Mpeg 4

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Kot nekateri vedo sem star in tehnično ne najbolj podkovan.

Problem: znancu na Hrvaškem je umrl LCD in želi, da mu pripeljem enega rabljenega iz Slovenije.
Našel sem mu en LG full HD televizor, ki ima dokaj ugodno ceno, v karakteristikah pa ima omenjen le MPEG 4.

Hrvati baje še vedno odajajo na MPEG 2, kar imajo mnogi starejši LCD-ji (Mpeg 2+ Mpeg 4).
Na prehod na Mpeg 4 se "pripravljajo"...

Seveda se bojim, ali bo znanec lahko na kabelski gledal njihove-hrvaške programe z LCD-jem, ki ima (le) MPEG 4...

Klical sem na Hrvaško, ker so mi na HT na info desku rekli, da "načelno naj ne bi bilo problemov z gledanjem programa z TV, ki ima MPEG 4).

Lahko kdo pomaga in pove, kaj je res in kaj je zihr?

Hvala.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.300
3.409
113
Novejše naprave so praviloma kompatibilne z starejšimi standardi tak da bi moralo delovati , drugače pa še vedno lahko kakšno externo škatlo nabaviš v prvem Pevcu.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Novejše naprave so praviloma kompatibilne z starejšimi standardi tak da bi moralo delovati , drugače pa še vedno lahko kakšno externo škatlo nabaviš v prvem Pevcu.
Hvala za nasvet.
Problem je ta "načelno", pa ne tvoj, mislim na HT, kjer ne morejo potrditi: sigurno bo delovalo.

Nekdo iz Zagreba (nek elektronik) je rekel mojemu znancu: na televizorju z Mpeg 4 boš lahko gledal vse hrvaške progranme, ne boš pa mogel slovenskih.
Kar me izjemno čudi, saj so ravno slovenski kompatibilni z Mpeg 4...

Ali pa je mogoče tako, da oni ne kodirajo slovenskih v "njihov" Mpeg2 in da Hrvati s televizorji, ki imajo Mpeg2, slovenskih zato res ne morejo gledati...

Skratka, luda kuća, ni da ni, izmislite pa si še kakšen format kodiranja, da bo zbrka še večja...
Samo dva formata sta nekako malo, bolje bi jih bilo pet ali sedem, da bi bila večja izbira in kupci bi bili nedvomno dosti bolj zadovoljni. Ker bi lahko izbrali... :bonk:
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Na ključek butneš nekaj posneto v MPEG2 (*.mpg oz. *.TS). Če nimaš, bi se pri meni kaj našlo. Če bo znal tv predvajat, bi moral znat tudi tistega na kablu.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
MPEG4 televizor je kompatibilen za nazaj. Moj Sony sprejema SLO in HR programe. Digitalne prek antene. Ti Omenjaš kabelsko. Zato TV moraa imeti kabelski tuner MPEG4 (za SLO programe), za HR je zaenkrat dober še dvojka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: johannes

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.300
3.409
113
Hvala za nasvet.
Problem je ta "načelno", pa ne tvoj, mislim na HT, kjer ne morejo potrditi: sigurno bo delovalo.

Nekdo iz Zagreba (nek elektronik) je rekel mojemu znancu: na televizorju z Mpeg 4 boš lahko gledal vse hrvaške progranme, ne boš pa mogel slovenskih.
Kar me izjemno čudi, saj so ravno slovenski kompatibilni z Mpeg 4...

Ali pa je mogoče tako, da oni ne kodirajo slovenskih v "njihov" Mpeg2 in da Hrvati s televizorji, ki imajo Mpeg2, slovenskih zato res ne morejo gledati...

Skratka, luda kuća, ni da ni, izmislite pa si še kakšen format kodiranja, da bo zbrka še večja...
Samo dva formata sta nekako malo, bolje bi jih bilo pet ali sedem, da bi bila večja izbira in kupci bi bili nedvomno dosti bolj zadovoljni. Ker bi lahko izbrali... :bonk:


Ne se sekirat saj že imajo tudi DVB-T2 , tak da mu prinesi tak TV
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Na ključek butneš nekaj posneto v MPEG2 (*.mpg oz. *.TS). Če nimaš, bi se pri meni kaj našlo. Če bo znal tv predvajat, bi moral znat tudi tistega na kablu.
Sem butast, se tega ne bi pomnil. Seveda imam kak MPEG 2, če ne, ga pa prekodiram iz MPEG 4 nazaj... Hvala.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
MPEG4 televizor je kompatibilen za nazaj. Moj Sony sprejema SLO in HR programe. Digitalne prek antene. Ti Omenjaš kabelsko. Zato TV moraa imeti kabelski tuner MPEG4 (za SLO programe), za HR je zaenkrat dober še dvojka.

