Migranti so že (spet) v Sloveniji - 2. del

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.
I

Izbrisan uporabnik #20883

Bodimo korektni: brez dokumentov so prestopili državno mejo.

28 kubanskim plesalcem, ki so v petek zvečer nastopili na bovškem trgu, bo Slovenija ostala v slabem spominu. Zaradi pozabljenih dokumentov so jim policisti naložili skupno 14.000 evrov kazni.

Po kosilu so enega od njih namreč ustavili policisti Policijske postaje za izravnalne ukrepe Nova Gorica in od njih zahtevali osebne dokumente. Kot je takrat ugotovil vodja skupine, so torbo z vsemi dokumenti pozabili v italijanskem Čentu, kjer so bili nastanjeni.

Čeprav so jih organizatorji 49. festivala dei Cuori, festivala src, pripeljali v eni uri, je pet policistov za več ur zadržalo in stražilo mlade plesalce in jim naložilo 500 evrov kazni na osebo, skupaj torej 14.000 evrov oz. polovično vsoto za hitro plačilo.

Policisti so jim dokumente zasegli in jih bodo vrnili šele, ko bodo plačali kazen, težava pa je, ker imajo nastopajoči že sredi tedna povratni let na Kubo.

Župan občine Bovec Valter Mlekuž, ki je neljub dogodek neuspešno skušal rešiti že v petek, upa, da bo prevladal razum in da bodo kazen spremenili v opomin.
(politični pritisk na policijo?)
Kljub grenkemu priokusu so plesalci, ki na festivalu z Bovcem pobratene občine Čenta nastopajo brezplačno, z enourno zamudo zvečer nastopili in navdušili do zadnjega kotička napolnjen bovški trg. Jutri ob 20.30 bodo v sklopu bovških poletnih večerov tam nastopile še folklorne skupine iz Kolumbije, Bocvane in Uzbekistana.
Prestopili so mejo znotraj šengenskega območja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
In kaj? Prav tako potrebuješ veljavni potni dokument, v našem primeru OI ali PL, v njihovem izključno PL!
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz ne debatiram o korektnosti kazni, ampak o tem, da so prestopili državno mejo brez odgovarjajočega dokumenta.

In xazel - jebo te identifikacijski dokument! Za prestop meje rabiš ali OSEBNO IZKAZNICO ali POTNI LIST, odvisno od sporazuma med državami.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Že nekajkrat sem v zadnjih letih peljal iz Nove gorice v staro Gorico, pa še sedaj ne vem, kje je bila meja.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Če bi te ustavil karabinjer ali financar na drugi strani meje in bil brez veljavnega identifikacijskega dokumenta ne vem kako bi se kaj zgovarjal na pozabljivost...
V šengenskem prostoru res načeloma velja prost prehod meje brez kontrole ampak to še zmeraj ne pomeni da se lahko šetkaš brez dokumentov.
 
I

Izbrisan uporabnik #20883

Jaz ne debatiram o korektnosti kazni, ampak o tem, da so prestopili državno mejo brez odgovarjajočega dokumenta.

In xazel - jebo te identifikacijski dokument! Za prestop meje rabiš ali OSEBNO IZKAZNICO ali POTNI LIST, odvisno od sporazuma med državami.
Sem ti že napisala. Italija in Slovenija sta znotraj šengenskega območja, kjer mejnih kontrol ni več (razen občasno na meji med Avstrijo in Slovenijo zaradi migrantov). Niso jih ustavili ne meji, ampak je šlo za postopek legitimacije tujcev. Tako tujci kot domačini moramo imeti vedno pri sebi legitimacijski dokument.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Tole s temi v Bovci mi mi jasno kako so zadržali dokumente, če so jih zadržali ker jih niso imeli. Kaj pa tisti reveži, ki priplavajo Kolpo a oni pa so upravičeni?
 
I

Izbrisan uporabnik #20883

Tole s temi v Bovci mi mi jasno kako so zadržali dokumente, če so jih zadržali ker jih niso imeli. Kaj pa tisti reveži, ki priplavajo Kolpo a oni pa so upravičeni?
Po eni uri so jim iz hotela v Italiji pripeljali dokumente, cel postopek je trajal pet ur.
Kaj ne berete člankov preden komentirate zadevo?
 
I

Izbrisan uporabnik #20883

Nazadnje uredil moderator:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.910
3.028
113
Itak da niso imel dokumentov ponavadi če bi vsak svojega nosili ne bi bilo nobenega več nazaj na Kubo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Se je spet pokazalo, da so policaji samo ljudje - z najmanjšo začetnico.
Sem se vedno spraševal, kakšne vrste človek moraš biti, da nekomu opiliš kazen za povsem neznaten in nepomemben prekršek tokrat v višini nekaj letnih plač, v znesku ki ga večina od teh mulcev v življenju še od daleč ni videla. Čeprav bi lahko povsem zakonito izrekel opozorilo.
Še posebej, ker so bili dokumenti policiji dostavljeni še pred zaključkom postopka, in ker se e plesalni niti niso zavedali, da delajo kaj narobe, niso namenoma storili prekrška, vprašanje če so sploh vedeli, da so jih peljali čez mejo, ki se tako na široko hvali z odprtostjo in prostim pretokom ljudi.

