Laserska operacija oči

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Pozdrav!

Razmišljam o laserski operaciji oči, pa me zanima predvsem kaj lahko gre narobe, kako hude so lahko posledice ter kakšne so možnosti, da dejansko do tega pride?
Če bi mi vedel kdo iz prve roke povedati, bi bil hvaležen. Dioptrijo imam nizko (-1,5 ; -1,5), ampak sem pripravljen odšteti €€€, če se mi vid popravi in mi zdrži do konca življenja.
Sicer pa moram najprej na pregled, da vidijo če sem sploh primeren za ta poseg.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Pejdi na pregled in ti bojo vse razložili.
Svojčas so imeli pri Moreli nek brezplačni pregled, ki je bil namenjen bolj marketingu kot kaj drugega, zato ti ga odsvetujem, raje plačaj tistih 100€ za celosten pregled pri kateremkoli od ponudnikov in boš izvedel vse kar te zanima.
Pejdi vsaj k dvem, da si narediš boljšo predstavo in se odloči, kateri se ti zdi boljši.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
V praksi so posledice slabši nočni vid, ker se luči malo bleščijo, dioptrije ne pričakuj 0,0, kar se tiče "do konca življenja" pa nas vse čakajo leta, ko bodo roke postale prekratke za branje časopisa in bomo rabili očala za na blizu
frown-1.gif
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Hvala vsem za odgovore. Sem prebral tudi temo, ki si jo podal ti Jernej.

Glede na to, da je moja dioptrija res nizka, bom verjetno misli na operacijo ovrgel.

Zdaj pa drugo vprašanje, malo off; odkar je Alcon pod okriljem Novartisa (zdaj pokriva skoraj celoten trg očesne nege s CibaVision & Alcon), je le-ta zmetal (ali pa še bo) neke težke milijončke za dodaten R&D na področju očesne nege, še posebej leč in materialov. Čakamo na take, da bodo oči lahko skozi njih "dihale" in bodo lahko v očeh praktično 24/7. A je to sploh možno ali je še to rahlo znanstvena fantastika?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Air Optix Night & Day lahko nosiš 24/7 en mesec skupaj. To je trenutno top, kar se tiče silikonskih materialov za leče.


Sam uporabljam dnevne leče. A ti je res tak problem jih dat zvečer ven in zjutraj nazaj?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
V bistvu jih (še) sploh nimam. Mi pa očala gredo blazno na živce (sploh zdaj, ko sem si izpahnil ramo in imam operativno samo eno roko pa jih vsakič, ko jih primem v roke še malo umažem), tako, da bom moral storiti nekaj v tej smeri.
Pa še pri športnih aktivnostih so prava ovira.
smirk-1.gif


Dovolj jamranja!

Hvala za info, tudi glede teh high-tech leč. Bom malo pobrskal, me prav zanima kako so cene zasoljene.
Ah, še nekaj; kakšna je razlika med dnevnimi, tedenskimi, mesečnimi in letnimi lečami, razen tega, da se zavržejo vsak po "svojem" obdobju? Ali je to pač odvisno kaj si vsak želi?

EDIT: Dodelil sem ti 5*, ker se res trudiš odgovarjati na vprašanja nas nevednežev.
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ja, absolutno leče. Nimaš kaj čakat.

Cene so zmerne, vsekakor pa glej Ebay.


Razlike med modeli so takšne, kot si napisal, je pa res, da če ne nosiš leč res cel dan, jih lahko uporabljaš tudi malo čez omenjeni rok uporabe in ne bo težav. Načeloma tudi velja, da krajši kot je rok uporabe, bolj so leče mehke (in s tem bolj dovzetne za nabiranje nečistoč).

Pri dnevnih tako sploh ne potrebuješ sistemov za čiščenje, ker jih pač mečeš stran. 14 dnevne in mesečne moraš uporabljati s čistili (lahko navadnimi), medtem ko za trše leče potrebuješ peroksidni sistem za čiščenje (ki je dražji).

Jaz sem si preračunal in mi najbolj ustrezajo dnevne leče, ki jih včasih (če jih ne nosim predolgo) spravim v posodico in nosim še naslednji dan.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Za "začetnika" so dnevne leče tudi fajn, ker so tanjše in manj moteče.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik Generik pravi:
Hvala za info, tudi glede teh high-tech leč. Bom malo pobrskal, me prav zanima kako so cene zasoljene.
Ah, še nekaj; kakšna je razlika med dnevnimi, tedenskimi, mesečnimi in letnimi lečami, razen tega, da se zavržejo vsak po "svojem" obdobju? Ali je to pač odvisno kaj si vsak želi?

