Malta (2012)

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

O Malti sicer že imamo prispevek iz poletnih dni, ne pa tudi iz drugega obdobja.

Na Malto sem letel preko Munchna, kombinacija Adrie in Lufthanse. Recesija se pri hrani pozna tudi na letalih, glede pijače pa ni problema.


Prvi vtis iz letala nakazuje, da je otok (država) majhen in precej pozidan oziroma naseljen ter s polno industrije. Na oglede sem se zaradi omejenosti s časom pripravil že doma, tako da sem poskušal v dveh dnevih dobiti nek splošen vtis. Letališče na Malti je vzorno urejeno in je dobilo leta 2011 nagrado za najEU letališče.


Namestitev hotelu Rokna v mestu oziroma jaz bi temu rekel četrti St. Jullien.
http://www.roknahotel.com/ Pogled na hotel in okolico, v bližini stolpnica Portomaso. V tej četrti je polno lokalov in restavracij, tako da večerna zabava ne uide.
Poceni hotel, ki nudi dovolj, ima free internet, tako da delo ne trpi, če si nanj vezan.


Za ogled po otoku sem kar v hotelu iz ponudbe rental avto, Peugeot 107, cena za dva dneva je bila z zavarovanjem 52 EUR. Prvotno sem otok mislil prevoziti s skuterjem, vendar sem to misel po nasvetih na internetu opustil. Razen glavnih cest, so ostale večinoma obupne, sama jama ali flika na fliki, tako da še z avtom natrese. Vožnja na otoku je sicer po levi, domači vozniki pa se mi niso zdeli pretirano mediteranskega temperamenta.
Na cesti srečaš tudi kasače, saj so konjske dirke tam očitno nacionalni šport, v nedeljo pa so imeli dirke tako na Malti kot na Gozu.
Pri arhitekturi zgradb seveda izstopajo verski objekti, ki so vidni že na daleč, same hiše in ulice pa spominjajo na kakšen Bejrut, precej nemarno. Otok praktično nima nekega zelenja oziroma dreves, vse skupaj deluje precej pusto in neprivlačno. Ker je močno naseljen je gneča vsepovsod, enako tudi smeti.


Plaža Pretty ter spomenik. Na otoku je nasploh malo dostopnih plaž, ker je obala polna klifov, nekaj tistih top plaž pa je verjetno v sezoni nabitih do konca, zraven so seveda večinoma turistični kompleksi, kar pa meni seveda ni všeč, zato tudi ne hodim v Portorož
smile-1.gif



Verjetno vas kar veliko pozna igračke-figurice Playmobil, na Malti je tovarna ter Fun park, od katerega sem pričakoval malo več, ne pa samo tovarniške trgovine in prostora za čuvanje otrok. Mogoče sem bil razočaran, ker sem te igračke zbiral kot otrok. Vstopnine ni.


Primer obupne ceste in "bejrutskih" ulic na jugu otoka.


Ena izmed top naravnih znamenitosti je modra špilja, takoj sem dobil asociacijo na "našo" iz Komiže. Zadevo sem slikal le iz razgledne točke, zaradi vetra in vremena se mi ni zdelo vredno izgubljati časa za vožnjo z ladjico, ki mislim da tudi ni vozila. V bližini je tudi naftna ploščad, kar pa ne vpliva na ceno goriva na otoku, saj je cena povsem evropska.


Pot sem nadaljeval po južni obali do klifov Dingli, ki so pravtako znamenitost otoka. V bližini je radar.


Stara prestolnica Mdina, ogled čitadele sem izpustil, verske in drugi zgodovinski objekti. Majster seveda parking pokasira.


Tempelj Hagrat. Na otoku je še več drugih templjev in podzemnih zadev, za katere nisem imel časa da bi si jih ogledal, templji so tudi sicer prekriti s streho (šotor) (ta Quin in Mnajdra npr.).


Plaža Golden beach, ki velja za eno najlepših na otoku Malta, verjetno je poleti nabita do zadnjega centimetra, že sedaj je bilo težko dobiti parkirišče. V okolici so seveda hoteli. Meni se ni zdela nič posebnega.


Vožnja proti trajektni luki za otok Gozo, kjer bi naj bili najlepši plaži Ramla in San Blas.