Zate pa tudi eno vprašanje. Nekdo, ki tam gleda programe preko antene, vidi jih 8 (3 HTV + 5 drugih, komercialnih) pravi, da mu pogosto vsaj polovica kocka.
Pravi, da jih enkrat kocka več, drugič pa manj. Vreme?

Je vzrok kockanja:

- vreme
- da ima mogoče anteno usmerjeno malce mimo oddajnika-posledica slabši signal, oziroma signal na meji?
- ali ima mogoče "nepravo" anteno (ta, ki jo ima, je dejansko stara 5 ali 6 let) in mogoče sploh NI namenjena (?) lovljenju digitalnih programov (neka Gorenje antena, oznake ne vem)?

Hvala tudi tebi za odgovor.
 
Nazadnje urejeno:

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Potrebuje malo "močnejšo" anteno, ker je signal na meji. V nastavitvah televizorja se pogleda info o jakosti signala. Moj ima Bad, Good in Excelent. Če je signal na spodnji meji, bo ob slabem vremenu kockal. Imam v anteni širokopasovni ojačevalec, ker nimam optične vidljivosti s HR oddajnikom (graba). V primeru snežnega vremena, ni signala. Signal z oddajnika na Pohorju je OK.
Sedaj smo preklopili na optični kabel, tako da antenski sistem ni več v rabi in čaka u rezervi.
Usmeritev antene ni težavna, če je oddajnik viden. V primeru da je vmes breg, uporabiš zemljevid in določiš smer oddajnika. Na antenskem drogu s kompasom nastaviš točno smer antene. Če zgrešiš plus in minus pet stopinj, se ne pozna dosti.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Potrebuje malo "močnejšo" anteno, ker je signal na meji. V nastavitvah televizorja se pogleda info o jakosti signala. Moj ima Bad, Good in Excelent. Če je signal na spodnji meji, bo ob slabem vremenu kockal. Imam v anteni širokopasovni ojačevalec, ker nimam optične vidljivosti s HR oddajnikom (graba). V primeru snežnega vremena, ni signala. Signal z oddajnika na Pohorju je OK.
Sedaj smo preklopili na optični kabel, tako da antenski sistem ni več v rabi in čaka u rezervi.
Usmeritev antene ni težavna, če je oddajnik viden. V primeru da je vmes breg, uporabiš zemljevid in določiš smer oddajnika. Na antenskem drogu s kompasom nastaviš točno smer antene. Če zgrešiš plus in minus pet stopinj, se ne pozna dosti.

Hvala. Torej zamenjat anteno, dat tako z ojačevalcemant.signala. Sem imel neke 20 let stare ojačevalce tudi doma, pa so že dolgo v kantah...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Moraš paziti v primeru več anten skupaj vezanih na eden kabel. Morajo imeti kretnico. Antena mora imeti na sebi majhno ohišje za vstavitev ojačevalca. Napajalnik za ojačevalec (12V) pa bo pri televiziji.
Kako je sedaj s temi ojačevalci na SLO trgu mi ni jasno. Meni je to uredila firma Inglar iz G. Radgone. Žal je odšla v stečaj
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.448
113
DVB kanali so tako menda vsi na UHF spektru, tako da je načeloma dovolj ena solidna antena v tem frekvenčnem področju obrnjena proti oddajniku. Dodatno pa potem lahko še vržeš gor ojačevalnik (odvisno kako daleč od oddajnika si). Sam imam nekih 26 km vidne razdalje do Ivanjščice in mi z DVB T2 sprejemnikom lovi čez 80 kanalov (skupaj z Slovenskimi). Antena je sicer kar vržena na podstrešje v smeri Pohorja, kar je nekje 90 stopinj razlike gledano na Ivanjščico.

Hrvaške kanale lovi zelo dobro, ne moreš pa gledati večine teh kanalov, ker so kodirani - CI+ brez kartice (https://www.evotv.hr/). Je pa kar ugodna ponudba za Hrvaške državljane.

Pa delalo bo na vseh televizorjih, ki podpirajo Mpeg4.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Vsem hvala.
Kolega, ki mu kocka, je našel na Bolhi UHF anteno (kar seveda ni nikakršen problem) + nemški ojačevalec signala, lansko leto preizkušeno na slovenski obali. Baje, da je človeku super lovilo...

Bom poročal, če je kaj boljše (brez kockanja).