Lokalno prezračevanje - Lunos, Blauberg,...???

raners

Majstr
4. mar 2008
2.689
349
83
Hej vsem...

Že kar nekaj časa imam namen v hiši vgraditi lokalno prezračevanje. Pozimi hišo grejemo z 2 klimama.

Zanima me naslednje:
1) Najprej me zanima na splošno, kako ste kaj zadovoljni uporabniki, ki imate vgrajeno lokalno prezračevanje? Je res razlika glede svežega zraka?
2) Katere lokalne prezračevalne naprave imajo dobro razmerje "price/performance"? Načeloma bi vgradil neko osnovo (brez nekih WIFI bonbončkov in podobno), da dobro deluje in da ima dober izkoristek pozimi...
3) Katera firma? Lunos, Blauberg, Mitsubishi,...??? Mitsubishi se mi ne dopade najbolj ker je notranja enota velika skoraj kot klima...
4) Verjetno bi najprej vgradil 2 enoti (spodaj sta 2 sliki obeh etaž). V mislih imam, da bi eno enoto dal v dnevno (spodaj levo v kot, označeno z rdečo barvo), drugo enoto pa v kopalnico (zgoraj desno v kot, označeno z rdečo barvo). Vrata kopalnice so večinoma odprta zaradi gretja s klimo. Imate kakšno boljšo idejo?

Prostori so takšni, kot jih prikazujeta naslednji sliki (na slikah so tudi označene lokacije klim, smer odpiranja vrat, kje je severna stena...):
Etaža:
shemaetaza.png


Mansarda:
shemamansarda.png


Najlepša hvala vsem za vaša mnenja že vnaprej...
smile-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Poznam od Heliosa pa se od... Uf pozabila. V glavnem zadeva sicer deluje vendar je precej glasna. Helios je bil tišji. Če ste na to občutljivi pijte nekam najprej "poslušat". Recimo v dnevni sobi, kjer si čez dan, pa itak buden, pa sunder nonstop, tam ne moti, v kaki spalnici ko je sredi noči smrtna tišina, tebi pa tisto nad glavo šumi... To zna pa živce parat.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.954
113
svež zrak bi človek pričakoval v spalnih prostorih itd, tam pač kjer se spi. ..in se najdalj časa tudi zadržuje.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.689
349
83
@sajkek, dobro razmišljanje... Do zdaj še res nikoli nisem pomislil na to... Drugače pa imam v mislih, da če bi bil svež zrak v spodnjih prostorih, bi pihanje od klime (in ker toplota gre gor in s tem tudi svež zrak) povrzočilo, da bi svež zrak prišel tudi v zgornje prostore... Mogoče imam napačno mišljenje ampak osebno mislim, da je najbolj pomembno, da svež zrak spraviš v stanovanje in da se potem že nekak "premeša" z že obstoječim zrakom v stanovanju...

Ampak ravno takšna razmišljanja in predloge iščem...
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Kako si si pa ti zadevo sploh zamislil?

Sumim da ne prenavljaš/gradiš...in rad bi prezračevanje?

Zdaj če bi se nekaj hotel it, bi to pomenilo dovod in odvod v vsako sobo..kako to speljat nadometno z vidika estetike mi ni najbolj jasno?

Ali jaz narobe razumem vse skupaj?

Jaz sem doma pri sebi naredil neko 'provizoriš' kroženje zraka...na tuljavo dimnika (namenjena zračenju oz. odvodu zraka), ki je z vrha seveda zaprt in izoliran, sem v pritličju priklopil računalniški ventilator, ki mi preko noči odsesava zrak iz otroške spalnice v I. nadstropju, ter moje spalnice v II. nadstropju (torej sobe ena nad drugo). Drugje ni problematično ker sobe nimajo vrat in zrak razmeroma BP prehaja (gledal sem predvsem z vidika povišane vlažnosti)..za odtenek verjetno tudi malo boljši zrak kot tak.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Ce pocakas kaksen teden dni, ti porocam kako se bo obnesel blauberg. Odlocal sem se tudi za lunos, ampak je predrag. Blauberg pa po specifikacijah ni predrag, pa tudi tih je, vsaj v poslovalnici je bil.
Po svetovanju, je treba enoti medseboj povezati, da bo pravilno delovali. Eni so nastavljeni na casovnik in naj nebi bili prevec uncikoviti. Pri blaubergu ti ni treba kabla vlect, ker se lahko prek wifija komunicirata. Sam bom vlekel kabel, ker imam to moznost.
Pa rekuperator se ne daje v kopalnico. Priporocam enega v spalnici enega v otroski sobi in ce je moznost podnevi imejte odprta vrata obeh sob. V kopalnici si pa daj kopalniski ventilator s casovnikom/senzorjem premika v kolikor je v kopalnici okno in podnevi ne prizigate luci in seveda z senzorjem vlage.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.689
349
83
Ker smo kupili hišo, tak vedno nekaj obnavljamo... Drugače smo si lani uredili novo streho in fasado ter nova PVC okna in vhodna vrata in sedaj razmišljamo še o prezračevanju... Ker pridemo domov vedno nekje ob 17h (skoraj celo zimo je takrat že tema), včasih še bolj pozno, ne zračimo hiše tako kot bi morali... Tudi če nas par dni ni doma, je v hiši tak neki čuden zrak... Pa tudi na splošno se mi zdi, da sedaj v mrzlih dneh ne zračimo dovolj..