Otok Komino (plava laguna, ki si je nisem ogledal, saj kopanje v mesecu marcu ni možno). Verjetno je to najlepša plaža nasploh v državi, a seveda poleti obljudena. Na otoku je tudi hotel iz druge strani. Na Malti je popularno tudi potapljanje. Na Kominu so tudi klifi v obliki slona, zadeva je znana iz filma Grof Monte Christo (novejša verzija).



Plaža Ramla z rdečim peskom, lepa zadeva. Tu bi se pa dalo lepo kopati, le sence ni. V bližino na vzpetini je jama Calypso, kjer je "dopustoval" Odisej.




Verskih objektov, ki so predimenzionirani kar ne zmanjka tudi na tem otoku.


Azurno okno in laguna Dwejra. Na severu Goza so še eni klifi, kjer so speljane stopnice oziroma pot.



Čitadela v Rabatu. Kipec papeža in trdnjava.




Vračanje na Malto, mimo Popajeve vasi. http://www.popeyemalta.com/


Jutranje bujenje in okolica. V soboto je bilo kar divje, so se do jutra zabavali, driftali, trobili. Na fotki tudi Ford Capri.


Vožnja na skrajni severovzhod Malte, kjer je edini kamp oziroma prostor za kampiranje na otoku. Obupna cesta, na rtu je kipec ženske, najbrž device, ki se je pognala s klifa. Kamp ima senco med kaktusi in oljkami, lušno, a žal nemarno. Je pa povsem gratis.





Bližnja plaža Armier, lokal se oddaja.


Rdeči stolp in na rtu ostanki vojaškega objekta iz 2. svetovne vojne, verjetno rele za Libijo.



Še enkrat Popajeva vas, kjer so se tudi potapljali.


Plaža Gnejna, južno od Golden beach plaže, bolj mirna, ne tako obljudena.



Grad Zamittello.


Muzej avijacije in nacionalni stadion, kjer smo jih sneli. V bližini karting proga.


Na vožnji v la Valletto, trdnjavo in glavno mesto. Trdnjava ima izjemno obzidje.


Ulice Vallette, kjer ni da ni. Trgovine vseh možnih znamk, katedrale in druge zgodovinske stavbe ter državne zgradbe. V muzeje nisem hodil, ni bilo časa. Vreme je bilo solidno, okoli 17 stopinj, manj kot pri nas.




Malteški viteški red. Leta 1798 jih je Napoleon pregnal tudi z Malte in od leta 1834 imajo svoj sedež v Rimu. Suvereni malteški viteški red ima svoj misijon tudi na Malti, kjer je od malteške vlade dobil za 99 let v zakup trdnjavo St. Angelo. Trdnjava je obnovljena in v njej se sedaj dogajajo kulturne in zgodovinske prireditve, ki so povezane z malteškim viteškim redom. Na fotografijah je njihov "sedež", ki je zapuščen, trdnjava je v drugem zalivu.



Močno obzidje in Hastingsovi vrtovi, kjer je košček trave, zemlje in par dreves.



Še par utrinkov iz Vallette oziroma parka pred čitadelo, kjer so tudi luksuzni hoteli. Parkiral sem na javnem parkirišču, 2EUR za celi dan, neevropsko.



In še let domov, tokrat preko Frankfurta (2,20h in 1,07 do Brnika).



Podatki.


Ostale fotografije in podatke pa najdete na blogu.
http://snecer-poi.blogspot.com/2012/03/malta-poi-2012.html

-------------------------------------
Malta me ni preveč navdušila in tja zagotovo ne bi šel na poletni dopust, prevelika gneča že izven sezone, malo plaž pa še te verjetno obljudene, nobene sence.

Za kakšno raziskovanje otoka izven sezone, ogled naravnih in kulturnih znamenitosti pa bi še kar bila.

