Lamelna pergola

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Sarkazem? Ti detektor ne dela? Sicer pa ne vem kaj ste vsi tako obremenjeni s temi nadstreški proti dežju. Če bom rabil nadstrešek si ga bom nekje naredil. Govorim o pergolah/tendah torej o zaščiti proti soncu, da se poleti nekako da posedeti veni. Tako jaz to vidim no.
Ne bom rekel, da nic, ampak ne vidim veliko zascite pri tem v najbolj vrocih urah.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ne bom rekel, da nic, ampak ne vidim veliko zascite pri tem v najbolj vrocih urah.

Bodimo pošteni, hitro dopoldan smo bili na obisku na kavici v enem izmed starejših hotelov, tenda je bila že takrat doli. Govorim o predpotopni tendi katero kelnarji na "rajkl" dol vlačijo in je na rolo. Torej pol terase je bilo v tendi, pod njo je bilo odlično, drug del pa ga še niso dol vlačili, tam je bil pekel, vem ker smo se na mojo željo prestavili pod tendo.

Sem govoril s kelarjem in je rekel da je ta tenda odkar on pomni in da so jo že krpali in da upa da pride počasi nova na elektro pogon. Sicer pa to ni pomembno.

Kar hočem povedan, nesmisel je govoriti o tem da pri takšni tendi ni neke zaščite, kaj šele pri pergotendi kjer je drug material in ne prepušča nič. Se zavedam da morda ni tako idealna kot bioklimatska ampak težko je reči da je to *drek*, tisto pa fantastika.
 

Priponke

  • 20220630_093919.jpg
    20220630_093919.jpg
    3,8 MB · Ogledi: 76

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Sem že napisal, da imam svetlobe v bivalnem prostoru vrh glave. Zakaj bi imel to v snegu odprto?

Zate bioklimatska pergola pač ni. Vzemi si steklen nadstrešek, pa bo mir na forumu in pri hiši, za razliko boš šel pa lahko še kaj na dopust v lepo njihovo pod borovce ležat. :zmaga:

Pa razumem jaz tebe in sem vesel zate ampak ti nisi bistven v tej temi, ti si nabavil, ti že imaš, ti hvališ, konec koncev kaj pa naj rečeš glede na ceno za katero so te obrali.

Vsi pa morda nimajo tako svetlo kot ti, niti nimajo enakega pogleda kot ti, a na to si pomislil? :)

Torej še 1x ne govorim da je zadeva slaba, sprašujem vas imetnike ene stvari na katere nimate odgovora.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Bodimo pošteni, hitro dopoldan smo bili na obisku na kavici v enem izmed starejših hotelov, tenda je bila že takrat doli. Govorim o predpotopni tendi katero kelnarji na "rajkl" dol vlačijo in je na rolo. Torej pol terase je bilo v tendi, pod njo je bilo odlično, drug del pa ga še niso dol vlačili, tam je bil pekel, vem ker smo se na mojo željo prestavili pod tendo.

Sem govoril s kelarjem in je rekel da je ta tenda odkar on pomni in da so jo že krpali in da upa da pride počasi nova na elektro pogon. Sicer pa to ni pomembno.

Kar hočem povedan, nesmisel je govoriti o tem da pri takšni tendi ni neke zaščite, kaj šele pri pergotendi kjer je drug material in ne prepušča nič. Se zavedam da morda ni tako idealna kot bioklimatska ampak težko je reči da je to *drek*, tisto pa fantastika.
Kar si prej prilepil je nekaj povsem drugega kot to?
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Tisto prej je bilo leseno ogrodje, to pa navadna predpotopna pergola na rolo, za katero sem sklepal da si rekel da v njej ne vidiš kaj veliko zasčite. Očitno sva se napak razumela...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Pozimi bolj kot svetlobo verjetno želimo, da sveti sonce v prostore in odda toploto.
Ena ura sonca je puna kapa pri novih hišah z debelo izolacijo in velikimi okni. In točno to dobiš ob zaprti pergoli in dvignjenimi žaluzijami po njo.

Ironično imaš zaradi dvignjenih žaluzij še več svetlobe v prostoru kot pa brez pergole in z delnim senčenjem...
 
  • Všeč mi je
Reactions: VAG

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
zakaj bi imel spuščene žaluzije pozimi? senčil bi zakaj?

pozimi se lovi vsako minuto sonca in se tudi prekleto pozna. če se nabavi še šipe z malo večjim "g", bi bil res cepec če bi si namestil na teraso nekaj, kar se ne da pospraviti pozimi.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Pa razumem jaz tebe in sem vesel zate ampak ti nisi bistven v tej temi, ti si nabavil, ti že imaš, ti hvališ, konec koncev kaj pa naj rečeš glede na ceno za katero so te obrali.

