Počasno delovanje prenosnika Asus K70IJ

raners

Majstr
4. mar 2008
2.740
383
83
Pozdravljeni.

En kolega me je poklical, da mu prenosnik dela zelo počasi in da mu naj ponovno namestim OS (windows 7 Ultimate 64bit). Danes sem si prenosnik prinesel domov in ga prižgal in zagon sistema je bil res počasen. Niti se nisem preveč spraševal, zakaj (sem si mislil, da pač ima naloženo ogromno raznoraznih aplikacij), nakar vidim, da niti ni nima take katastrofe, kot sem si mislil.

Vglavnem, ponovno sem mu naložil windows 7 (ima C: in D: disk, C: particijo sem formatiral in nanjo naložil windows 7, na D: particijo pa si je shranil slike in filme, ki jih ni hotel izgubiti). Že pri namestitvi windows 7 sem opazil, da se vse nalaga nekako počasi... Že samo nameščanje je trajalo zelo dolgo (dosti dlje, kot ponavadi). Tudi, ko je svež windows nameščen, je zagon zelo počasen in tudi, ko se windows naloži, je delovanje samega sistema še vedno zelo počasno (na svežo nameščenem sistemu!!!). Delujoči procesi so normalni, ob zagonu se ne nalaga nič kaj čudnega. Procesor in RAM se obnašata normalno in sistem jih tudi zazna takšne, kot dejansko so (2,1 Ghz dual Pentium in 4GB Ram). Tudi, ko sem hotel namestiti posodobitve (ob ugašanju sistema), so se te namestitve nalagale zelo zelo počasi (12 namestitev se je nameščalo več kot eno uro)...

Zanima me, kaj bi bilo lahko narobe s prenosnikom, da deluje tako počasi? Ali bi ga nesel na servis? Nisem še namreč videl, da računalnik deluje tako počasi, ko je sistem na svežo naložen. Torej, kaj menite vi?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Disk? (HDTune da precej dober grobi pregled: test hitrosti in SMART vrednosti oziroma test površine).

Kak pa dela pod Linuxom?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.740
383
83
Nisem nameščal Linuxa, samo mislim, da operacijski sistem nima veze (saj je prej tudi bil nameščen Windows 7 64bit in je prenosnik delal normalno hitro). En kolega mi je rekel, naj preverim RAM z Memtest...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ni treba namestiti drugega OS, na en CD zapeci kaksno od "Live" verzij samo za preizkus (en CD bos ze zrtvoval ?), npr. Knoppix. Gre za to, da je Linux precej bolj ":zgovoren", ko pride do nestabilnega delovanja HW, zato bos lazje videl ali je kaj narobe.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Edin logični odgovor je disk. Opciji sta pa dve, disk je normalno tako počasen (pač laptop) ali pa je okvarjen. Če je laptop od vedno počasen potem je kar prva stvar in tu ne moreš naredit nič (no razen upat da bo menjava diska rešila problem) ...

Druga stvar ki mi pade na pamet je da so (v BIOSu) izkjučene nekatere funkcije procesorja. Recimo dual-core, HT, lockana frekvenca itd.! Če se laptop preveč pregreva je tudi možen downclocking, torej da se frekvenca procesorja zaklene na minimum zaradi zaščite. Če je laptop zelo glasen (vedno goni ventilator) je tudi to (ne tako redka) opcija.

Tretja opcija je da so težave z gonilniki, v tem primeru bi res probal namestiti en drug OS .. če so sedaj Win 7, potem daj za foro linux ali pa kake XPje (Viste ne ker bodo driverji verjetno isti). Pa 64bit na kakšnem starem dual core (praviš da ima oznako Pentium?) ne deluje perfektno, bolje dat 32bit.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.893
3.926
113
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Ni treba namestiti drugega OS, na en CD zapeci kaksno od "Live" verzij samo za preizkus (en CD bos ze zrtvoval ?), npr. Knoppix. Gre za to, da je Linux precej bolj ":zgovoren", ko pride do nestabilnega delovanja HW, zato bos lazje videl ali je kaj narobe.

Live CD bo delal .. khm, še bolj počasi!
evil.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce je disk defekten, se bo hitro videlo ("resource busy", random errorji, hitrost prenosa z medija v hdparm -tT ranga manj kot MB/s in podobno). Ce dela dostop normalno (denimo predvajanje filma z diska ali kaj podobnega), potem verjetno ni kriv HW.

