MacBook Air 13 vs. MacBook Pro 13 Retina

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
kot je razvidno iz naslova, se odlocam za nakup enega izmed zgornjih dveh, imam pa malo problemov z odlocitvijo.

MB Air bi bil tisti z i7 1.7 haswell procesorjem, Retina pa z i5 2.4 haswell procesorjem. denarno sta oba tam tam, glede benchmarkov tudi po zmogljivostih.
vsak ima svoje pluse in minuse (Air - lazji, dobra baterija; Retina - super ekran, 2x thunderbolt + HDMI)

racunalo bi bilo v bistvu tudi primarno, se pravi, pomembno je delo na terenu, pa tudi doma, na zunanjem monitorju. imata oba thunderbolt priklope, Air enega, Retina 2 - se na thunderbolt zunanji zaslon lahko priklopi direktno preko display port to DVI adapterja, ali mora biti se kaj vmes?

druga stvar, ki me zanima pa je razlika med HD5000 in Intel Iris grafiko. HD5000 mi je znano, za kaj gre in da je dobra zadeva, ni pa mi poznana Intel Iris grafika - bom sicer se sam pregooglal zadevo, me pa vseeno zanima, kaj so bistvene razlike oz. prednosti.

ter seveda, kot vedno, uporabniske izkusnje, te vedno pridejo prav pri taksnih odlocitvah.
smile-1.gif


lp, Dizzy
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
glede na to da ga bos pomoje prvotno uporabljal za obdelavo fotk, uzem retino (16gb rama bo nardilo svoje)... razlika v tezi med 13kama pa pomoje ne prevega razlike v ekranu...
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Se strinjam. Delal sem z Airom in če ni res nujno da je čimtanjši, se vsekakor bolj splača vzeti retino.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
thunderbold (Displayport) gre direkt v DVI.

mam MBP 15 retina, na en ThunderBolt je AppleTB27 na drugem preko DP to DVI kabla DELL24.

Lahko gres tudi preko HDMI (do 1920x1200)

lp
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
ne čist: Thunderbolt was developed by Intel. It was commercially introduced on Apple's 2011 MacBook Pro, using the same Apple-developed connector as Mini DisplayPort, which is electrically identical to DisplayPort, but uses a smaller, non-locking connector. Though the Thunderbolt trademark was registered by Apple, full rights belong to Intel which subsequently led to the transfer of the registration from Apple to Intel.[5]
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Mini display port monitor lahko vtakneš v thunderbolt lukno in bo delal. Display port in mini display port pa seveda nista enaka, rabiš adapter.
 
Nazadnje urejeno:

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
thunderbolt != display port

pa si ga kdaj uporabljal... al google dal "zavajajoče" podatke ?

DP res ni TB, TB konektor pa je identičen mini DP konektorji. In DP monitor dela direkt priklopljen na TB!

Key Features
Dual-channel 10Gbps per port
Bi-directional
Dual-protocol (PCI Express and DisplayPort)
Compatible with existing DisplayPort devices

Daisy-chained devices
Electrical or optical cables
Low latency with highly accurate time synchronization
Uses native protocol software drivers
Power over cable for bus-powered devices

lp
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
in kaj si sedaj hotel povedat?
display port niti slucajno ni enako thunderbolt, saj omogoča priklope še marsičesa drugega kot ekranov, medtem ko je display port namenjen samo temu...
 

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
kot je razvidno iz naslova, se odlocam za nakup enega izmed zgornjih dveh, imam pa malo problemov z odlocitvijo.

MB Air bi bil tisti z i7 1.7 haswell procesorjem, Retina pa z i5 2.4 haswell procesorjem. denarno sta oba tam tam, glede benchmarkov tudi po zmogljivostih.
vsak ima svoje pluse in minuse (Air - lazji, dobra baterija; Retina - super ekran, 2x thunderbolt + HDMI)

racunalo bi bilo v bistvu tudi primarno, se pravi, pomembno je delo na terenu, pa tudi doma, na zunanjem monitorju. imata oba thunderbolt priklope, Air enega, Retina 2 - se na thunderbolt zunanji zaslon lahko priklopi direktno preko display port to DVI adapterja, ali mora biti se kaj vmes?

