Operacija oči, korekcija dioptrije z vstavitvijo leče

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Sem v letih, ko se mi je poleg "običajne" dioptrije (+ s cilindri) začela "oglašati" že tudi starostna kratkovidnost - za branje bi potreboval dodatna očala oz. t.i. progresivna stekla.
Poizkusil s progresivnimi stekli, pa ni najbolje ne odgovarjajo.
.
Bil pred kakšnim letom v Lj. na pregledu pri OKC dr. Pfeifer in pravijo, da mi, glede na mojo situacijo, lahko vgradijo leče za korekcijo moje prirojene dioptrije, za branje bom pa še potreboval očala. OK, ni idealno je pa vsaj nekaj in resno razmišljam, da bi se na ta način znebil vsaj konstantnega nošenja špeglov.
.
Itak, da mi je kar malo groza, da bi mi nekaj rezali po očeh... ...po drugi strani pa... ...materi si zaradi sive mrene že zamenjali obe očesni leči in menda ni poseg res nič posebnega.
Operacija dioptrije naj bi bila identična s to razliko, da ti pač vstavijo lečo s tvojo dioptrijo.
.
Ima mogoče kdo kakšne izkušnje?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Bolj bi ti priporočal lasersko korekcijo dioptrije. Leče pa potem, ko te bodo tako morali rezati zaradi sive mrene.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.184
3.178
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Da dodam piskerček...
+2, samo za branje, na daleč "vidite preveč", mi je rekla oftamologinja...
Leč nočem...
A bi laser pomagal za vedno? Ker, da delam to vsako leto, je brez veze...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Kot prvo je odvisno od tvoje starosti. Tam pri 45+ naj bi imel že stabilno stanje.
Ampak, kolikor se mi zdi, so operacije z laserjem primerne samo za odpravo minus dioptrije/kratkovidnosti - naj me kdo popravi.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Če se češ igrat, obstajajo tudi multifokalne leče za vgradnjo. Da potem enako slabo vidiš na blizu in na daleč. Oči oz. možgani kar nekaj kompenzirajo.

Očala lahko zamenjaš, če se stanje spremeni, ali snameš, če so oči utrujene. Vgrajenih leč pač ne. Sam sem v enakem položaju in sem razmislil, da je manj = več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kot prvo je odvisno od tvoje starosti. Tam pri 45+ naj bi imel že stabilno stanje.
Ampak, kolikor se mi zdi, so operacije z laserjem primerne samo za odpravo minus dioptrije/kratkovidnosti - naj me kdo popravi.
Laser pomaga pri vseh dioptrijah in cilindrih, če so ti nastali kot napaka v očesu. Starostne slabovidnosti, ti pa seveda ne ne popravi, ker ta nastane, ker se leča očesa s starostjo vedno slabše prilagaja na bližino. Jaz sem imel lasersko operacijo pred šestimi leti, od tedaj na daljavo vidim odlično, za branje pa imam dioptrijo +2. Pred operacijo sem imel za daljavo dioptrijo -8, za branje pa -5,5.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Vprašaj še v ordinacijo “vidim” v Celju. Sam sem pri njih odpravil dioptrijo po metodi Relex smile. Ampak meni so kratkovidnost odpravili...sedaj vidim tudi na dalec.
Brat je sel z mano, pa je bil tok navdusen nad vsem, da si je dal še on dva tedna kasneje operirat.
Sestra si je dala pa v Moreli ze nekaj casa nazaj.
V glavnem luksuz je to:) sploh ce sportas. Jaz sem imel se ta problem, da nisem mogel lec nosit...
Pozanimaj se v Celju, meni se zdi da je poseg Pressbeyond al neki tazga za starostno dioptrijo.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
7713AA49-7C15-4836-A8F3-5048DC0E30F2.jpeg
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.253
135
63
Celje
Žena je lansko leto bila na operaciji (pri Moreli), kjer so ji vgradili umetno trifokalno lečo. Njeni občutki so v veliki večini pozitivni, je pa nekaj situacij, kjer ni popolnoma zadovoljna.