Mimogrede, kolegov prenosnik (en Dell) je deloval grozovito pocasi in precej vroce, dokler ni bil namescen pravi gonilnik za nekaj od chipseta. Grel se je toliko, da v prvo instalacija ni prisla niti do polovice, preden se je sam ugasnil. V njem ni bilo nic prahu, in ko je instalacija koncno uspela (z gonilniki vred), je delal cisto normalno, hitro in brez pregrevanja. Ce ne bi tega videl, ne bi verjel, jaz sem bil tisti, ki je na novo instaliral vse skupaj, ker njemu ni uspelo, brez da bi se ugasnil vmes
frown-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Nisem nameščal Linuxa, samo mislim, da operacijski sistem nima veze (saj je prej tudi bil nameščen Windows 7 64bit in je prenosnik delal normalno hitro). En kolega mi je rekel, naj preverim RAM z Memtest...
Še enkrat:
- Linux (z USB ključka, traja par minut, da ga naložiš na ključ, pol pa minutko da se potem od tam starta, dela pa čist normalno, za razliko od CD-ja, ki zna res biti počasen*)

- disk - sva ti že dva rekla (HD Tune ti bo tudi rezultate vrnil v minuti)


* - a sploh še kdo uporablja te plastične krogce ?
wink-1.gif
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.740
383
83
Bo sprobal. danes bom čez noč pognal Memtest, jutri pa bom naložil HD Tune. Ali je Trial verzija HD Tune popolnoma delujoča ali ima kakšne omejitve (poleg tega, da jo lahko uporabljaš le 15 dni)?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
In kaj ti bo memtest ? Ce bi bil RAM defekten, bi to ze zdavnaj videl (posledica tega ni pcoasno delovanje). Najprej preveri tiste stvari, ki so najbolj verjetno razlog za pocasno delovanje, potem pa sele tiste, ki nimajo nobenega vpliva na to.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.740
383
83
Hej.

Pognal sem nekaj testov, in sicer MemTest, ki sem ga poganjal skoraj dva dni (17 Pass) in ni pokazal nobenih napak.

Pognal sem tudi HDTune, in sicer 'Error Scan', ki je našlo nekaj napak (kot kaže slika ).

Sedaj me zanima naslednje:
1. Ker prvič uporabljam HDTune, katere teste bi moral pognat, da bi videl, ali je za počasno delovanje kriv trdi disk?
2. Ali so za počasno delovanje krive napake, ko jih je odkril Error Scan (katere lahko vidite na zgornji sliki)?
3. Prenosnik je še v garanciji. Kaj naj rečem na servisu, da je narobe (počasno delovanje; trdi disk (in jim povem tudi rezultate HDTune testov); ali naj jim rečem kaj povsem drugega)?

Pa hvala lepa za odgovore že vnaprej.
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Lepo sem ti rekel, da je memtest neumnost, kolega, ki ti je to svetoval, naj se pa raje drzi cesa drugega, ker racunalniki niso zanj.

Na servisu povej, da si zabrisal prenosnik med delovanjem na tla ali na mizo (karkoli je ze bilo) in da bi rad, da ti zamenjajo disk, ker je pac defekten. Garancija slamparije verjetno ne pokriva, tako da se zna zgoditi, da bos moral sam placati za nov disk.

V bodoce racunalnika takrat, ko je disk aktiven (to je tudi med spindownom ob izklopu !) ne premikaj. Ever. Dovolj je da ga spustis z 0.5-1 cm na mizo (ko ga recimo prestavis iz ene sobe v drugo), da pride do takih poskodb povrsine.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Hej.

Pognal sem nekaj testov, in sicer MemTest, ki sem ga poganjal skoraj dva dni (17 Pass) in ni pokazal nobenih napak.

Pognal sem tudi HDTune, in sicer 'Error Scan', ki je našlo nekaj napak (kot kaže slika ).
Kaj pa kaže en zavihek prej ("Health") ?

(smo ti lepo rekli na začetku, da je disk.... c c c
wink-1.gif
)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.740
383
83
Evo, prilagam tudi sliko od Health rezultatov, in sicer tukaj .

Piše, da ima disk 696 nestabilnih sektorjev. Ali ima HDTune kak repair, ki bi popravil te warning-e ali je disk zanič (in lahko kolega mirne volje nese računalnik na servis)?

Aja, pa pozabil sem se zahvalit za priporočila, tako da hvala lepa vsem, ki ste mi pomagali poiskat problem.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Servis.

Formatiral si že ti, si rekel, pa očitno ni pomagalo.

Sem imel skoraj identičen primer pred meseci.

Na servisu:
- reči za počasnost
- za reinstall
- priloži te dve sliki

Sem naredil isto, oddal sem v trgovini nakupa (Bigbang). Nič niso komplicirali.