Matične celice ob porodu - hranjenje

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.610
245
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Prenaseljenost bo, če je ne bomo znali sami, regulirala mati narava. Vojne, nalezljive bolezni , naravne katastrofe.

ja kako, če bo za vse zdravilo?? Se mi zdi, da je bolezen glavni redčitelj populacije!

Kakšne vojne, če se cel svet bori za svet brez vojn?!

in tako res ostanejo samo še naravne katastrofe ja...


Vesolje - ja, sam tam bomo ujeti v eno kupolo, kjer bo spet vse umetno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Tako hudo spet ni, večina sodobnih družb ima negativen naravni prirastek, večina boom držav (ki šteje več kot polovico svet. prebivalstva) se modernizira in dosega standard evrope (hkrati jim pada naravni prirastek). Države 3jega sveta (več ali manj samo še afrika) pa predstavljajo manjši delež svetovnega prebivalstva.

Torej globalno se stvari uravnavajo in tudi standard evrope (in ZDA) napram "nerazvitim" pada, počasi ampak vztrajno. Narava stremi k ravnovesju in to se dogaja vedno in povsod.

Sicer pa kamen velikosti par km, ki pade v zemljino atmosfero v par letih zdesetka število prebivalstva. Možnost tega je majhna ampak je vedno prisotna in že zaradi tega bomo šli na druge planete in v vesolje, ker dolgoročno zemlja ne bo obstala (človeštvo pač bo če se bo uspelo razširit dovolj daleč).

Ajde smo offtopic!
tongue-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ma ne, super debata! Edino msenjur me je presenetil z amišovskimi stališči
evil.gif
.

Tudi jaz se strinjam, da se tovrsten "sistem" bo uravnaval. Tako ali drugače, ampak v vsakem primeru kruto in nehumano. Kar se tiče bolezni v rodni dobi prebivalstva, si upam trditi, da imamo 95%+ bolezni pokritih. Infekcije, poškodbe, porodi... skratka stvari, zaradi katerih so še 100 ali 200 let nazaj masovno umirali relativno mladi ljudje. Zadnjih pet procentov so kakšni eksotični raki, poškodbe nezdružljive z življenjem in samomori. Skratka - kar želim povedati je, da napredek medicine za nataliteto ne bo pomenil praktično nič. Če lahko podaljšamo kvalitetno življenje današnjemu 60 letniku za dodatnih 10, 20 ali 30 let... ne bo zaradi tega (praktično) nobenih novih otrok.

Kot je bilo že povedano - gonilo svetovne natalitete so države v razvoju.
 

izida

Pripravnik
30. avg 2007
30
0
6
ksz

Odgovor na prvotno vprašanje: kot so že povedali pred mano, so matične celice iz popkovnične krvi uporabne v izjemno redkih primerih (levkemije).
Možnost, da bo medicina v 20 letih tako napredovala, da se bo z matičnimi celicami dalo zdraviti vse mogoče bolezni, je malo verjetna. Razvoj na žalost ne gre tako hitro, kot bi si marsikdo želel, čeprav se na področju matičnih celic intenzivno raziskuje že nekaj časa. Matične celice so trenutno pač bum in se promovirajo kot bodoče univerzalno zdravilo za vse težave. Modna muha. V teoriji res omogočajo marsikaj, praksa pa je taka, da se v zadnjih letih, kar se tiče dejanske uporabe, ni dosti premaknilo (Jernej, popravi me, če se motim; zadnjih par let ne spremljam več intenzivno).
Vprašanje je tudi, kako so te celice hranjane, ali imajo res konstantno dovolj nizko temperaturo. Vprašajte kogarkoli, ki se pri svojih raziskavah ukvarja s sesalskimi celičnimi linijami, koliko celic preživi postopek zamrzovanja in vnovičnega odmrzovanja in ali se pozna, ali so celice odmrznjene po nekaj mesecih ali letih. Razlike so opazne, pa gre za celice, kot so HeLa, Jurkat ipd., ki se že desetletja uporabljajo v raziskavah in za katere so pogoji kultivacije, zamrzovanja ipd. optimizirani. Pri matičnih celicah je precej več neznank.
Že tako odvzetih matičnih celic ni veliko in je sploh vprašanje, ali bi se jih čez npr. 20 let dalo razmnožiti do tolikšne mere, da bi jih bilo dovolj za zdravljenje (in da se pri tem seveda ne bi spremenile).
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Bom kar tebe vprašal tako za info. V kakšnem času po odvzemu pa bi morali priti po te matične celice do banke, da so še OK?

Namreč midva sva se lani odločila za javno banko, pač da če je zastonj vsaj ne gre v nič, tistih nekaj minut si že vzameš. Privatne si itak ne moreva privoščiti. Potem pa, sine se je rodil v petek popoldne, po kri pa so prišli v ponedeljek dopoldne, ker čez vikend kao ne delajo. Kri je bila pa ves čas v sobi na toplem, ker so v bolnici rekli, da nimajo nobenih navodil, da je to potrebno kje koli hraniti,... Ne vem malo butasto se mi je zdelo vse skupaj.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
Bom kar tebe vprašal tako za info. V kakšnem času po odvzemu pa bi morali priti po te matične celice do banke, da so še OK?