Najprej pozitivne izkušnje:
- operacija je popolnoma neboleča, hitra, tudi okrevanje je dokaj hitro
- končno se je znebila očal/kont. leč (no shit... :))
- na srednjo daljavo in na daleč vidi bolje, kot je videla kadarkoli prej. Tudi s kontaktnimi lečami s 100% pravo dioptrijo ni videla tako dobro.
- vid se ji (vsaj na račun leče) ne bo nikoli več poslabšal

Pa še nekaj negativnih:
- zadeva ni ravno poceni. Sicer je odvisno od tega, kakšne leče izbereš in kakšno operacijo, ampak v vsakem primeru je dražje od laserja. Laser pri njej zaradi dioptrije ni prišel v poštev - pri + dioptriji se laserska korekcija izvaja max. nekje do 4 oz. 4,5.
- malenkost slabše vidi v mraku/temi
- s trifokalnimi lečami se moraš navaditi gledati na blizu. Recimo pri gledanju na računalniški monitor moraš najti "sweet spot", ker ostrenja, kot ga imaš z naravno lečo pač ni več. Ko se navadiš, potem gre. Ampak zna biti tečno.
- malenkost več je bleščanja pri npr. vožnji ponoči. S tem je sicer imela težave že prej in malce je upala, da bo sedaj boljše. No...ni boljše.

Po nekaj mesecih vid še ni bil takšen, kot bi naj bil, kar se pri takšni operaciji lahko zgodi. Zaradi tega je šla še na "laserski fine-tuning", ki je v njenem primeru bil vključen v osnovno ceno. No, po tem je pa res bila zadovoljna... :)

Pod črto - plusev je pri njej osebno več, kot minusov, tako da načeloma operacijo priporoča.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Full ti hvala za info iz prve oz. druge roke :zmaga:.
Jaz za trifokalno kao nisem primeren, tako so rekli vsaj pri Pfeiferju, se bom pa pozanimal še pri Morela.
.
Je to tvoje žena operirala obe očesi naenkrat?
Koliko časa traja rehabilitacija po operaciji, oz. kako to sploh izgleda? Lahko hodiš v službo?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.253
135
63
Celje
Ja, operirala je obe naenkrat. Traja pa cca. 20-30 min po očesu.

Rehabilitacija ni huda. Prvi dan vidiš zelo slabo, megleno. Za domov dobiš en kup različnih kaplic, ki jih moraš redno in na različne intervale dajati v oko. Z zadnjimi prenehaš mislim da po cca treh tednih. Ne smeš si pretirano "žokati" po očesu dokler se leča ne zaraste. Glede službe je po moje odvisno, kaj počneš. Če gre za neko nefizično delo, potem načeloma lahko že naslednji dan delaš. Vid sicer še ne bo oster, ni pa potrebe po nekem počivanju in podobno. Bodo pa možgani rabili kar nekaj časa, da se bodo popolnoma navadili na novo lečo. Pri moji je to trajalo skoraj pol leta. Predvsem so od začetka (vsaj pri trifokalnih) težave z bleščanjem ponoči. Opazovanje novoletnih lučk je lansko leto bilo zelo zanimivo, saj je videla ene 5x več lučk, kot ostali. :)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tudi po laserski operaciji so nekaj mesecev težave z bleščanjem ponoči. Omili si jih s polariziranimi očali za nočno vožnjo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
ok in kolk je to €?
na daleč že celo življenje nekje -1.. na blizu sedaj še EMŠO .. in ne gre več z očali.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Kolega je šel na Presbyond, ki odpravlja obe dioptriji, je dal cca 5000€.

Za odpravo kratkovidnosti je pa 3000€ - relex smile.

Govorim za kliniko Vidim.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Starostna daljnovidnost z leti narašča, zato ti jo odpravi samo vstavitev leče in ne laserska operacija, ki je lahko samo začasna rešitev.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Malo obujam tole temo... Katere so recimo v SLO top tri klinike za lasersko odpravo dioptrije?

Kaj pa Hrvaška? Je še vedno taka razlika v ceni?

Razmišljamo o Moreli...
 

garbo

Pripravnik
8. avg 2007
204
0
16
Mi smo bili pri Irmanu v Žalcu. Odprava -7,50 in -2,05 cilindra na obeh očesih. Poseg trajal cca pol ure. Sedaj očala samo za delo na računalniku. Cena 2000€. Prvi teden je kar pestro s kapljicami, svetlobo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
Od katerega leta naprej pa se lahko razmišlja o laserski korekciji (govorim za otroke) ?

Ker moja mala (14 let) ima z leta v leto slabše stanje in je brez očal praktično 'čorava'. Trenutno smo pri 6 in 7 minusa.
 
  • Wow
Reactions: Hanzi