In čeprav je policaju moralo bit jasno, da tega zneska ne bo dobil, (če ni pač ne moreš vzet), mu ni bilo dovolj. Jih je še zadrževal (beri = zahebaval) 5 ur, čeprav mu je bilo po 5 min povedano, kdo so ti ljudje in kaj delajo tukaj, dokumente je pa dobil prej kot v eni uri. Pa še mu ni bilo dovolj, jim je še zasegel dokumente, zato da jim bo do maksimuma otežil (želel onemogočiti?) vrnitev v domovino, povzročil dodatne stroške, kup skrbi in letanja..... In to ljudem, ki so brezplačno prišli plesat v Bovec in pomagat njihovemu turizmu.

O dogodku pišejo tudi v sosednji italiji. Kam mislite, kako bo to vplivalo na slovenski turizem, ko sedaj italijani vedo, da jih lahko policaj oglobi za 500 eur če se bodo po kosilu šli v trgovino čez cesto brez osebnega dokumenta, ki je v ostal hotelu. Je Apollo jasno povedal da dokument v hotelu ni dokument pri sebi - in čeprav ti ga lahko nemudoma kdo dostavi - ne pomaga nič.

Koliko italijanskih gostov bo zaradi takšnih dogodkov raje odšlo letovat drugam, v kakšno manj policijsko državo?
Kaj je pa v tem primeru z ugledom policije, da ne rečem Slovenije in njenega turizma? Samo da spomnim, tistim, ki so se zabavali z mladoletnico, in nikomur škodovali, so znali takoj očitat, da krnijo ugled policije - in jih odpustili.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.477
9.199
113
BS. če nimaš dokumenta je to to. Pejt v tujino pohajkovat brez dokumentov pa da te ustavijo modri. Me zanima, kako sladka bi bila turistična dežela.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Se je spet pokazalo, da so policaji samo ljudje - z najmanjšo začetnico.
Sem se vedno spraševal, kakšne vrste človek moraš biti, da nekomu opiliš kazen za povsem neznaten in nepomemben prekršek tokrat v višini nekaj letnih plač, v znesku ki ga večina od teh mulcev v življenju še od daleč ni videla. Čeprav bi lahko povsem zakonito izrekel opozorilo.
Še posebej, ker so bili dokumenti policiji dostavljeni še pred zaključkom postopka, in ker se e plesalni niti niso zavedali, da delajo kaj narobe, niso namenoma storili prekrška, vprašanje če so sploh vedeli, da so jih peljali čez mejo, ki se tako na široko hvali z odprtostjo in prostim pretokom ljudi.

In čeprav je policaju moralo bit jasno, da tega zneska ne bo dobil, (če ni pač ne moreš vzet), mu ni bilo dovolj. Jih je še zadrževal (beri = zahebaval) 5 ur, čeprav mu je bilo po 5 min povedano, kdo so ti ljudje in kaj delajo tukaj, dokumente je pa dobil prej kot v eni uri. Pa še mu ni bilo dovolj, jim je še zasegel dokumente, zato da jim bo do maksimuma otežil (želel onemogočiti?) vrnitev v domovino, povzročil dodatne stroške, kup skrbi in letanja..... In to ljudem, ki so brezplačno prišli plesat v Bovec in pomagat njihovemu turizmu.

O dogodku pišejo tudi v sosednji italiji. Kam mislite, kako bo to vplivalo na slovenski turizem, ko sedaj italijani vedo, da jih lahko policaj oglobi za 500 eur če se bodo po kosilu šli v trgovino čez cesto brez osebnega dokumenta, ki je v ostal hotelu. Je Apollo jasno povedal da dokument v hotelu ni dokument pri sebi - in čeprav ti ga lahko nemudoma kdo dostavi - ne pomaga nič.

Koliko italijanskih gostov bo zaradi takšnih dogodkov raje odšlo letovat drugam, v kakšno manj policijsko državo?
Kaj je pa v tem primeru z ugledom policije, da ne rečem Slovenije in njenega turizma? Samo da spomnim, tistim, ki so se zabavali z mladoletnico, in nikomur škodovali, so znali takoj očitat, da krnijo ugled policije - in jih odpustili.
Pejt ti v Italijo na turizem brez dokumentov ali da jih imaš pri sebi. Pa da te ustavijo karabinjerji ali financarji... Pri slednjih boš še srečen da boš samo oglobljen...
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
BS. če nimaš dokumenta je to to. Pejt v tujino pohajkovat brez dokumentov pa da te ustavijo modri. Me zanima, kako sladka bi bila turistična dežela.
Sm prepotoval že par celin in desetine držav, pa se prav nikoli in nikjer nisem sprehalal po mestu z potnim listom pri sebi - sem ga imel raje varno shranjenega v hotelskem sefu, kot pa da ga izgubim, ga kdo ukrade..... Res pa da me za razliko od pri nas, v tujini ni še nikoli ni ustavila policija in zahtevala dokumente med sprehodi po mestih. Brez razloga in brez da bi kaj ušpičil. Tako da ne vem kako bi ravnali.

Sem pa nekoč tudi skušal prečkat mejo v ZDA, brez vseh potrebnih dokumentov. (viza mi je manjkala). In so mi lepo prijazno povedali, da mi ne dovolijo vstopa - napisali zapisnik, razlog zavrnitve, poštempljali in podpisali in sem obrnil nazaj. BREZ KAZNI.
Če se pa spomnim davnih let in kampiranja na hrvaškem - (kako je sedaj ne vem, će dolgo nisem bil ta) si pa v kampu obvezno moral pustit dokument, ki si ga dobil nazaj ko si ob odhodu plačal. Če si dokument nujno rabil (npr OI) so ti ga dali samo če si tam pustil drug dokument (npr. vozniško).
Pa tudi marsikje drugje po svetu, so potni list dostikrat kar lepo zadržali na recepciji - do odjave iz hotela.
 
Nazadnje urejeno:
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.