Mesh router

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Ker mi je router začel nekaj nagajati, bi ga zamenjal in nadgradil z mesh sistemom. Tega področja že zelo dolgo nisem spremljal in ga slabo poznam. S čim imate dobre izkušnje, da dobro deluje?
Rabil bi ene 3 AP.
Če prav razumem, med sabo ne rabijo biti povezani s kablom, na posamezen AP pa lahko naprave priklopiš preko UTP. Imam prav?
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Kakšen Deco X75 ali nekaj od X bi bilo to kaj iščeš, na vsak AP lahko priključiš do 3 naprave preko UTP.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Fajn je če s povezani s kablom. Drugače en kanal porabi za komunikacijo med sabo in je wifi toliko počasnejši.
 

serviser!

Fizikalc
21. jun 2021
231
34
28
jaz imam usmerjevalnik od te znamke...je nanovo v Sloveniji. In dela super....če pa zmanjka signala se pa lahko z drugim usmerjevalnikom poveže kot mesh. Samo prave modele je treba izbrati.

 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Res je. Ampak je tudi cena lepa. To imajo naprave višjega ranga. On pravi da rabi 3. To se bo že kar lepa cifra.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Dva bosta pokrivala hišo in bosta povezana brezžično, saj do prostora, kjer bi bil drugi žal nimam pripeljanih UTP kablov. Cev je bila sicer pripravljena, pa jo je očitno nekje stisnilo in ne pridem skozi. Na tega brezžičnega bi imel s kablom priklopljen LAN printer in 1 desktop pc.
Tadva pokrijeta 90% hiše, tretji bo pa v garaži, ki pokrije še ostalih 10%, polnilnico, sončno ... in je na prvega povezan s kablom.

Obstoječo konfiguracijo imam postavljeno verjetno kakšnih 10 let z linksysi 1900. Nekaj na 2,4 GHz, nekaj na 5 Ghz. Tako da ni bilo ravno idealno, ampak ni bilo pa toliko moteče, da bi zadevo, ki je pokrivala večino potreb, spreminjal.

Povezavam preko električnega omrežja bi se vseeno izognil. Ena omarica, pa druga omarica, pa varovalke ...
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Za 120 - 150 eur se da dobit kak boljši AP za kak eur več pa že nekaj let stari profi AP-ji 2x2 AC standard - z gigabitnim uplinkom do AP-ja to pomeni par 100 Mbs po klientu. FW se posodablja, zraven je še 3-5 letna garancija.

Razni mesh kompleti ipd heci niso na istem nivoju, pa tudi cenejši niso bistveno.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
So pa ene 36x lažji za nastavit. Oziroma se sami nastavijo. Če končni uporabnik nima znanja kako vse AP je nastavit je mesh boljša izbira za doma.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
No mesh sistem z nekim kontrolerjem je ql že zato, da kicke kliente scslabim signalom na drugi AP kjer bi imel boljši signal.
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Pri Decoti je minus, da ne moreš zaklenit naprave na določen AP, kako je pa pri drugih proizvajalcih?
 

Krop

Pripravnik
15. avg 2019
95
22
8
Jz sem na bolhi kupil starejše mesh Asus routerje in jih med seboj povezal z kablom. BP
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ta, da zna "mesh" router upravljat neko mesh omrežje. "navadni" router pa te opcije nima.
Pri asusu je recimo Aimesh tako narejen, da samo v routerju parkrat klikneš in se vse sami zmenijo. Drugače pa pač konfiguriraš vsak AP za sebe.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Kakšna je razlika med WiFi routerjem in Mesh routerjem?
Najbolj uporabna razlika je, da se pri MESH sistemu odjemalec sam prestavi na AP z najboljšim signalom. Vse AP pointe bo videl, kot eno samo omrežje.
AP dodajaš po potrebi.

Pri klasičnem domačem WIFI omrežju, pa bo odjemalec ostal na AP, vse dokler bo malo signala, čeprav bo zraven njega AP, ki ima precej boljši signal.

PS: Kadar je le mogoče AP priklopite preko UTP kablov.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Pri klasičnem domačem WIFI omrežju, pa bo odjemalec ostal na AP, vse dokler bo malo signala, čeprav bo zraven njega AP, ki ima precej boljši signal.

To zagotovo ne drži 100%. Komot imaš lahko isti SSID na več APjih, tudi različnega proizvajalca in bo roaming deloval. 802.11k/v/r so tisti podstandardi ki zagotovijo roaming in prehod na druge APje, to pa bolj ali manj že vsi AP po AC standardu znajo out-of-the-box in seveda klienti tudi morajo to podpirati. Zna tudi tudi že večina AP in klientov po N standardu, se pravi vse kar je staro 15-20let. Problematični so APji po B/G standardu in pa seveda klienti, ampak koliko je takšnih še danes? Ampak teli pa imajo itak druge težave še na spisku, ki so bolj problematične. Dobiš pa danes tudi naprave, ki naj bi vse to nekako podpirale, pa se še vedno zgodi zgoraj opisan scenarij, tako na prvi uč mi padejo Apple naprave na misel, ki ne bojo za boga spustile povezavo na slab AP in šle na drugi boljši AP. V takih primerih potem pride nek centralni nadzor v poštev t.i. mesh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Utisevalec

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Za doma priporočam Deco in izklop 5GHz, bo pokritost še pri sosedih. M4 je dobre 100€, 3 enote. Deco aplikacija je kontroler, kar si želiš lahko nastaviš. Zelo enostavno za nastavit, guest wifi, če želiš, podela dobro veliko naprav hkrati. Deco lahko nastopi tudi kot glavni domači router, kar pa odsvetujem, tam mu pa zmanjka. Bolje namenski router in zadaj Deco mesh za wifi. Pa še izgleda nekak. Soseda sem imel nekaj mesecev iz enega svojega Deca wifi povezana ostala dva pri njem, delalo bp, edino ping malo začne šepat. Zdaj sva se pa optično povezala, psst ne okol govort. Sponsored by fs.com.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad