Linux težava

llep2005

Pripravnik
14. sep 2007
51
0
6
Luwigana
www.apno.eu
Prosim razveselite me!

v datoteki sem /etc/passwd
sem popravil vrstico
root:x:0:0:root:/root:/bin/bash v root:x:0:0:root:/root:/bin/false
Zakaj: da se root user ne bi mogel povezati preko ssh-ja!

Rečeno mi je bilo, da bo ukaz su kljub temu deloval! A sedaj ko je to že narejeno ukaz ne naredi željenega!

Imam userja, ki je v root grupi, samo kljub temu ključne datoteke ne morem popravit tako da bo delovalo.

Je kaka rešitev?
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Sem ti že spisal en odgovor na hitro, pa je šlo vse v maloro zarad nekih pokvarjenih pop-up-ov ...
jezen.gif
Bom poskusil obnoviti.

Torej, nisem čisto prepričan glede pravilnosti tvojega pristopa, ampak ti glede tega ne mislim soliti pameti (tudi zato, ker sem sam trenutno že nekaj tednov malce ven iz linux-a). V mislih imam predvsem varnostni vidik, uporabo rezervnih kopij in preverjenost postopkov, ki jih uporabljaš pri izvajanju v sistemu na nivoju root uporabnika.
grims-1.gif


Predstavitev problema mi deluje malce zmedeno (morda zato tudi ne dobiš hitrih odgovorov). Če te prav razumem, bi zdaj rad vzpostavil prvotno stanje? Mogoče lahko poskusiš izvesti kakšno varko z drugim uporabnikom iz root grupe - ustrezno pravicam, ki ji ima ta uporabnik nad ključno datoteko in imenikom.

Zelo na hitro sem pobrskal po spletu in našel eno stran, ki se mi je zdela primerna in ti mogoče pride prav za kakšno (boljšo?) idejo pri naslednjem podobnem poskusu:

http://www.debian-administration.org/articles/87[/COLOR]
 

llep2005

Pripravnik
14. sep 2007
51
0
6
Luwigana
www.apno.eu
Hvala obema.
Če bi to prebral predno sem šel spreminjat /etc/passwd datoteko bi bilo OK. Samo zdaj pa ne morem nič, ker se z root userjem ne morem logirati (ne preko ssha, ne lokalno, ne su), edini drugi uporabnik, ki obstaja in je v root grupi, pa nima dovolj pravic:

-rw-r--r-- 1 root root 1532 2007-11-26 19:12 passwd


Kar bi rad naredil je to, da bi popravil passwd datoteko nazaj na stanje, ko je vse lepo delovalo. Potem pa bom lahko naredil akcijo, ki je opisana v zgornjem linku!
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.771
626
113
Downloadaj en linux liveCD in s tistim uredi željeni fajl.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Zakaj že?
bonk.gif
V GRUB menuju dodaš kernelu parameter init=/bin/bash in je. No, če imaš GRUB zaščiten z geslom, moraš pač lé tega vtipkat preden lahko narediš to kar sem napisal.
 

Podobne teme