Lak čez macesnova vrata

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.563
21
38
Škofja Loka
20 let Stara vrata, macesnova, se je lak luščil. Delno sem zbrusil lak in z lakom čez, brez barvni.
Zgleda da tam kjer ni bilo laka se je odloščil sedaj zgleda rjavo, drugje v barvi macesna.
Se da še s čim it čez, gledal sem še neke barvne lake.....
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
zbrusit je treba do čistega. Če boš barval na lak in površino brez laka bo v vsakem primeru lisasto.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
Pa za take stvari uporabi "ladijski lak"....pač uno ko polakirajo na barkah palubo...bolj obstojno....tudi na, UV.... Je pa malo dražje...
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.563
21
38
Škofja Loka
Dolgo časa je bil del brez laka in tist del je potemnel v rjavo....ostalo je v barvi macesna.
Če ne druzga zaščitil sem da ne bo naprej razpadal...ker ko berem kakšne pametne rešitve ni...razen lak dol pa rjavo barvo gor in lak čez.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Macesen se ne barva. Ima svojo zaščito.

Če že pa z barvo brez laka
Misliš Sibirca, al "Slovenca"?
In ja razlika v odtenku se lepo vidi.
Poglej na levi strani spodaj, kjer je pes/maček spraskal vrata.
 

Priponke

  • IMG_20210401_033543.jpg
    IMG_20210401_033543.jpg
    694,7 KB · Ogledi: 175
I

Izbrisan uporabnik #9334

Macesen je preveč plemenit, da bi ga šel barvat s pigmenti. Treba ga je obrusit do čistega lesa in zaščititi s prozorno lazuro za les. Belinka Belton in Beltop. Zadeva rešena za vsaj 10 let, če je popolnoma na dežju. Če so pa to vrata ki so pod napuščem, pa tudi 20 let in več, v bistvu vmes kdaj pa kdaj zadevo zgolj osvežiš. Če so se pojavile vmes sive lise, pomeni da si malce zamudil in je sedaj tam "patina". Nič hudega zato, saj je samo površinska, imaš ljudi ki jim je tudi tako všeč in pustijo macesen ali hrast kar surov, torej brez zaščite.

Pri nas imamo 800 let staro ruševino gradu, kjer je preklada nad lino iz hrastovega trama - seveda je čisto zyeban. Toda če zarežeš z nožem vanj, je že par milimetrov globlje zdrav svetel hrastov les. Tudi macesen se tako obnaša. Torej šmirgelpapir v roke in veselo v akcijo.

Pa nikar "Laka za čolne", uporabi zgolj lazure. :fredi:
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Lak za čolne les zapre in ne more več dihati. Les je živ in ga ne smeš zapreti. Razen seveda če bo dejansko v vodi - torej "za čolne".
Za normalno uporabo morajo pa pore ostati odprte, les diha in se ne zvija zaradi vlage itd. Zato se uporabljajo lazure.

Lazure les impregnirajo v globino in ga zaščitijo pred gljivami, vendar mu pustijo pore odprte. Če mu pa pore zapreš z lakom, postane pa težava ker les deluje, se širi in krči zaradi zračne vlage itd, lak pa preprečuje da bi deloval izenačeno. Potem zaradi neenakomernega delovanja lak poči in tam vlaga prodre v notranjost itd ...

Govorimo o macesnu, kjer hočemo ohraniti naravno lepoto ki jo ima. Seveda ga lahko prelakiraš, toda s tem si si nakopal precej težav.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Toda olje bo dalo nazaj sivo patino in ne bleščečega svežega macesna.

Macesen je plemenit les. Z njim je treba plemenito ravnati. Moj oče je naredil kpl. notranjo opremo iz macesna, pohištvo in vrata po celi bajti, okoli leta 1975. Še danes je enako lep kot prvi dan. Barvano pa samo s sistemom Belton - Beltop, takrat je ravno Belinka plasirala ta sistem in Sandolina ni bilo več za dobiti. Smo ga s strahom vzeli, pa se je na koncu izkazalo kot vrhunsko kvalitetno. Dokaz je pa danes, da je res.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
Olje ne da nobene sive patine, olje mogoče malo potemni barvo.

Sajkek bo treba 1x, 2x letno oljit, da ne posivi.
Daj tungovo olje
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77