Prezračevanje se mi pač zdi super ideja, ker se prostori zračijo neprenehoma... Vem pa tudi, da prezračevanje neprenehoma vnaša malenkost hladnejši zrak v hišo kot je v hiši...

Pravim pač, da smo si porihtali že kar dosti stvari na hiši, prezračevanje pa imamo bolj slabo (sploh ker nas včasih ni doma po cele dneve in ne prezračujemo prostorov). Pa zdi se mi bolj komot to, da prezračevanje pač dela svoje in se ne rabiš ubadat z odpiranjem oken... Pa včasih je na oknih tudi rosa, oz. majhne kapljice...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.689
349
83
@Scorp, vrata imamo odprta po celem stanovanju (že zaradi gretja s klimo)... Tudi tega nisem vedel, da rekuperatorja naj ne bi dajal v kopalnico. Zakaj pa ne?

Postavitev rekuperatorjev na sliki sem si pač zamislil, da bi zrak čimbolj zaokrožil po celem spodnjem nadstropju...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Zato ker v kopalnici imaš največ vlage in bi rekuperator rabil nekaj ur, da opravi svoje. V tem primeru se, da kopalniški ventilator, ki takoj odpravi vlago. Raje si kupi oljni radiator in imej kopalnico zaprto, ker po nepotrebnem vlago vlečeš v bivalni prostor. Sam bi dal en rekupurator v območju kjer je klima2 in enega v kuhinji v nasprotni smeri od prvega...
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Ko sem se jaz odločeval za prezračevanje, sem imel v mislih tudi lokalno prezračevanje (Lunos). Naredili so mi načrt tako, da je v vsaki sobi vpih svežega zraka v kopalnici pa bi bilo narejeno izsesavanje. No odločil sem se za centralno prezračevanje, ker me lokalno nekako ni prepričalo. Moje mišljenje je, da samo z enim ali dvema takšnjima napravama ne moreš doseči željenega učinka. Jaz sem za svež zrak po vseh prostorih in ne po samo določenih.
Edino , kar bi spremenil je, da bi zdaj kupil napravo, pri kateri lahko rekuperator zamenjaš s takim, kateri vrača vlago. Zdaj imam namreč preveč suh zrak in moram uporabljat vlažilce zraka.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Citat:
Uporabnik Maiden pravi:
Ko sem se jaz odločeval za prezračevanje, sem imel v mislih tudi lokalno prezračevanje (Lunos). Naredili so mi načrt tako, da je v vsaki sobi vpih svežega zraka v kopalnici pa bi bilo narejeno izsesavanje. No odločil sem se za centralno prezračevanje, ker me lokalno nekako ni prepričalo. Moje mišljenje je, da samo z enim ali dvema takšnjima napravama ne moreš doseči željenega učinka. Jaz sem za svež zrak po vseh prostorih in ne po samo določenih.
Edino , kar bi spremenil je, da bi zdaj kupil napravo, pri kateri lahko rekuperator zamenjaš s takim, kateri vrača vlago. Zdaj imam namreč preveč suh zrak in moram uporabljat vlažilce zraka.

S temi lokalnimini in centralnimi, lahko dolocas koliko vlage zelis imeti v stanovanju in ne vidim potrebe da bi vlazil stanovanje ali pa prezracevanje nastavis na minimalno.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.689
349
83
Do zdaj skoraj nikoli nismo odpirali oken v vseh prostorih, ko smo prezračevali... Vsaj po večini ne.. In tudi, ko sem še živel pri starših, smo pač odprli kaki 2 okni v etaži in to je bilo to... Da je pač prišlo malo svežega zraka v prostor... Nekak ne vidim potrebe, da vi v vsakem prostoru imel rekuperator... Mogoče 2 doli in 2 gori...

Ampak to je pač moje mišlenje, mogoče se motim...