Namreč midva sva se lani odločila za javno banko, pač da če je zastonj vsaj ne gre v nič, tistih nekaj minut si že vzameš. Privatne si itak ne moreva privoščiti. Potem pa, sine se je rodil v petek popoldne, po kri pa so prišli v ponedeljek dopoldne, ker čez vikend kao ne delajo. Kri je bila pa ves čas v sobi na toplem, ker so v bolnici rekli, da nimajo nobenih navodil, da je to potrebno kje koli hraniti,... Ne vem malo butasto se mi je zdelo vse skupaj.

Ojoj, to sigurno ni več uporabno. Privat ponudnik pride v roku ure, dveh in zadevo zapakira v posebno embalažo za transport v tujino. Kar sem videl, se mi je zdelo zelo profesionalno.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Jaz mislim da bo medicina napredovala že tako hitro da bo verjetno vseeno a bodo to matične celice ali kasnejše celice. Midva se za nič nisva odločila.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
955
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Samo še za v smeti...

Niti ni nujno. V paketu sta ponavadi dva paketa za hlajenje (neki solni kristali, mi je ušlo iz glave), sam paket pa je iz stiropora, tako da naj bi bilo okoli 3 dni časa.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
In zakaj nene država kar sama financira hranjenje teh celic, če košta to le 1000 eur? Ziher pride zdravljenje bolezni, ki bi se jih lahko z matičnimi ozdravilo hitreje, več kot 1000 eur po osebi ? Pa če bi kakšen ukc začel to sam shranjevati, bi bili stroški ziher manj, kot 1000 eur.
 

Rocco

Pripravnik
17. jan 2008
200
0
16
Ljubljana
Ob rojstvu mojega otroka so kontaminirali vzorec za javno banko. Pred mojimi očmi so vse skupaj vrgli v smeti in se prav dosti niso sekirali. Nekako mislm, da te javne banke sploh ne jemljejo resno. Drugo je če plačaš omenjenih 2000 €. Takrat verjetno čakajo z rdečo preprogo in kozarcem penine...
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
Citat:
Uporabnik Rocco pravi:
Ob rojstvu mojega otroka so kontaminirali vzorec za javno banko. Pred mojimi očmi so vse skupaj vrgli v smeti in se prav dosti niso sekirali. Nekako mislm, da te javne banke sploh ne jemljejo resno. Drugo je če plačaš omenjenih 2000 €. Takrat verjetno čakajo z rdečo preprogo in kozarcem penine...
1. Kako so kontaminirali? Kaj so počeli? Se pač zgodi.
2. Porodnišnica od teh 2000€ nima nič (mogoče kakšen % po dogovoru s podjetjem). To ti plačaš podjetju, ki se s tem ukvarja, za hranjenje v hladilniku.
Vsekakor pa nič od tega dodatnega dela nima babica. Tako da odvzem te krvi je bolj kot ne njena dobra volja.
Ampak to vseeno opravijo, ČE to ne ovira njene primarne naloge: skrbi za mamico in dojenčka.
V primeru kakršnega koli odklona od standardnega poteka poroda bo tisti paket za odvzem letel v koš in nihče ga ne bo niti povohal, pa če se na glavo postaviš.
 

Rocco

Pripravnik
17. jan 2008
200
0
16
Ljubljana
Bil je carski rez, glede na to, da je v Lj porodnišnici vsaj 50% takih porodov smatram, da življenje mamice in otročka nikakor nista bila ogrožena.
Pri porodu sem bil prisoten, v civilu, brez zaščitne obleke; ampak pustimo to, back to the subject.

Z rdečo preprogo in penino sem ciljal na zaposlene pri Neobanki, kjer se bolj angažirajo, strinjam se, da osebje v porodnišnici prvenstveno poskrbi za mamico, ne toliko za krvne celice.
Res pa, da sem računal na malo bolj profesionalen odnos, glede na to, da sva midva v visoki nosečnosti letala na Zavoid za Transfuzijo in hotela naredit nekaj dobrega za javni blagor.. komu bi te celice lahko pomagale..

Sicer pa nima veze, osebno bi tisti denar za privat hrambo namenil za otrokovo šolanje, pa naj se plemeniti na banki, če drugo ne.
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
316
20
18
Mi2 sva se odločila za javno banko in je stvar bila izpeljana b.p. Ravno nekaj tednov nazaj sva domov dobila obvestilo, da so matične celice po 1 letni karanteni in ponovnem testiranju takšne kot morajo biti in so uvrščene v javno banko. Pri komercialnih ponudnikih verjetno ta kontrola ni tako natančna, saj se jim gre za biznis in zanje vsaka hramba prinese €. Kot je meni znano v javno banko uvrstijo relativno majhen procent pobranih matičnih celic, saj so kriteriji glede ustreznih matičnih celic zelo visoki. Komercialnim ponudnikom pa se verjetno splača shraniti tudi "slabe" vzorce mar ne
evil.gif