Vsi pa morda nimajo tako svetlo kot ti, niti nimajo enakega pogleda kot ti, a na to si pomislil? :)

Torej še 1x ne govorim da je zadeva slaba, sprašujem vas imetnike ene stvari na katere nimate odgovora.
Malo sarkazma sem dal v temo, sej verjetno si ga razumel. Imetniki smo ti odgovorili na vsa vprašanja, pa še kar seješ seme dvoma. Ko boš naslednjič po opravkih v žabariji, me pokliči in pridi na obisk, boš lahko sam preveril prednosti in slabosti.
In ne, ne hvalim, ker so me obrali s ceno. V bistvu sem bil pri celotni gradnji hiše zadovoljen le s peščico izvajalcev, sem kar siten, priznam. Bioklimatska pergola je bila pa vseeno ena najboljših odločitev. Ravno včeraj smo imeli spodaj piknik od 17h dalje, bilo je super, lamele postavljene pravokotno na tla, spredaj zip rolo,malo je veter pihal, res top.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
zakaj bi imel spuščene žaluzije pozimi? senčil bi zakaj?

pozimi se lovi vsako minuto sonca in se tudi prekleto pozna. če se nabavi še šipe z malo večjim "g", bi bil res cepec če bi si namestil na teraso nekaj, kar se ne da pospraviti pozimi.
Jaz tudi pozimi v sončnem (ali na splošno v suhem) vremenu lamele obrnem pravokokotno na tla oz. še malo navzven, da svetloba na polno prehaja preko njih. Pa lamele sem dal svetlejše, se ta efekt zelo lepo pozna.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
jaz jih pozimi pač dvignem... spodaj dostikrat tudi ostanejo dvignjene, nimajo funkcije sploh pozimi. kakorkoli neverjetno, eni se res grejemo tudi na zimsko sonce in ni variante, da se sploh na južno stran navesi nekaj, česar se ne da pospraviti.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
jaz jih pozimi pač dvignem... spodaj dostikrat tudi ostanejo dvignjene, nimajo funkcije sploh pozimi. kakorkoli neverjetno, eni se res grejemo tudi na zimsko sonce in ni variante, da se sploh na južno stran navesi nekaj, česar se ne da pospraviti.
Jaz sem ti pisal za lamele od pergole. Krpanke (rolete) na oknih pozimi itak vedno dvignemo za vikend oz. takrat, ko smo doma.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
pardon... sem mislila da misliš žaluzije...

kakorkoli, sonce ni na miru in ne gre v momentu gor in potem v momentu dol. torej v nekem momentu res prepušča vse, potem pa ne več. kot crknjena ura, ki je 2x/dan točna. ko sem jaz spraševala (resda kar nekaj let nazaj) so mi razlagali o nekih senzorjih ali ne vem kaj, ki so sposobni slediti soncu, da ga vedno senči, kar pride prav poleti, kontra pa ne. torej da prepušča sonce. če obstaja sedaj, pa ok, je dobila na funkcionalnosti.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
pardon... sem mislila da misliš žaluzije...

kakorkoli, sonce ni na miru in ne gre v momentu gor in potem v momentu dol. torej v nekem momentu res prepušča vse, potem pa ne več. kot crknjena ura, ki je 2x/dan točna. ko sem jaz spraševala (resda kar nekaj let nazaj) so mi razlagali o nekih senzorjih ali ne vem kaj, ki so sposobni slediti soncu, da ga vedno senči, kar pride prav poleti, kontra pa ne. torej da prepušča sonce. če obstaja sedaj, pa ok, je dobila na funkcionalnosti. Mogoče se pa javi.
Je tukaj gor uporabnik, ki je sam spisal tak program in fura to na svoji bioklimatski pergoli, pa še kup enih dodatnih funcionalnosti ima, očitno se da.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
Ce so na luno prisli, se da tudi to, kakopak... Ampak mi tezko prodas nekaj, kar rabi ne vem koliko tweakov, po moznosti v lastni režiji, da je superiorna od navadnega roloja ali slicno, kar se v kaseto pospravi tiste pol leta ko ne rabis. Tale biopergola je hud hype, kaj vec pa ne.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
zakaj bi imel spuščene žaluzije pozimi? senčil bi zakaj?

pozimi se lovi vsako minuto sonca in se tudi prekleto pozna. če se nabavi še šipe z malo večjim "g", bi bil res cepec če bi si namestil na teraso nekaj, kar se ne da pospraviti pozimi.
Ker brez senčenja imam savno tudi pozimi...

Kot sem že napisal, ena ura sonca je prek dovolj, vse kar je več gre notranja temperatura že proti 30 stopinjam.

