cenejši tako RAMi kot HDD, ki je že SATA.

LP
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik forgot1 pravi:
Pri tem računalniku je vse nad 1GB RAM nepotreben strošek, ker ostali HW ne bo sposoben izkoriščati toliko RAMa.
Kateri del HW naj ne bi znal več kot 1GB izkoristiti?
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.600
70
48
Težko boš našel heroja, ki bi na tej mašini izkoriščal več kot 1GB.
Videa ne boš obdeloval, tudi pri igrah bo težko.
Kaj še ostane ?

DDR1 SODIMM 512MB RAM - po 15-20E/kos se najde.
Tudi po 10E, če imaš srečo.

LP
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Aja, torej se ne gre za HW.

Cache. Vedno deluje. Edina slaba stran je, da bo baterija zaradi dodatne porabe drugega RAM modula 1% manj časa držala.