druga stvar, ki me zanima pa je razlika med HD5000 in Intel Iris grafiko. HD5000 mi je znano, za kaj gre in da je dobra zadeva, ni pa mi poznana Intel Iris grafika - bom sicer se sam pregooglal zadevo, me pa vseeno zanima, kaj so bistvene razlike oz. prednosti.

ter seveda, kot vedno, uporabniske izkusnje, te vedno pridejo prav pri taksnih odlocitvah.
smile-1.gif


lp, Dizzy

Ne vem no, jaz bi vzel kar AIR-a. Zdi se mi, da sama obdelava fotk v recimo Aperture ni tako požrešna in jo bo Air komot handlal... Če pa se boš tudi z videom kaj igral, potem zna bit pa PRO boljša odločitev. Pa če ti kak port več pride prav....
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
in kaj si sedaj hotel povedat?
display port niti slucajno ni enako thunderbolt, saj omogoča priklope še marsičesa drugega kot ekranov, medtem ko je display port namenjen samo temu...

in kaj si ti hotel povedati oz. si pomagal DizzyReedu ?

nic !

s strani DP monitorja je DP port na racunalniku enak TB portu, ker je noter passtrought DP kanal. Drugace receno v tem primeru je TB==DP

ce pa imas TB monitor je pa stvar pac se malo bolj uporabna (dobis se FW, ethernet, sound, ...)

Se ena zanimivost. Na MBPju z bootcamp win8. TB monitor ne deluje plugin after boot, DP monitor pa.

lp
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sele zdaj videl, da sem bumbar tole postal pod programsko opremo, bravo jaz!!
bonk.gif


kar se tice izbire, kater - dejansko bo komp bolj kot ne za fotke, ja. zaenkrat video ni na obzorju, ampak glede na to, kam se trendi nagibajo in da planiram komp nabavit za daljse obdobje 3+ let, bi bilo to dobro vzeti v obzir.

najbolj me zanima to, i5 vs. i7, kaj je v bistvu razlika, ter Intel HD5000 grafika vs. Intel Iris grafika. bodo pa v vecini tekli gor programi Photo Mechanic in Lightroom, obcasno Photoshop CC.

se pa zaradi zaslona nagibam proti Retini, ampak vceraj sem recimo bil v Apple storu in je Retina precej tezja od Aira ...
tongue-1.gif
ima pa Retina manjsi footprint, zanimivo ...

DP pa sem zvedel, kar sem potreboval, da torej prikljucek, ki ga ze sedaj uporabljam, BO delal in mi ne bo potrebno tega novega nabavljat, bo treba samo ThunderBolt - LAN adapter nabavit ...
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Pa si ti kej od tega probal, al maš sam rad vedno zadnjo besedo ?

@DizzyReed
Pri Airu mas samo en TB port tako da za LAN raje vzami USB (100Mbit).
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
glede na to, da mam pred sabo enga imaca 27 pa thunderbolt monitor, pa doma 2 razlicna macbooka, da sm poklicno vmware pa ms trainer pa sys eng, ne, nic takega nism probal...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.933
1.094
113
www.adriamedia.si
Vzemi Retino. Tudi če zdaj ne delaš z videom, se zlahka zgodi, da boš kmalu začel, 2 thunderbolta sta tudi fajn, da ti na enem visi monitor, na drugem zun. disk,, pa Retina zaslon itak veš, da je veliko boljši, pa Intel Iris grafika je veliko bolj spodobna od dedicated grafike prejšnje generacije Projev.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Ok gremo po vrsti:

1. jest pravim: ce v TB port vtaknes DP monitor je TB==DP (fizicno in funkcionalno)

2. ti pravis: thunderbolt != display port

...

9. Moj oči ma pa dalšega (beri jest sm pa sys eng....)

Kje smo zašli s poti ? Kaj točno ti ne ustreza pri prvi trditvi ?
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
874
19
18
Ljubljana
Pač privzamem da človeku ki sprašuje kaj kupit AIR al PRO, ne bom razlagal koliko kanalov ima TB.

Drugače se strinjam da ne gre posploševat. Samo včasih je potrebno, drugač samo poslušaš da govoriš špansko, ker pač govorimo "svoj" jezik
wink-1.gif