Pozimi imam žaluzije dol in v horizontalni poziciji, zato da zjutraj malo sveti not, potem pa več ne.
 

andyy

Pripravnik
17. avg 2007
42
3
8
Je tukaj gor uporabnik, ki je sam spisal tak program in fura to na svoji bioklimatski pergoli, pa še kup enih dodatnih funcionalnosti ima, očitno se da.

Si me izzval. Jaz sem si pred nakupom ogledal pergolo pri VAG-u in zgleda zares fantastično (hvala za čas in prijaznost). Sam sem se sicer odločil za kompromis in vzel pergolo s pravokontno orientacijo lamel glede na steno (predvsem zaradi cene), čeprav je naša terasa točno na jugu. Podobne manevre sem zasledil po tujih forumih in načeloma so vsi zadovoljni. Nihče ne potoži, da odkar ima pergolo, živi v temi. Jaz še pozimi senčim (prej sem rolete spuščal), ker ne prenesem bleščanja nizkega sonca, poleg tega se pri nas odbija še od svetlih ploščic na terasi. Ne, hvala. Naj raje sveti po panelih in napaja TČ.

Da preidem k bistvu. Mene je zmotila nepraktičnost pravokotne orientacije lamel, saj se je potrebno igrati z daljincem, da si narediš senco (in da je čimbolj odprto). Zato sem si zadevo zavtomatiziral. V primeru vzporedne orientacije najbrž ne bi imel motivacije za kaj takega, saj bi poleti preprosto do konca odprl lamele (velja za primer, če se odpirajo z juga proti severu), pozimi pa jih, če želite loviti sonce, odprl za majhen kot. Jaz osebno za malo večji kot in bi raje lovil dvojni odboj sonca med lamelami oz. bolj difuzno svetlobo.

Pri nas se sedaj lamele obračajo povsem avtonomno, tako da daljinca že mesece nisem prijel v roke. V osnovi sem si zamislil 3 načine: pogled na nebo (lamele 90° - edina prednost pravokotne orientacije), senčenje (prilagajanje glede na položaj sonca) in sončenje (sledi poti sonca). Dela zelo lepo. Če smo zdoma, se aktivira način za počitnice in se zadeva ob prvi priliki zapre (bodisi ob sončnem zahodu ali ob prvem dežju) in ostane zaprta dokler ne zazna, da je nekdo spet doma. Dežni senzor je home-made, po dežju sistem počaka še pol urce in odpre lamele nazaj v položaj glede na izbrani način. Čeprav je to že skoraj dovolj, bom v kratkem dodal še način za samodejno izbiranje med omenjenimi tremi načini glede na trenutno vreme. Kot 90° je preferenca, če je pa sonce, je treba pač senčit. V kratkem razširim zadevo še na vse rolete (retrofit).
 
  • Všeč mi je
Reactions: VAG

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
Ker brez senčenja imam savno tudi pozimi...

Kot sem že napisal, ena ura sonca je prek dovolj, vse kar je več gre notranja temperatura že proti 30 stopinjam.

Pozimi imam žaluzije dol in v horizontalni poziciji, zato da zjutraj malo sveti not, potem pa več ne.

Popolnoma nepovezano sicer s to temo, ampak nobena bajta v sloveniji se pozimi ne pregreva samo s soncem. Ali ga izkoriscas za ogrevanje hise ali pac hajcas prevec v kurilnici in ti seveda vsaka dodatna toplota tudi pozimi narobe hodi. Tako sem jaz gor rasla. sam nismo imeli te srece, da bi v 7 stuku imeli biopergolo in drugih fensi sencil, smo enostavno okno odprli. Tudi dvomim, da bi bila dovolj. po namestitvi merilcev se seveda pripira radiator. Pa se fasada se je sla delati, pa okna menjati. Saj nic narobe, samo recimo bobu bob.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Malo sarkazma sem dal v temo, sej verjetno si ga razumel. Imetniki smo ti odgovorili na vsa vprašanja, pa še kar seješ seme dvoma. Ko boš naslednjič po opravkih v žabariji, me pokliči in pridi na obisk, boš lahko sam preveril prednosti in slabosti.
In ne, ne hvalim, ker so me obrali s ceno. V bistvu sem bil pri celotni gradnji hiše zadovoljen le s peščico izvajalcev, sem kar siten, priznam. Bioklimatska pergola je bila pa vseeno ena najboljših odločitev. Ravno včeraj smo imeli spodaj piknik od 17h dalje, bilo je super, lamele postavljene pravokotno na tla, spredaj zip rolo,malo je veter pihal, res top.

Potem pa mi povej utemeljitev proizvajalca zakaj pergola ne bi smela čez zimo biti odprta? A so kje kakšna tesnila ki lahko fašejo ali zakaj...?