Montažni bazen

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Tlakovci na utrjenem terenu... Ne kaki balkon ali streha... Oziroma, kaj si točni mislil z zemeljsko teraso?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

No klor generator je ravno dovolj močen, morda imaš srečo, ampak klor sok po kakšnem deževju se vedno rabiš. S pravilnim doziranjem klora ga enako ne čutiš, saj to ni javni bazen, kjer je nujno močno klorirat. Drugo je seveda cenovni vidik, za večji bazen lahko veliko stane, fajn je pa seveda avtomatsko delovanje. Skratka preživiš brez njega komot.

Ne rabim nobenega klor šoka po deževju. Letos sem naredil en klor šok čisto na začetku (konec marca) skupaj z algicidom (prosti klor 5.74ppm, skupni klor 5.97ppm, pH 7.5, cianurna kislina 33ppm). Po klor šoku dodal sol, prefiltriral, stabiliziral pH, dodal flokulant za kosmičenje (ne bi bilo potrebno, filter žogice delujejo perfektno) in dvignil cianurno kislino na 70-80ppm. To je bilo sredi aprila. Od takrat dalje je v bazenu samo sol, 3 leta stara voda in uravnavanje pH vrednosti.

Čisščenje vode 5 dni:
20200402_154716.jpg20200403_160956.jpg20200405_083648.jpg20200407_111434.jpg


Tako je danes:
20200710_124524.jpg20200710_124551.jpg

Analiza vode včeraj: prosti klor 2.9ppm, pH 8.2 in cianurna kislina 79ppm, temperatura vode 26.8°C
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Gargy , hvala za hitre in obširne odgovore ;)

Če sem te prav razumel, ta Berlang čistilec bolje očisti bazen kot oni od Intex?

Pa če sem te prav razumel, si bolj zadovoljen s temi žogicami kot s peskom? Kaj to imaš enako črpalko za pesek in žogice?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Gargy , hvala za hitre in obširne odgovore ;)

Če sem te prav razumel, ta Berlang čistilec bolje očisti bazen kot oni od Intex?

Pa če sem te prav razumel, si bolj zadovoljen s temi žogicami kot s peskom? Kaj to imaš enako črpalko za pesek in žogice?

Sesalca sta že po funkciji različna, tako da je težko primerjat.

Intex deluje na priklopu povratne vode, v sesalcu ustvari podtlak, ki posesa navzgor umazanijo. Nobena umazanija ne gre nazaj v obtok ali v filter, temveč se nabira v samem sesalcu. Je zelo hiter in tudi hitro (in učinkovito) posesa bazen. Ne očisti pa umazanije, ki je "prilepljena" na dno - recimo če se pojavijo alge, je potrebno bazen ročno ščistit.

Ta Berlang (in podobni) je na strani zajema vode (priključi se na skimmer) in deluje na principu hudravličnih udarov - dobesedno skače po bazenu. Ustvarjen vakuum mu tudi omogoča, da "spleže" po steni in je idealne za te Intex bazene, ki imajo spodaj med steno in dnom oval. Je počasnejši, je glasen (ti hidravlični udari se slišijo in še posebej na zunaj stoječih bazenih), očisti super, vsa umazanija pa gre preko filtra.

Če ti ni težko tu pa tam očisti bazen z gobo ali krtačo (seveda le v primeru, če se pojavijo alge ali pač kak druga umazanija), potem bo intex čisto OK - recimo jaz nebi menjal, če se Intex ne bi pokvaril. Še morda ena prednost za Intex - ker je na povratnem vodu vode, se ne rabiš bat, da bo kje potegnilo v črpalko zrak in ga brez težav vzameš ven iz vode in nazaj not. Berlan je na zajemu in če imaš kje v cevi žep zraka, bo ga potegnilo v črpalko, kar pomeni, da jo je treba izklopit, odzračit in nazaj vklopit. Če se uporablja vgrajen časovnik na črplaki (Intex) pomeni, da bo spet začel od znova... Jaz mam zato sesalec vedno v bazenu, ni pa nam moteč...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Madona imate nekateri tole dobro poštimano. Sicer mi deluje kot precej draga investicija, ampak žena letos precej resno navija za bazen zunaj in na vsak način želi privleči nekaj "ugodnega", pa se zaenkrat še upiram, ker mi je jasno, da bo tisto dobro samo za 2x, potem pa bo le kup problemov. Res pa je, da se zdravstveno zanjo posebej priporoča ogromno plavanja, Corona pa je še dodatno vse zakomplicirala.