Saj bo še zagotovo prišel kak majster na ogled, preden mi sestavi kakšno ponudbo, ampak prej se rad malo pozanimam na forumih, ker res slišiš različna mnenja in dostikrat ti to pride prav... Če nisi vsaj malo podučen, ti tak al tak majstri prodajo vse, kar je možno.... Če pa nekaj veš o stvareh, pa lahko majstru vsaj malo "pametuješ"...
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Do zdaj skoraj nikoli nismo odpirali oken v vseh prostorih, ko smo prezračevali... Vsaj po večini ne.. In tudi, ko sem še živel pri starših, smo pač odprli kaki 2 okni v etaži in to je bilo to... Da je pač prišlo malo svežega zraka v prostor... Nekak ne vidim potrebe, da vi v vsakem prostoru imel rekuperator... Mogoče 2 doli in 2 gori...

Ampak to je pač moje mišlenje, mogoče se motim...

Rekuperatoš daš tam kjer imaš probleme z vlago ali vonjavami. Če v spalnicah nimaš problemo in sem pa tja prezračiš, ga ne rabi. Če se ti ponoči nabira vlaga na oknih v spalnici kjer spiš, pol nimaš vstrezno prezračevanje. Če pa vlago odpraviš čez dan z odpiranjem oken, pol ni potrebe.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Oprosti, ampak očitno si slabo prebral, moja centralna naprava ne omogoča zamenjavo rekuperatorja s takim, kateri omogoča vračilo vlage v prostor. Prezračevanje dela neprenehoma, tako da nastavitev na minimum ne pomaga, da bi imel večjo vlago.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Nisem prebal slabo, ampak ocitno si kupil neprimerno napravo za hiso/stanovanje v kolikor ne mores nastavljati vlaznost, ampak to si ze sam ugotovil. Ne preostane ti, kakor to da izkapljas napravo in nastavis da se casovno uklaplja oziroma, da imas ze omenjeni vlazilec.
 
Nazadnje urejeno:

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Ko malo to bolj podrobno pogledaš, vidiš da gre za ventilatorje z grelci. Ne vem kaj je tu tako posebnega?

Razumem prezračevalni sistem s centralno enoto in potem vstopne in izstopne cevi v vsak prosto posebej.

Sem pred gradnjo hiše in imam občutek, da se mi prezračevanje ekonomsko ne izide. Ne vem tudi zakaj bi moral imeti cel dan rahel prepih v hiši. Bomo ostali na klasiki in prezračili z okni.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
V bistvu nima grelca ampak pogosto dajo keramiko, nekje prebral da tudi baker in se kaj bi se naslo, ki se ogreva z notranjim prostorom in zunanji zrak gre cez keramiko. Tako da ne ogrevajo zrak s pomocjo elektrike. Mogoce so izjeme?
Ce pa gradis hiso, ki po danasnjih standardih more biti 100% zatesnjena, z dobro izolacijo, bi na tvojem mestu razmiljsal o centralnem prezracevanju. Prepiha ne bos imel, saj naprava ni tako zmogljiva, pa se subvencijo dobis nazaj, tudi pri gradnji hise z zelo dobro izolacijo z malo izgube toplote pri prezracevanju. Tako da bi bilo za razmisliti.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Ekonomsko se seveda ne izide, ker je namenjena udobju in ne varčevanju. Je pa zadeva tako poceni (gledano na celoten strošek gradnje), da ne vidim razloga zakaj je ne bi vzel. Prepiha pa ob pravilnem dimenzioniranju in postavitvi vpihov ne boš občutil.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Jaz imam Helios rekuperator namešen v kurilnici in kanale speljane po celi hiši. Dovodne prek estriha/izolacije v vsaki sobi, odvodne zgoraj v steni/omarah samo v parih prostorih (kopalnici, kuhinja/dnevna), kamor smo lahko skrili kanale ne da bi se videlo, idelano za odsesavanje bi bil dodaten montažni strop, kamor skriješ vse napeljave. Imam tud dva dušilca za zmanjšanje glasnosti (podoben princip kot pri avtu), zadeva se res ne sliši dokler ne daš na 6/7.

Deluje že 10 let, edini servis je občasno čiščenje filtrov in pa kanalet na vhodu/izhodu iz hiše. To storim sam.

Oken ni potrebno odpirat nikoli. Kopalnica se mi ne zarosi tudi ob dolgotrajnem "namakanju".
Rekuperacija deluje opazno, poleti jo seveda s pritiskom na gumb izklopim.

Če kdo misli, da se izhodni/vhodni zrak mešata, naj si enkrat pogleda napravo od blizu.