Maske in respiratorji

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Preseneča me, da tema na to tematiko še ne obstaja. Upam, da je nisem kje spregledal.

Tukaj vas sprašujem kakšne izkušnje imate kaj glede nakupa mask in respiratorjev, s tem ne mislim tistih navadnih kirurških mask ampak mask, ki se jih da večkrat uporabiti, morda pralnih, ali pa takih kjer se enostavno zamenja filter (FFP1,2,3)?

Pri navadnih kirurških maskah me moti to, da jih lahko uporabiš samo nekajkrat, potem pa (če si pameten) leti zadeva v ustrezen koš za smeti. Na žalost je zmeraj več teh odpadkov odvrženih tudi kar v naravi.

Kar sem uspel ugotoviti do zdaj je to, da so pralne maske običajno le malo boljša zaščita kot pa če bi držal neko gosto tkanino pred obrazom, sledijo že dobro znane kirurške maske, potem pa dolgo nič več kvalitetnega dokler ne pridemo do respiratorjev FFP1,2,3, ki tudi dejansko dobro ščitijo tistega, ki nosi tako masko. Ampak te maske so običajno kar drage.

Kaj pravite na respiratorje z zamenljivimi FFP filtri? Nekaj tega že obstaja v tujini in tudi cenovno se na dolgi rok verjetno izplača.


 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pralne maske mi niso vsec. Tezko se diha + ce nima zice noter, ti tlaci nos dol in ocala se ti meglijo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Zdravstvo uporablja disposable FFP2 respiratorje. Te respiratorje se dejansko lahko tudi sterilizira v avtoklavu, zato da se jih lahko večkrat uporabi (2x sterilizacija za 3x uporabo).

Moreš vedeti da je celotna maska potencialno "kužna", zato so ti respiratorji za "enkratno" uporabo precej bolj priročni. Ker to kar ti omenjaš moraš menjati filter + komplet celotno masko temeljito razkužiti / sterilizirati. Če je postopek za tole relativno enostaven (ala daj v vrelo vodo za 1 uro), potem recimo da še gre skozi. Če pa takšno "agresivno" čiščenje ne pride v poštev, pa je zadeva kar neugodna na dolgi rok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Oakey

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
za tisto 10 min skakanje v trgovino - uporabim pralno + distanco.

prva runda kirurških je še bila nekak.. potem enkrat vmes sem naletel na serijo, ki je bila kot šotorsko krilo - nemogoče dihat.

kaj pa tole?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Moram vprasati, celotna maska je potencialno kuzna in to razumem. Ampak ali niso oblacila ravno tako potencialno kuzna?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Moram vprasati, celotna maska je potencialno kuzna in to razumem. Ampak ali niso oblacila ravno tako potencialno kuzna?

Res je. Oblačila ki jih ne pereš redno shranjuješ posebej (jakne ipd.), ostalo pa poskusi čim bolj pogosto prati. Po dotikanju teh oblačil si tudi razkuži oz. umij roke.

Fino se je tudi stuširati po nekem nakupovanju, da si umiješ še vse "izpostavljene" dele, še posebej lase.

Enako velja tudi za vse kar prineseš iz trgovine. Plastično embalažo komot opereš v vodi, ostalo pa recimo da shraniš v vrečko.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Se mi je zdelo. Itak se "nihče" več ne poslužuje tega. Ampak zanimivo mi je, kako je tako močan poudarek na maskah in pravilni uporabi le-teh, oblasti pa tudi ne opozarjajo na to.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Se mi je zdelo. Itak se "nihče" več ne poslužuje tega. Ampak zanimivo mi je, kako je tako močan poudarek na maskah in pravilni uporabi le-teh, oblasti pa tudi ne opozarjajo na to.

Za splošno prebivalstvo pravilno rokovanje z masko ni tako zelo pomembno, saj maska NE ščiti tistega, ki jo nosi. Tukaj je najbolj pomembno samo to, da imajo masko pravilno nameščeno - torej da je pokrit nos, usta in brada. V tem primeru namreč ne "pljuvajo" drug po drugem in s tem močno zmanjšajo potencialno širjenje.

V praksi pa zelo redki pravilno nosijo masko. Več kot polovica jo nosi na "luleka ven", četudi so v zaprtem prostoru. Tukaj je še precej prostora za izboljšanje in nadzor.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vsekakor. Jaz stalno opažam, da imajo nos odkrit. Tudi v lekarnah. Ali pa, da masko prime in povleče stran od obraza, da lahko nekaj pove. Ravno tako v lekarni :D
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
nič novega. Redni dogodek v Sloveniji. V tujini (severno) je tega precej manj.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
Dajmo konkretno: ravno na tv, stric zdravnik, kje kupit taksno masko?
IMG_20201102_182229.jpg