Skratka, bi se dalo komu malo razložit kaj vse je potrebno za postavitev enega malo konkretnejšega bazena (še posebej po dolžini, da lahko zaplavaš)? Koliko so zahtevni glede podlage, koliko je dela s čiščenjem vode, kakšna mašinerija je potrebna, kako ogrevati vodo (zelo pomembno zame, ker sovražim hladno vodo) in predvsem cenovno v kakšnem rangu se to giblje?
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Madona imate nekateri tole dobro poštimano. Sicer mi deluje kot precej draga investicija, ampak žena letos precej resno navija za bazen zunaj in na vsak način želi privleči nekaj "ugodnega", pa se zaenkrat še upiram, ker mi je jasno, da bo tisto dobro samo za 2x, potem pa bo le kup problemov. Res pa je, da se zdravstveno zanjo posebej priporoča ogromno plavanja, Corona pa je še dodatno vse zakomplicirala.

Skratka, bi se dalo komu malo razložit kaj vse je potrebno za postavitev enega malo konkretnejšega bazena (še posebej po dolžini, da lahko zaplavaš)? Koliko so zahtevni glede podlage, koliko je dela s čiščenjem vode, kakšna mašinerija je potrebna, kako ogrevati vodo (zelo pomembno zame, ker sovražim hladno vodo) in predvsem cenovno v kakšnem rangu se to giblje?

Podlaga čim trša in čimbolj ravna. Če imaš dvorišče tlakovano, potem pri montažnih (folija) vidiš mrežo tlakovcev na dnu... Vsak mm padca se pozna na nižjem koncu, da ne govorimo v cm. Ni toliko problem v obremenitvi konstrukcije bazena kolikor je zanimivo gledati padec vode in predvsem višinsko razliko nivoja. Mašinerijo itak praviloma dobiš zraven, če kupuješ montažne bazene. Kartušni filtri niso najboljša izbira, ker potem ne moreš uporabljati čistilnih (floker) tablet. Črpalka mora imeti pretok v rangu petine protornine vode na uro. Klor generator ni obvezen, s tabletami se da operirati brez težav. Jaz dam dve do tri velike v dozirnik in pozabim za skoraj mesec. pH držat pod 7,5 pa je umetnost. Meni stalno raste...
Ogrevanje je pa tema zase. Meni osebno je vse kar je več kot 24 super. Sem se pa namakal tudi pri 21 in preževel. Seveda pa je potem obvezno sonce zunaj. Zdaj zame ni težav, če pa hočeš kaj več potem pa tako kot Gargy - toplotna. Pozabi na razne solarne variante v obliki črnih zaplat ali cevi. Baje nekaj pridonese tudi mehurčkasta folija na površini, ampak tega nisem (še) probaval. Ne dobim prave dimenzije (krog 7 m).
Stroški za večje, recimo nad 30 kubikov? Okoli jurja plus. Odvisno kaj vzameš in seveda odvisno od dimenzij. Lahko dobiš tudi kakšno starejšo zalogo s popustom. Po moje bodo zdaj začele take ponudbe, ko gremo proti in čez polovico sezone...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Preveri nosilnost terase - v ta bazen gre 32m3 vode, kar je 32 ton na dokaj mali površini - 1200kg/m2. Razen če je govora o zemeljski terase...
Nobena terasa v luftu ni dimenzioniran za take obremenitve. Tako da bi najbrž pokalo. Jaz bi takega podolgovatega moral postaviti na greznico, pa glede na to da je stara 45 let in plošča v njej spodaj že načeta, nimam jajc. Z avtom normalno vozimo po njej. Samo avto ima 500kg na kolo, bazen pa 2 toni
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Pred leti (kaih 12let nazaj) sem slabih 30m3 v Intexovem bazenu z napihljivim robom ogreval s tremi rabljenimi solarnimi kolektorji (zaporedno vezani, položeni na brežino ob bazenu, z lastno črpalko). Preko 31°C nismo imeli.

p.s. Dobro premislite podlago za noge bazena, nikakor ne postavljati kakega večjega bazena na mehko, pred kratkim nasuto podlago. Meni je deževje namočilo zemljo, robna noga se je pogreznila, vezna palica zvila, vezni trak utrgal in spodnji sosed je dobil 30m3 tsunami na pašnik. Na srečo takrat ni bilo kake krave v bližini. :valjamse:
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: bertoncl

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
okrogel mi ne diši, raje potem 9m kocko. več imam maneverskega prostora v tej smeri, ker bo na terasi. na travo moj ne pusti, pa saj je dovolj. nekega plavanja se ne moreš iti, se pa lahko vsi naenkrat namakamo. zdaj je 3,66m okrogel pa smo notri na smene. ali otroci ali jaz.
Pol si kar ornk kos ženske, če moraš bit sama v 3,66 bazenu :)
 

jodl

zvon4
23. jul 2007
171
4
18
jaz sem leto šel komčno na sol, in sem čisto navdušen. lansko leto sem spremljal situacijo pri sosedu in se odločil za investicijo. ni mi žal. od začetka sem se moral navadit na uporabo sistema, zdaj pa zakon. nobene kemije več.. sem pa to nabavil inteksov solinator s tremi programi in boostom proti algam.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pazi samo na pH. To je osnova za vso ostalo "kemijo." Pod 8 je OK