Menjava baterij v prenosniku - kitajska roba

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Na 5 let starem prenosniku je baterija samo še za vzorec; sem z muko uspel razdreti ohišje in notri so litij-ionske celice ..

Malce sem pogooglal in ugotovil da gre za 18650 celice in nekako preračunal da od kitajcev dobim 6 celic za 20-30 EUR, medtem ko nova baterija stane 100 EUR. Toliko jasno ne mislim dat in glede na to da je prenosnik več ali manj stacionaren raje pustim tako kot je ..

Malo me vseeno mika nakup od kitajcev (dealextreme), pač za 25 EUR kupim neko "kvalitetno" robo, ki ima dobre odzive kupcev vgradim v prenosnik in je to to ...

A je že kdo kaj takega delal? Koliko je nevarnosti da stvar raznese med delovanjem? Se splača probat?
evil.gif
Mislim osebno mi ni škoda dat 25 EUR, ampak vseeno se imam rad pa nekako nočem da me opeče oz. zgori hiša ob prvem filanju ... je kaj fore pri kapaciteti. V bateriji je sicer neko vezje ampak če kapaciteta odstopa -+20% a bi to lahko povzročilo probleme?

Aja, kje se bi dobilo kakšne kvalitetne celice? Trenutno so notri sonyjeve; sem skušal prebrskat tudi kaj na Delkotu (kjer vem da imajo) ampak jim stran trenutno ne dela ..
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
902
52
28
Tisto vezje ima v eepromu zapisano, da je baterija izrabljena do konca. Ko boš vgradil nove celice boš torej pridobil mogoče pet minut avtonomije... Če torej tistega eeproma na vezju ne spraviš nazaj v tovarniško stanje si naredil približno nič
 

hovi

Pripravnik
25. jul 2007
565
0
16
zakaj bi šel sam obnavljati baterijo, če pa dobiš na ebayu kopije za 30€?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Tisto vezje ima v eepromu zapisano, da je baterija izrabljena do konca. Ko boš vgradil nove celice boš torej pridobil mogoče pet minut avtonomije... Če torej tistega eeproma na vezju ne spraviš nazaj v tovarniško stanje si naredil približno nič

Prepričan? Torej je podobno kot čip na printerju?
tongue-1.gif
 

blazpoglavc

Pripravnik
14. maj 2008
419
1
18
jaz sem kupil na ebayu bateriju za 30€, pri nas bi me prišla okol 100€. prenosnik deluje brezhibno in avtonomoija je ista.mogoče še večja ker je nova baterija. priporočam.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Niso za vse laptope enake cene. Za kak starejši ali redkejši laptop je cena takoj višja. Sam sem za Toshibo M200 odštel 80€, kar pa je bilo še vedno manj od 140€ kolikor stane originalna.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Ja za mojega je najceneje iz EU za okoli 70 EUR, iz kitajske/honkonga itd. se dobi malce ceneje ampak če potem upoštevaš še carino in davek pride isto sranje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Tisto vezje ima v eepromu zapisano, da je baterija izrabljena do konca. Ko boš vgradil nove celice boš torej pridobil mogoče pet minut avtonomije... Če torej tistega eeproma na vezju ne spraviš nazaj v tovarniško stanje si naredil približno nič

V originalnih baterijah baje niti ni eeprom not, ampak RAM - torej ko bo odklopil stare celice ga bo izbrisal in ne bo več nič delalo.
(tako da treba pred odklopom zadnje stare celice imeti že vsaj eno novo priklopljeno)
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
902
52
28
Ne morem trditi za vse, ampak v mojem primeru - IBM - je bil na vezju eeprom. To sem seveda ugotovil šele po dolgem raziskovanju, zakaj se je avtonomija notebooka po zamenjanih celicah podaljšala za celih pet minut.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Ne morem trditi za vse, ampak v mojem primeru - IBM - je bil na vezju eeprom. To sem seveda ugotovil šele po dolgem raziskovanju, zakaj se je avtonomija notebooka po zamenjanih celicah podaljšala za celih pet minut.

Si probal večkrat napolniti in izprazniti? Ker v tistem čipu je napisana max kapaciteta in zadnja dosežena kapaciteta.
Ko si zamenjal celice, je prišel do zadnje dosežene kapacitete, jo napolnil še za ~10% in končal (varnostni razlogi - kaboom.press).

Tukaj več nisem siguren (govorim na pamet)...
Nato obstajata 2 možnosti:
a) čip v naslednjem ciklu dovoli še dodatnih 10% (dokler ne dosežeš max kapacitete) => na tak način bi eventuelno lahko prišel nazaj do polne kapacitete
b) čip več ne dovoli dodatnih 10% => zamenjava celic ti ne koristi
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
902
52
28
Očitno je v mojem primeru bila ta zadnja možnost. Tudi ko sem sprožil praznjenje/polnjenje baterije z neko funkcijo iz biosa mi pod razno ni napolnil več kot 7%
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
lenoba .. ampak malo pazi, ker stvari izven EU (kitajska) pridejo malce dražje zaradi carine in DDVja, pa tudi transport je v Slo ponavadi nekaj EUR več kot anglija.
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Gledam tele slike in mi ni jasno kako jih vstaviš v ležišče, če so pa zlepljene in imajo oba + pola na isti strani. Jih je možno ločiti in uporabljati vsako posebej? S katerim polnilcem jih polniš? Uporabljaš samo dve, namesto štirih? Velikost je AA?

Edit: vidim po merah, da so popolnoma druge dimenzije
 
Nazadnje urejeno:

Realman

Pripravnik
21. maj 2008
383
0
16
Kdo ti je rekel, da so zlepljene
hysterical-1.gif

Tako so pakirane, po 2 kom. v plastični foliji. Dimenzije pa res ne ustrezajo stadardnim AA baterijam. Zato je tudi tako nazorno prikazano.
 

Podobne teme