Ločevanje odpadkov

Katere odpadke ločujete?


Rezultati so vidni samo po glasovanju.

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
V zadnjem času postaja vedno bolj aktualna dejavnost zbiranje ločenih odpadkov. Po mnenju nekaterih je to edina možnost pred prevelikim zasvinjanjem zemlje. Tudi pri nas v Sloveniji se vedno bolj uveljavlja. Se pa kažejo razlike med občinami, saj so nekatere to že zelo vpeljale, druge pa so šele na začetku, oziroma sploh še niso nič naredile.

No v naši občini je stvar kar lepo zaživela. Tako sedaj ločujemo naslednje odpadke: papir (tega kurimo), steklenice, plastenke + ostala plastika PET, pločevinke in konzerve, organski odpadki (imamo kompost) in ostalo.

Pri nas doma lahko rečem, da se trudimo in vse to tudi ločujemo. Poleg tega, da kanta ni tako polna, da je ne moreš zapreti se mi zdi, da je dober občutek, da nekaj narediš zase in za naše naslednike.
No pa še anketa kako je pri vas:
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Blagor vam.

Pri nas jemljejo samo plastenke (pa še te morajo biti čiste - olje odpade), pločevinke, papir in steklo.
Organsko ne - ampak to itak ni problem, ker to doma ponucamo.

V kontejnerju tako ostanejo samo kakšne reči, ki ne morejo iti nazaj na vrt (bolne rastline,...).

Meni ni panike ločevati. Se mi zdi, da to ni tako veliko delo, če ga delaš sproti. Enkrat na mesec, pa spotoma - ko grem službo - odložim še te pločevinke itd. Če ima kdo lahko od tega kakšno korist, zakaj pa ne. Alternativa je itak samo, da vse vržeš v en smetnjak.
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Organske odpadke ločujem odkar so nam naštimali rjave kontejnerje, papir nosim prek ceste v poseben zabojnik in to je to. Če bi imel pri roki še kakšen zabojnik več, bi ga ponucal. Doma pa ne mislim delat raznih skladišč in se nato vozit s polnim avtom do zabojnikov. Vsaka čast vestnim, ki to počnejo. Več zabojnikov, več bo ločevanja.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
jaz tudi ločujem vse po vrsti
Pri nas je lokalna komunala zelo organizirana. Poleg stekla papirja in plastike ločeno zbirajo skoraj vse kar si lahko izmisliš od pohištva, elektro naprav, stiroporja, baterije ...

Drugače pa cajtng papir skurimo, ostale revije odnesem na komunalo, kar ostane hrane jo pojejo psi ali pa kure, plastika in pločevinke tudi romajo na komunalo. Potem pa imam še na vsake toliko še kakšno prikolico gradbenih odpadkov, ki jih tudi odpeljemo v zbirno mesto.
 

MG3

babi
20. jul 2007
533
0
16
Bakovci pri MS
www.opelforum.si
Plastenke tukaj v mojem kraju dam ljudem, ki jih potem nesejo na hrvaško in zanje dobijo 1 kuno po komadu
papir, vejevje zakurim
organske odpadke dam na kompost, kar je kuhano pojejo kokoške pa psička
ostalo šaro pa odpeljejo 2x letno
1x spomladi pa 1x pred zimo,
odpadke od gradbenega materiala pa moramo plačati 4-7€ za tono +prevoz
jezen.gif

pa to od letos, ko midva s partnerjem rušiva objekt 7x7m2
bonk.gif
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ

Odkar vem, doma smo doma ločevali papir in organske odpadke od ostalih odpadkov (papir v kartonske škatle in jih vsake toliko oddali na surovini, za organske odpadke imamo pa kompost).