Jaz sem veteran pri nošenju leč, začel sem kakšnih 15 let nazaj in takrat se je prodajala taka obupna plastika, da nočem več pomisliti kaj sem imel v očesih (B&L, Zeiss... ni bilo od kakšnih bolgarskih švercerjev, da ne bo pomote
smile-1.gif


Novih leč o katerih piše Jernej še nisem poskusil, morajo pa biti fenomenalne, ker so že Oasis odlične. Stvar poteka praktično "plug&play": zjutraj noter, zvečer ven, vmes pa pozabiš da jih imaš v očeh. Svoje čase sem tudi jaz malo tehtal možnost laserske operacije, ampak sem z novimi generacijami leč povsem opustil to idejo. Glede na preprostost nošnje leč, mi enostavno ni vredno niti poskusiti, da bi kdo še kaj dodatno šaril okrog mojih oči.

Prav tako ti ni treba imeti skrbi okrog športnega udejstvovanja. Edina omejitev, ki sem si jo jaz postavil je, da ne gledam pod vodo, vse ostalo pa brez problema - skoki, pljuskanje in podobne finte. V 7, 8 letih treninga kickboxa in parih letih rokometa (pa zraven še rekreativno košarka, fuzbal in podobni heci...), se mi je dvakrat zgodilo, da mi je leča padla ven iz očesa. Glede na to, da gre za zelo kontaktne športe, se mi to ne zdi niti približno zaskrbljujoč podatek.

Sicer vidim, da si se že odločil, sem ti napisal samo še svoje veteranske izkušnje glede leč. V najslabšem primeru še zmeraj lahko vržeš strani preizkusne (ki ti jih bo vsaka vsaj malo resna optika dala zastonj), če ti res ne bodo ustrezale, izgubil ne boš nič.
wink-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Sam uporabljam dnevne leče. A ti je res tak problem jih dat zvečer ven in zjutraj nazaj?
Je.
Zato jih nosim le, ko so očala res napoti (šport, kjer obstaja nevarnosti bližnjih srečanj objektov in obraza. Žoge in podobno.).

Sicer pa ima vsak svoje vatle.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

To je bilo retorično vprašanje. Če to počneš dnevno, potem sem skoraj prepričan, da se navadiš sooner or later.

Ženske si vstavljajo tampone nekaj dni vsak mesec, ti imaš pa probleme z eno bogo 1x1cm veliko in milimeter debelo silikonsko sferico.
evil.gif
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Načeloma tudi velja, da krajši kot je rok uporabe, bolj so leče mehke (in s tem bolj dovzetne za nabiranje nečistoč).

Jaz nisem opazil nobene razlike med dnevnimi in 14 dnevnimi, oboje Oasis kar se tiče nošnje.

Rok trajanja je - kolikor mi je znano - odvisen tudi(predvsem?) od "delovnih ur", torej od tega koliko časa imaš leče v očesu. Jaz nikoli nisem gledal na koledar, 14 dnevne nosim pomoje cca. 3 tedne. Zamenjam jih takrat, ko začutim, da niso več tako udobne. Pomoje kakšnega velikega tveganja za infekcijo ni... ali pač?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
To je bilo retorično vprašanje. Če to počneš dnevno, potem sem skoraj prepričan, da se navadiš sooner or later.
Narobe si prepričan.
wink-1.gif

To sem počel več let, potem pa opustil.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.729
6.331
113
Jaz mam isto oasiske, meni se megla zacne pojavljat po vec kot 12 urnem nosenju... da bi spal z njimi ni variante... enkrat sem in sem komaj oko odprl zjutraj... V sluzbi sem gledal tudi pod vodo, se mi je pa parkrat zgodilo da mi je odplaknilo leco iz levega ocesa, z desnega pa ne... =)
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Jaz mam isto oasiske, meni se megla zacne pojavljat po vec kot 12 urnem nosenju... da bi spal z njimi ni variante... enkrat sem in sem komaj oko odprl zjutraj...

Zanimivo, jaz sem take probleme imel s prejšnjimi generacijami.

Mogoče imam pa sedaj že tako utrjene oči, da ni več problemov.
grin1.gif
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Moja kolegica je rekla, da bo šla na operacijo oči - ne vem na katero ... Ima visoko diaptrijo ... 6.0 ali tu nekje ... baje niti nohtov na nogi ne vidi brez očal ... in potem je rekla, da se je pozanimala in bi jo operacija oči stala čez 10.000 evrov ... nakladanje ali res ... ne vem ... ampak cena je abnormalna ...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Cene laserskih operacij (LASIK) se, koliko sem gledal, gibljejo okrog 1500€ na oko + pregledi cca 100€ vsak.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Aja, to je potem skoraj zastonj, če gledaš, da so oči zelo pomembne ... Jaz sem rajši 100% gluh kot slep .. če bi že mogel izbirati ..

Gledal sem leto dni nazaj na national geographicu, kako operirajo slepoto ... sem si mislil ... nekaj tega doktorja prestraši pa te rukne v oko, potem pa si še bolj slep, kot prej.