Toliko zaenkrat.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.902
5.458
113
Najs.......moja destinacija za maturanca
smile-1.gif


Žal nam foxi niso pustil najemat scooterjev........mogoče še boljše
smile-1.gif


Sem si pa zmeram govoril da pridem nazaj in jo obdelam z motorjem
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Za po mestu in po glavnih cestah še mogoče, za drugje pa skuter ni, ker te tako natrese, da ni nobenega užitka, bi rekal da je tudi nevarno, ker je veliko lukenj. Praktično nisem videl motorjel ali skuterjev na cesti.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Lepa reportaza, ceprav slike ne prepricajo, da bi jo izbral za naslednjo dopustnisko destinacijo...razen Popajeve vasi, ki zgleda scensko
smile-1.gif


LP
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tu pa so slike od uporabnika Ibiza, ko je bil poleti, če mogoče bolj prepričajo.
https://www.alter.si/tabla/show...&PHPSESSID=

Drugače pa ja, Malta se sliši dosti bolj ekskluzivno, ko pa prideš tja pa se čar hitro izgubi. Sicer pa je tudi znana destinacija za učenje angleškega jezika.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.902
5.458
113
A da ti njih naučiš angleščine? K dol so bl how do you do......
smile-1.gif


Plaže so kr neki.......razen na Gozu una plava laguna....pa še tist ma 1x1m plaže....je pa res lep zaliv iz mivke
 
I

Izbrisan uporabnik #488

V bistvu je plava laguna na otoku Comino. Verjamem pa da imaš spominsko vrzel na maturantski zlet
smile-1.gif
 

X3m

Pripravnik
3. jan 2012
283
0
16
SLO
Jah no, jaz sem bil leta 1999 dol v poletnem času (Qawra), pa res ni skorajda nobene sence in samo par "udobnih" plaž, kjer pa se pesek (mivka) tako segreje, da ne moreš hodit ... hebeno. Je bil pa najem avta (ford Fiesta) takrat poceni, pa mal se moraš navadit na desno stran vožnje .... priceless. No, je pa nekaj dobrega dol ... Kinie
nahrung002.gif


Vsekakor, zelo majhen otoček, dokaj prijazen folk, prisrčno vzdušje .... a ni plaž, večinoma vse kamnito, ni sence ... pa ogrooooomnoooo cerkva (za 8888 idealno)
evil.gif

EDIT: pa v Popay village moraš it po 19.00 uri ... je ceneje (včasih 1 lira)
tongue-1.gif

 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.902
5.458
113
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
V bistvu je plava laguna na otoku Comino. Verjamem pa da imaš spominsko vrzel na maturantski zlet
smile-1.gif

Pšššššt!!!!
hysterical-1.gif


Ne bi vedel zakaj smo šli na Gozo v plavo laguno
evil.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Buse so ze modernizirali? Dve leti nazaj so domacini rekli, da naj bi neka nemska firma v 2011 prevzela javni prevoz.

Kako da nisi sel se v Marsaxlokk? Lepa avtenticna malteska vasica z odlicno morsko hrano, midva sva bivala tam, ker nama kaos Valete, St. Juliana, Quawre in ostalih turisticnih kotickov ni disal. Po nekaj dneh so naju imeli za domacina, ker turisticnih nocitev tam prakticno ni.
zmaga.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.902
5.458
113
Busi dvomim da bodo šli ker so posebnost/atrakcija
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jap, avtobusi so moderni in ogromno jih je.


Glede kraja Marsaxlokk, sem imel v planu, sem razmišljal drugi dan, če se peljem še en krog še na to stran in še na plažo St. Thomas, doma sem tudi slike gledal pa se mi ni zdelo da bi kaj izjemnega tam videl. Bil sem na plaži Pretty le 3 km od te vasice.

http://www.panoramio.com/photo/40988362?source=wapi&referrer=kh.google.com
(po slikah sodeč ni kaj precej drugače in ni "neobljudeno"). Da bi taj kaj izjemnega videl, razen čolničev, se mi ni zdelo vredno voziti
smile-1.gif


Malta je bila kar razočaranje.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Busi dvomim da bodo šli ker so posebnost/atrakcija

So posebnost in atrakcija, ce si turist in se z njimi 2x zapeljes. Domacini so jih bili pa ze ornk siti. Je pa bilo dozivetje jih uporabljat, to pa... "Ko to tamo peva" scene...
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Ja, generalno gledano Malta ni ne vem kaj. Meni je ostala v spominu gostoljubnost domacinov v Marsaxlokku (cesa taksnega se nisem dozivel nikjer) in do neke mere arhitektura ter zgodovina. Samo okolje in plaze pa so veliko razocaranje.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Busi so res bili atrakcija.

In seveda obvezno je bil v vsakem oltarček .