Matične celice ob porodu - hranjenje

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Pozdravljeni,

Mogoče tale tema sicer ne spada v ta podforum, ampak bolj v podforum Zdravje, ampak vseeno...
Torej, ker smo nekaj tednom pred porodom, sem se začel ukvarjati z temi matičnimi celicami, ki jih odvzamejo iz popkovične krvi. Ker je kar precej še neznanega, kaj se z njimi sploh da početi (nekaj bolezni se sicer že da zdraviti, vsega potenciala takih celic pa še ne poznajo), me zanima, kakšno je vaše mnenje o tem?

V Sloveniji sta sicer dve glavni "banki" za odvzem in hranjenje teh celic (Izvorna celica ter NeoCelica). Vsaj za Izvornocelico vem, da celice odpelje na hranjenje v Nemčijo.

Torej, vaše mnenje - je to smiselno in uporabno, ali gre le za marketiško potezo? Naj še omenim, da je pri obeh cena te storitve cca 2000€ z vštetim odvzemom ter hranjenjem 20 let...

Poznam opcijo tudi za javno hrambo, vendar sem jo nekako že zamudil...

Več info, sicer z ponudnikove strani, vendar za orientacijo bo ... Matične celice

Mogoče še kakšno mnenje "naših zdravnikov" oz koga, ki je z tem "fohu"?
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Mislim da se največ uporablja za zdravljenje levkemije, zdaj če slučajno to bolezen fašeš je dobro imeti kaj takega na zalogi, ker je kar težko najdi primernega donatorja če nemorejo tvojih lastnih celic presajati.....

Če imaš denar, bi se jaz kar odločil za to.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
LEVKEMIJA
akutne levkemije
akutna bifenotipska levkemija
akutna limfocitna levkemija
akutna mielogena levkemija
akutna nediferencirana levkemija

KRONIČNE LEVKEMIJE
kronična limfocitna levkemija
kronična mielogena levkemija
juvenilna kronična mielogena levkemija
juvenilna mielomonocitozna levkemija

MIELOPLASTIČNI SINDROMI
amilodosa
kronična mielomonocitozna levkemija
neodzivne anemije (blastne, sideroblastne)

NEPRAVILNOSTI MATIČNIH CELIC
aplastična anemija
resna congenitalna citopenija
mieloproliferativne nepravilnosti
metaplazija
trombocitemija

LIMFOPROLIFERATIVNE NEPRAVILNOSTI
Hodkinov limfon
Ne-Hodgkinov limfon
prolifocitna levkemija

FAGOCITOZNE NEPRAVILNOSTI
Chediak-Hygashi sindrom
kronična granulomatozna bolezen
nepopoln razvoj retikularnega tkiva
pomanjkanje aktivatorjev nevtrofilcev

LIPOSOMALNE METABOLIČNE BOLEZNI
Krabbe bolezen
Hurlerjev sindrom
Hunterjev sindrom
metakromatična levkodistrofija
sindrom sanfilipo
Niemann-Pickova bolezen
Wolmanova bolezen
Alfa manozidoza

HISTOCITOZNE NEPRAVILNOSTI
dedna eritrofagocitoza
limfohistocitoza
hemafagocitoza
histocitoza X
histocitoza Langerhansovih otočkov

DEDNE NEPRAVILNOSTI ERITROCITOV
Beta Talasemija major
Blackfan-Diamond anemija
popolna aplazija eritrocitov
anemija srpastih celic

CONGENITALNE DEDNE NEPRAVILNOSTI IMUNSKEGA SISTEMA
pomanjkanje limfocitov T in B
spremenljiva nezadostna odzivnost
močna kombinirana nezadostna odzivnost IS
mielom plazmatičnih celic
levkemija plazmatičnih celic

OSTALE NEPRAVILNOSTI
osteoporoza
hipoplazija roževinastega in hrustančnega tkiva
dedne nepravilnosti trombocitov
congenitalna trombocitopenia

NOVOTVORBE
možganski tumorji
Ewingov sarkom
neuroblastom
rak jajčnikov
karcinom ledvičnih celic
pljučni rak
rak mod

AVTOIMUNE BOLEZNI
multipla skleroza (eksperimentalno)
sistemski lupus (eksperimentalno)
reumatoidni artritis

