Laserska operacija za zmanjšanje dioptrije

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Je bil že kdo? Če da, kje ste bili? S katerim postopkom? Koliko ste plačali? Kakšen je bil rezultat? Zadovoljen ali ne? V glavnem...čimveč...
wink-1.gif
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Strošek, vsaj bil je okol 2500eur za oba, mam kolega ki je šel (3 dioptrije-za daleč), vid ima sedaj vsaj 100%.(na en uč še bolje)
Eden od pogojev je da imaš že nekaj časa konstantno dioptrijo, morš it pa itak obvezno prej na pregled da ti dajo zeleno luč za operacijo..

Kar se mene tiče: ko bo denar, grem 100%
smirk-1.gif


Bolj mal, ampak več ne vem
grin1.gif
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
koliko si star?Mislim da moras bit cez dvajset prej ni priporocljivo.Koliko sem jaz slisal stane ca 1000 Eur za eno oko ( 15min dela)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Jaz ne bi šel. Malo iz subjektivnih razlogov (ideja o tem, da mi nekdo izžge korneo, mi ni všeč...) kot iz objektivnih (končna dioptrija sploh ni nujno 0,0 in še vedno rabiš očala, pri 40-45 letih boš itak rabil očala za na blizu itd.).

Ti maš Irmana blizu pa naj ti vse razloži... za take novce se bo že potrudil. Nisi napisal koliko diptrije maš. Meni se zdi bistven podatek, ker karkoli pod 3 ali 4 se mi zdi nesmiselno sploh razmišljat, ker funkcija ni toliko okrnjena, poleg tega pa imaš ogromno izbiro očal in kontaktnih leč.

Rekel ti bom pa takole... vsak oftalmolog, ki si ne služi kruha z laserjem, bo zelo, zelo skeptičen glede teh operacij. Če pa rabiš še kak dodaten info, lahko tudi na PM.


@Cupra: 100% vid niti ni kdo ve kaj (sploh če se to gleda po Snellenovih tabelah).

@mac77: Bolj pomembno je, da se diptrija ne spreminja že več let, saj pri tej operaciji ni popravnega izpita.
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Ja vem, hočm samo povedat da vsaj tiste ki poznam majo OK vid po nekaj letih
smirk-1.gif
 

garbo

Pripravnik
8. avg 2007
204
0
16
Kako je pa s cilindri?Že osnovna dioptrija je kar visoka ( -7.0) nato pa še dodatno cilinder -1.0,kot je 0 st.Ali se to sploh da z laserjem popravit?
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Tale operacija me vsaj zaenkrat še ne zanima. Sem tudi malo skeptičen do tega.

Vidim, da si malo bolj podkovan na tem področju. A ni z dioptrijo načeloma tako, da smo s starostjo čedalje bolj dalnovidni? Poleg tega se pa dioptrija nekako vseskozi spreminja, čeprav zelo počasi? Potemtakem je za ta poseg izredno malo primernih kandidatov.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Cilinder ni nič drugega kot neenakomerna dioptrija (po domače povedano). Po mojem to ne bi predstavljalo ovire.





@Slovenet: Res je, starostna daljnovidnost (ki nikakor ni navadna daljnovidnost ali presbiopija!) se začne kazati po 40. letu starosti in je posledica izgube elastičnosti leče.



Specrx-accom.png




Slika prikazuje, kako pada zmožnost spremembe lomljenja svetlobe v odvisnosti od starosti.





Pravzaprav sta daljnovidnost in kratkovidnost dve popolnoma različni bolezni. Pri kratkovidnosti gre večinoma za napake v strukturi očesa, medtem ko je za starostno daljnovidnost kriva očesna leča. Zgornja slika prikazuje, kako "fleksibilno" je oko, npr. otroci lahko izberejo lomni količnik svetlobe med +60 in +73 dioptrij (+60 je osnovna lomljivost očesnega optičnega aparata). S starostjo to pade na 60-62 dioptrij in zato rabimo očala za gledanje bližnjih predmetov (kjer bi recimo potrebovali +65D... malo na pamet govorim sicer, ampak za ilustracijo).



Sedaj pa glavni catch! Laserska operacija spremeni lomni količnik celotnega očesnega aparata. Recimo da se "poreže" roženico za minus 5 dioptrij. Pomeni, da bi lahko otroško oko lomilo svetlobo med +55 in +68 dioptrij. Ko se z leti začne manjšati elastičnost leče, pa nastopijo težave prej, saj celotno oko zaradi operacije slabše lomi svetlobo.



Tole je enostavno povedano... upam, da se spoznaš za silo ven (z malo srednješolske optike bi moralo biti kar razumljivo).





V principu je tako, da po operaciji sicer načeloma dobiš sokolji vid do konca življenja, vendar pa boš očala za branje potreboval prej in močnejša kot ostali.
 
