led/matrix in pranje žarometov?

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
ok, je že sveta vojna :) imam zafiro z biksenonom in pranje. za ta tip luči, vem, da "mora" imeti, saj umazanija preveč razpšri svetlobni snop (ali pa zapeče svinjarijo gor...ne vem, nikoli še videl pri meni...). bom pa tako vprašal: kdo od vas ima led (matrix) IN pranje?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
ok, je že sveta vojna :) imam zafiro z biksenonom in pranje. za ta tip luči, vem, da "mora" imeti, saj umazanija preveč razpšri svetlobni snop (ali pa zapeče svinjarijo gor...ne vem, nikoli še videl pri meni...). bom pa tako vprašal: kdo od vas ima led (matrix) IN pranje?
Jaz imam led kratke in dolge (ne matrix), na drugem pa matrix. Oba pranje.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ne bom komentiral ker je že tukaj preveč salate ter neumnosti in ko kaj napišem sem itak najslabši :)

1. Vsak tovarniški 35W xenon ima pranje žarometov ter avtomatsko nivelacijo. Pa ne mi lepit slik od razbitih avtov ker naknadno montirajo poceni odbijače.

2. Noben ali večina tovatniških 25W xenon sistemov nima pranja žarometov niti ni potrebna nivelacija.

Zakaj? 35W xenon je močan in ker so xenon žarometi načeloma hladnejši pozimi se ob zapacani šipici začne svetloba lomit in slepi nasproti vozeč narod.

Zakaj 25W xenon tega ne rabi pa čeprav je še bolj hladen? Zato ker je lumenska vrednost takšnega žarometa za en drek, jakost svetilnosti pade pod zakonsko določene meje in proizvodnja tega sistema je cenejša. Zato to tiščijo gor na jajca in ne na prave avte, praviloma. Torej če se tak žaromet zapaca in se začnejo žarki lomit, pri 25W ni takšna katastrofa kot pri 35W.

Vsa znanost. Zdaj pa se potamanite do konca kdo je kaj rekel
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.086
113
No glede xenona je ziher, da je hladnejše kot halogenka. Tu sploh ni debate. Tak, da ni potrebe po vojni :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Davidoff

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Ne bom komentiral ker je že tukaj preveč salate ter neumnosti in ko kaj napišem sem itak najslabši :)

1. Vsak tovarniški 35W xenon ima pranje žarometov ter avtomatsko nivelacijo. Pa ne mi lepit slik od razbitih avtov ker naknadno montirajo poceni odbijače.

2. Noben ali večina tovatniških 25W xenon sistemov nima pranja žarometov niti ni potrebna nivelacija.

Zakaj? 35W xenon je močan in ker so xenon žarometi načeloma hladnejši pozimi se ob zapacani šipici začne svetloba lomit in slepi nasproti vozeč narod.

Zakaj 25W xenon tega ne rabi pa čeprav je še bolj hladen? Zato ker je lumenska vrednost takšnega žarometa za en drek, jakost svetilnosti pade pod zakonsko določene meje in proizvodnja tega sistema je cenejša. Zato to tiščijo gor na jajca in ne na prave avte, praviloma. Torej če se tak žaromet zapaca in se začnejo žarki lomit, pri 25W ni takšna katastrofa kot pri 35W.

Vsa znanost. Zdaj pa se potamanite do konca kdo je kaj rekel

V osnovi si povzel, kar je trdila večina. Jaz sem edino zamutil/pozabil podatek glede moči žarnic, ostalo pa drži.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
ok, in kje je meja med "jajci" z 25w in avti z 35W? je ta podatek kje napisan? mora bit avto 50 jurjev, da dobi 35w xenon?
sicer pa me bolj zanima led tehnologija in pranje :) če je tukaj isti štos
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.533
14.142
113
al je pranje pri ledicah bolj kot ne le samo-pranje?
V mojem primeru (bmw adaptive led) sem brez pranja. Če bi to imel, bi bilo to res bolj kot ne "samo pranje", ki pa ga močno pogrešam, saj se mi v primeru sneženja sneg nabira na lučeh (led so prehladne, da bi ga topile) in je potrebno na vsake toliko ustavit avto ter očistit luči (in radar, ki se ob dovolj debeli plasti snega kar izklopi). Enako bi bilo pranje zaželjeno v primeru vožnje po mokri in umazani AC, kjer se ti naprši gor toliko umazanije, da ti (ponoči) vidno zmanjša svetilnost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HEPAN in matej_

tony

Guru
23. jul 2007
9.357
1.350
113
V mojem primeru (bmw adaptive led) sem brez pranja. Če bi to imel, bi bilo to res bolj kot ne "samo pranje", ki pa ga močno pogrešam, saj se mi v primeru sneženja sneg nabira na lučeh (led so prehladne, da bi ga topile) in je potrebno na vsake toliko ustavit avto ter očistit luči (in radar, ki se ob dovolj debeli plasti snega kar izklopi). Enako bi bilo pranje zaželjeno v primeru vožnje po mokri in umazani AC, kjer se ti naprši gor toliko umazanije, da ti (ponoči) vidno zmanjša svetilnost.

opazis manko svetlobe npr. pri dolgih luceh na ac?

To mene (obični projektorski LED brez pranja) kar moti...
 
Nazadnje urejeno:

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
recimo, jaz imam novega Leona z LED in nisem mogel doplacat pranja zarometov. sploh ni bilo v ceniku. pa imam najvisjo opremo za Leona FR.
to me je res zmotlo.
recimo zena na touranu ima tudi LED (ne premium led) in tudi nima pranja zarometov.

tak kot je reku zgoraj, najvecji problem je AC, sploh v snezenju, ker se sneg kar lepi na luci. ali pa regionalne ceste po dezju v bližini kakih kamnolomov ali delovisc.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.533
14.142
113
opazis manko svetlobe npr. pri dolgih luceh na ac?
Tako je ja, pri dolgih in zasenčenih. Je pa res odvisno od pogojev (samo noč ali pa npr. deževna noč) ter od količine umazanije na lučeh. Sem se posledično že kar navadil na redno ročno čiščenje luči pred/med daljšimi relacijami v slabših pogojih. Me pa prav zanima kako je s tem pri navadnih led, ki (vsaj pri bmwju) svetijo povsem drugače kot dinamične led luči.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.180
8.960
113
Imam ILS led, nič ne pogrešam nobenga pranja, ponoči in podnevi je dan.
 

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Tudi moja korejska jajca imajo LED in so brez pranja žarometov. Kar me je ob nakupu malo čudilo, ampak vseeno je daleč od tega, da bi slabše (manj) svetilo. Sem primerjal z raznimi Xenoni in ni opazne razlike. Se pa vidi konkretna razlika napram matrix led lučem v bistveno dražjih avtih, ampak to je že druga tema :)

73480779_464515787492266_8845590918765930810_n.jpg