V FAZI EKSPERIMENTALNE UPORABE
Alzheimerjeva bolezen
diabetes
srčne bolezni
kapi
mišična distrofija
Parkinsonova bolezen
poškodbe hrbtenjače
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Sva bila pred isto dilemo in sva se odločila za. Je bil pa hec v tem, da je bila popkovnica precej kratka in so iz nje dobili relativno malo krvi. Po obdelavi so naju o tem obvestili, razložili pluse in minuse (ob trenutno znani tehnologiji bi bilo krvi dovolj za zdravljenje do 8 kg težkega otroka), zato se za hrambo nisva odločila.
Hec je v tem, da danes vsi ponujajo le hrambo. Se bojim, da je ponudba "storitev" v kasnejši fazi (uporaba popkovnične krvi) precej bolj borna. Zaenkrat nisem slišal še za nobeno uspešno izpeljano zadevo (ne govorim o lab-trials, ampak o dejanskemu reševanju življenj na podlagi zdravljenja z matičnimi celicami).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ponavadi povedo ceno samo za hranjenje celic, ne povedo pa, da moraš operacijo plačati sam + te operacije se ponavadi izvajajo v tujini, prevoz in nastanitev tam, pa moraš tudi ti plačati. Če to ne drži, me prosim popravite, hvala

Lahko pa tudi daruješ celice in ti ni potrebno nič plačati, vendar celice tebe ne čakajo, temveč gredo naprej do prvega, ki jih nujno rabi. Nekako tako, kot bi daroval kri...samo moraš to sporočiti do 30 tedna nosečnosti na center za transfuzijo v Ljubljani....
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Po drugi strani pa imajo te matične celice iste genske neumnosti, kot jih že imaš. Torej so uporabne le za nekatere stvari.
Shraniti celice je fino. Ampak ali v zasebno ali javno banko? Tukaj je pa že vprašanje kaj je bolj smiselno
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Kako pa je potem, ko dejansko potrebuješ te celice? Verjetno gre vse iz lastnega žepa?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
To je mesana investicija. Predvsem zato ker je se upraba maticnih celic v medicini kar se siroke uporabe tice - v povojih.

Z drugimi besedami, odlocis se za v kolikor ti dopusca financno stanje.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Ponavadi povedo ceno samo za hranjenje celic, ne povedo pa, da moraš operacijo plačati sam + te operacije se ponavadi izvajajo v tujini, prevoz in nastanitev tam, pa moraš tudi ti plačati. Če to ne drži, me prosim popravite, hvala

Lahko pa tudi daruješ celice in ti ni potrebno nič plačati, vendar celice tebe ne čakajo, temveč gredo naprej do prvega, ki jih nujno rabi. Nekako tako, kot bi daroval kri...samo moraš to sporočiti do 30 tedna nosečnosti na center za transfuzijo v Ljubljani....

Izvorna celica (moral bi preveriti pogodbo) ti izplača mislim da 5000 €, če moraš uporabiti zadevo. Se pravi, če otrok zboli, ti nudijo finančno pomoč, poleg tega imajo največ izkušenj (uspešna uporaba). Jaz sem bil z odnosom, znanjem, profesionalnostjo z njimi zadovoljen. Ne vem pa kaj bi (upam, da ne bo) bilo, če bi zadevo rabili.

Javna banka - ne, hvala. Enostavno ne zaupam.
 

xcape

Pripravnik
14. feb 2009
320
0
16
V javni banki ti ne hranijo tvojih (otrokovih) celic. Uporabijo jih za druge in ko jih ti potrebuješ, tvojih ni na voljo. Kot je že napisal predhodnik - kot bi daroval kri. Dejansko ti nimaš nič od tega - pomagaš le komu drugemu oziroma jih uporabijo za razne raziskave.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik xcape pravi:
V javni banki ti ne hranijo tvojih (otrokovih) celic. Uporabijo jih za druge in ko jih ti potrebuješ, tvojih ni na voljo. Kot je že napisal predhodnik - kot bi daroval kri. Dejansko ti nimaš nič od tega - pomagaš le komu drugemu oziroma jih uporabijo za razne raziskave.

To jaz vem, ker sem pred dobrim letom urejal za sina.
wink-1.gif
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
ksz.
Kolikor sem bil jaz seznanjen s tem, gre bolj za bullshit kot kaj oprijemljivega. Mislim hranijo jih že, sam baje, da je uporaba njih bolj klavarna oz. še nimajo neke hude metode. Lahko da se motim, ne dvomim pa, da bodo v prihodnosti tudi to popadenali. Skratka, midva celic nisva dala hraniti, ker se nama je v danem trenutku to zdelo nekako tako, kot če bi kupil prcelo na luni, karikirano
tongue-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Žal se bom moral strinjati s Pakulom.

Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Kolikor sem bil jaz seznanjen s tem, gre bolj za bullshit kot kaj oprijemljivega. Mislim hranijo jih že, sam baje, da je uporaba njih bolj klavarna oz. še nimajo neke hude metode. Lahko da se motim, ne dvomim pa, da bodo v prihodnosti tudi to popadenali. Skratka, midva celic nisva dala hraniti, ker se nama je v danem trenutku to zdelo nekako tako, kot če bi kupil prcelo na luni, karikirano.

Kar se mene tiče, je odlično povzel situacijo.

Sploh primerjava s parcelo na Luni je zelo na mestu. Razvoj medicine gre (vsaj po mojem mnenju) v smeri individualizirane genske terapije. Kot je Blackjack lepo povedal, je uporaba zarodnih celic še zelo v povojih. Zatorej sploh še ni jasno, kakšne in če sploh so prednosti zdravljenja s pomočjo zarodnih celic iz popkovnice (oz. kakšno bo njihovo stanje čez 10, 20, 30 let...) pred zdravljenjem z zarodnimi celicami, ki jih izoliramo iz odraslega človeka.
Tudi argumenti, da gre za "nepoškodovane" celice, me ne prepričajo, saj matične celice tudi pri odraslem človeku ohranjajo izjemno visoko sposobnost popravljanja napak in regeneracije.

Premislek pri tej zadevi je po mojem enak kot pri ponudbi, da ti določeno podjetje po smrti shrani tvoje truplo (ali samo glavo) v tekočem dušiku, če bi slučajno kdo v prihodnosti ugotovil, kako človeka sploh odmrznit in nato še oživet.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
No ja, nekaj odgovorov pa sem le dobil...

Sicer sem pri izvorni celici precej na hitro preletel pakete, in je hramba vsakega leta cca 50€, kar pa v končni fazi tudi ni nek znesek, ki ga ne bi mogel plačati. Hkrati, pa se vsako leto podaljšuje hramba...

Nekako razmišljam v tej smeri... Trenutno je zdravljenje z temi celicami še zelo v povojih, vendar pa nikakor ne vem(o), kaj se bo s tem dalo delati čez 10-20 let, in ČE bi se takrat (sicer bog ne daj) kaj dalo pozdravit, bom zelo vesel...

Je pa verjetno primerjava Pakula precej na mestu...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Seveda ni tak nemogoč znesek in na to tudi računajo lastniki podjetja.

Torej, če prav razumem... okoli 2-3 k€ za shranitev in 50€ letno. V 20 letih je to 4k€, oziroma 200 EUR na leto. Pod pogojem, da podjetje ne propade, da jim ne crkne hladilnik in da znanstveniki ne pogruntajo, da teh celic pri zdravljenju sploh ne rabijo.

Verjetnost, da bi se s temi celicami čez 20 let dalo kaj pozdraviti, je po mojem zanemarljiva.

Jaz bi ta denar raje vložil v kakšno dodatno zavarovanje (nezgodno, naložbeno... karkoli) za otroka.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Nekje sem prebral, da v nekem organu ali delu telesa ostanejo celice "nedotaknjene" celo življenje, tako da je to nateg.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Seveda ostanejo (kostni mozeg je recimo v tej skupini), problem je da so določene bolezni in načini zdravljenja ki lahko spremenijo oz. uničijo te celice (rak).

Za kaj drugega kot to (presaditev) pa trenutno niso uporabne, tudi niso neko čudežno in univerzalno zdravilo saj ko bodo pogruntali kako "bolne" celice ozdravit z "zdravimi" (matičnimi) celicami jih bodo znali pozdravit tudi brez njih.

Določeni spektri uporabe, ki se danes pojavljajo so pa totalna bedarija, recimo pitje svojih lastnih matičnih celic za zajtrk in podobno zaradi česar ostanemo večno mladi!
grin1.gif


Sicer nimam otrok, ampak pristop firm ki opravljajo te storitve mi je nekako v stilu "smiljan mori" komerciale ... torej kupite meglo čeprav ne veste zakaj točno bi jo uporabili! Ni ravno vredno zaupanja, še bolj pa je pokvarjeno to da izkoriščajo "navdušenje in skrb" mladih staršev za komaj rojenega (oz. še nerojenega) otročička!

Skratka vse sloni na principu "Kaj pa če .... " in ti pricipi se v drugem svetu imenujejo špekulacija, glede na trenutna dejstva pa so tudi delno loterija. Ampak pri zdravju se ne špara ne?
grims-1.gif