Nazadnje urejeno:

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
V bistvu se ne gre toliko zame kot za mojo boljšo polovico. In če bo ona zadovoljna, morda tudi zame.
smile-1.gif


Na Irmanovi strani sva že pregledovala, cene se pri njemu za komplet uslugo gibljejo od 900-1500€ na oko...od česa so te cene odvisne?

Saj bova (oz. bo) vse to povprašala Irmana osebno, ko jo pokliče na pregled, na katerega se je z oddajo on-line anketnika že prijavila, vendar naju sedaj bolj zanimajo praktične izkušnje tistih, ki so se za to odločili.

Drugače pa sva oba preko 20, eden bolj, dugi malo manj, dioptrija je že nekaj časa stalna, oba uporabnika kont. leč že dolga leta, vendar nama to že pošteno preseda. Zato tudi razmišljanje o tem. Dioptrija pri njej je okoli +5 na obeh očesih, pri meni malce manj, ampak v -.

Če bodo še kaka vprašanja (100% bodo), jih napišem tekom dneva. Hvala za enkrat.
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Kolega je šel v prago in za obe očesi je dal 1000e, dioptrija iz 8 na 0. Tako da se verjetno prihrani pol zneska in storitev je višje kvalitete kot pri nas. (začenši z odnosom)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
955
113
Tudi sam sem se enkrat zanimal (za žlahto) na okulistični kliniki v LJ glede te operacije. Sicer tega ne delajo tam, ampak so mi z veseljem povedali kako to poteka... Še zelo dobre nasvete sem dobil... Glede starostne meje ni več tako, da bi moral biti obvezno star 26 let, tako kot se je včasih govorilo. Moraš pa biti star nekje od 22-23 let. Cena pride cca 1.000 € za eno oko. Operacija traja 10-15 minut. Je pa fino, če imaš še kakšen teden dopusta, ko prideš domov, saj je okrevanje lahko malo boleče, vid pa tudi lahko ni v trenutku dober.
 

Toro

Pripravnik
20. avg 2007
112
0
16
Ne poznam nikogar, ki bi naredil to opreacijo prej kot jaz: Irman, excimer, pred 12 leti, -8,5 na 0. Zelo zadovoljen.
 

Toro

Pripravnik
20. avg 2007
112
0
16
V tisti kameni dobi je kar trajalo nekaj tednov; če se prav spomnim, je razlika med zdajšnjo metodo in takratno v tem, da so takrat epitel postrgali z očesa, sedaj pa ga dvignejo in po operaciji položijo nazaj. Okrevanje je sedaj baje v bistvu ekspresno.

Upam, da ne kvasim pretiranih neumnosti in se priporočam za popravke.
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
Citat:
Uporabnik Toro pravi:
Ne poznam nikogar, ki bi naredil to opreacijo prej kot jaz: Irman, excimer, pred 12 leti, -8,5 na 0. Zelo zadovoljen.

in vid še vedno dober oziroma dioptrija 0 ?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Jaz ne bi šel. Malo iz subjektivnih razlogov (ideja o tem, da mi nekdo izžge korneo, mi ni všeč...) kot iz objektivnih (končna dioptrija sploh ni nujno 0,0 in še vedno rabiš očala, pri 40-45 letih boš itak rabil očala za na blizu itd.).

Isto.
wink-1.gif


Sploh je pa razvoj očal (in mode
zmaga.gif
) tako velik, da si sploh ne predstavljam, da bi si prostovoljno pustila šariti po očesu, dokler zadeva ni res problematična.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Sploh je pa razvoj očal (in mode
zmaga.gif
) tako velik, da si sploh ne predstavljam, da bi si prostovoljno pustila šariti po očesu, dokler zadeva ni res problematična.

Brez skrbi, da je izgled eden zadnjih razlogov za odločanje za tovrstno operacijo...
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Moji mami je zdravnica, ki ne služi s temi operacijami, močno odsvetovala laserske popravke. Začasno je morda še dobra rešitev, vendar so posledice čez nekaj let lahko hujše kot brez laserskega posega.
 

Toro

Pripravnik
20. avg 2007
112
0
16
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
Citat:
Uporabnik Toro pravi:
Ne poznam nikogar, ki bi naredil to opreacijo prej kot jaz: Irman, excimer, pred 12 leti, -8,5 na 0. Zelo zadovoljen.

in vid še vedno dober oziroma dioptrija 0 ?

Ja, zelo stabilno 0.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Sploh je pa razvoj očal (in mode
zmaga.gif
) tako velik, da si sploh ne predstavljam, da bi si prostovoljno pustila šariti po očesu, dokler zadeva ni res problematična.

Brez skrbi, da je izgled eden zadnjih razlogov za odločanje za tovrstno operacijo...

V to pa dvomim.

Ali se pa sama gibljem samo po takih krogih...
rolleyes-1.gif