Lokalno prezračevanje - Lunos, Blauberg,...???

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Nevem kolk je dnevna. 4x5 se mi zdi. Pozicija pač na steni :) pod stropom. Učinek ma tak samo na ta prostor. Ker ne odpiram okna, mi kavč blokira dostop in dostikrat so vrata zaprta. Pa je vedno bil nikakvi luft.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
771
113
Uporabljam:

stenski-rekuperator-mitsubishi-vl-2.jpg


Dela. Odlično.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
771
113
1. prestava ok. 2. je glasna. To ni za v spalnico. To je etažna rešitev, za glavni bivalni prostor.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
578
113
Hvala obema za prispevek (luka51 in vallhala). Že prej mi je tale mitsubishi padel v oko, kot morda edina bolj resna zadeva. Bom razmišljal v tej smeri.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.199
670
113
S temi lokalnimini in centralnimi, lahko dolocas koliko vlage zelis imeti v stanovanju in ne vidim potrebe da bi vlazil stanovanje ali pa prezracevanje nastavis na minimalno.

Pozimi je problem ker je zrak notri ponavadi presuh,e nako je zunaj. Tole me pa res zanima kako določiš vlago. Če je zunaj vlaga samo 30%, ti pa želiš v stanovanju 45%, moraš vlago dodajat ob vpihovanju. Kateri sistem pa zna dodajat vlagov v zrak, ki ga vpihuje?

lp, ,A
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
771
113
Če z bivalnimi navadami vneseš v stanovanje premalo vlage, si lahko pomagaš na začetku z difuzorjem, če je premalo dodaš vlažilec. Nam difuzor z eteričnimi olji v bližini (skoraj pod) omenjene micke zelo paše. Vlago vozim v okolici 50%.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.199
670
113
Misliš tole? Sma tole je treba pa skoz vodo dodajat, jst pa bi da neki da dela brez posegov. To že zdej mama lokalne vlažilce.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Pozimi je problem ker je zrak notri ponavadi presuh,e nako je zunaj. Tole me pa res zanima kako določiš vlago. Če je zunaj vlaga samo 30%, ti pa želiš v stanovanju 45%, moraš vlago dodajat ob vpihovanju. Kateri sistem pa zna dodajat vlagov v zrak, ki ga vpihuje?

lp, ,A
Jo boš moral kar meriti. Lahko tudi racunas, samo ne boš dobil pravega rezultata.
Da vlago dvignes, lahko samo enostavno kakšno mokro brisačo, ali kaj podobnega stalno susis v stanovanju. Ali pa imaš kakšno rožo ki potrebuje veliko vode....
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Heh, vprašanje, ki sem ga videl že marsikje... ;) Obstaja kaki "xiaomi roborock" med temi prezračevalnimi sistemi? Poceni in kvalitetno (neki "allwinner")... ;) Heh
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
771
113
Lokalni Blauberg je ventilator s keramičnim satjem, ki sprejema in oddaja toploto. Tega tipa rekuperatorjev je veliko na trgu, verjetno tudi med Kitajci. Slabost je najbrž, da ni centralnega nadzora ter, da si najbrž ne morete privoščiti v vsakem prostoru luknje na fasadi. 600€/kos. 50m3/h.

Zgoraj omenjeni Mitsubishi je etažna rešitev pri odprtem tlorisu. Ima izmenjevalno kocko, kot ta resni, centralni. Izmenjevanje poteka visokoučinkovito v prostoru montaže. Montiranega imam na prehodu med kuhinjo in jedilnico. Torej na mestu najbolj intenzivnih vonjav. 400€/kos. 60 ali 105m3/h.

Noben lokalni ni tako učinkovit kot centralni.

Problem centralnega je še danes cena:
- 3k rekuperator
- 2k razvod cevi
- višja gradnja etaž
- 1k več stiroporja v tlakih etaž ali dražja in debelejša AB plošča
- nekaj k več dela.

To je realnost, razen, kdor nima na področju veliko vez, veliko rabatov in da zna kaj postoriti sam.

Lunos je cenovno blizu centralnemu, še vedno je lokalni x krat in zato ni dober.
 

e_s

Zelenc'
3. feb 2020
1
0
1
Živjo, mi smo vzeli rekuperator HANSEN-a. Živimo v dvo-in-pol sobnem stanovanju v Šiški in smo super zadovoljni. Namestili smo ga v dnevni prostor (dnevna soba + kuhinja). Nekdo se je zanimal glede price - performance. Cena je razumna in glede delovanja nimam pripomb. Ali ima še kdo drug kakšne izkušnje s tem rekuperatorjem?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
Ima kdo izkušnje z lokalnim prezračevanjem SIKU (https://www.airabela.si/siku-prezracevanje)? Se mi zdi, da so podobne cene kot blauberg ali lunos (pri porobnih specifikacijah)...

Kakšni plusi ali minusi?

Pravtako ni jasno razvidno, kakšne so razlike med SIKU modeli (kaj je tisto, zakaj je en model dražji od drugega)... Najde kdo kako primerjalno tabelo?