Približno 3 leta nazaj so v naši občini začeli postavljati ekološke otoke za ločeno zbiranje odpadkov - od takrat naprej ločujemo tudi plastično embalažo in steklo, ter jih oddamo tja.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Pri nas tudi ločujemo odpadke. Papir, kar se ga lahko, se pokuri, tistega plastificiranega - reklame in podobno - se odpeljejo v za to namenjen zabojnik. Ravno tako s steklenicami in plastiko. Organski odpaski se v večini porabijo doma. Kar pa se kosovnih odpadkov tiče, pa tako kot je bilo že višje omenjeno, pobirajo dvakrat letno.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.960
1.102
113
www.adriamedia.si
Nič. Do zabojnikov je predaleč, doma pa ni placa za 3 različne kantr. Paše smisla nima, ker se itak vse še 1x ločuje pri predelavi ...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tisto, kar ti vržeš v navadno kanto, gre direkt na smetišče, brez predelave.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Doma ločujemo na:
-papir
-organske odpadke
-embalaža
-ostale smeti.
Vse mi je še dokaj kul, edino tisti organski odpadki so mi res ogabni, saj vedno butne smrad iz kante, ke je potrebno tja nesti smeti.
Papir pa tako ali tako ločujemo že odkar pomnim (še v osnovni šoli smo imeli akcije zbiranja starega papirja).
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.960
1.102
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Tisto, kar ti vržeš v navadno kanto, gre direkt na smetišče, brez predelave.
Izkušnje iz tujine: smeti, namenjene reciklaži, itak še enkrat ločijo. Zto so se angleži odločili ni odpadke ločujejo le v zbirnih centrih. Z izjemami, seveda.
Če pri nas ne znajo zrihtat ločevanja odpadkov iz navadne kante, pa ni moj problem. Zunaj se s tem dobro služi (če je treba, pa tudi malo več plačam, raje to, kot da mi v stanovanju stojijo 3 ali 4 kante - še za eno je komaj prostor ... Ko bo pa 100+ kvadratov stanovanje,s e grem lahko pa tudi ločevanje.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
na seznam bi lahko dodal še pokrovčke od plastenk. zbirajo jih pa gasilci, pa na Soči v LJ jih tudi zbirajo
zadnjič sem pa spoznal neko gospo, ki zbira odpirače pločevink. pravi, da ko jih bo zbrala 3 kg, bo nek invalid dobil voziček
confused-1.gif
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Tudi pri nas so postavili takoimenovane ekološke otoke, kjer so ločeni kontejnerčki za papir, plastiko, prozorno in posebej obarvano steklo. Vsi okoliški prebivalci smo doma strogo ločevali odpadke ion jih nosili v zato namenjene kontejnerje.
Lepa pravljica pa ima grd konec: komunalci vsebino VSEH kontejnerjev strresejo v ISTI kamion in odpeljejo na smetišče.
Ekologija?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.960
1.102
113
www.adriamedia.si
Ne, normalno. Če hočeš te stvari reciklirat, morajo biti res pravilno ločene. In ker tega pri odlaganju ni mogoče zagotovt (ljudje se zmotijo, ne znajo, ali pa nalašč zamešajo), je treba še 1x sortirat - potem je pa itak čisto vseeno, a je bilo na začetku ločeno ali ne. Itak gre skozi isto mašinerijo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
resnici na ljubo...če bi bil strikten z ločevanjem na koncu ostane sila malo 'raznovrstnih' odpadkov!

pri nas ima to ženka čez....me tako skurca če vržem ogrizek v smeti da je joj
smile-1.gif
....plastenke, tertrapak, plastiko...etc moram njo vpršat v katero vrečko odložit da ne kiksnem.

samo gledam tele naše staroselce po bloku....še kup paprirja (revije, reklame) ki ga nese stran ne vrže v 'star paprir' ampak gladkomalo šutne v smetnjak.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik bula pravi:
Lepa pravljica pa ima grd konec: komunalci vsebino VSEH kontejnerjev strresejo v ISTI kamion in odpeljejo na smetišče.
Ekologija?

Ali pa ekonomija. Velika večina teh tovornjakov za pobiranje ločenih odpadkov ima ločene prostore za steklo, embalažo in papir. Tebi se zdi, da gre vse skupaj v isti koš, dejansko pa gre drugače.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik bula pravi:
Lepa pravljica pa ima grd konec: komunalci vsebino VSEH kontejnerjev strresejo v ISTI kamion in odpeljejo na smetišče.
Ekologija?

Ali pa ekonomija. Velika večina teh tovornjakov za pobiranje ločenih odpadkov ima ločene prostore za steklo, embalažo in papir. Tebi se zdi, da gre vse skupaj v isti koš, dejansko pa gre drugače.


Bilo bi lepo, če bi bilo res. Pride kamion z odprtim kasonom in Hiabom, potem pa iz ločenih kontejnerčkov smeti stresejo skup na kason in hop na deponijo. ker je kason odprt se prav dobro vidijo skup strešene smeti, da gre pa direkt na deponijo pa tudi vsi vemo, saj deponija sploh ni daleč, kakšen km zračne linije. Ampak se pa občina lahko pohvali da ima veliko ekoloških otokov in ločeno zbiranje odpadkov - kar je vse res. Nadaljna pot odpadkov pa itak nikogar ne zanima, najbrž bo to ekonomija.
evil.gif
 

Podobne teme